Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wykorzystanie kolektorów słonecznych w instalacjach klimatyzacyjnych

Najwyższą efektywnością pozyskiwania energii promieniowania słonecznego w warunkach naturalnych cechują się z reguły kolektory paraboliczne
Najwyższą efektywnością pozyskiwania energii promieniowania słonecznego w warunkach naturalnych cechują się z reguły kolektory paraboliczne
rener.pl

Ogólnie dostępna energia słoneczna może być w okresie letnim efektywnie wykorzystana do celów chłodniczych w klimatyzacji. Konwersja termiczna zachodząca w kolektorach słonecznych pozwala uzyskać energię cieplną, niezbędną do zasilania urządzeń wytwarzających chłód w solarnych systemach klimatyzacyjnych.

W artykule omówiono podstawowe rodzaje kolektorów słonecznych pod kątem uzyskiwanych parametrów pracy i zalecanych zakresów stosowania w różnych solarnych systemach klimatyzacyjnych.

Od czasu pojawienia się kryzysu energetycznego w latach 70. ubiegłego stulecia można zaobserwować zwiększone dążenie do ograniczenia zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych. W krajach rozwiniętych wyraźnie zaznaczył się przy tym wzrost zapotrzebowania energii dla klimatyzacji.

Konieczność oszczędzania energii z powodu stale wzrastających cen oraz malejących zasobów paliw kopalnianych wymusza szukanie rozwiązań pozwalających na uzyskanie energii z innych źródeł. Można to osiągnąć poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii słonecznej.

W przeciwieństwie do systemów ogrzewczych, w których największe zapotrzebowanie na ciepło występuje w miesiącach charakteryzujących się najmniejszą insolacją (zima), systemy klimatyzacyjne wykazują największe zapotrzebowanie na chłód w okresach o dużym nasłonecznieniu (lato).

W niektórych obiektach można nawet zaobserwować zbieżne w czasie występowanie maksymalnego zapotrzebowania na potrzeby chłodzenia z największym natężeniem promieniowania słonecznego. Jest to bardzo istotna przesłanka do poszukiwania rozwiązań technicznych pozwalających efektywnie wykorzystać ogólnie dostępną energię promieniowania słonecznego do celów chłodniczych w klimatyzacji.

Trzeba także pamiętać o innych czynnikach wpływających na zwiększone zainteresowanie wykorzystaniem energii słonecznej. W coraz większym stopniu wzrasta w społeczeństwie świadomość potrzeby, a nawet konieczności korzystania z alternatywnych źródeł energii w miejsce wyczerpujących się zasobów paliw kopalnianych. Wzrasta też poczucie odpowiedzialności za zmiany klimatyczne następujące na Ziemi.

Wszystko to wymusza podejmowanie prac nad poprawieniem sprawności, a tym samym ekonomicznej opłacalności urządzeń opartych na energii odnawialnej tak, aby stały się bardziej konkurencyjne w stosunku do urządzeń konwencjonalnych.

Systemy klimatyzacyjne wykorzystujące energię słoneczną

Aby umożliwić wykorzystanie energii promieniowania słonecznego do oziębiania powietrza konieczna jest jej konwersja. Można dokonać konwersji w różny sposób, co przedstawiono na schemacie (rys. 1.) [1].

Konwersja energii promieniowania słonecznego zachodzi zwykle na drodze elektrycznej lub termicznej. W pierwszym przypadku w ogniwach fotowoltaicznych następuje zamiana energii promieniowania słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną, która następnie może być wykorzystana do napędu sprężarkowych urządzeń chłodniczych.

Natomiast w procesach termicznych ciepło wytwarzane za pomocą kolektorów słonecznych wykorzystywane jest do napędu urządzeń termochemicznych lub termomechanicznych. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje układów, w których realizowana jest konwersja promieniowania słonecznego na drodze termicznej:

  • układy zamknięte, w których efekt chłodzenia uzyskiwany jest w wyniku przemian termochemicznych w urządzeniach absorpcyjnych lub adsorpcyjnych, a także poprzez wykorzystanie nocnego promieniowania radiacyjnego,
  • układy otwarte, w których efekt chłodzenia uzyskiwany jest w wyniku zmiany wilgotności powietrza; do grupy tej można zaliczyć urządzenia z osuszaniem sorpcyjnym wykorzystujące stałe lub płynne sorbenty,
  • układy termomechaniczne, w których efekt chłodzenia uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu energii mechanicznej powstałej z energii termicznej.

Układy zamknięte z urządzeniami absorpcyjnymi są obecnie jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i najchętniej stosowanych układów solarnych wykorzystywanych do chłodzenia powietrza.

Dostępne urządzenia mają bardzo szeroki zakres wydajności chłodniczej, a jej maksymalna wartość jest zdecydowanie większa niż dla urządzeń adsorpcyjnych oraz systemów z osuszaniem sorpcyjnym. Wadą urządzeń absorpcyjnych jest gwałtowny spadek wydajności i wartości współczynnika efektywności chłodniczej COP przy niższych temperaturach czynnika zasilającego.

   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl