Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Obliczenia energetyczne budynków

Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski

W artykule opisano typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne opracowane w sześciu standardach dla 61 miejscowości w Polsce, które będą służyły do przeprowadzania obliczeń rocznego lub sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną i chłodniczą dla budynków, koniecznych przy sporządzaniu świadectw energetycznych budynków. Typowe lata meteorologiczne oraz statystyczne dane klimatyczne opracowane przez Autora zostały udostępnione w Internecie przez Ministerstwo Infrastruktury.

Opracowanie metodyki obliczeń dla potrzeb systemu świadectw energetycznych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej to projekt wieloletni. Określenie metod obliczeniowych pozwalających określenie charakterystyki energetycznej budynków jest jednym z podstawowych warunków wprowadzenia w życie w Polsce Dyrektywy 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r.

Dokument ten zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej do wprowadzenia prawa wnoszącego obowiązek wykonywania świadectw energetycznych dla budynków i mieszkań oddawanych do eksploatacji, poddawanych renowacji oraz podlegających obrotowi na rynku nieruchomości.

Opracowana metodyka wyznaczania oceny energetycznej budynków niezależnie od jej końcowej postaci będzie musiała uwzględniać w swych obliczeniach roczne zapotrzebowanie energii cieplnej i ewentualnie chłodniczej niezbędnej do zapewnienia wymaganego komfortu cieplnego w analizowanym budynku.

Aktualnie rozpatrywana przez Ministerstwo Infrastruktury propozycja metod obliczeniowych jest oparta o miesięczne bilanse cieplne w przypadku mieszkań i budynków mieszkalnych bez systemu chłodzenia oraz o uproszczoną godzinową metodę symulacji energetycznej dla budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych wyposażonych w instalację chłodniczą.

Obie metody obliczeniowe oparte o normę PN-EN ISO 13790:2008 (oryg.) Energetyczne właściwości użytkowe budynków – Obliczanie zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia opisane zostały w przedłożonym 30 czerwca 2008 r. w Ministerstwie Infrastruktury projekcie rozporządzenia w sprawie metod obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej.

Poprawne wykorzystanie obu metod obliczeniowych wymaga zastosowania typowych lat meteorologicznych i statystycznych danych klimatycznych dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków.

W ostatnich dniach lipca br. na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury (www.mi.gov.pl) w części dotyczącej świadectw energetycznych budynków, zostały zamieszczone pliki zawierające typowe lata meteorologiczne oraz opracowane na ich podstawie dane statystyczne i dane klimatyczne dla obszaru Polski.

Zostały one przygotowane dla potrzeb obliczeń energetycznych w budownictwie ze szczególnym uwzględnieniem proponowanej w rozporządzeniu metody obliczeniowej opartej o uproszczone obliczenia godzinowe.

Dane te mogą być wykorzystane w obliczeniach charakterystyk energetycznych budynków i lokali mieszkalnych oraz sporządzania świadectw energetycznych, a także w auditingu energetycznym oraz w pracach projektowych i symulacjach energetycznych budynków i lokali mieszkalnych wykonywanych zawodowo lub w pracach naukowo-badawczych.

Przegląd  norm europejskich

Normy europejskie dotyczące metod wyznaczania danych klimatycznych i sposobów ich prezentacji to zestaw 6 norm: EN ISO 15927 1-6 o wspólnym tytule Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków – Obliczanie i prezentacja danych klimatycznych. Poniżej podano oryginalne tytuły tych norm:

 • EN ISO 15927-1 Monthly means of single meteorological elements,
 • EN ISO 15927-2 Data for design cooling loads and risk of overheating,
 • EN ISO 15927-3 Calculation of driving rain index for vertical surfaces from hourly wind and rain data,
 • EN ISO 15927-4 Data for assessing the annual energy for heating and cooling,
 • EN ISO 15927-5 Winter external design air temperatures and related wind data,
 • EN ISO 15927-6 Accumulated temperature differences for assessing energy use in space heating. 

 Cztery części tej normy zostały przyjęte w Polsce:

 • PN-EN ISO 15927-1:2005 Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków – Obliczanie i prezentacja danych klimatycznych – Część 1: Średnie miesięczne niezależnych parametrów meteorologicznych,
 • PN-EN ISO 15927-4:2007 Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków – Obliczanie i prezentacja danych klimatycznych – Część 4: Dane godzinowe do oceny rocznej energii do ogrzewania i chłodzenia,
 • PN-EN ISO 15927-5:2006 Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków – Obliczanie i prezentacja danych klimatycznych – Część 5: Dane do projektowania ciepła do ogrzewania,
 • PN-EN ISO 15927-6:2007 (oryg.) Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków – Obliczanie i prezentacja danych klimatycznych – Część 6: Zakumulowane różnice temperatury (stopniodni). 

Ostatnia z nich przyjęta została przez uznanie i na razie jest dostępna w języku angielskim (PKN wprowadził nowe oznaczenie norm nie przetłumaczonych na język polski – zamiast dotychczasowego znaku „U” umieszczany jest skrót oryg. – red.).

Wyszczególnione powyżej normy nie zawierają danych klimatycznych służących do obliczeń energetycznych dla budownictwa. Zawierają one jedynie opis niezbędnych meteorologicznych danych źródłowych, metody wyznaczania poszczególnych parametrów oraz sposoby prezentacji obliczonych danych klimatycznych dla potrzeb obliczeń energetycznych w budownictwie.

W normie PN-EN ISO 15927-1:2005 omówiono procedurę obliczania i prezentacji niezależnych średnich miesięcznych parametrów klimatu: temperatura powietrza, wilgotność powietrza, prędkość wiatru, opady, promieniowanie słoneczne i promieniowanie długofalowe.

Norma PN-EN ISO 15927-4:2007 zawiera procedurę wyznaczania typowego roku meteorologicznego dla potrzeb obliczania średniego rocznego zapotrzebowania na energię dla ogrzewania i chłodzenia budynku. Omówiona metodologia może być zastosowana do wyznaczania typowych lat meteorologicznych na podstawie innych statystyk. Metodologia przedstawiona w normie nie pozwala na wyznaczanie ciągów danych reprezentujących lata o ekstremalnych lub prawie ekstremalnych wartościach.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
 • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl