RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Część 1: Projektowanie. Eksploatacja. Usterki

Instalacje wody pitnej – eksploatacja

Instalacje wody pitnej – eksploatacja

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej sprawności funkcjonowania, w każdym przypadku, koniecznym jest przywrócenie instalacji do należytego stanu użytkowo-technicznego.

W części pierwszej artykułu przedstawiono kryteria i różne aspekty projektowania w celu osiągnięcia niezakłóconej eksploatacji, jak również przyczyny usterek występujących w instalacjach wody pitnej.

W drugiej części zaprezentowane zostaną metody renowacji w przypadku korozji i sposoby dezynfekcji w instalacjach wody pitnej.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Żywotność instalacji wody pitnej w budynkach ogranicza wiele czynników. Niejednokrotnie dochodzi do zakłóceń w prawidłowym funkcjonowaniu, zanim jeszcze instalacja osiągnie kres planowanego czasu użytkowania.

W tych przypadkach można niejednokrotnie, przy użyciu odpowiednich metod, doprowadzić instalację do stanu umożliwiającego jej dalsze użytkowanie. O wiele ważniejszym, od późniejszego przywracania należytego stanu użytkowo-technicznego, jest unikanie problemów eksploatacyjnych poprzez prawidłowe projektowanie.

Podstawy dla niezakłóconej eksploatacji są bowiem tworzone już w fazie projektowania. Niedociągnięcia, błędy i pomyłki, które zaistnieją w tym czasie, usuwa się później z dużym trudem i często efekt tych zabiegów jest mało zadowalający. W najgorszym przypadku trzeba błędnie zaprojektowaną instalację wymienić na nową, poprawnie zaprojektowaną.

Drugim źródłem problemów w późniejszej eksploatacji jest jakość wykonania. Nieprzestrzeganie wytycznych producentów poszczególnych komponentów i wskazówek montażowych może mieć później dalekosiężne następstwa, prowadząc do obniżenia trwałości systemu.

Niedociągnięcia podczas wykonawstwa, czy odstępstwa od prawidłowego projektowania nie uwidaczniają się od razu, a ich skutki kumulują się nieraz dopiero po paru latach eksploatacji w formie zakłóceń w pracy lub nawet pogorszenia się jakości wody.

Usterki w instalacjach

Fot. 1. Usterki w instalacjach wody pitnej uwidaczniają się głównie poprzez zakłócenia w przesyle lub pogorszeniu się jakości wody pitnej. W przeważającej większości przypadków przyczyną tych szkód jest korozja.

Nieszczelności w instalacji wody pitnej.

Fot. 2. Nieszczelności w instalacji wody pitnej. Przyczyną zakłóceń w funkcji transportu wody są szczególnie wzmożona lokalnie korozja lub inkrustacja (odkładanie się kamienia, produktów).

Projektowanie

Przed wprowadzeniem europejskich uregulowań niemieckie przepisy dla projektantów i instalatorów były względnie jasno podzielone i logicznie uporządkowane. Podstawy do doboru instalacji znajdowały się w wytycznych technicznych dla instalacji wody pitnej (Techniczne Regeln fur Trinkwasser-Installationen – TRWI), serii norm DIN 1988, obok tego dla materiałów używanych w instalacjach miały zastosowanie przepisy szeregu norm DIN 50930 „Korozja metali – Korozja materiałów metalowych wewnątrz przewodów, zbiorników i urządzeń narażonych na korozję w środowisku wodnym”.

Uwzględniane było ponadto rozporządzenie o jakości wody przeznaczonej do spożycia (Verordnung uber die Qualitat von Wasser fur den menschlichen Gebrauch, w skrócie określane jako Trinkwasserverordnung lub TrinkwV), jak również zalecenia producentów rur i złączek, a tym samym przestrzegano najistotniejszych przepisów.

Jednak postęp techniczny przyniósł wiele nowych materiałów, produktów i rozwiązań, które znalazły się na rynku i towarzyszą im odrębne przepisy dotyczące ich stosowania. Zastosowanie wielu z nich przynosi korzyści, ale są one często bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów odnośnie montażu lub użytkowania. Kiedy pomija się zalecenia montażowe ów, mogą pojawić się problemy z trwałością instalacji.

Ponadto wprowadzanie europejskich norm zharmonizowanych spowodowało znaczny wzrost ilości przepisów. Projektanci i instalatorzy nie mają jasno usystematyzowanych wytycznych. Tylko część koniecznych przepisów jest uznana w ujęciu ogólnoeuropejskim jako obowiązująca, wydłuża się proces tworzenia wytycznych europejskich izaniechano aktualizowania przepisów krajowych, co skutkuje przepisami po części przestarzałymi.

Jednak gdy dochodzi do zmiany przepisów, to niejednokrotnie wpływa to korzystnie na stan higieniczny w instalacjach wody pitnej. Jest to wyraźnie widoczne na przykładzie zmian w DIN 1988-6 dla instalacji gaśniczych i przeciwpożarowych (Technische Regeln fur Trinkwasser- Installationen, Feuerlosch- und Brandschutzanlagen). W tym wypadku przebudowa starych, problematycznych instalacji zgodnie z nowymi zaleceniami prowadzi często do poprawy warunków higienicznych zaopatrzenia w wodę pitną w przedmiotowym budynku.

Aktualne przepisy

W projektowaniu na dzień dzisiejszy należy przestrzegać następujących przepisów:

  • Rozporządzenia o jakości wody przeznaczonej do spożycia (Verordnung uber die Qualitat von Wasser fur den menschlichen Gebrauch, w skrócie określane jako – TrinkwV),
  • szeregu norm dotyczących wytycznych technicznych dla instalacji wody pitnej DIN EN 806 i DIN 1988,
  • DIN EN 12502 „Ochrona przed korozją materiałów metalicznych – Wskazówki do szacunkowego określenia prawdopodobieństwa wystąpienia korozji w systemach rozdziału i magazynowania wody”,
  • DIN 50930-6 „Korozja metali – Korozja materiałów metalicznych wewnątrz przewodów, zbiorników i urządzeń narażonych na korozję w środowisku wodnym; część 6: Wpływ na jakości wody pitnej“,
  • wytycznych DVGW, jak również niektórych wytycznych VDI, na przykład VDI 6023 „Higiena w instalacjach wody pitnej".

Tworzenie nowej przejrzystej struktury istotnych przepisów nie zostało niestety zakończone. Mamy już jednak jasność, co do zasięgu europejskiej harmonizacji aktów prawnych, dzięki czemu w możliwym do przewidzenia czasie może być dokonana strukturyzacja nowych wytycznych TRWI i koniecznych pozostałych niemieckich norm krajowych.

Analogicznie przy projektowaniu w Polsce należy przestrzegać:

  • Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 61, poz. 417) wdraża ono postanowienia dyrektywy 98/83/EC z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. Urz. UE L 330 z 05.12.1998, str. 32);
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (DzU nr 75, poz. 690);
  • norm:
    1. PN-EN 806 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi:
    - Część 1: Postanowienia ogólne (w jęz. polskim)
    - Część 2: Projektowanie (w języku oryginału) i
    - Część 3: Wymiarowanie przewodów – Metody uproszczone (w języku oryginału),
    2. PN-EN 12502 Ochrona materiałów metalowych przed korozją – Wytyczne do oceny ryzyka wystąpienia korozji w systemach rozprowadzania i magazynowania wody
    - Część 1: Postanowienia ogólne,
    - Część 2: Czynniki oddziałujące na miedź i stopy miedzi,
    - Część 3: Czynniki oddziałujące na materiały żelazne cynkowane zanurzeniowo,
    - Część 4: Czynniki oddziałujące na stale odporne na korozję,
    - Część 5: Czynniki oddziałujące na żeliwo oraz stale niestopowe i niskostopowe;
  • Wytycznych branżowych i wytycznych producentów, w tym m.in.:
    - Wymagania techniczne COBRTI INSTAL Zeszyt 3. „Warunki Techniczne wykonania i odbioru sieci wodociągowych”, 2001;
    - Wymagania techniczne COBRTI INSTAL Zeszyt 7. „Warunki Techniczne wykonania i odbioru instalacji wodociągowych”, 2003;
    - Wymagania techniczne COBRTI INSTAL Zeszyt 1. Komentarz do normy PN-92/B-01706/Azl:1999 „Zabezpieczenie wody przed wtórnym zanieczyszczeniem”, 2001;
    - Wymagania techniczne COBRTI INSTAL Zeszyt 11. „Zalecenia do projektowania instalacji ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji minimalizujące namnażanie się bakterii Legionella”;
    - Zalecenia dla projektantów instalacji zimnej i ciepłej wody wodociągowej oraz instalacji ogrzewania w zakresie wyboru i łączenia materiałów, uwzględniające agresywność korozyjną wód wodociągowych w 53 miastach w Polsce, COBRTI INSTAL 2000 (redakcja).

Zalety przepisów

Jakie korzyści przynosi przestrzeganie (często nieprzejrzystych) obszernych reguł technicznych? Projektant może wyjść z założenia, że wybrane materiały i produkty są odpowiednie. Wzajemne oddziaływanie wody i materiału „funkcjonuje” w sposób ciągły i bez zakłóceń. A ponadto w doborze instalacji uwzględniono aspekty higieniczne. Dzięki temu unika się długich czasów zalegania i zepsucia (skażenia) wody pitnej.

Eksploatacja

Znaczący wpływ na pożądaną, niezakłócona pracę mają uwarunkowania eksploatacyjne. Instalacja techniczna w najlepszym przypadku może wymagać jedynie sporadycznego nadzoru, ale z reguły nie może się całkowicie bez niego obejść.

Wielu użytkowników wychodzi jednak z założenia, że nie potrzeba czynić żadnych zabiegów w celu utrzymania zdolności użytkowej instalacji. Ale już samo nieodpowiednie użytkowanie może stale tworzyć problemy.

Aby zachować zdolność użytkową, należy na przykład rzadko używane części instalacji regularnie przepłukiwać lub częściej wykorzystywać. Również armatura, będąca zwykle poza zasięgiem wzroku, powinna być co pewien czas uruchamiana, po to aby w przypadku, gdy zajdzie taka konieczność mogła nadal spełniać swoją funkcję.

Ślepe odgałęzienie

Fot. 3. Ślepe odgałęzienie. Niefachowo łączone odgałęzienie powoduje stagnację wody i tym samym ewentualną kontaminację w instalacji wody pitnej

Korozja wżerowa na zakończeniu

Fot. 4. Korozja wżerowa na zakończeniu z miedzi, który nie był gradowany

Poza tym filtr na początku instalacji (jeśli został zamontowany) musi być regularnie kontrolowany. Wykonawca instalacji powinien również zwrócić uwagę użytkownikom lub eksploatującym na ich odpowiedzialność za utrzymanie należytego stanu użytkowego instalacji.

Inny ważny zabieg, w celu utrzymania należytego stanu technicznego instalacji wody pitnej, wynika na przykład ze zmiany sposobu użytkowania budynku. I tak zmiany sposobu użytkowania mogą prowadzić do zmian w doborze instalacji z prawdopodobną koniecznością jej przebudowy. Jeśli nie podejmie się takich działań, mogą wystąpić problemy z jakością wody pitnej.

Usterki

Zwykle po odkryciu usterek szukamy odpowiedzi na pytanie: Jeśli przywracać instalację do należytego stanu technicznego, to w jaki sposób? W przypadku instalacji wody pitnej, jak już nadmieniono, występują dwa zasadnicze problemy:

  • Zakłócenia w funkcji przesyłu spowodowane przez:
    - nieszczelności i/lub zmniejszenie się przepływu.
  • Pogorszenie się jakości wody pitnej na skutek:
    - zmiany barwy,
    - mętności,
    - zapachu,
    - smaku, jak również
    - pogorszenia się właściwości mikrobiologicznych i chemicznych.
Korozja na przewodzie

Fot. 5. Korozja na przewodzie ze stali – odkryta przed wystąpieniem szkody.

Zmniejszenie przekroju

Fot. 6. Zmniejszenie przekroju przez osady.

Przyczyny

Możliwe przyczyny pogorszenia się funkcji przesyłu instalacji to:

  • lokalnie nasilona korozja,
  • inkrustacja (odkładanie się kamienia, produktów korozji).

Możliwe przyczyny pogorszenia się jakości wody pitnej to:

  • wprowadzenie materiałów z częściami metalicznymi i niemetalicznymi,
  • niezgodny z przeznaczeniem sposób eksploatacji instalacji wody pitnej,
  • niewłaściwe utrzymanie,
  • niefachowe projektowanie i wykonawstwo.

Częstą przyczyną zakłóceń jest nadmierna korozja. Ogólnie rzecz ujmując, korozja jest dla wielu materiałów zjawiskiem naturalnym i bezwzględnie koniecznym dla uzyskania długotrwałej odporności w przypadku takich materiałów jak stal ocynkowana czy miedź.

Jeżeli jednak dochodzi zakłóceń w procesie tworzenia się warstw ochronnych może dojść do uszkodzenia przewodu i niedopuszczalnych zmian jakości wody. Inne materiały, takie jak stal nierdzewna i tworzywa sztuczne nie wchodzą w reakcje z wodą, zachowują się pasywnie (neutralnie).

Jeżeli reakcja nie doprowadza do uszkodzeń instalacji, lecz do pogorszenia się jakości wody pitnej, stwierdzenie wady jest zwykle trudniejsze niż w przypadku, gdy dochodzi do pojawienia się przecieków lub strat ciśnienia. Nie zawsze bowiem łatwo stwierdzić obecność metali ciężkich, produktów pochodzących z tworzyw sztucznych i przenoszonych wraz z wodą lub nadmiernego przyrostu ilości zarazków i mikroorganizmów.

Tylko w pewnych przypadkach może dojść do organoleptycznie zauważalnej zmiany jakości wody, zwykle dopiero wtedy, gdy doszło już do znacznego pogorszenia się jakości wody. Zabarwiona na kolor brązowy woda w wyniku korozji stali ocynkowanej budzi wprawdzie odrazę, ale niekoniecznie jest szczególnie szkodliwa. W przeciwieństwie do tego nieobojętne dla zdrowia zmiany spowodowane na przykład obecnością ołowiu są nierozpoznawalne drogą oceny zabarwienia, zapachu czy smaku.

Podsumowanie

Po stwierdzeniu usterek należy przeprowadzić badanie stanu instalacji. Jest to krok decydujący dla przeprowadzenia skutecznej renowacji. Właściwie tylko w ten sposób można znaleźć odpowiedni sposób przeprowadzenia remontu. W drugiej części zostaną przedstawione sposoby renowacji i sposoby dezynfekcji w systemach wody pitnej.

Tytuł oryginału: Trinkwasseranlagen: Sicherer Betrieb und erfolgreiche Instandsetzung, Teil 1: Planung – Betrieb – Mängel, art. zamieszczony w IKZ–Haustechnik 5/2008.

Tłumaczenie: dr inż. Ewa Figiel

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Orysemiusz Orysemiusz, 15.12.2014r., 09:24:46 Skuteczną metodą na ochronę instalacji wodnej jest montaż zmiękczacza wody. Informacje związane z tym tematem przeczytałem tutaj <a href="http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3419,zmiekczacz-wody-polecany-przez-profesjonalistow" target="_blank">http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3419,zmiekczacz-wody-polecany-przez-profesjonalistow</a>. Stąd też wiem, że zmiękczacz wody to sprawdzony sposób na miękką wodę - potwierdzone przez ekspertów.

Powiązane

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.