Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wykorzystanie kolektorów słonecznych w instalacjach klimatyzacyjnych

Najwyższą efektywnością pozyskiwania energii promieniowania słonecznego w warunkach naturalnych cechują się z reguły kolektory paraboliczne
Najwyższą efektywnością pozyskiwania energii promieniowania słonecznego w warunkach naturalnych cechują się z reguły kolektory paraboliczne
rener.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Obecnie istnieje stosunkowo duża różnorodność możliwych do zrealizowania rozwiązań solarnych systemów klimatyzacyjnych, które pozwalają dostarczyć do budynku chłód w niezbędnej do zasymilowania zysków ciepła ilości (rys. 2.). Ogólnie można rozróżnić systemy:

  • wytwarzające wodę chłodniczą do celów klimatyzacyjnych (z wykorzystaniem urządzeń absorpcyjnych i adsorpcyjnych),
  • uzdatniające bezpośrednio powietrze klimatyzacyjne (urządzenia otwarte z płynnym lub stałym sorbentem),
  • systemy mieszane.

W instalacjach solarnych zarówno absorpcyjne, jak i adsorpcyjne urządzenia chłodnicze stanowią najczęściej element składowy większego systemu do uzdatniania powietrza klimatyzacyjnego. Ich zadanie sprowadza się do produkcji czynnika chłodniczego (wody chłodniczej) o odpowiedniej temperaturze. Czynnik ten wykorzystywany jest w urządzeniach bezpośrednio schładzających powietrze, tj. chłodnicach w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, sufitach chłodzących, klimakonwektorach itp.

Przy czym w zależności od potrzeb możliwe jest uzyskanie różnych temperatur wody chłodniczej. W przypadku zastosowania urządzeń absorpcyjnych i adsorpcyjnych konieczne staje się ponadto chłodzenia skraplacza, co realizowane jest zwykle za pomocą wieży chłodniczej.

Ciepło uzyskiwane w kolektorach słonecznych wykorzystywane jest zarówno na cele grzewcze, jak i chłodnicze. Systemy solarne z powodzeniem mogą funkcjonować także w bardziej złożonych konfiguracjach, tj. ze zbiornikiem buforowym na c.w.u., dodatkowym źródłem ciepła (kocioł gazowy, podgrzewacz elektryczny) oraz zbiornikiem buforowym wody chłodniczej, a także z systemami klimatyzacyjnymi z osuszaniem sorpcyjnym (SDEC) [6].

Kolektory  w systemach klimatyzacyjnych

Jednym z podstawowych elementów stosowanych w solarnych systemach klimatyzacyjnych są kolektory słoneczne. To w nich następuje konwersja energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne, potrzebne do zasilania zarówno agregatów absorpcyjnych, jak i adsorpcyjnych oraz do regeneracji materiału sorpcyjnego w systemach z osuszaniem sorpcyjnym.

Najczęściej obecnie używane do tego celu kolektory słoneczne, w zależności od konstrukcji i rodzaju przepływającego przez nie medium, można podzielić na (rys. 3.): powietrzne, płaskopłytowe, rurowo-próżniowe, próżniowe z reflektorem CPC, paraboliczne.

Najważniejszym parametrem każdego kolektora słonecznego jest jego charakterystyka cieplna. Od jej przebiegu zależy z jaką sprawnością i ile w lokalnych warunkach klimatycznych można pozyskać energii promieniowania słonecznego. Na rys. 4. pokazano przykładowe przebiegi charakterystyk cieplnych kolektorów słonecznych różnej konstrukcji z najczęściej występującymi obszarami ich pracy w poszczególnych solarnych systemach klimatyzacyjnych.          

Najwyższą efektywnością pozyskiwania energii promieniowania słonecznego w warunkach naturalnych cechują się z reguły kolektory paraboliczne. Stosunkowo płaski przebieg charakterystyk tych kolektorów gwarantuje uzyskanie dobrej sprawności cieplnej także przy wysokich temperaturach czynnika roboczego.

W układach otwartych częściej stosuje się jednak mniej sprawne, ale za to tańsze kolektory płaskopłytowe. Podstawową zaletą tych kolektorów jest możliwość wykorzystania także promieniowania rozproszonego.

Przy wyborze rodzaju absorbera zaleca się stosowanie warstwy selektywnej, która cechuje się wysokim współczynnikiem absorpcji promieniowania słonecznego i, w przeciwieństwie do absorberów nieselektywnych, niewielkim współczynnikiem emisji promieniowania cieplnego. Sprawność tych kolektorów szybko jednak maleje wraz ze wzrostem temperatury czynnika roboczego.

Pewien kompromis pomiędzy ceną a efektywnością pozyskiwania energii słonecznej uzyskuje się poprzez zastosowanie kolektorów rurowo -próżniowych oraz próżniowych z reflektorem CPC, szczególnie tam, gdzie wymagana jest nieco wyższa temperatura czynnika roboczego.

Rodzaj i całkowita powierzchnia kolektorów słonecznych powinny być tak dobrane, aby uzyskana z nich energia promieniowania słonecznego w okresach maksymalnego nasłonecznienia (latem) była w stanie pokryć w całości zapotrzebowanie ciepła, wynikające z konieczności ogrzania medium do odpowiedniej temperatury umożliwiającej osiągniecie wymaganej mocy chłodniczej.

W praktyce przyjmuje się, iż całkowita powierzchnia kolektorów słonecznych, powinna wynosić [2, 5, 7] (por. rys. 5.):

  • dla systemów klimatyzacyjnych SDEC: ok. 6÷10 m2 ące na każde 1000 m/h strumienia powietrza klimatyzacyjnego oraz do ok. 1,5÷2 mące na każdy 1 kW uzyskanej mocy chłodniczej,
  • dla systemów z agregatami absorpcyjnymi i adsorpcyjnymi: ok. 2÷4 m2 ące na każdy 1 kW uzyskanej mocy chłodniczej.
   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl