Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne
Chłodzenie adiabatyczne
Trane

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy w obiektach przemysłowych wiąże się często z koniecznością zastosowania skomplikowanej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Efektywność tych układów bywa niewystarczająca w zakładach, w których występują duże zyski ciepła. Innym rozwiązaniem, nieskomplikowanym technologicznie, a przy tym umożliwiającym osiągnięcie odczuwalnych efektów chłodzenia w strefie przebywania ludzi, jest zastosowanie chłodzenia adiabatycznego.

W najprostszej postaci chłodzenie adiabatyczne wykorzystywano już w czasach starożytnych, używając wilgotnych mat do poprawy warunków powietrza. Chłodzenie takie opiera się bowiem na zjawisku odparowywania wody i zachodzi bez wymiany energii (Czytaj więcej na ten temat). Zasadę działania chłodzenia adiabatycznego obrazuje rys. 1.

W systemie tym powietrze zewnętrzne pobierane jest do pomieszczenia i przepływa przez czynnik chłodniczy (wodę), ulegając ochłodzeniu dzięki procesom parowania i konwekcji. Ruch powietrza powoduje wzrost powierzchni parowania, proces ten wpływa na obniżenie temperatury odczuwanej w pomieszczeniu. Właściwie zastosowany system chłodzenia adiabatycznego zapewnia stały przepływ chłodnego powietrza, które absorbuje ciepło z wszystkich odkrytych powierzchni, co pozwala zmniejszyć jego promieniowanie, np. od urządzeń.

Chłodzenie adiabatyczne działa również jako filtr powietrza, gdyż obniża stężenia zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. Łatwa eksploatacja i niskie koszty użytkowe oraz możliwość obniżenia temperatury nawet o 10 K sprawiają, że chłodzenie adiabatyczne jest skuteczną i efektywną alternatywą dla klimatyzacji gorących i suchych pomieszczeń, zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i komercyjnych.O tym, jak ważne jest zaprojektowanie sprawnego systemu wentylacji, przypominają rys. 25. Każdy ze schematów ilustruje sytuację w zakładzie przemysłowym przy temperaturze zewnętrznej 35°C (realnej nawet w warunkach polskich) i zastosowaniu różnych rozwiązań. W skrajnej sytuacji, jeśli nie zapewniono żadnej wentylacji, temperatura w pomieszczeniu może być wyższa nawet o 6 K niż na zewnątrz (rys. 2). Przy zastosowaniu wentylacji naturalnej (rys. 3), również w połączeniu z mechaniczną (rys. 4) temperatura wewnętrzna jest odpowiednio o 3 lub 1–2 K wyższa od zewnętrznej.

Natomiast przy zastosowaniu chłodzenia adiabatycznego (w połączeniu z wentylacją naturalną) temperatura w pomieszczeniach może być niższa o 4–8 K od panującej na zewnątrz. Za chłodzeniem adiabatycznym przemawiają także aspekty ekologiczne – nie stosuje się w nim żadnych czynników chłodniczych, a woda może być pobierana ze zwykłego wodociągu.

Temperatury nie można obniżać w nieskończoność, granicą jest najczęściej różnica rzędu 10 K między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną. W tab. 1 przedstawiono możliwości obniżenia temperatury i uzyskiwane wydajności chłodzenia przy użyciu przykładowych urządzeń do chłodzenia adiabatycznego.

Z kolei na rys. 6 schematycznie porównano koszty inwestycyjne i użytkowe różnych systemów wentylacji i chłodzenia w odniesieniu do uzyskiwanych przy ich zastosowaniu wartości temperatury w pomieszczeniach. Aby skutecznie rozwiązać problem wentylacji, warto kompleksowo rozważyć system chłodzenia adiabatycznego.

 

W przypadku istniejącego zakładu produkcyjnego dobrym rozwiązaniem może być montaż kilku jednostek chłodzących z systemem rozprowadzania powietrza albo systemu, który będzie pracował przez cały rok. System taki zimą będzie wykorzystywał ciepłe powietrze wewnętrzne i mieszał z zimnym, świeżym powietrzem zewnętrznym. Natomiast w innych przypadkach, zwłaszcza na etapie projektowania nowych obiektów, jednostkę chłodzącą można ulokować w miejscu czerpni powietrza.

Chłodzenie adiabatyczne znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od przetwórstwa drewna, poprzez drukarnie, przemysł mechaniczny, gumowy, tworzyw sztucznych i metalowy, fermy drobiu, a nawet przemysł spożywczy. W wykonaniach specjalnych w skład systemu wchodzą również filtry G4 (wyższe w razie konieczności) i siatki na owady. Dzięki znacznie niższym kosztom eksploatacyjnym i możliwościom całorocznej pracy rozwiązanie systemu wentylacji z wykorzystaniem możliwości chłodzenia adiabatycznego może stanowić ciekawą alternatywę dla standardowej klimatyzacji.

   15.09.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl