Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Część 1: Projektowanie. Eksploatacja. Usterki
Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego
Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego
Hansgrohe

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej sprawności funkcjonowania, w każdym przypadku, koniecznym jest przywrócenie instalacji do należytego stanu użytkowo-technicznego.

W części pierwszej artykułu przedstawiono kryteria i różne aspekty projektowania w celu osiągnięcia niezakłóconej eksploatacji, jak również przyczyny usterek występujących w instalacjach wody pitnej.

W drugiej części zaprezentowane zostaną metody renowacji w przypadku korozji i sposoby dezynfekcji w instalacjach wody pitnej.

Żywotność instalacji wody pitnej w budynkach ogranicza wiele czynników. Niejednokrotnie dochodzi do zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu, zanim jeszcze instalacja osiągnie kres planowanego czasu użytkowania.

W tych przypadkach można niejednokrotnie, przy użyciu odpowiednich metod, doprowadzić instalację do stanu umożliwiającego jej dalsze użytkowanie. O wiele ważniejszym, od późniejszego przywracania należytego stanu użytkowo-technicznego, jest unikanie problemów eksploatacyjnych poprzez prawidłowe projektowanie.

Podstawy dla niezakłóconej eksploatacji są bowiem tworzone już w fazie projektowania. Niedociągnięcia, błędy i pomyłki, które zaistnieją w tym czasie usuwa się później z dużym trudem i często efekt tych zabiegów jest mało zadowalający. W najgorszym przypadku trzeba błędnie zaprojektowaną instalację wymienić na nową, poprawnie zaprojektowaną.

Drugim źródłem problemów w późniejszej eksploatacji jest jakość wykonania. Nieprzestrzeganie wytycznych producentów poszczególnych komponentów i wskazówek montażowych może mieć później dalekosiężne następstwa, prowadząc do obniżenia trwałości systemu.

Niedociągnięcia podczas wykonawstwa, czy odstępstwa od prawidłowego projektowania nie uwidaczniają się od razu, a ich skutki kumulują się nieraz dopiero po paru latach eksploatacji w formie zakłóceń w pracy lub nawet pogorszenia się jakości wody.

    

Fot. 1. Usterki w instalacjach wody pitnej uwidaczniają się głównie poprzez zakłócenia w przesyle lub pogorszeniu się jakości wody pitnej. W przeważającej większości przypadków przyczyną tych szkód jest korozja.

Fot. 2. Nieszczelności w instalacji wody pitnej. Przyczyną zakłóceń w funkcji transportu wody są szczególnie wzmożona lokalnie korozja lub inkrustacja (odkładanie się kamienia, produktów).

Projektowanie

Przed wprowadzeniem europejskich uregulowań niemieckie przepisy dla projektantów i instalatorów były względnie jasno podzielone i logicznie uporządkowane. Podstawy do doboru instalacji znajdowały się w wytycznych technicznych dla instalacji wody pitnej (Techniczne Regeln fur Trinkwasser-Installationen – TRWI), serii norm DIN 1988, obok tego dla materiałów używanych w instalacjach miały zastosowanie przepisy szeregu norm DIN 50930 „Korozja metali – Korozja materiałów metalowych wewnątrz przewodów, zbiorników i urządzeń narażonych na korozję w środowisku wodnym”.

Uwzględniane było ponadto rozporządzenie o jakości wody przeznaczonej do spożycia (Verordnung uber die Qualitat von Wasser fur den menschlichen Gebrauch, w skrócie określane jako Trinkwasserverordnung lub TrinkwV), jak również zalecenia producentów rur i złączek, a tym samym przestrzegano najistotniejszych przepisów.

   15.09.2008

Komentarze

(1)
Orysemiusz | 15.12.2014, 09:24
Skuteczną metodą na ochronę instalacji wodnej jest montaż zmiękczacza wody. Informacje związane z tym tematem przeczytałem tutaj http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3419,zmiekczacz-wody-polecany-przez-profesjonalistow. Stąd też wiem, że zmiękczacz wody to sprawdzony sposób na miękką wodę - potwierdzone przez ekspertów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl