Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wdrożenia projektów zarządzania energią w budynkach

Zużycie energii w budynkach stało się tematem ważnym i zawdzięczamy to m.in. dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
Zużycie energii w budynkach stało się tematem ważnym i zawdzięczamy to m.in. dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
JS

Zużycie energii w budynkach stało się tematem ważnym i zawdzięczamy to m.in. dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] oraz coraz silniej odczuwalnym wzrostom kosztów eksploatacji budynków. Ponadto ma miejsce wyraźny wzrost świadomości znaczenia zużycia energii u poszczególnych stron procesu inwestycyjnego.

Inwestorzy i właściciele budynków coraz częściej zwracają uwagę na koszty eksploatacyjne, dostrzegają udział kosztów związanych ze zużyciem energii i coraz częściej poszukują rozwiązań mających na celu racjonalne gospodarowanie. Deweloperzy chętnie wykorzystują pojęcia „optymalnego zużycia energii”, „zielonych budynków” i „zrównoważonego budownictwa” do celów marketingowych, za którymi często stoją próby wdrożenia rozwiązań mających na celu ich realizację.

Podobnie projektanci i wykonawcy, wspierani przez firmy produkujące nowe urządzenia i elementy, coraz częściej sięgają po systemy pozwalające na zmniejszenie zużycia energii. Jeśli do tego obrazu dodać wzrost zainteresowania po stronie klienta końcowego, widać, iż w warunkach polskich właściwe gospodarowanie energią staje się tematem naprawdę ważnym. (...)

Dyrektywa EPBD

Dyrektywa UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] zmusza do zaostrzenia wymagań i przyjęcia nowych norm dotyczących zużycia energii w budynkach. Wpływa to na zmniejszenie zużycia energii bez konieczności ponoszenia znaczących dodatkowych nakładów przy jednoczesnym przewidywanym wzroście komfortu użytkowników.

Coraz częściej podaje się konieczność zmiany podejścia do zagadnień zużycia energii w budynku wskazując na konieczność kompleksowej analizy uwzględniającej wszelkie składowe związane z wytworzeniem energii, jej transportem, a także zużyciem na potrzeby funkcjonowania poszczególnych systemów. Tak zaprezentowane założenia dyrektywy zostały już w znacznym stopniu zaaplikowane do warunków polskich. (...)

Zainteresowanie właścicieli obiektów, inwestorów i deweloperów dostrzegających, iż znaczącą ilość energii w budynkach można oszczędzić poprzez racjonalne jej wykorzystanie zaowocowało coraz większym zainteresowaniem projektami zarządzania zużyciem energii w budynku. Podobnie zagadnienia związane z wpływem budynku na środowisko coraz częściej doczekują się odrębnych analiz i studiów.

W krajach o bardziej rozwiniętych gospodarkach wykonuje się ponadto opracowania dotyczące środowiska wewnętrznego (analizujące jakość powietrza w pomieszczeniach i komfort użytkowników), a także funkcjonowania budynku w całym cyklu jego życia (LCC). Do najpełniejszych analiz należą kompleksowe oceny budynku pod kątem jego zrównoważenia.

W warunkach polskich dla klientów bardziej zainteresowanych faktycznym zużyciem energii w budynku (projektowanym czy istniejącym) niż tylko jego oceną, tworzone są projekty zarządzania energią w budynku.

Projekty zarządzania energią – zakres stosowania

Jako najszersze podejście, reprezentowane na przykładach światowych, polskie projekty mogą składać się z 4 analiz szczegółowych oraz metody podsumowującej składowe kompleksowej analizy pod kątem zrównoważenia budynku:

  • zarządzanie energią (Building Energy Management),
  • zarządzanie środowiskiem (Building Environmental Management),
  • jakość środowiska wewnętrznego i komfortu użytkowników (Indoor Environmental Quality),
  • ocena funkcjonowania w całym cyklu życia budynku (LCC Long-Term Performance),
  • kompleksowa analiza budynku zrównoważonego (Complex Sustainability Analysis).

Obecnie tak szeroki zakres projektu aplikowany jest jedynie do pojedynczych projektów pilotażowych. W znakomitej większości zamawiane analizy zwracają uwagę na zarządzanie energią w budynku. Aby w optymalny sposób dopasować zakres projektu do oczekiwań klienta, niezbędnym staje się każdorazowe określenie faktycznych potrzeb.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl