Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nadciśnieniowy system ochrony przed zadymieniem klatek schodowych

Podstawowym zadaniem instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków jest umożliwienie bezpiecznej ewakuacji ludzi oraz ułatwienie jednostkom ratowniczym podjęcia akcji gaśniczej.
Podstawowym zadaniem instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków jest umożliwienie bezpiecznej ewakuacji ludzi oraz ułatwienie jednostkom ratowniczym podjęcia akcji gaśniczej.
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Wielkość rożnicy spowodowanej efektem kominowym na rożnej wysokości budynku wyrazić można wzorem:

gdzie:
Ks – wspołczynnik przeliczeniowy 3460,
T0 – temperatura powietrza zewnętrznego,
Ts – temperatura powietrza wewnętrznego,
h – odległość od płaszczyzny obojętnej.

Z przedstawionej zależności wynika, że w budynkach niskich oraz średnio wysokich efekt kominowy nie stanowi poważnej przeszkody w skutecznym zabezpieczeniu pionowych drog ewakuacji. Przy założeniu niekorzystnych warunkow zewnętrznych (np. niskich temperatur w zimie) wraz ze zwiększaniem wysokości budynku będzie wzrastać jednak rożnica ciśnienia pomiędzy kondygnacjami położonymi na parterze i w gornej części obiektu.

Wywołane w ten sposob wahania ciśnienia stanowią poważny problem podczas pracy układu wentylacji pożarowej, szczegolnie w budynkach wysokościowych. Uruchomienie klasycznego systemu napowietrzania trzonu klatki schodowej w warunkach występowania efektu kominowego doprowadzi do sytuacji, w ktorej wymagane nadciśnienie rzędu 50 Pa będzie uzyskiwane tylko w pewnej odległości od płaszczyzny obojętnej.

Powyżej tej granicy nadciśnienie będzie zbyt wysokie, co poważnie utrudni lub wręcz uniemożliwi wydostanie się ludzi z zagrożonej strefy na pionową drogę ewakuacji. Jednocześnie w dolnej części klatki schodowej wysokość ciśnienia może spaść poniżej bezpiecznej wartości 20 Pa. Sytuacja taka jest bardzo niebezpieczna, ponieważ w przypadku pożaru na niskich kondygnacjach dymy pożarowe mogą zostać zassane do przestrzeni klatki schodowej odcinając drogę bezpiecznego opuszczenia budynku.

W opisanych warunkach, przy realizacji tradycyjnie najbardziej popularnego nawiewu jednopunktowego i klap upustowych, utrzymanie stałej wartości nadciśnienia oraz zapewnienie swobodnego otwierania drzwi ewakuacyjnych staje się niemożliwe. Z praktyki wynika, że rownież zaprojektowanie nawiewu wielopunktowego, przy wykorzystaniu wentylatorow z falownikiem oraz klap upustowych, nie powoduje wyeliminowania problemu wahania ciśnienia w przestrzeni klatki schodowej.

Do tej pory nikt nie poradził sobie w sposob zadawalający z opisanym zjawiskiem. Nie należy zatem dziwić się, że w niektorych krajach odbioru instalacji wentylacji pożarowej dokonuje się w miesiącach wiosenno-letnich lub ogranicza wpływ ciągu termicznego, dzieląc wysokość klatki schodowej na strefy pożarowe co 8 kondygnacji.

Rys. 1. Napowietrzanie klatki schodowej bez uwzględnienia ciągu kominowego (rys. G. Kubicki)

Obecnie prowadzone są badania nad zastosowaniem nowatorskiego rozwiązania sposobu napowietrzania klatek schodowych z uwzględnieniem wahania ciśnienia wywołanego m.in. kominowym. Idea tego pomysłu opiera się na zastosowaniu nawiewu wielopunktowego i ew. wyciągu powietrza, przy czym wszystkie punkty nawiewne powinny zostać wyposażone w urządzenia regulacji wydatku.

   15.09.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl