RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przepustnice – przegląd konstrukcji

Przepustnica typu 1130

Przepustnica typu 1130

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Joanna Ryńska Stelaże podtynkowe we współczesnych łazienkach

Stelaże podtynkowe we współczesnych łazienkach Stelaże podtynkowe we współczesnych łazienkach

W projektowanej lub remontowanej łazience podłączenie przyborów sanitarnych można ukryć w ścianach, zwiększając możliwości aranżacji pomieszczenia oraz poprawiając jego funkcjonalność i estetykę. Stosowane...

W projektowanej lub remontowanej łazience podłączenie przyborów sanitarnych można ukryć w ścianach, zwiększając możliwości aranżacji pomieszczenia oraz poprawiając jego funkcjonalność i estetykę. Stosowane do tego celu stelaże podtynkowe dostępne są w wykonaniach pozwalających sprostać niejednemu wyzwaniu dotyczącemu zarówno samej instalacji, jak i wystroju wnętrz.

Zawory motylkowe (przepustnice) stanowią podstawowe wyposażenie większości układów rurociągów. Służą do odcinania przepływu, a także, dzięki korzystnym charakterystykom hydraulicznym, do regulacji. Znajdują zastosowanie w systemach transportu wody i ścieków oraz w instalacjach przemysłowych, gdzie pracują na takich mediach, jak oleje, kwasy czy alkohole. Przepustnice stosowane w układach wodociągowych różnią się od tych wykorzystywanych w przemyśle materiałami i specyficznymi szczegółami konstrukcyjnymi.

Zasada działania wszystkich dostępnych na rynku przepustnic centrycznych jest podobna. Różnice między wyrobami poszczególnych producentów polegają na wprowadzaniu modyfikacji elementów składowych zaworu, takich jak: korpus (1 na rys. 1), wrzeciono (4), dysk (3), manszeta (2), uszczelki (6), łożyska (5) oraz napęd (ręczny, elektryczny lub pneumatyczny).

Budowa zaworu motylkowego

Rys. 1. Schemat budowy zaworu motylkowego typu 1125

Korpus

Korpus jest zasadniczym elementem zaworu. Stanowi swego rodzaju ramę do osadzenia pozostałych elementów zaworu, a także przenosi siły osiowe oddziałujące na zawór. Powszechnie stosowanym materiałem do budowy korpusu przepustnic jest żeliwo: szare oraz sferoidalne [1, 2]. Żeliwo sferoidalne ma lepsze własności wytrzymałościowe niż żeliwo zwykłe – może bez uszkodzeń ulegać odkształceniom, jest także odporne na zginanie i ściskanie.

Z tego powodu korpusy z żeliwa sferoidalnego mogą mieć cieńsze  ścianki niż zawory z żeliwa szarego, co ma istotny wpływ na wagę gotowego produktu. Z uwagi na bardziej skomplikowany proces odlewniczy zawory wykonane z żeliwa sferoidalnego są droższe. Zatem dokonując wyboru odpowiedniej przepustnicy, należy rozważyć zastosowanie zaworu z żeliwa zwykłego lub sferoidalnego – w zależności od indywidualnych warunków zabudowy.

Przepustnica międzykołnierzowa z przelotowymi otworami montażowymi przenosi wyłącznie naprężenia ściskające rurociągu. Naprężenia rozrywające przenoszone są przez dodatkowe kołnierze montażowe i ich śruby. Można zatem założyć, że do przeniesienia naprężeń ściskających wystarczy w zupełności zastosowanie żeliwa szarego. Inaczej jest w wypadku przepustnic o otworach montażowych gwintowanych (fot. 1), które powinny być odporne nie tylko na naprężenia ściskające, ale także rozrywające. W takim wypadku uzasadnione może być zastosowanie korpusu z żeliwa sferoidalnego.

Długość zabudowy (grubość) korpusu jest znormalizowana i nie występują tutaj większe odstępstwa [3]. Również wymiary i umiejscowienie otworów montażowych względem kołnierzy znormalizowano odpowiednio do wymaganych ciśnień nominalnych [4]. Istnieją jednak dwa elementy korpusu przepustnicy, które mogą być różne w zależności od producenta zaworu. W kilku typach przepustnic w dnie korpusu znajduje się korek służący do demontażu dolnej części wrzeciona – dotyczy to przepustnic z wrzecionem dwuczęściowym (rys. 2).

Innym elementem różniącym korpusy przepustnic jest długość szyjki. Istnieją przepustnice, w których szyjkę zaworu wydłużono tak, by umożliwić zamontowanie izolacji rurociągu, bez konieczności stosowania specjalnych nadstawek (fot. 2).

Przepustnica typu 1130

Fot. 1. Przepustnica typu 1130 z gwintowanymi otworami montażowymi, tzw. typ „lug"

Przepustnica typu 1125

Fot. 2. Przepustnica typu 1125 z wydłużoną szyjką umożliwiającą montaż izolacji rurociągu

Przepustnica typu Z 011

Rys. 2. Przepustnica typu Z 011 z korkiem w dnie korpusu

Wrzeciono

Materiałem powszechnie stosowanym do budowy wrzeciona zaworu jest stal, najczęściej gatunku 1.4122, 1.4104 i 1.4401 [6]. Wyróżnia się dwa rodzaje wrzecion stosowanych w przepustnicach – jednolite (4 na rys. 1) i dzielone (rys. 3). Wybór rodzaju wrzeciona zależy od wymiaru nominalnego zaworu oraz ciśnienia. W przepustnicach małych średnic (np. DN 50) uzasadnione jest stosowanie wrzeciona dzielonego, ponieważ zgrubienie dysku potrzebne do zamontowania go na wrzecionie powodowałoby wysokie straty ciśnienia nawet przy całkowicie otwartym zaworze. Przy wyższych średnicach zaworu zalecane jest stosowanie wrzeciona jednolitego z uwagi na wartość sił działających na dysk i wrzeciono, mogących doprowadzić do wyrwania dysku.

Wrzeciono dzielone rysunek

Rys. 3. Wrzeciono dzielone w przepustnicy typu Z 011

Dysk

Jak wspomniano, budowa dysku przepustnicy różni się w zależności od rodzaju wrzeciona. Stosuje się tu najczęściej żeliwo szare i sferoidalne (najpopularniejsze z nich to EN-GJL250, EN-GJS400-15 i EN-GJS500-7), stal (najczęściej 1.4301 i 1.4404) oraz inne materiały w wykonaniach specjalnych (np. brąz aluminiowy). Wymienione gatunki stali są nierdzewne, dlatego nie wymagają dodatkowych powłok antykorozyjnych.

W wypadku zastosowania żeliwa niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie – producenci stosują najczęściej niklowanie i malowanie. Wybór materiału, z którego został wykonany dysk, zależy od rodzaju medium, na którym będzie pracować zawór. Dla czystej wody wodociągowej wystarczającym rozwiązaniem wydaje się dysk żeliwny z powłoką niklową. W wypadku ścieków, z uwagi na ich potencjalną agresywność, uzasadnione jest stosowanie stali nierdzewnej 1.4404 (316 wg AISI) [6].

Manszeta

Jest to podstawowy element odpowiedzialny za szczelność zaworu (2 na rys. 1). W większości konstrukcji dostępnych na rynku manszety są wyprofilowane w sposób niewymagający stosowania dodatkowych płaskich uszczelek do montażu między kołnierzami rurociągu. W zależności od typu zaworu rozróżnia się manszety wulkanizowane i wymienne.

W układach, w których występuje niebezpieczeństwo wystąpienia podciśnienia, zaleca się stosowanie przepustnic z manszetą wulkanizowaną, co pozwoli na  zniknięcie jej zassania do wnętrza zaworu. W rurociągach ciśnieniowych i grawitacyjnych wystarcza zastosowanie przepustnicy z manszetą wymienną. W razie uszkodzenia można ten element zastąpić bez konieczności wymiany całego zaworu.

Manszety przepustnic wykonuje się najczęściej z dwóch materiałów: kauczuku nitrylowego (NBR) oraz terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM) [5]. Do czystej wody pitnej wystarcza zastosowanie EPDM. Natomiast w wypadku ścieków, gdy występuje ryzyko zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi (oleje, smary, benzyny), uzasadnione jest stosowanie NBR z uwagi na odporność chemiczną tego materiału względem substancji ropopochodnych.

Uszczelki wrzeciona

Podobnie jak w wypadku manszet, uszczelki wrzeciona wykonuje się głównie z NBR lub EPDM [5]. Różnice konstrukcyjne związane są w tym wypadku z liczbą uszczelek – na krajowym rynku występują produkty mające od jednej do czterech uszczelek wrzeciona.

Łożyska

Producenci zaworów motylkowych, chcąc ułatwić użytkownikom obsługę tych elementów, stosują na wrzecionach nakładki, tzw. łożyska, wykonane z materiałów o niskim współczynniku tarcia, jak poliamid lub teflon. Elementem różniącym poszczególne produkty jest liczba zastosowanych łożysk – od dwóch do czterech. Większa liczba nakładek ślizgowych umożliwia stabilniejszą pracę wrzeciona w osi zaworu. Jest to szczególnie ważne w wypadku zaworów wyposażonych w różnego rodzaju napędy mechaniczne, często otwierane i zamykane. Można założyć, że zawory wyposażone w większą liczbę łożysk będą się zużywać wolniej.

Napędy

Współczesne zawory motylkowe wyposażane są w napędy ręczne lub mechaniczne. Ze względu na dużą liczbę różnych rozwiązań napędów mechanicznych w artykule scharakteryzowano pokrótce jedynie napędy ręczne. W praktyce występują dwa rodzaje takich napędów: dźwignia ręczna oraz przekładnia z kółkiem ręcznym (fot. 3). Dźwignię ręczną, z uwagi na momenty obrotowe potrzebne do obsługi zaworu, stosuje się zwykle do przepustnic o średnicy DN 300, chociaż wielu producentów zaleca jej stosowanie już od średnicy DN 250.

Zalecenie to jest o tyle ważne, że w zaworach dużych średnic dźwignia ręczna ma długość kilkudziesięciu centymetrów, co w zależności od warunków zabudowy może skutkować trudnościami eksploatacyjnymi lub komunikacyjnymi wokół rurociągu. Przekładnia z kółkiem ręcznym nie wymaga specjalnego miejsca do obsługi, zmniejsza ponadto wymaganą wartość siły potrzebnej do zmiany położenia dysku.

Przekładnia z kółkiem

Fot. 3. Przekładnia z kółkiem ręcznym typu 1197

Podsumowanie

Na rynku zaworów motylkowych obecnych jest kilkunastu producentów krajowych i zagranicznych. Wybór właściwego zaworu spośród wielu oferowanych rozwiązań może wydawać się trudny. Poszukując właściwej przepustnicy, należy skrupulatnie porównać specyficzne rozwiązania konstrukcyjne poszczególnych urządzeń i wybrać zawór, który w danych warunkach pracować będzie długo i bezawaryjnie.

Literatura

  1. PN-EN 1561:2000 Odlewnictwo. Żeliwo szare.
  2. PN-EN 1563:2000 Odlewnictwo. Żeliwo sferoidalne.
  3. PN-EN 558-1: 2001 Armatura przemysłowa. Długości zabudowy armatury metalowej prostej i kątowej do rurociągów kołnierzowych. Armatura z oznaczeniem PN.
  4. PN-EN 1092-2:1999 Kołnierze i ich połączenia. Kołnierze okrągłe do rur, armatury, łączników i osprzętu z oznaczeniem PN. Kołnierze żeliwne.
  5. PN-ISO 1629:2005 Kauczuki i lateksy. Nazewnictwo.
  6. PN-EN 10027-2:1994 Systemy oznaczania stali. System cyfrowy.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np....

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono...

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących...

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w sprawie zakresu i form projektu budowlanego oraz w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzania...

Olgierd Romanowski Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych....

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych. Do określenia zużycia ciepła do ogrzewania mogą być wykorzystane urządzenia wskaźnikowe zwane powszechnie nagrzejnikowymi podzielnikami kosztów ogrzewania. Aby wyjaśnić, jak dobór grzejników dokonywany przez projektanta instalacji wpływa na późniejsze rozliczenia kosztów ciepła zużywanego do...

prof. nzw. dr hab. inż. Zbysław Pluta, dr inż. Ryszard Wnuk Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej...

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie. Omówiono zasadnicze różnice w opracowaniu koncepcji i konstrukcji „małych” i „dużych” instalacji, a także będące ich konsekwencją różnice w sposobach sterowania, zabezpieczeń i eksploatacji.

dr inż. Mariusz Adamski Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja – lekceważone zjawisko Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni...

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni sprawdzać wartość ciśnień w króćcach ssawnych pomp i porównywać je z wymaganymi wartościami NPSHr. Ponadto w instalacjach centralnego ogrzewania z pompami obiegowymi należy sprawdzić, czy wybrano optymalny wariant ich zamontowania.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

dr inż. Andrzej Górecki Trwałość instalacji centralnego ogrzewania

Trwałość instalacji centralnego ogrzewania Trwałość instalacji centralnego ogrzewania

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1. – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

Joanna Ryńska Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych

Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych

Wyposażenie techniczne nie może powodować większego hałasu, niż określono w normach – jest to uwarunkowane nie tylko przepisami prawa, ale także względami komfortu i zdrowia użytkowników pomieszczeń. Hałas...

Wyposażenie techniczne nie może powodować większego hałasu, niż określono w normach – jest to uwarunkowane nie tylko przepisami prawa, ale także względami komfortu i zdrowia użytkowników pomieszczeń. Hałas od kanalizacji może być szczególnie uciążliwy, bardziej niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomogą skutecznie wyciszyć kanalizację zarówno wewnątrz nowego, jak i modernizowanego budynku.

Joanna Ryńska Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych

Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych

W wielu obiektach powstają ścieki o składzie mogącym negatywnie wpływać na sieci i instalacje kanalizacyjne, a zwłaszcza na pracę oczyszczalni ścieków. Powinny być one zatem odseparowane lub podczyszczone...

W wielu obiektach powstają ścieki o składzie mogącym negatywnie wpływać na sieci i instalacje kanalizacyjne, a zwłaszcza na pracę oczyszczalni ścieków. Powinny być one zatem odseparowane lub podczyszczone przed odprowadzeniem do sieci. Należą do nich ścieki pochodzące z zakładów przemysłu spożywczego i z szeroko pojętej gastronomii, wymagające usunięcia tłuszczów i cukrów złożonych.

Joanna Ryńska Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków

Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków

Hałas powodowany przez wyposażenie techniczne budynków, w tym instalacje kanalizacyjne, jest przez ich użytkowników odbierany jako bardziej uciążliwy niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Dlatego w projektowaniu...

Hałas powodowany przez wyposażenie techniczne budynków, w tym instalacje kanalizacyjne, jest przez ich użytkowników odbierany jako bardziej uciążliwy niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Dlatego w projektowaniu instalacji budynkowych, a zwłaszcza kanalizacji, dąży się do zapewnienia ich jak najcichszej pracy.

Szperacz Po co komu WT?

Po co komu WT? Po co komu WT?

Zdjęcie nieco nieostre, jednak dość czytelne. Jest kratka wentylacyjna. Są rury i kształtki. Chociaż nieznacznie "pomajstrowałem" z fotką, pewnie domyślicie się, jaka to instalacja :)

Zdjęcie nieco nieostre, jednak dość czytelne. Jest kratka wentylacyjna. Są rury i kształtki. Chociaż nieznacznie "pomajstrowałem" z fotką, pewnie domyślicie się, jaka to instalacja :)

Szperacz Syfon. Prosta sprawa?

Syfon. Prosta sprawa? Syfon. Prosta sprawa?

"Mimo że pracuję w branży wiele lat, to jeszcze takiego bubla nie widziałem." - tak skomentował nadesłane do nas zdjęcie p. Ryszard.

"Mimo że pracuję w branży wiele lat, to jeszcze takiego bubla nie widziałem." - tak skomentował nadesłane do nas zdjęcie p. Ryszard.

Szperacz Kanalizacja na wesoło

Kanalizacja na wesoło Kanalizacja na wesoło

Dzisiaj trochę lżejszy temat. Instalacja kanalizacyjna, która działa, ale...

Dzisiaj trochę lżejszy temat. Instalacja kanalizacyjna, która działa, ale...

Szperacz Na skrzyżowaniu

Na skrzyżowaniu Na skrzyżowaniu

Co zrobić, gdy instalacje uparcie się ze sobą krzyżują i nie chcą iść na współpracę?

Co zrobić, gdy instalacje uparcie się ze sobą krzyżują i nie chcą iść na współpracę?

Szperacz Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Waldemar Joniec news VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne  – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji...

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.