Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacja solarna w domu pomocy społecznej

Instalacja solarna
Instalacja solarna

Systemy kolektorów słonecznych cieszą się ostatnio w Polsce dużym zainteresowaniem i z roku na rok coraz więcej inwestorów decyduje się w ten sposób uniezależnić od tradycyjnych nośników energii. Wpływają na to rosnące ceny energii, a także możliwość uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co jest rzeczywistym wsparciem dla inwestorów zainteresowanych nowoczesnymi systemami ogrzewania.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie był jednym z inwestorów współfinansujących termomodernizację Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Życzynie (woj. mazowieckie), prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek. W zakres prac weszła izolacja ścian i stropów w budynku oraz wymiana okien, a w celu dalszego zwiększenia efektywności energetycznej budynku zdecydowano również o zamontowaniu kolektorów słonecznych. WFOŚiGW sfinansował 50% kosztów tej instalacji, projekt wykonała firma PM INSTAL, a jej montaż przeprowadziła firma BBT Technika Grzewcza.

Instalację zaprojektowano na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej w okresie letnim. Dotychczasowa instalacja grzewcza, oparta na trzech kotłach miałowych o mocy 200 kW każdy i zasobniku o pojemności 1500 l, odpowiedzialna była za przygotowanie c.w.u. w obiekcie przez cały rok. Jednak w okresie letnim układ ten nie działał efektywnie, gdyż uruchamiany był wówczas tylko jeden kocioł, na bardzo małym palenisku, który podgrzewał wodę użytkową, co powodowało występowanie w urządzeniu niepożądanej kondensacji i niską sprawność spalania.

Wyniki symulacji rocznej pracy instalacji
Wyniki symulacji rocznej pracy instalacji


Opis instalacji

W skład instalacji weszło 30 płaskich kolektorów słonecznych Buderus Logasol SKN 3.0 wraz z regulacją i magistralą rurową ze stali nierdzewnej Kan-therm Inox z zaciskanymi kształtkami (w zwykłych systemach miedzianych lutowanie twardym lutem instalacji o średnicy 42 mm na dachu stanowi czasami duży problem, zwłaszcza podczas wietrznej pogody).

Instalacja całego układu orurowania została zaizolowana wysokosprawną izolacją kauczukową, przeznaczoną do użytku zewnętrznego i mogącą pracować w temperaturze do 190°C. Kolektory zostały posadowione na dachu płaskim w kierunku południowo-wschodnim przy wykorzystaniu specjalnego systemu montażowego Walraven.

System wspomagania c.w.u. współpracuje z dwoma zasobnikami dwuwężownicowymi i dwoma jednowężownicowymi, o pojemności 500 l każdy o mocy wężownicy 150 kW (80/60/45°) firmy Austria Email. Układ kolektorów wspomagany jest latem pracą kotła olejowego Buderus G 225 o mocy 40 kW w celu uzupełnienia zapotrzebowania na energię w okresie bezsłonecznym.

Kocioł zasilany jest olejem opałowym ze zbiornika o pojemności 1000 l firmy Werit, który zgodnie z wyliczeniami powinien wystarczyć na cały rok eksploatacji. Zainstalowanie kotła olejowego konieczne było ze względu na wyłączenie z układu grzania c.w.u. w okresie letnim kotłów miałowych. W zaprojektowanym systemie kolektory słoneczne ładują dwa zasobniki jednowężownicowe.

Efektem może być wysoka sprawność wstępnego podgrzewu zimnej wody, gdyż każdy pobór ciepłej wody w budynku powoduje napłynięcie do zasobników solarnych wody zimnej, a automatyka solarna wykrywa różnicę temperatur nawet przy niewielkim nasłonecznieniu, gdyż woda z sieci ma temperaturę ok. 10°C.

Fot. 1. Widok kotłowni olejowej i zasobników ciepłej wody po modernizacji instalacji
   15.09.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl