Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne
Chłodzenie adiabatyczne
Trane

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy w obiektach przemysłowych wiąże się często z koniecznością zastosowania skomplikowanej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Efektywność tych układów bywa niewystarczająca w zakładach, w których występują duże zyski ciepła. Innym rozwiązaniem, nieskomplikowanym technologicznie, a przy tym umożliwiającym osiągnięcie odczuwalnych efektów chłodzenia w strefie przebywania ludzi, jest zastosowanie chłodzenia adiabatycznego.

W najprostszej postaci chłodzenie adiabatyczne wykorzystywano już w czasach starożytnych, używając wilgotnych mat do poprawy warunków powietrza. Chłodzenie takie opiera się bowiem na zjawisku odparowywania wody i zachodzi bez wymiany energii (Czytaj więcej na ten temat). Zasadę działania chłodzenia adiabatycznego obrazuje rys. 1.

W systemie tym powietrze zewnętrzne pobierane jest do pomieszczenia i przepływa przez czynnik chłodniczy (wodę), ulegając ochłodzeniu dzięki procesom parowania i konwekcji. Ruch powietrza powoduje wzrost powierzchni parowania, proces ten wpływa na obniżenie temperatury odczuwanej w pomieszczeniu. Właściwie zastosowany system chłodzenia adiabatycznego zapewnia stały przepływ chłodnego powietrza, które absorbuje ciepło z wszystkich odkrytych powierzchni, co pozwala zmniejszyć jego promieniowanie, np. od urządzeń.

Chłodzenie adiabatyczne działa również jako filtr powietrza, gdyż obniża stężenia zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. Łatwa eksploatacja i niskie koszty użytkowe oraz możliwość obniżenia temperatury nawet o 10 K sprawiają, że chłodzenie adiabatyczne jest skuteczną i efektywną alternatywą dla klimatyzacji gorących i suchych pomieszczeń, zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i komercyjnych.O tym, jak ważne jest zaprojektowanie sprawnego systemu wentylacji, przypominają rys. 25. Każdy ze schematów ilustruje sytuację w zakładzie przemysłowym przy temperaturze zewnętrznej 35°C (realnej nawet w warunkach polskich) i zastosowaniu różnych rozwiązań. W skrajnej sytuacji, jeśli nie zapewniono żadnej wentylacji, temperatura w pomieszczeniu może być wyższa nawet o 6 K niż na zewnątrz (rys. 2). Przy zastosowaniu wentylacji naturalnej (rys. 3), również w połączeniu z mechaniczną (rys. 4) temperatura wewnętrzna jest odpowiednio o 3 lub 1–2 K wyższa od zewnętrznej.

Natomiast przy zastosowaniu chłodzenia adiabatycznego (w połączeniu z wentylacją naturalną) temperatura w pomieszczeniach może być niższa o 4–8 K od panującej na zewnątrz. Za chłodzeniem adiabatycznym przemawiają także aspekty ekologiczne – nie stosuje się w nim żadnych czynników chłodniczych, a woda może być pobierana ze zwykłego wodociągu.

Temperatury nie można obniżać w nieskończoność, granicą jest najczęściej różnica rzędu 10 K między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną. W tab. 1 przedstawiono możliwości obniżenia temperatury i uzyskiwane wydajności chłodzenia przy użyciu przykładowych urządzeń do chłodzenia adiabatycznego.

Z kolei na rys. 6 schematycznie porównano koszty inwestycyjne i użytkowe różnych systemów wentylacji i chłodzenia w odniesieniu do uzyskiwanych przy ich zastosowaniu wartości temperatury w pomieszczeniach. Aby skutecznie rozwiązać problem wentylacji, warto kompleksowo rozważyć system chłodzenia adiabatycznego.

 

W przypadku istniejącego zakładu produkcyjnego dobrym rozwiązaniem może być montaż kilku jednostek chłodzących z systemem rozprowadzania powietrza albo systemu, który będzie pracował przez cały rok. System taki zimą będzie wykorzystywał ciepłe powietrze wewnętrzne i mieszał z zimnym, świeżym powietrzem zewnętrznym. Natomiast w innych przypadkach, zwłaszcza na etapie projektowania nowych obiektów, jednostkę chłodzącą można ulokować w miejscu czerpni powietrza.

Chłodzenie adiabatyczne znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od przetwórstwa drewna, poprzez drukarnie, przemysł mechaniczny, gumowy, tworzyw sztucznych i metalowy, fermy drobiu, a nawet przemysł spożywczy. W wykonaniach specjalnych w skład systemu wchodzą również filtry G4 (wyższe w razie konieczności) i siatki na owady. Dzięki znacznie niższym kosztom eksploatacyjnym i możliwościom całorocznej pracy rozwiązanie systemu wentylacji z wykorzystaniem możliwości chłodzenia adiabatycznego może stanowić ciekawą alternatywę dla standardowej klimatyzacji.

   15.09.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl