RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Regulacja obniżenia nocnego

Systemy regulacji mają za zadanie zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz oszczędzanie energii zużywanej do ogrzewania. Jednak stosowanie nocnego obniżenia temperatury realizowane przez systemy regulacji nie zawsze skutkuje oszczędzaniem energii. Aby skutecznie oszczędzać energię, spełnić należy kilka warunków.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Wykonując obliczenia zapotrzebowania ciepła obiektu audytorzy stosują współczynniki uwzględniające przerwy w ogrzewaniu w okresie doby na podstawie tabeli zamieszczonej m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 15 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego [3]. Wartości te przedstawia tab. 1.

Do budynku lekkiego zaliczamy obiekt, którego masa części ogrzewanej odniesiona do kubatury ogrzewanej nie przekracza 150 kg/m3. Wartości współczynnika uwzględniającego przerwy w ogrzewaniu w okresie doby zawarte w tab. 1. dotyczą oszczędności w wyniku stosowania obniżeń nocnych przy wykorzystaniu takiej opcji znajdującej się w regulatorach pogodowych.

Przy przerwach trwających 4 godziny oszczędności roczne mogą sięgać 4÷2%, a przy 8 godzinach na dobę nawet 7÷5%, w zależności od typu budynku. Dłuższe przerwy w budownictwie mieszkaniowym raczej nie są stosowane.

Współczynniki uwzględniające przerwy w ogrzewaniu

Tabela 1. Współczynniki uwzględniające przerwy w ogrzewaniu w okresie doby [3]

W tej samej tabeli znajduje się informacja dotycząca budynków mieszkalnych wielorodzinnych typu lekkiego i ciężkiego, w których nie stosuje się przerw w ogrzewaniu w okresie doby, a zainstalowano w nich termostatyczne zawory grzejnikowe i podzielniki kosztów lub mieszkaniowe liczniki ciepła oraz wprowadzono rozliczanie kosztów ogrzewania indywidualnie dla poszczególnych odbiorców.

Dla takich budynków przyjmuje się wartość współczynnika wd = 0,95, jako uwzględniającą stosowane indywidualnie przerwy w ogrzewaniu. Przyjmuje się więc, że mieszkańcy teoretycznie będą obniżać temperaturę w okresie nocy, wykorzystując termoregulatory zamontowane na grzejnikach, przyczyniając się tym samym do uzyskiwania 5% oszczędności w okresie roku.

Tyle mówi teoria, a jak wygląda praktyka? Czy zawsze oszczędzamy ciepło przy stosowaniu nocnego obniżenia temperatury? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto prześledzić według jakich charakterystyk pracuje regulacja jakościowa i ilościowa łącznie. Jak się okaże jedna regulacja może „zwalczać” drugą.

W celu obniżenia zużycia energii w obiektach stosuje się regulatory pogodowe, które regulują wydajność wymienników lub grzejników w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Regulatory te dostosowują temperaturę czynnika grzewczego do temperatury zewnętrznej i pośrednio utrzymują odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, realizując tzw. regulację jakościową.

Istnieje również możliwość zaprogramowania zmiennej temperatury w pomieszczeniach w czasie, w okresie tygodnia lub doby. Większość regulatorów pogodowych wyposażonych jest w funkcję obniżenia nocnego, realizowaną poprzez równoległe przesuwanie krzywej grzewczej [1].

Równocześnie z regulacją jakościową realizowana jest regulacja ilościowa przy wykorzystaniu zaworów termostatycznych (termoregulatorów). Zadaniem zaworów termostatycznych jest utrzymywanie żądanej w danym pomieszczeniu temperatury poprzez zmianę przepływu ilości czynnika grzejnego przez grzejnik.

Przy użyciu zaworów termostatycznych do sterowania temperaturą pomieszczenia, w zależności od warunków atmosferycznych i żądanej temperatury tylko w jednym pomieszczeniu oraz zmienności zysków w poszczególnych pomieszczeniach, poprawia się jakość regulacji, a tym samym uzyskiwane są oszczędności energii zużywanej na ogrzewanie.

Systemy regulacji umożliwiają również zapewnienie warunków komfortu cieplnego korzystnego dla dobrego samopoczucia i dla zdrowia człowieka, pozwalając m.in. na zmianę temperatury jego otoczenia w nocy, gdy powinna być ona niższa niż w ciągu dnia, poprzez realizację tzw. obniżeń nocnych.

Obniżanie temperatury w nocy ma na celu nie tylko poprawę warunków higienicznych w czasie snu, lecz również oszczędność ciepła do ogrzewania. Rano temperatura w pokoju powinna osiągnąć w krótkim czasie wartość przewidzianą wymaganiami komfortu dla okresu aktywności człowieka.

Regulator pogodowy

Obowiązujące przepisy zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], nakazują wyposażać instalację centralnego ogrzewania w samoczynnie działające urządzenia do zmniejszania i odłączania dopływu ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej lub innej stosownej wielkości prowadzącej.

Przez dobór właściwej krzywej grzewczej, dzięki pracy regulatora w zależności od warunków atmo sferycznych, uzyskuje się temperaturę zasilania zapewniającą równowagę cieplną (regulacja jakościowa). Najczęściej określonej temperaturze zewnętrznej przyporządkowana jest zawsze ta sama temperatura wody zasilającej instalację, niezbędna do osiągnięcia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.

Przy malejącej temperaturze zewnętrznej i rosnącej temperaturze wody zasilającej grzejniki stan równowagi termicznej pomieszczenia utrzymuje się na stałym poziomie. Najczęściej wykorzystywaną wielkością, prowadzącą dla wymaganego dopasowania mocy cieplnej do warunków zewnętrznych, jest temperatura powietrza zewnętrznego.

Określonej temperaturze zewnętrznej jest przyporządkowana odpowiednia temperatura zasilania instalacji grzewczej, łącząc pary tych wartości uzyskuje się tzw. krzywą grzewczą.

Krzywą tą można modyfikować zmieniając jej kąt pochylenia lub przesuwając równolegle w dół – dla zapewnienia obniżenia nocnego, jak i w górę – dla potrzeb optymalizacji dobranej charakterystyki obiektu oraz instalacji. W regulatorach istnieje możliwość wyboru jednej z spośród wielu krzywych grzewczych reprezentujących różne obiekty oraz instalacje, ponieważ instalacje grzewcze pracują w różnych zakresach temperatury dla obiektów o różnym zapotrzebowaniu na ciepło i o różnych zdolnościach magazynowania ciepła.

W regulatorach stosowana jest często zmienna wartość obniżenia nocnego w funkcji temperatury zewnętrznej. Regulator automatycznie zmienia wartość obniżenia nocnego tak, żeby moc systemu grzewczego wystarczyła do osiągnięcia temperatury dziennej w pomieszczeniu po nocnym obniżeniu, nawet przy relatywnie niskich temperaturach zewnętrznych.

Wielkość obniżenia nocnego zależy od wartości tłumionej temperatury zewnętrznej (temperatury zewnętrznej jaka wystąpiła kilka godzin wcześniej), według krzywej wyznaczonej przez dwa punkty o zmiennych współrzędnych (rys. 1.). W punkcie najniższej temperatury zewnętrznej wartość obniżenia nocnego jest równa zero. Obniżenie rośnie stopniowo wraz z temperaturą zewnętrzną z uwagi na niebezpieczeństwo zamarznięcia rur.

Przykładowe charakterystyki regulatora firmy Tour Anderson [5] zamieszczono na rys. 1. Wartość obniżenia nocnego na tym regulatorze dla temperatury zewnętrznej 0°C wynosi 5 K, a przy temperaturze zewnętrznej –10°C odpowiednio 0 K.

Regulator firmy Tour Anderson

Rys. 1. Charakterystyki regulatora firmy Tour Anderson [5]

Na rys. 1. oprócz krzywej zasilania instalacji grzewczej (linia czerwona) przedstawiono również charakterystykę temperatury wody powrotnej do EC w funkcji temperatury zewnętrznej (niebieska linia). Ma ona wpływ na efektywność dostarczania ciepła ze źródła ciepła do odbiorców. Zwracanie do wytwórcy ciepła wody o zbyt wysokiej temperaturze wpływa na pogorszenie ści dostarczania ciepła.

W założeniu realizacja funkcji obniżenia nocnego ma na celu zapewnienie oszczędności energii. Nie zawsze jednak tak jest. Przy równocześnie działającej regulacji jakościowej (regulator pogodowy) i regulacji ilościowej (zawór termostatyczny) można nie uzyskać zakładanych efektów. Ta druga regulacja będzie „zwalczać” efekty tej pierwszej.

  • W ramach prowadzonych badań sprawdzano działanie zaworów termostatycznych w układzie całodobowym. W tym celu przeprowadzono pomiary temperatury grzejnika, temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Przebieg tych zmian zamieszczono na rys. 2.
Rys. 2. Przebieg zmian temperatury grzejnika, zewnętrznej i wewnętrznej, kolor czerwony – przebieg temp. zewnętrznej, kolor fioletowy – zmiany temp. powietrza wypływającego z grzejnika, pozostałe kolory – przebieg zmian temp. wewnętrznej, czujniki umiesz.

Rys. 2. Przebieg zmian temperatury grzejnika, zewnętrznej i wewnętrznej, kolor czerwony – przebieg temp. zewnętrznej, kolor fioletowy – zmiany temp. powietrza wypływającego z grzejnika, pozostałe kolory – przebieg zmian temp. wewnętrznej, czujniki umieszczone w różnych miejscach [7]

Pomiary temperatury w wytypowanych miejscach przeprowadzono wykorzystując układ pomiarowy Lämpömittari [7, 8, 9] zainstalowany na komputerze PC z czujnikami temperatury DS18B20.

Układ do pomiaru temperatury składał się z:

    • siedmiu czujników temperatury Pallas Semiconductor MAXIM Dallas typ DS18B20,
    • kabla dwużyłowego do czujników podpiętych równolegle,
    • konwertera interfejsów RS-232/1-Wire,
    • portu RS232,
    • komputera PC z oprogramowaniem.

Charakterystyka czujnika Pallas Semiconductor MAXIM Dallas:

    • typ DS 18B20;
    • zakres pomiaru temperatury od –55°C do +125°C;
    • błąd pomiaru ±0,5°C (w zakresie od –10°C do +85°C);
    • rozdzielczość 0,0625°C (1/16°C);
    • czas przetwarzania temperatury 750 ms;
    • napięcie zasilania od 3 do 5,5 V;
    • obudowa TO- 92;
    • niepowtarzalny 64 bitowy numer seryjny;
    • dwuprzewodowa magistrala 1-WIRE (1 przewód transmisji danych magistrali 1-wire, GND – VCC);
    • maksymalnie 64 szt. podłączone do konwertera interfejsu.

DS18B20 jest czujnikiem zamieniającym rezystancję zmierzonej temperatury w wartość cyfrową, która jest przesyłana przez jednoprzewodowy interfejs. Każdy układ ma swój indywidualny numer, co daje możliwość jednoczesnego podłączenia wielu układów do jednoprzewodowej magistrali; ma wejście zasilające; może być także zasilany przez jednoprzewodową magistralę; napięcie zasilania: od +3,0 do +5,5 V.

Do odczytu temperatury wykorzystano stacjonarny komputer PC z oprogramowaniem Lämpömittari. Pełna wersja tego programu jest ogólnie dostępna bezpłatnie w internecie [7]. Odczyt temperatury z czujników odbywał się w sposób ciągły, co 14 sekund z każdego czujnika. Dane zostały archiwizowane w postaci plików .txt na dysk komputera. Z każdego czujnika zapis odbywał się do oddzielnego pliku.

Program umożliwiał śledzenie zmian temperatury w postaci wykresów, jak również w postaci cyfrowej wyświetlanej na monitorze, co prezentuje rys. 2. Okres wyświetlany można dowolnie zmieniać od godziny do jednego miesiąca. Również oś temperatury można dowolnie modyfikować. Układ ten ma podstawową zaletę, jest tani i łatwy do wykonania.

Zmiany temperatury powietrza wypływającego z grzejnika przedstawione są na wykresie linią zbliżoną do sinusoidy. W okresie nocy przy braku zakłóceń zewnętrznych temperatura powietrza wypływającego z grzejnika ustalała się ok. godziny 21.00, co obrazuje na wykresie linia prosta.

Ponieważ w okresie nocy od godziny 22.00 do 6.00 realizowane było obniżenie nocne, widać wyraźnie na wykresie jak linia temperatury powietrza wypływającego z grzejnika (kolor fioletowy) odchyla się od linii prostej na początku i końcu działania obniżenia nocnego. Jest to efekt prawidłowego działania zaworu termostatycznego, który utrzymuje nastawioną na czujniku temperaturę w pomieszczeniu.

Na początku włączenia obniżenia nocnego (22.00) na skutek obniżenia się temperatury czynnika, następuje chwilowe obniżenie się temperatury, a po chwili jej wzrost, który spowodowany był zwiększeniem ilości przepływającego medium. Po kilkunastu minutach następuje obniżenie się tej temperatury do wartości ustabilizowanej.

Odwrotna sytuacja następuje o godzinie 6.00. Po wyłączeniu obniżenia nocnego następuje wzrost temperatury wody zasilającej grzejnik. Zawór termostatyczny zmniejsza przepływ przez grzejnik, co objawia się chwilowym obniżeniem temperatury powietrza wypływającego z grzejnika. Po chwili temperatura powietrza stabilizuje się na poziomie z okresu nocy.

Kolejne zakłócenia spowodowane zyskami i stratami w pomieszczeniu powodują kolejne cykle zamykania i otwierania się zaworu termostatycznego, co skutkuje zmianami temperatury powietrza opuszczającego grzejnik.

Po przeanalizowaniu całego cyklu pracy zaworu termostatycznego widać brak oczekiwanego obniżenia się temperatury w pomieszczeniu w czasie zaprogramowanego obniżenia nocnego. Skutkuje to brakiem oczekiwanej oszczędności ciepła w ogrzewaniu, tak oczekiwanej przy stosowaniu obniżenia nocnego. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź da przeanalizowanie pracy termoregulatorów.

Praca zaworów termostatycznych w układach z centralną regulacją jakościową

Zawór termostatyczny jest regulatorem proporcjonalnym bezpośredniego działania typu P [6]. W regulatorach tych zmiana wielkości nastawczej jest proporcjonalna do zmiany wielkości regulowanej. Temperatura pomieszczenia zależy od ilości wody, o określonej temperaturze, przepływającej przez grzejnik, a uzyskiwanej przy odpowiednim skoku zaworu.

Dla nastawionej [2] wartości zadanej 20°C przyjmuje się w większości zaworów skok w wysokości 50% zmiany wielkości nastawczej (rys. 3.). Nastawiona wyższa wartość zadana wymaga coraz większego skoku i w konsekwencji coraz większego natężenia przepływu wody przez grzejnik. Przy wystąpieniu zakłócenia w postaci zmiany temperatury zewnętrznej, podczas którego wartość temperatury wody na zasilaniu utrzymuje się bez zmian, występuje pozytywna reakcja zaworu termostatycznego zmieniająca przepływ wody przez grzejnik.

Aby móc obsłużyć cały zakres nastawczy, regulator typu P musi mieć zakres proporcjonalności określonej wielkości – nazywany także pasmem P, np. xp = 2 K. Jeżeli temperatura pomieszczenia obniży się poniżej 19°C, to zawór pozostanie całkowicie otwarty. Natomiast przy temperaturze pomieszczenia ≥ 21°C zawór jest zamknięty.

Maksymalna stała odchyłka regulacji równa xp/2 (w tym przypadku 1 K) musi być tak dopasowana do charakterystyki obiektu regulacji, żeby z jednej strony nie była zbyt duża (utrata komfortu), z drugiej zaś zbyt mała, aby obwód regulacji z powodu zbyt wąskiego pasma P nie miał skłonności do wahań, a tym samym stawał się niestabilnym.

Realnie występujące odchyłki na wyjściu z obiektu regulacji z powodu inercji obiektu są mniejsze niż połowa zakresu xp regulatora. Opisane zależności przedstawiono na rys. 3.

Charakterystyka zaworu termostatycznego

Rys. 3. Charakterystyka statyczna regulatora typu P – np. zawór termostatyczny


Źródło: (rys. B. Maludziński)

Podsumowanie

Dla użytkownika pomieszczenia wielkością podstawową nie jest temperatura zasilania grzejnika, lecz temperatura pomieszczenia. Dlatego też niektórzy producenci regulatorów dodają do wykresu krzywych grzewczych oś temperatury pomieszczenia (rys. 4.). Przedstawiono na nim charakterystykę pracy regulatora oraz charakterystykę przy zastosowaniu obniżenia nocnego – przesunięcie równoległe krzywej w dół.

Rys. 4. Charakterystyki krzywych grzewczych, przed i po zastosowaniu obniżenia nocnego

Rys. 4. Charakterystyki krzywych grzewczych, przed i po zastosowaniu obniżenia nocnego


Źródło: (rys. B. Maludziński)

Analizując ten wykres można stwierdzić, że zmiana temperatury zasilania o 10 K powoduje zmianę temperatury pomieszczenia o ok. 2÷3 K. Zatem stosowanie w regulatorach obniżeń nocnych mniejszych niż 10 K spowoduje obniżenie się temperatury w pomieszczeniu o mniej niż 2 K, i wówczas – nieprzeregulowany na okres obniżenia zawór termostatyczny – potrafi zachować stałą temperaturę pomieszczenia. Tym samym nie wystąpi zamierzone obniżenie temperatury pomieszczenia. Nie uzyskamy więc wymaganych warunków komfortu w godzinach nocnych oraz spodziewanych oszczędności.

Proponuje się, przy jednoczesnym stosowaniu obu sposobów regulacji, tak obniżać temperaturę zasilania programowaną w regulatorze pogodowym, aby zawór termostatyczny nie był w stanie, przy całkowitym otwarciu, zapewnić przepływu utrzymującego nastawioną na nim temperaturę. W opisanym przypadku powinna to być wartość ≥ 10 K.

Proponuje się również nie wiązać wielkości obniżenia z temperaturą zewnętrzną, lecz ustalać go na stałym poziomie w zakresie temperatur od –10°C do +12°C. Dla zabezpieczenia instalacji przed ewentualnym zamarznięciem, jako skrajny punkt stosowania obniżenia, należy przyjąć temperaturę zewnętrzną o wartości –10°C.

Dla potwierdzenia prawidłowo przyjętej wartości obniżenia nocnego korzystnie jest przeprowadzić pomiary temperatury pomieszczeń, które wykażą, czy zamierzone efekty obniżenia nocnego są uzyskiwane. Innym sposobem jest korygowanie nastaw zaworów grzejników na okres trwania obniżenia nocnego, tj. od godziny 22.00.

Jednocześnie niezbędne jest wówczas ponowne przestawienie głowicy zaworu na poziom dzienny przed okresem rozgrzewania po obniżeniu, co wymagałoby interwencji o godzinie 6.00 lub stosowanie programowalnych głowic elektronicznych. Sposób ten w dużych obiektach jest trudny do realizacji, lecz możliwy przy stosowaniu odpowiednich głowic na zaworach termostatycznych sterowanych zdalnie.

Warto więc przeprowadzić podstawowe pomiary, aby sprawdzić czy praktyka pokrywa się z teorią.

Literatura

  1. Norwisz J. (red.), Termomodernizacja budynków dla poprawy jakości środowiska, BFPE, Gliwice 2004.
  2. Albert J., Domiel R. i in., Systemy centralnego ogrzewania i wentylacji, poradnik dla projektantów i instalatorów, WNT Warszawa 2007.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego (DzU Nr 12, poz. 114 z późn. zm.).
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
  5. Zrzut ekranu krzywych zasilania, powrotu i obniżenia nocnego regulatora Tour Anderson zastosowanego w badanym obiekcie.
  6. H. Jabłonowski, Termostatyczne zawory grzejnikowe WIP, Warszawa 1995.
  7. www.elektroniikka.org/thermometer.
  8. www.termik.ok.
  9. x.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Joanna Ryńska Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne Elektroniczne i programowalne głowice termostatyczne

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają...

Zawory termostatyczne zapewniają utrzymanie zadanej temperatury, przyczyniając się do komfortu użytkowników pomieszczeń oraz umożliwiając oszczędne gospodarowanie ciepłem. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać możliwości regulacji przepływu wody grzewczej.

Szperacz Jeszcze nie zaczęła, a już kończy

Jeszcze nie zaczęła, a już kończy Jeszcze nie zaczęła, a już kończy

Co to za zestaw? Pewnie się domyślicie, że to rozdzielacz do ogrzewania podłogowego. Wzbogacony o... Odpowiedź na zdjęciach w galerii :)

Co to za zestaw? Pewnie się domyślicie, że to rozdzielacz do ogrzewania podłogowego. Wzbogacony o... Odpowiedź na zdjęciach w galerii :)

Szperacz Zarządzanie temperaturą?

Zarządzanie temperaturą? Zarządzanie temperaturą?

Po minionym sezonie grzewczym zostały nam takie pamiątki... Zajrzyjcie w galerię zdjęć.

Po minionym sezonie grzewczym zostały nam takie pamiątki... Zajrzyjcie w galerię zdjęć.

Jerzy Kosieradzki Regulatory i sterowniki

Regulatory i sterowniki Regulatory i sterowniki

Sterowniki i regulatory mają w instalacjach ogrzewania podobne zadanie – zapewnienie oszczędności energii i komfortu w pomieszczeniach i budynkach.

Sterowniki i regulatory mają w instalacjach ogrzewania podobne zadanie – zapewnienie oszczędności energii i komfortu w pomieszczeniach i budynkach.

Rafał Różycki Równoważenie małych instalacji c.o.

Równoważenie małych instalacji c.o. Równoważenie małych instalacji c.o.

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach...

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach częstym zjawiskiem jest nierówne grzanie grzejników. Najlepiej przeanalizować je na przykładzie małej instalacji, w której nie stosuje się zaworów podpionowych.

Jerzy Kosieradzki Termostatyczne zawory grzejnikowe

Termostatyczne zawory grzejnikowe Termostatyczne zawory grzejnikowe

Zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną można podzielić na montowane poza grzejnikiem i z grzejnikiem już połączone – nazywane zintegrowanymi.

Zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną można podzielić na montowane poza grzejnikiem i z grzejnikiem już połączone – nazywane zintegrowanymi.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać grzejniki centralnego ogrzewania?

Jak dobrać grzejniki centralnego ogrzewania? Jak dobrać grzejniki centralnego ogrzewania?

Jeszcze do niedawna parametry pracy centralnego ogrzewania były narzucone odgórnie na 90/70/20°C (przez lata to się zmieniało, bo były także parametry 95/70/20°C) i projektant nie miał się nad czym zastanawiać....

Jeszcze do niedawna parametry pracy centralnego ogrzewania były narzucone odgórnie na 90/70/20°C (przez lata to się zmieniało, bo były także parametry 95/70/20°C) i projektant nie miał się nad czym zastanawiać. Przyjmował takie wartości w projekcie i, bez względu na to, co w instalacji w konsekwencji się działo, liczył przepływy i dobierał grzejniki. Dziś coraz częściej wymienia się stare grzejniki na nowe i handlowcy nie bardzo wiedzą, co odpowiedzieć klientowi, który pyta, jakimi grzejnikami te...

Waldemar Joniec Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o.

Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o. Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o.

Każdy projektant ma za cel takie zbudowanie instalacji grzewczych, aby osiągać komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń, przy jak najmniejszych kosztach na eksploatację i racjonalnych wydatkach inwestycyjnych....

Każdy projektant ma za cel takie zbudowanie instalacji grzewczych, aby osiągać komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń, przy jak najmniejszych kosztach na eksploatację i racjonalnych wydatkach inwestycyjnych. Pomimo zastosowania w instalacji nawet najnowocześniejszych grzejników i zaworów termostatycznych, może ona pracować w sposób niezgodny z oczekiwaniami, a tym samym nie zapewniać komfortu cieplnego i generować zbyt wysokie koszty eksploatacji systemu.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Redakcja RI Kamery termowizyjne dla instalatora i audytora

Kamery termowizyjne dla instalatora i audytora Kamery termowizyjne dla instalatora i audytora

Termowizja, która do niedawna kojarzyła się głównie ze sprzętem wojskowym (noktowizory), znajduje coraz szersze zastosowanie w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej. Kamery na podczerwień służą...

Termowizja, która do niedawna kojarzyła się głównie ze sprzętem wojskowym (noktowizory), znajduje coraz szersze zastosowanie w branży budowlanej, ciepłowniczej i instalacyjnej. Kamery na podczerwień służą m.in. do oceny stanu izolacji budynków, rurociągów, wymienników ciepła, instalacji, a nawet prawidłowego montażu kolektorów słonecznych.

Redakcja RI news Projektowanie kotłowni wodnych na paliwa ciekłe i gazowe

Projektowanie kotłowni wodnych na paliwa ciekłe i gazowe Projektowanie kotłowni wodnych na paliwa ciekłe i gazowe

W niniejszym opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z projektowaniem nowoczesnych, niskoparametrowych kotłowni wodnych na paliwa ciekłe i gazowe, małej i średniej wielkości. Rozdział pierwszy poświęcono...

W niniejszym opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z projektowaniem nowoczesnych, niskoparametrowych kotłowni wodnych na paliwa ciekłe i gazowe, małej i średniej wielkości. Rozdział pierwszy poświęcono charakterystyce paliw i procesu spalania oraz konstrukcjom kotłów i palników.

dr inż. Kazimierz Żarski Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy

Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy

Artykuł zawiera opis procedur doboru elementów kotłowni w odniesieniu do schematów ideowych prezentowanych w poprzednich artykułach z cyklu.

Artykuł zawiera opis procedur doboru elementów kotłowni w odniesieniu do schematów ideowych prezentowanych w poprzednich artykułach z cyklu.

dr inż. Kazimierz Żarski Projektowanie kotłowni wodnej. Bilans cieplny kotłowni wodnej

Projektowanie kotłowni wodnej. Bilans cieplny kotłowni wodnej Projektowanie kotłowni wodnej. Bilans cieplny kotłowni wodnej

Wydany w 1986 r. leksykon ciepłownictwa [1] liczy sobie już blisko 30 lat i reprezentuje stan wiedzy z lat 50.–80. Szereg pojęć i definicji pozostało aktualnych, jednak wiele terminów zdezaktualizowało...

Wydany w 1986 r. leksykon ciepłownictwa [1] liczy sobie już blisko 30 lat i reprezentuje stan wiedzy z lat 50.–80. Szereg pojęć i definicji pozostało aktualnych, jednak wiele terminów zdezaktualizowało się z powodu rozwoju ciepłownictwa i ogrzewnictwa, a także dziedziny odnawialnych źródeł ciepła i energii.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.