Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Bezpieczniej z termowizją

Kamery IR
Kamery IR
Flir Systems

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

sponsor-FLIR_E60Termografia (tworzenie mapy termalnej powierzchni badanego obiektu) jest nowoczesną techniką, pozwalającą na identyfikacje niepożądanych miejsc przegrzewania się elementów urządzeń elektrycznych, energetycznych, mechanicznych i innych podczas pełnego obciążenia. Problem ten dotyczy większości urządzeń związanych z wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i konsumpcją mediów do których zaliczy możemy: energię elektryczną, ciepłą wodę, parę wodną, gazy, lub inne, których niestabilność odzwierciedlana jest zmianą temperatury.

Podstawowe korzyści płynące z zastosowania systemów termowizyjnych w przemyśle to :

 • krótszy czas i mniejsze koszty przestojów,
 • tańsza eksploatacja,
 • mniejsze koszty kontroli urządzeń,
 • usprawniona i tańsza obsługa,
 • zwiększone bezpieczeństwo pracy,
 • diagnostyka pod pełnym obciążeniem.sponsor-FLIR_seriaE_energetyka
sponsor-FLIR-i7-energetyka


sponsor-FLIR_T640_elektrTermograficzne systemy kontroli urządzeń przemysłowych znajdują szerokie zastosowanie w produkcji głównie dzięki dwóm swoim właściwościom: pozwalają operatorowi na badanie urządzenia pod pełnym obciążeniem oraz pokazują anomalie temperaturowe, a przecież każda niestabilność w pracy urządzenia właśnie objawia się zmianą temperatury.

Oczywiście historycznie rzecz biorą najwcześniejsze a zarazem najszersze zastosowanie termowizja znajduje w układach elektrycznych, gdzie każda anomalia temperaturowa wiąże się z niewłaściwym montażem, nierównomiernym obciążeniem czy degradacją jakości danego elementu. Uszczegółowiając te zastosowanie możemy powiedzieć, że termografia znajduje szerokie zastosowanie w całym łańcuchu dystrybucji energii elektrycznej, począwszy od elektrowni poprzez linie przesyłowe, podstacje, lokalne sieci elektryczne aż do końcowego użytkownika.

sponsor-Kamera-termowizyjna-FLIR-T425
Kamera termowizyjna FLIR T425


sponsor-SeriaE-pomiarPodstawowymi obiektami obserwacji w podczerwieni są napowietrzne linie przesyłowe, transformatory, układy tyrystorowe, wyłączniki, rozłączniki, odłączniki, bezpieczniki, silniki elektryczne i szeroko pojęte układy sterowania. Osobnym obszarem wykorzystania są układy mechaniczne, gdzie przez zwiększoną oporność układu lub nadmierne obciążenie dochodzi do niebezpiecznych przegrzewów, których efektem może by awaria, pożar lub zagrożenie życia. Przykładowe elementy badane kamerami to: łożyska, przekładnie, wymienniki ciepła, izolacje i wymurówki, szczelność zaworów, instalacje chemiczne (naprężenia termiczne) oraz ciepłownicze, paliwa alternatywne i ich transport i wiele innych.

Aktualnie szeroko rozwijającą się rodziną zastosowań jest wykrywanie gazów. W zasadzie każdy przemysł wykorzystuje jakieś gazy. Aktualne możliwości technologiczne pozwalają na redukcję niekontrolowanej emisji do atmosfery gazów węglowodorowych (metan, etan, propan, butan, LPG itd.), amoniaku, gazu SF6 (niezwykle negatywnie wpływający na atmosferę), czy tlenku węgla (CO) który stanowi duże zagrożenie dla istot żywych. Jak widać technologia termowizyjna to idealne narzędzie w utrzymaniu ruchu z uwagi na swoje szerokie możliwości.

sponsor-Silnik-w-trakcie-pracy
Silnik w trakcie pracy


Podsumowując pragniemy zwróci uwagę na fakt, iż największe korzyści daje zastosowanie termografii do badań następujących kategorii urządzeń :

 • wyposażenie specjalne, którego przestój powoduje wysokie straty w procesie produkcji,
 • urządzenia średniego i wysokiego napięcia, których awaria może spowodować katastrofalne skutki o dużym zasięgu,
 • starsze urządzenia, które nie przechodziły regularnych przeglądów,
 • urządzenia pracujące w obszarach silnych wibracji (drgań), a więc szczególnie narażone są na utratę styczności połączeń.

 

sponsor-Transformator-w-trakcie-pracy
Transformator w trakcie pracy


Zaś podstawowe zalety termowizji to:

 • termograficzna kontrola urządzeń odbywa się podczas ich normalnej pracy, przy użyciu aparatury nie wymagającej bezpośredniego kontaktu z badanymi urządzeniami i stanowi nieniszczącą metodę testowania,
 • uszkodzenia wykrywane są we wczesnej fazie ich powstawania, co pozwala jeszcze na uniknięcie poważniejszych awarii. Często "przegrzany" element może być łatwo naprawiony, podczas gdy w przypadku poważniejszego uszkodzenia konieczne jest już zastąpienie go nowym i złomowanie starego,
 • wczesne wykrywanie uszkodzeń wpływa na poprawę możliwości planowania napraw i składania zamówień na nowe części.
 • działania personelu remontowego podczas okresów wyłączeń poszczególnych urządzeń z eksploatacji mogą być lepiej zaplanowane a dostępne siły i środki wykorzystane w sposób bardziej efektywny.


termowizja-flir-logo
Przedstawicielstwo Handlowe
Paweł Rutkowski

tel. 22 849 71 90
tel. kom. 0601 251 025
rutkowski@kameryir.com.pl
www.kameryir.com.pl

   07.10.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl