Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja sterowana parą

Nawiewniki higrosterowane
Nawiewniki higrosterowane
aereco

Prowadzona od kilku lat w Polsce kampania usprawniania wentylacji w budynkach mieszkalnych i publicznych wyposażonych w instalacje wentylacji grawitacyjnej przynosi efekty. Jednak nadal spora grupa użytkowników nie ma możliwości oddychania czystym i zdrowym powietrzem w mieszkaniach i biurach. Jednym ze skutecznych i optymalnych pod względem nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych rozwiązań tego problemu jest wentylacja higrosterowana.

Wiele uwagi poświęcamy jakości powietrza oraz ograniczaniu emisji spalin w komunikacji i przemyśle, a tak mało mówi się w debatach publicznych o braku czystego powietrza w budynkach. Na zewnątrz przebywamy przeciętnie jedynie przez 10–30% czasu, a resztę spędzamy wewnątrz budynków, pracując, śpiąc i odpoczywając. Paradoksalnie problem jakości powietrza wewnętrznego pojawił się wówczas, gdy zaczęliśmy emitować mniej spalin przemysłowych i jednocześnie oszczędzać energię zużywaną na ogrzewanie budynków.

Aby zużyć jej jak najmniej, uszczelniamy ściany i okna. A to właśnie okna, a dokładniej ich nieszczelności, umożliwiały napływ powietrza do wnętrz budynków. Te szczeliny, nawet w oknach dobrej jakości, były na tyle duże, że często skarżono się na nadmierne wentylowanie i chłód w mieszkaniach i przed każdą zimą powszechnie uszczelniano okna. Nawet minimalne wymagane prawem wielkości przekrojów wentylacyjnych przewodów kominowych w większości przypadków umożliwiały wymianę powietrza.

Nikt nie zaprzątał sobie głowy doborem ich wymiarów dla konkretnych mieszkań czy kondygnacji i niejednokrotnie w wysokich budynkach na niektórych kondygnacjach trzeba było mocno przytwierdzać kratki, aby nie uleciały z wywiewanym powietrzem, a na innych piętrach w tym samym budynku nie było praktycznie żadnej wymiany. Ponadto w wielu wypadkach dla murarzy liczyło się, jak kominy wyglądają od zewnątrz, w środku zaś były przewężenia, występy, a niejednokrotnie zwykłe śmieci. Skoro architekci w większości przypadków nie zaprzątali sobie głowy tym, jak powietrze dotrze do pomieszczeń i czy będzie go wystarczająca ilość, to dlaczego mieliby dbać o to murarze?

Przepisy

Spora grupa starych budynków została już ocieplona i wymieniono w nich stolarkę, z kolei w nowych montowane są już nowe, szczelne okna. Po paru latach użytkowania zaczęły napływać liczne sygnały o coraz gorszej jakości powietrza w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Konieczna była więc zmiana wymagań technicznych. Do końca 2008 r. okna o współczynniku infiltracji 0,5–1,0 m3/(m×h×daPa2/3) mogły być wprowadzone do obrotu bez konieczności stosowania dodatkowych elementów nawiewnych. Nawiewniki były wymagane tylko przy współczynniku niższym niż 0,3 m3/(m×h×daPa2/3), a dla przedziału 0,3–0,5 w ogóle nie określono wymagań.

W 2009 r. radykalnie zmieniono wymagania techniczne i obecnie współczynnik infiltracji dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić maksymalnie 0,3 m3/m×h×daPa2/3), a dopływ powietrza zewnętrznego na potrzeby wentylacyjne należy zapewnić poprzez odrębne urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach  balkonowych lub w ścianie. Okno, jeśli ma pełnić funkcję wentylacyjną, musi zostać wyposażone w nawiewnik. Kolejna zmiana w przepisach dotyczyła zwiększenia wymagań wobec pracy projektantów.

Obecnie prawo wymaga sporządzenia projektu instalacji wentylacji grawitacyjnej, czego wcześniej nie robiono i architekt jedynie lokalizował kominowy przewód wentylacyjny i wyznaczał jego wymiary. Teraz projekt powinien m.in. wyraźnie określać, czy i jaką funkcję wentylacyjną pełni dane okno i czy musi być wyposażone w nawiewnik powietrza zewnętrznego, czy też nawiewnik ma zostać zainstalowany w innym miejscu – w ścianie nad oknem lub obok okna w odległości 15–30 cm, licząc od sufitu do górnej krawędzi nawiewnika.

Wentylacja higrosterowana

Zmiany te pozwoliły na szersze zastosowanie nowych sposobów wentylacji z wykorzystaniem urządzeń doprowadzających powietrze – nawiewników. Jednak nie każdy nawiewnik może być zamontowany w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wywiewną. Musi on w każdych warunkach, nawet w pozycji zamkniętej, zapewnić minimalny przepływ powietrza przy różnicy ciśnienia 10 Pa. Ilość powietrza napływającego przez otwarty nawiewnik powinna się zawierać w przedziale 20–50 m3/h – jeżeli  zastosowano wentylację grawitacyjną i 15–30 m3/h – przy wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Warunkiem skuteczności wentylacji, niezależnie od zmian pogody i warunków wewnątrz budynków, jest zastosowanie wymuszonego przez wentylatory lub nasady przepływu powietrza poprzez nawiewniki i wywiewniki. Ilość napływającego przez nawiewniki powietrza można regulować. Najczęściej stosuje się urządzenia regulowane automatycznie, które na bieżąco reagują na zmiany w pomieszczeniach, dostarczając świeże powietrze w okresach dużego zapotrzebowania na nie, a przez pozostały czas ograniczając nieuzasadnioną ucieczkę ciepła wraz z powietrzem wentylacyjnym.

Jednym z rozwiązań, optymalnym pod względem nakładów inwestycyjnych i prostoty obsługi oraz braku konieczności doprowadzania energii elektrycznej do nawiewników i wywiewników, jest sterowanie na podstawie zawartości pary wodnej w pomieszczeniach.

Urządzenia higrosterowane reagują na zmiany poziomu wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia, gdyż wyposażone są w materiał, który pod wpływem zmian zawartości pary wodnej w powietrzu zmienia swoją długość. Powoduje to większe bądź mniejsze otwarcie przepustnicy, a tym samym doprowadzenie strumienia powietrza odpowiedniej wielkości do pomieszczenia. Element ten nie styka się z powietrzem zewnętrznym, mierzy jedynie poziom wilgotności w powietrzu wewnętrznym i otwarcie przepustnic nie zależy od zmieniających się warunków zewnętrznych.

   15.09.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl