Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Część 2: Sposoby renowacji i dezynfekcji

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również niepoprawnej eksploatacji.

Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w funkcji przesyłu lub pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji stosując odpowiednie metody.

Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej sprawności funkcjonowania w każdym przypadku koniecznym jest przywrócenie instalacji do należytego stanu użytkowo-technicznego.

W części pierwszej artykułu przedstawiono kryteria i różne aspekty projektowania w celu osiągnięcia niezakłóconej eksploatacji, jak również przyczyny usterek występujących w instalacjach wody pitnej. W drugiej, ostatniej części, artykuł prezentuje metody renowacji w przypadku korozji i sposoby dezynfekcji w instalacjach wody pitnej.

W zależności od zaistniałych szkód celowym może być stosowanie różnych metod renowacji. W wytycznych VDI 6001 Renowacja instalacji techniczno-sanitarnych – woda pitna (VDI 6001Sanierung von sanitärtechnischen Anlagen – Trinkwasser) zawarto następujące uszeregowanie tych działań:

  • naprawa, wymiana częściowa lub całkowita;
  • metody usuwania osadów (mechaniczne/chemiczne);
  • metody nakładania powłoki wewnętrznej;
  • uzdatnianie wody (ochrona przed korozją i powstawaniem kamienia kotłowego).

Poniżej przedstawiono krótki opis tych metod z podaniem obszarów ich zastosowania. W pierwszej kolejności zostaną opisane metody, które mają zastosowanie głównie w przypadku zakłóceń w funkcji transportu.

Naprawa, wymiana częściowa lub całkowita

Techniki te mają zastosowanie z reguły w przypadku uszkodzonych części lub komponentów instalacji. Może to dotyczyć na przykład nieszczelnej zasuwy, cieknącej armatury, niesprawnej pompy cyrkulacyjnej. W sytuacji na przykład przeciekającego odcinka przewodów mówi się o częściowej wymianie.

Usuwanie osadów

Wśród mechanicznych sposobów usuwania osadów rozróżnia się metody usuwania zanieczyszczeń (przepłukiwanie mieszanką powietrznowodną) i metody usuwania nalotów (piaskowanie). Stosując płukanie można usunąć tylko osady lekko związane z podłożem, produkty korozji i osady pochodzące z substancji zawartych w wodzie. Przeważnie muszą zostać one usunięte abrazyjnie (przy pomocy materiałów ścierających).

Po takim zabiegu zwykle konieczne jest zastosowanie dodatkowo środków ochrony przed korozją. Przy usuwaniu osadów i warstw nalotów mogą ujawnić się nieszczelności, które należy zlikwidować.

Metody chemiczne stosuje się do usuwania zanieczyszczeń i osadów mocno związanych z podłożem, które powstawały przez długi okres czasu. W tym przypadku należy dołożyć wszelkich wysiłków i zachować szczególną staranność w celu usunięcia pozostałości chemikaliów, poprzez ich całkowite wypłukanie z instalacji. Dalsze środki, które należy uwzględnić są takie same jak w przypadku metod mechanicznych.

Metody nakładania powłok wewnętrznych

Na niemieckim rynku działa wiele firm oferujących różne metody nakładania powłok wewnętrznych w przewodach wody pitnej. W Niemczech, zgodnie z postanowieniami nowego rozporządzenia o jakości wody przeznaczonej do spożycia (TrinkwV), wymagany jest dowód dopuszczenia wyrobu do stosowania, co wiąże się z posiadaniem przez wyrób odpowiedniego znaku dopuszczenia.

Uzyskanie takiego znaku było do końca 2004 roku niemożliwe. Dopiero po wydaniu/opracowaniu:

  • wytycznych dla żywic epoksydowych przez Federalną Agencję ds. Środowiska (UBA)
  • wytycznych technicznych DVGW W 545 Kryteria kwalifikacyjne dla firm zajmujących się odnawianiem wewnętrznej powierzchni przewodu (DVGW W 545 Qualifikationskriterien für Fachfirmen zur Rohrinnensanierung von Trinkwasser-Installationen durch Beschichtung)
  • wytycznych DVGW W 548 Renowacja powierzchni wewnętrznej przewodów przez nakładanie powłok (DVGW W 548 Rohrinnensanierung von Trinkwasser-Installationen durch Beschichtung),
  • wytycznych dot. wymagań i kontroli zgodnie zawartych w DVGW VP 548 Renowacja powierzchni wewnętrznej przewodów – Wymagania i kontrola (DVGW VP 548 Rohrinnensanierung von Trinkwasser-Installationen durch Beschichtung – Anforderungen und Prüfungen)

stworzono podstawy do certyfikacji tego rodzaju metod.

Najpierw musi zostać udowodniona przydatność środka użytego do tworzenia powłoki zgodnie z wytycznymi, dopiero potem bada się przydatność stosowanej technologii i na koniec dokonuje certyfikacji firmy zajmującej się wykonywaniem powłok.

   17.10.2008

Komentarze

(1)
Morfeusz | 15.12.2014, 09:26
Zamiast naprawiać i rewitalizować wystarczy odpowiednio zabezpieczyć instalację wodną w domu. Do tego może nam posłużyć zmiękczacz wody. Na ekspercie budowlanym (http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id3419,zmiekczacz-wody-polecany-przez-profesjonalistow) specjaliści piszą, że najlepszym zmiękczaczem wody jest Denver Plus 30.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl