Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody

Zużycie ciepłej wody można ograniczyć
Zużycie ciepłej wody można ograniczyć
Oras

W literaturze dotyczącej instalacji wodociągowych znaleźć można niewiele informacji na temat współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Do obliczeń podawane są najczęściej wartości godzinowych współczynników zużycia oraz obliczeniowe natężenia prze pływu wody służące do wyznaczania średnic przewodów instalacji wodociągowych.

Między współczynnikami godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody (Nh) a obliczeniowymi natężeniami przepływu wody w instalacji (Q0) nie występują jednoznaczne zależności. Znając wartości współczynników Nch zależne od współczynników Nh, ocenić można, czy wartości obliczeniowych natężeń przepływu wyznaczone zalecanymi w literaturze wzorami nie odbiegają nadmiernie od określonych za pomocą współczynników chwilowego zużycia wody. Porównanie takie umożliwi prawidłowy dobór podstawowych elementów instalacji ciepłej wody (wodomierza domowego, wymiennika ciepła, pompy cyrkulacyjnej itp.).

Poniżej przeanalizowano, jak kształtują się wartości współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych przy wartościach wskaźników zużycia ciepłej wody wynoszących 50–60 dm3/M.d.

Współczynniki chwilowej nierównomierności zużycia ciepłej wody – analiza

Nie ma w literaturze z dziedziny instalacji wodociągowych wytłumaczonego jednoznacznie pojęcia sekundowych lub chwilowych natężeń przepływu wody. Jedynie Spysznow [1] stwierdził, że obliczeniowe natężenie przepływu wody w instalacji wodociągowej trwa 2 minuty. Analizując rozkład zużycia wody zimnej w budynkach mieszkalnych, autor ustalił, że natężenie przepływu sekundowego spada do natężenia maksymalnego godzinowego w czasie nie dłuższym niż 15 minut [2].

Rozkłady zimnej i ciepłej wody w budynkach mieszkalnych są do siebie zbliżone. Przyjmując powyższe założenie również dla wody ciepłej, w zależności od czasu rozbioru wody natężenia przepływu zmieniają się następująco:

 • 1 sekunda: Vs = Vchmax = 100% natężenia przepływu,
 • 2 minuty: Vch = ok. 96% Vs,
 • 5 minut: Vch = ok. 86% Vs,
 • 10 minut: Vch = ok. 71% Vs.

Z powyższego wykazu wynika, że chwilowe natężenia zużycia (rozbioru) wody mogą być różne i zależne są od częstotliwości pomiaru tego zużycia. Podając natężenie zużycia wody, należy również informować, jakiego czasu pomiarowego ono dotyczy. Aby można było jednoznacznie określać chwilowe zużycia wody, autor proponuje przyjęcie następujących definicji zużycia wody:

 • obliczeniowym sekundowym zużyciem (rozbiorem) wody nazywać będziemy maksymalne natężenie przepływu, trwające nie dłużej niż 2 minuty,
 • obliczeniowym chwilowym zużyciem (rozbiorem) wody nazywać będziemy maksymalne natężenie przepływu trwające nie dłużej niż 5 minut.

Od przyjęcia powyższej definicji zależeć będzie nie tylko pojęcie natężenia przepływu, ale również współczynników nierównomierności sekundowych i chwilowych zużycia wody. Do określania współczynników chwilowej nierównomierności zużycia ciepłej wody skorzystać można ze wzoru podanego przez Brods kiego [3]:W podręcznikach z dziedziny instalacji ciepłej wody nie podano innych wzorów, dlatego w dalszej analizie korzystać będziemy z tej zależności. Odnosząc wzór (1) do rozpatrywanych wartości wskaźników zużycia wody (w), otrzymamy zależności:

 • dla w = 130 dm3/M.d. Nch = 63,4 M–0,5 (2),
 • dla w = 110 dm3/M.d. Nch = 75,3 M–05 (3),
 • dla w = 60 dm3/M.d. Nch = 102 M–05 (4),
 • dla w = 50 dm3/M.d. Nch = 111,8 M–05 (5).

Uzyskane za pomocą powyższych wzorów wartości współczynników Nch podano w tab. 1.

Stosunek współczynników Nch do Nh

Do wyznaczania obliczeniowych natężeń przepływu wody w instalacjach wodociągowych podawane są szczytowe (maksymalne godzinowe) zużycia wody. Znając te wartości oraz stosunek współczynników nierównomierności rozbioru wody Nch do Nh, wyznaczyć można wartość porównawczą obliczeniowego natężenia przepływu wody. Wyznaczone poprzednio wartości współczynników Nch i Nh posłużyły do ustalenia stosunku między nimi. Uzyskane wartości również podano w tab. 1.

Wnioski

Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych są jak dotychczas mało znane. Można je wykorzystać do pomocniczego wyznaczania obliczeniowych natężeń przepływu wody w instalacjach wodociągowych, jeśli wzory do tego celu służące zostały unieważnione lub nie sprawdzają się w praktyce. Porównanie takie zalecane jest zwłaszcza obecnie, gdy po zastosowaniu w mieszkaniach wodomierzy wskaźniki zużycia ciepłej wody znacznie się zmniejszyły. Do czasu wyznaczenia za pomocą badań rzeczywistych wartości współczynników chwilowych nierównomierności zużycia wody ich orientacyjne wartości można przyjmować z tab. 1.

Literatura

1. Spysznow P.A., Projektirowanije wodoprowodow, Gostrojizdat, Moskwa 1951.
2. Nowakowski E., Instalacje hydroforowe do zimnej i ciepłej wody ze zbiornikami na poddaszu, Prace Naukowe Instytutu Inżynierii Chemicznej i Urządzeń Cieplnych Politechniki Wrocławskiej nr 14, Wrocław 1972.
3. Brodski F., Gosiaszczeje wodosnabżenije pri tiepłofikacji, Gosstrojidat, Leningrad–Moskwa 1961.
4. PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.
5. Nowakowski E., Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody, „Rynek Instalacyjny” nr 7–8/2011.

   15.09.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl