Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Pompa ciepła
Pompa ciepła
Alpha-Inno Tec.

W firmie Mag Instal, hurtowni branży sanitarnej i biurze doradczo-projektowym, zainstalowano pompę ciepła typu powietrze/woda w celu sprawdzenia, czy możliwe jest zredukowanie dotychczasowych kosztów ogrzewania przy zastosowaniu tego urządzenia przez cały okres grzewczy.

Porównanie kosztów paliw

Pompa do produkcji energii cieplnej wykorzystuje prąd oraz ciepło pobrane z otoczenia. Na rys. 1 pokazano koszt 1 kWh dla poszczególnych paliw. Podano ceny brutto zawierające opłaty przesyłowe, w przypadku drewna i węgla nie uwzględniając kosztów transportu. Koszty energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy można obniżyć, stosując taryfę nocną i dzienną. Przy 30-proc. poborze dziennym i 70-proc. w nocy 1 kWh kosztować może 0,47 zł, a przy takim samym podziale taryfy dziennej i nocnej – 0,43 zł. Zatem prąd jest w tym wypadku ok. 2,2–2,5 raza droższy od gazu ziemnego i tylko 1,1–1,3 razy droższy niż olej opałowy czy gaz płynny. Warto dodać, że po ostatnich podwyżkach cen ogrzewanie olejem stało się droższe niż prądem, nawet za pośrednictwem kotłów czy grzejników elektrycznych.

Podstawowym parametrem pompy ciepła jest wskaźnik sprawności COP, czyli stosunek otrzymanej energii cieplnej do dostarczonej energii elektrycznej. Przy COP wyższym niż 1,3 pompa ciepła staje się bardziej opłacalna od oleju i LPG, a powyżej 2,5 nawet od gazu ziemnego. Pompy ciepła typu powietrze/woda renomowanych producentów mają wysoki COP, nawet powyżej 4,5, ale przy temperaturze zewnętrznej w wysokości 7°C – gdy jest ona niższa, sprawność pomp spada.

Średnioroczna sprawność

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

W celu wyliczenia opłacalności zastosowania pompy ciepła, opierając się na pomiarach firmy Mag Instal oraz danych od innych użytkowników, określono następującą sprawność średnioroczną poszczególnych urządzeń: kotły na węgiel i drewno – 50%, kotły na paliwo stałe i pelety – 60%, kotły tradycyjne olejowe i gazowe – 65%, kotły kondensacyjne i gazowe – 85%.

Na tej podstawie wyliczono, że aby pompa była konkurencyjna dla innych źródeł ciepła, powinna mieć średnioroczny współczynnik COP wyższy niż:

  • 2,7 dla nowoczesnych kotłów na węgiel groszek,
  • 2,4 dla gazowych kotłów kondensacyjnych,
  • 2,0 dla nowoczesnych kotłów na pelety,
  • 1,7 dla tradycyjnych kotłów gazowych,
  • 0,9 dla tradycyjnych kotłów olejowych i LPG.

 


Analiza wyników

Zainstalowana pompa ciepła ma moc 16 kW i ogrzewa powierzchnię biurową 220 m2. Ciepło rozprowadzane jest za pomocą tradycyjnych grzejników płytowych, co wymusza stosowanie najwyższej temperatury zasilania – 55°C. Pompy ciepła osiągają najlepsze wskaźniki COP przy temperaturze zasilania instalacji na poziomie 35–40°C, dlatego najlepiej sprawdziłoby się w tym wypadku zastosowanie ogrzewania podłogowego lub grzejników o dużej powierzchni grzewczej. Wielkość wskaźnika COP dla zainstalowanej w budynku pompy ciepła w zależności od zmian temperatury zewnętrznej przedstawiono na rys. 2.

Średni COP pompy w styczniu i lutym wyniósł 2,4. Urządzenie zużyło w tym okresie 4811 kWh energii elektrycznej na kwotę 2260 zł, a wyprodukowało 11 577 kWh energii cieplnej. Podczas największych mrozów pomieszczenia dogrzewane były przy pomocy kondensacyjnego kotła olejowego, który wyprodukował 1620 kWh energii cieplnej (koszt oleju wyniósł ok. 632 zł).

Podsumowanie

Rzeczywiste parametry pracy pompy nie odbiegały od danych katalogowych, a nawet je nieznacznie przewyższały. W okresie zimowym osiągnięto średni COP na poziomie 2,4, a zastosowanie pompy ciepła umożliwiło ponaddwukrotną redukcję kosztów ogrzewania w porównaniu do instalacji z kotłem na olej opałowy. Koszt ogrzewania był podobny jak w przypadku kotła kondensacyjnego zasilanego gazem ziemnym, jednak instalacja nie wymagała montowania przyłączy i instalacji kominowej, pompa ciepła jest również urządzeniem praktycznie bezobsługowym.

Po obniżeniu temperatury zasilania instalacji do 35°C (dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub lepiej dobranych grzejników) możliwe byłoby zwiększenie wskaźnika COP pompy do 3,4 – ogrzewanie byłoby wtedy trzykrotnie tańsze niż przy wykorzystaniu kotła olejowego i o 20–30% tańsze niż w wypadku kondensacyjnego kotła gazowego.

 

   17.10.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl