Nowe techniki oczyszczania odcieków wodnych z wysypisk komunalnych

Metody membranowe: ultrafiltracji, nanofiltracji i odwróconej osmozy
Ciąg dalszy artykułu...

Biologiczne podczyszczanie obejmuje:

  • usuwanie z odcieków substancji organicznych związków azotu,
  • pozostawienie w obiegu zamkniętym zanieczyszczeń nieorganicznych.

Biologiczne podczyszczanie odcieków następuje w ten sposób, że organiczne związki substancji węglowych, analizowane jako BZT5 lub ChZT, są redukowane w zbiornikach denitryfikacji. Denitryfikacja następuje w pierwszym zbiorniku, w którym osiąga się pełne usunięcie nitratów. Także przy dodatkowym dozowaniu węgla organicznego. Wyniki obróbki tej fazy oczyszczania wynikają także z rys. 3a.

Odwrócona osmoza (RO) – w instalacjach odwróconej osmozy RO z odcieków usuwane są zanieczyszczenia nieorganiczne i trudno rozkładalne substancje organiczne, w ciśnieniowej filtracji na membranowych modułach rurowych RO.

Usunięte zanieczyszczenia w postaci płynnych szlamów, nazywane koncentratami, przepływają do urządzeń odparowania i granulacji. Natomiast oczyszczony przesącz wodny w modułach RO spływa do odpowiedniego odbiornika np. do wód płynących lub do naziemnych zbiorników retencyjnych. Doczyszczanie odcieków metodą RO odbywa się dwustopniowo.

Na modułach RO I oczyszczanie odcieków odbywa się na membranach rurowych, a na modułach RO II na membranach nawijanych o większej skuteczności oczyszczania (rys. 3b).

Odparowanie – proces odparowania szlamistych koncentratów zanieczyszczeń odbywa się przy wirowym przepływie pary przegrzanej w tzw. wyparkach. W trakcie tego procesu powstaje kondensat spływający do zbiornika destylatu i następnie dostarczany jest do zbiornika odcieków pompowanych do instalacji RO. Równocześnie płynny koncentrat zanieczyszczeń pompowany jest do urządzeń osuszających, powstającego granulatu.

Osuszanie z granulacją koncentratu – osuszanie i uzdatnianie koncentratu zanieczyszczonego granulatu odbywa się w specjalnych urządzeniach hydrocyklonowych z podgrzewaniem parowym i chłodnicą destylatu. Pompowany szlam skoncentrowanych zanieczyszczeń do hydrocyklonowej suszarki ulega rozdrabnianiu na ziarnisty suchy granulat deponowany na wysypiskach.

Poprocesowa woda (z osuszania i granulacji koncentratu) odprowadzana jest do zbiornika destylatu, skąd pompowana jest do zbiornika odcieków wstępnie podczyszczonych. Wynik z osuszania i granulacji koncentratu z ostatniego 4. stopnia obróbki na rys. 3d.

Urządzenia membranowe

Poniżej przedstawiono przykłady urządzeń membranowych wielostopniowej instalacji odwróconej osmozy do oczyszczania odcieków wodnych z dużego wysypiska odpadów komunalno-przemysłowych [8].

Do metod membranowych zalicza się ultrafiltrację (UF), nanofiltrację (NF) i odwróconą osmozę (RO). Do oczyszczania odcieków wodnych z wysypisk stosuje się głównie metody odwróconej osmozy RO, odznaczające się dużą skutecznością oddzielania zanieczyszczeń.

Pozwala to utrzymywać przesącz oczyszczonej wody w normie ustalonej przepisami, dotyczącymi oczyszczenia odcieków wodnych z wysypisk komunalnych i przemysłowych zawierających zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne o znacznych stężeniach, zmieniających się zwykle w krótkich odstępach czasu.

Na terenie dużego wysypiska IHLENBERG już od 1990 r. eksploatowana jest prototypowa instalacja RO (fot. 1.). Wydajność tej instalacji po rozbudowie w 1993 r. wynosi 48 m3/h. Jest to największa wydajność instalacji RO. Typowe instalacje RO pracują z podciśnieniem 65 bar.

W zmodernizowanej instalacji zastosowano wzmocnione membrany RO, poddawane ciśnieniu 120 bar z nowymi modułami przesączu (permeatu) i koncentratu zanieczyszczeń. W zależności od wykazanych stężeń zanieczyszczeń w odciekach wysypiskowych, konieczna jest regulacja ciśnienia instalacji w zakresie 35÷60 bar, przy średnim zapotrzebowaniu na energię w przeliczeniu na 1 m3 przesączu wynosi ok. 5 kWh.

W 2004 r. w Łużycach k. Wejherowa została uruchomiona przez firmę ORTOCAL – Poznań instalacja odwróconej osmozy do oczyszczania odcieków wodnych z wysypiska komunalnego. Charakteryzuje się następującymi parametrami eksploatacyjnymi:

  • ciśnienie filtracyjne modułów RO wynosi 20÷60 bar,
  • przy wydajności RO 100÷300 m3/d (odcieków) ciśnienie robocze wynosi maks. 60 bar.

Oczyszczona woda (z odcieków) spływająca z instalacji RO może być odprowadzana do lokalnej kanalizacji ścieków komunalnych, gdyż uzyskane stężenia wskaźników zanieczyszczeń nie przekraczają ustawowych ograniczeń. Woda ta wykorzystywana jest także do mycia podłóg w budynkach gospodarczych wysypiska oraz do mycia samochodów.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl