Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Radiacyjne sufity chłodzące

W artykule przedstawiono rozwiązania systemu sufitowego chłodzenia po mieszczeń, w których zastosowano elementy chłodzące typu KKS wykonane ze wzdłużnych profili aluminiowych z osadzonymi na nich szczelnie rurkami miedzianymi. Elementy te przewidziane są do montażu ze znanymi i stosowanymi płaszczyznowymi sufitami metalowo-akustycznymi różnych fabrykatów, w których stały kontakt pomiędzy elementem chłodzącym a płytą sufitową zostaje zapewniony przez sklejenie.

Podobne elementy chłodzące przewidziane są także do montażu ze stosowanymi perforowanymi i pełnymi płytami gipsowo-kartonowymi tworzącymi sufit podwieszony. Elementy chłodzące zasilane są wodą chłodzącą jako czynnikiem pośrednim w obiegach zamkniętych, a wymiana ciepła w pomieszczeniu odbywa się głównie przez promieniowanie.

W artykule podano także wydajności chłodnicze elementu chłodzącego w zależności od średniej temperatury wody zasilającej oraz temperatury powietrza w pomieszczeniu. Przyjęte dane projektowe zilustrowano przykładem doboru elementów sufitu radiacyjnego typu KKS z płytami metalowo-akustycznymi o specyficznej wydajności chłodniczej q0 = 80 W/m2.

Proces wymiany ciepła pomiędzy sufitem chłodzącym powietrzem w pomieszczeniu odbywa się na zasadzie promieniowania i konwekcji. Udział poszczególnych rodzajów wymiany ciepła zależy od konstrukcji i formy zabudowy elementu chłodzącego w suficie. Podział sufitów chłodzących przedstawiony został na rys. 1.

Sufity chłodzące dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

 • radiacyjne sufity chłodzące (fot. 1. i 2.), przekazujące ciepło w ok. 60% całkowitej ilości wymienianego ciepła przez promieniowanie, a ok. 40% przez konwekcję, mają zamkniętą powierzchnię sufitu; rurki chłodzące (kapilary) zabudowane są w tynku bezpośrednio na stropie, w suficie podwieszonym na płytach (panelach) metalowych, głównie aluminiowych lub płytach gipsowo-kartonowych; grubość tynku pokrywającego rurki lub elementy chłodzące wynosi maks. 5 mm,
 • konwekcyjne sufity chłodzące (fot. 3. i 4.) przekazujące ciepło w ponad 50% całkowitej ilości wymienianego ciepła przez konwekcję, w których pojedyncze elementy chłodzące nie są umieszczane w zamkniętej powierzchni sufitu, ale są swobodnie podwieszone pod stropem i omywane ze wszystkich stron powietrzem z pomieszczenia, przez co zwiększa się cyrkulacja powietrza wokół elementu chłodzącego, a tym samym zwiększa się wymiana ciepła przez konwekcję i jego wydajność chłodnicza [1]; zwiększając powierzchnię wymiany ciepła przez nałożenie na rurki prowadzące wodę chłodzącą żebra, lamele lub płyciny powiększa się konwekcyjny udział wymiany ciepła do 60÷70%; tego typu elementy chłodzące mogą być umieszczane także powyżej perforowanego, mozaikowego lub panelowego sufitu podwieszonego; szczególnym rodzajem elementów w konwekcyjnych sufitach chłodzących są sufitowe konwektory chłodzące (fot. 5.) [2]. W konwektorach tych (fot. 6.), przez szczelne nałożenie lamel w odstępach 3÷6 mm osiąga się konwekcyjny udział wymiany ciepła do 90%.

Przy projektowaniu radiacyjnych sufitów chłodzących należy zwracać szczególną uwagę na dobór płyt chłodzących i ich wydajność chłodniczą. Promieniowanie cieplne sufitu zależy w znacznej mierze od współczynnika konfiguracji płaszczyzn i stopnia emisji powierzchni promieniujących. Także bardzo ważne jest dobre przewodzenie ciepła od rurek prowadzących wodę chłodzącą do elementów i profili przylegających bezpośrednio do powierzchni chłodzących.

W sufitach chłodzących przekazujących ciepło głównie przez promieniowanie temperatura wody zasilającej wynosi przeważnie od 17°C do 20°C, a temperatura wody powrotnej od 19°C do 22°C. Ze względu na możliwość wykraplania się pary wodnej na rurociągach, temperatura wody zasilajacej nie powinna być niższa niż 16°C.

Sufit chłodzący, jako składnik systemu wentylacji pomieszczenia, ma za zadanie odprowadzić odczuwalne ciepło (zyski ciepła) z pomieszczenia. Nie jest on w stanie odprowadzać ciepła utajonego wydzielonego przez ludzi i rośliny.

To samo dotyczy substancji toksycznych wydzielanych przez ludzi, materiały budowlane lub procesy technologiczne. Z tego powodu przy zastosowaniu sufitu chłodzącego niezbędne jest stosowanie wentylacji zapewniającej doprowadzenie minimalnej ilości powietrza zewnętrznego (świeżego). Wentylacja ta zapewnia utrzymanie wilgotności względnej na odpowiednim poziomie.

Minimalny udział powietrza zewnętrznego w pomieszczeniach biurowych wynosi od 6 m3/h · m2 10 m3/h · m2 podłogi. Strumień objętości powietrza stanowi tylko pewny ułamek tego strumienia objętości powietrza, które musiałoby być zapewnione przy konwencjonalnym systemie wentylacji w celu zapewnienia odprowadzania całkowitej ilości ciepła powstającego w pomieszczeniu.

Sufity chłodzące mogą być łączone z systemem wentylacyjnym w różnych kombinacjach, co zostało opisane w [1, 3]. Systemy nawiewu powietrza podzielono na dwie główne grupy:

 • system nawiewu powietrza do wytworzenia przepływu turbulentnego (burzliwego) w pomieszczeniu dla wentylacji mieszającej,
 • system nawiewu powietrza do wytworzenia przepływu nisko turbulentnego (słabo burzliwego) w pomieszczeniu dla wentylacji wyporowej.

Czasami ze względów oszczędnościowych rezygnuje się z wentylacji mechanicznej. Niezbędna ilość powietrza świeżego może być zapewniona przez otwieranie okien. Kontrolowany dopływ tego powietrza i efektywne jego osuszanie nie jest możliwe. Wentylacja przez otwieranie okien ma jeszcze następujące niekorzystne działanie:

 • zwiększone obciążenie chłodnicze w gorące letnie dni,
 • zwiększone zapotrzebowanie ciepła w zimne dni,
 • napływ powietrza nieprzefitrowanego do pomieszczenia,
 • uliczny hałas jest w pomieszczeniu bardziej uciążliwy,
 • odzysk ciepła jest niemożliwy,
 • możliwość przekroczenia temperatury punktu rosy na powierzchni elementów chłodzących w gorące i wilgotne dni,
 • wyższe temperatury powietrza w pomieszczeniu w gorące letnie dni,
 • zapewnienie komfortu cieplnego (przeciągi powietrza) nie jest możliwe.
   17.10.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl