Regulacja obniżenia nocnego

Teoria i praktyka

Systemy regulacji mają za zadanie zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz oszczędzanie energii zużywanej do ogrzewania. Jednak stosowanie nocnego obniżenia temperatury realizowane przez systemy regulacji nie zawsze skutkuje oszczędzaniem energii. Aby skutecznie oszczędzać energię, spełnić należy kilka warunków.

Wykonując obliczenia zapotrzebowania ciepła obiektu audytorzy stosują współczynniki uwzględniające przerwy w ogrzewaniu w okresie doby na podstawie tabeli zamieszczonej m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 15 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego [3]. Wartości te przedstawia tab. 1.

Do budynku lekkiego zaliczamy obiekt, którego masa części ogrzewanej odniesiona do kubatury ogrzewanej nie przekracza 150 kg/m3. Wartości współczynnika uwzględniającego przerwy w ogrzewaniu w okresie doby zawarte w tab. 1. dotyczą oszczędności w wyniku stosowania obniżeń nocnych przy wykorzystaniu takiej opcji znajdującej się w regulatorach pogodowych.

Przy przerwach trwających 4 godziny oszczędności roczne mogą sięgać 4÷2%, a przy 8 godzinach na dobę nawet 7÷5%, w zależności od typu budynku. Dłuższe przerwy w budownictwie mieszkaniowym raczej nie są stosowane.

Tabela 1. Współczynniki uwzględniające przerwy w ogrzewaniu w okresie doby [3]

W tej samej tabeli znajduje się informacja dotycząca budynków mieszkalnych wielorodzinnych typu lekkiego i ciężkiego, w których nie stosuje się przerw w ogrzewaniu w okresie doby, a zainstalowano w nich termostatyczne zawory grzejnikowe i podzielniki kosztów lub mieszkaniowe liczniki ciepła oraz wprowadzono rozliczanie kosztów ogrzewania indywidualnie dla poszczególnych odbiorców.

Dla takich budynków przyjmuje się wartość współczynnika wd = 0,95, jako uwzględniającą stosowane indywidualnie przerwy w ogrzewaniu. Przyjmuje się więc, że mieszkańcy teoretycznie będą obniżać temperaturę w okresie nocy, wykorzystując termoregulatory zamontowane na grzejnikach, przyczyniając się tym samym do uzyskiwania 5% oszczędności w okresie roku.

Tyle mówi teoria, a jak wygląda praktyka? Czy zawsze oszczędzamy ciepło przy stosowaniu nocnego obniżenia temperatury? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto prześledzić według jakich charakterystyk pracuje regulacja jakościowa i ilościowa łącznie. Jak się okaże jedna regulacja może „zwalczać” drugą.

W celu obniżenia zużycia energii w obiektach stosuje się regulatory pogodowe, które regulują wydajność wymienników lub grzejników w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Regulatory te dostosowują temperaturę czynnika grzewczego do temperatury zewnętrznej i pośrednio utrzymują odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, realizując tzw. regulację jakościową.

Istnieje również możliwość zaprogramowania zmiennej temperatury w pomieszczeniach w czasie, w okresie tygodnia lub doby. Większość regulatorów pogodowych wyposażonych jest w funkcję obniżenia nocnego, realizowaną poprzez równoległe przesuwanie krzywej grzewczej [1].

Równocześnie z regulacją jakościową realizowana jest regulacja ilościowa przy wykorzystaniu zaworów termostatycznych (termoregulatorów). Zadaniem zaworów termostatycznych jest utrzymywanie żądanej w danym pomieszczeniu temperatury poprzez zmianę przepływu ilości czynnika grzejnego przez grzejnik.

Przy użyciu zaworów termostatycznych do sterowania temperaturą pomieszczenia, w zależności od warunków atmosferycznych i żądanej temperatury tylko w jednym pomieszczeniu oraz zmienności zysków w poszczególnych pomieszczeniach, poprawia się jakość regulacji, a tym samym uzyskiwane są oszczędności energii zużywanej na ogrzewanie.

Systemy regulacji umożliwiają również zapewnienie warunków komfortu cieplnego korzystnego dla dobrego samopoczucia i dla zdrowia człowieka, pozwalając m.in. na zmianę temperatury jego otoczenia w nocy, gdy powinna być ona niższa niż w ciągu dnia, poprzez realizację tzw. obniżeń nocnych.

Obniżanie temperatury w nocy ma na celu nie tylko poprawę warunków higienicznych w czasie snu, lecz również oszczędność ciepła do ogrzewania. Rano temperatura w pokoju powinna osiągnąć w krótkim czasie wartość przewidzianą wymaganiami komfortu dla okresu aktywności człowieka.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawnie zaprojektować system klimatyzacji w biurowcu »

klimatyzatory kasetonowe Jaśminowy zapach z klimatyzacji? Jak to możliwe »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 klimatyzacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Zdradzamy sposób do pozyskania środków na  zwiększenie efektywności energetycznej »

Odczego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

płyny do instalacji

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
cichy oszczedny klimatyzator projektowanie instalacji
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie »

wiem więcej »

 Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Internet rzeczy - poznaj jego zastosowanie w instalacjach »
kanalizacja internet rzeczy
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić instalację elektryczną »

elektrobohaterzy wago

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Zdradzamy sposób na gospodarowanie wody opadowej »

1 sposób na optymalizację strat energii »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Koszty budowy kanalizacji
  • - Nowe zadania klimatyzatorów
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl