Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Regulacja obniżenia nocnego

Teoria i praktyka

Systemy regulacji mają za zadanie zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz oszczędzanie energii zużywanej do ogrzewania. Jednak stosowanie nocnego obniżenia temperatury realizowane przez systemy regulacji nie zawsze skutkuje oszczędzaniem energii. Aby skutecznie oszczędzać energię, spełnić należy kilka warunków.

Wykonując obliczenia zapotrzebowania ciepła obiektu audytorzy stosują współczynniki uwzględniające przerwy w ogrzewaniu w okresie doby na podstawie tabeli zamieszczonej m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 15 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego [3]. Wartości te przedstawia tab. 1.

Do budynku lekkiego zaliczamy obiekt, którego masa części ogrzewanej odniesiona do kubatury ogrzewanej nie przekracza 150 kg/m3. Wartości współczynnika uwzględniającego przerwy w ogrzewaniu w okresie doby zawarte w tab. 1. dotyczą oszczędności w wyniku stosowania obniżeń nocnych przy wykorzystaniu takiej opcji znajdującej się w regulatorach pogodowych.

Przy przerwach trwających 4 godziny oszczędności roczne mogą sięgać 4÷2%, a przy 8 godzinach na dobę nawet 7÷5%, w zależności od typu budynku. Dłuższe przerwy w budownictwie mieszkaniowym raczej nie są stosowane.

Tabela 1. Współczynniki uwzględniające przerwy w ogrzewaniu w okresie doby [3]

W tej samej tabeli znajduje się informacja dotycząca budynków mieszkalnych wielorodzinnych typu lekkiego i ciężkiego, w których nie stosuje się przerw w ogrzewaniu w okresie doby, a zainstalowano w nich termostatyczne zawory grzejnikowe i podzielniki kosztów lub mieszkaniowe liczniki ciepła oraz wprowadzono rozliczanie kosztów ogrzewania indywidualnie dla poszczególnych odbiorców.

Dla takich budynków przyjmuje się wartość współczynnika wd = 0,95, jako uwzględniającą stosowane indywidualnie przerwy w ogrzewaniu. Przyjmuje się więc, że mieszkańcy teoretycznie będą obniżać temperaturę w okresie nocy, wykorzystując termoregulatory zamontowane na grzejnikach, przyczyniając się tym samym do uzyskiwania 5% oszczędności w okresie roku.

Tyle mówi teoria, a jak wygląda praktyka? Czy zawsze oszczędzamy ciepło przy stosowaniu nocnego obniżenia temperatury? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto prześledzić według jakich charakterystyk pracuje regulacja jakościowa i ilościowa łącznie. Jak się okaże jedna regulacja może „zwalczać” drugą.

W celu obniżenia zużycia energii w obiektach stosuje się regulatory pogodowe, które regulują wydajność wymienników lub grzejników w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Regulatory te dostosowują temperaturę czynnika grzewczego do temperatury zewnętrznej i pośrednio utrzymują odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, realizując tzw. regulację jakościową.

Istnieje również możliwość zaprogramowania zmiennej temperatury w pomieszczeniach w czasie, w okresie tygodnia lub doby. Większość regulatorów pogodowych wyposażonych jest w funkcję obniżenia nocnego, realizowaną poprzez równoległe przesuwanie krzywej grzewczej [1].

Równocześnie z regulacją jakościową realizowana jest regulacja ilościowa przy wykorzystaniu zaworów termostatycznych (termoregulatorów). Zadaniem zaworów termostatycznych jest utrzymywanie żądanej w danym pomieszczeniu temperatury poprzez zmianę przepływu ilości czynnika grzejnego przez grzejnik.

Przy użyciu zaworów termostatycznych do sterowania temperaturą pomieszczenia, w zależności od warunków atmosferycznych i żądanej temperatury tylko w jednym pomieszczeniu oraz zmienności zysków w poszczególnych pomieszczeniach, poprawia się jakość regulacji, a tym samym uzyskiwane są oszczędności energii zużywanej na ogrzewanie.

Systemy regulacji umożliwiają również zapewnienie warunków komfortu cieplnego korzystnego dla dobrego samopoczucia i dla zdrowia człowieka, pozwalając m.in. na zmianę temperatury jego otoczenia w nocy, gdy powinna być ona niższa niż w ciągu dnia, poprzez realizację tzw. obniżeń nocnych.

Obniżanie temperatury w nocy ma na celu nie tylko poprawę warunków higienicznych w czasie snu, lecz również oszczędność ciepła do ogrzewania. Rano temperatura w pokoju powinna osiągnąć w krótkim czasie wartość przewidzianą wymaganiami komfortu dla okresu aktywności człowieka.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl