Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kontrolowana wentylacja mieszkaniowa

Przykładowe urządzenie grzewczo-chłodzące do centralnego nawiewu powietrza świeżego z pośrednim chłodzeniem adiabatycznym
Przykładowe urządzenie grzewczo-chłodzące do centralnego nawiewu powietrza świeżego z pośrednim chłodzeniem adiabatycznym
Kampmann

Obecna sytuacja energetyczna, wciąż rosnące ceny surowców i energii zmuszają użytkowników do szukania oszczędności eksploatacyjnych, a tym samym rozwiązań energooszczędnych. Sektor budowlany w odpowiedzi na te oczekiwania oferuje materiały o coraz lepszych współczynnikach izolacyjności i szczelności. W efekcie nowo powstałe mieszkania, domy czy budynki po rewitalizacji są bardzo szczelne i powietrze w pomieszczeniach nie spełnia wymagań higienicznych.

W powietrzu pomieszczeń wewnętrznych następuje koncentracja zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek węgla i para wodna oraz kurz i pył. Zbyt duża zawartość pary wodnej prowadzi zazwyczaj do wykraplania się jej w pomieszczeniach, co powoduje znaczne zawilgocenie ścian. Efektem jest rozwój bakterii i grzybów, które bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie użytkowników, powodując wiele poważnych chorób. W takiej sytuacji jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu wentylacji wymuszonej.

Podział systemów wentylacyjnych

Zadaniem systemu wentylacyjnego w budynku jest zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego (zewnętrznego) powietrza, niezbędnego do oddychania i dobrego samopoczucia użytkowników oraz prawidłowego funkcjonowania urządzeń technicznych. Dla przypomnienia – systemy wentylacyjne dzieli się najczęściej na wentylację naturalną, zwaną również grawitacyjną, oraz mechaniczną. Z kolei kombinacja systemu wentylacyjnego mechanicznego z naturalnym nazywana jest wentylacją hybrydową. Przykładem może być współpraca wentylacji okiennej z wentylacją nawiewną. Podział systemów wentylacyjnych przedstawiono na rys. 1.

W domach jednorodzinnych i w mieszkaniach do celów wentylacyjnych wykorzystuje się naturalne siły konwekcyjne. Lżejsze ciepłe, ewentualnie wilgotne powietrze wypierane jest przez powietrze zimniejsze, czy o mniejszej zawartości wilgoci, które jest też cięższe. Powietrze usuwane jest kratkami wywiewnymi zamontowanymi najczęściej w kuchni, łazience lub WC, a świeże napływa przez nawiewniki montowane w oknach bądź drzwiach, ewentualnie wykorzystując naturalną infiltrację.

Do prostych i skutecznych rozwiązań należą nawiewniki okienne. Mają one najczęściej budowę szczelinową o regulowanym prześwicie (przepływie). Wentylacja okienna tego typu może zapewnić odpowiednią temperaturę, wilgotność i przepływ powietrza. Nawiewniki te, choć są częścią systemu wentylacji naturalnej, która zasadniczo pozbawiona jest regulacji, sterowane mogą być parametrem wilgotności (nawiewniki higrosterowane) lub wyposażane są w siłowniki elektryczne.

W wentylacji mechanicznej czynnikiem wywołującym ruch powietrza w przewodach jest wentylator. W domach jednorodzinnych i w mieszkaniach najczęściej stosuje się dwa rodzaje wentylacji mechanicznej: wywiewną i nawiewno-wywiewną. Systemy te można jeszcze dodatkowo podzielić na scentralizowane i rozproszone.

Wentylacja mechaniczna

Zastosowanie wentylacji mechanicznej może znacznie zmniejszyć zużycie energii grzewczej, szczególnie w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Instalacja wentylacji mechanicznej jest bezwzględnie konieczna w domach pasywnych.
Rozwiązanie to ma wiele zalet. W pomieszczeniach panują zawsze odpowiednie warunki higieniczne, a powietrze nawiewane jest czyste dzięki zastosowaniu filtrów.

Filtracja jest szczególnie istotna, kiedy dom znajduje się w pobliżu  ruchliwej drogi lub w centrum miasta. Dla alergików istotny jest też fakt, że filtry w układach wentylacyjnych znacznie zmniejszają zawartość pyłków w powietrzu nawiewanym. W pomieszczeniach panuje też dużo mniejszy niż w wypadku wentylacji okiennej hałas, za który odpowiedzialne jest otoczenie zewnętrzne budynku. Kolejną zaletą jest mniejsze zużycie energii cieplnej. W rekuperatorze dochodzi do wymiany energii pomiędzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym, dzięki temu mniej energii potrzeba na dogrzanie powietrza nawiewanego (świeżego).

Zastosowanie wentylacji mechanicznej wpływa też na inne aspekty zwiększające komfort przebywania w pomieszczeniach. Latem możliwe jest lekkie ochłodzenie powietrza nawiewanego, insekty mają mniej możliwości dostania się do domu, nie występuje także zagrożenie powstania przeciągu. Należy jednak zaznaczyć, że okna w budynku mogą wciąż być otwierane. Wentylacja okienna jest szczególnie polecana poza sezonem grzewczym, gdyż oszczędzana jest wtedy energia elektryczna potrzebna do pracy wentylatorów.

Poszczególne rozwiązania wentylacji mechanicznej mają zarówno zalety, jak i wady – scharakteryzowano je pokrótce poniżej.

Koncepcje wentylacji mechanicznej

Wariant 1: Centralne urządzenie wentylacyjne, nawiewnik i kratka wywiewna w każdym pomieszczeniu
Ze względu na łatwy montaż kratki nawiewne i wywiewne montowane są najczęściej blisko siebie.
+ każde pomieszczenie ma indywidualnie dopasowany wydatek powietrza,
– duża liczba przewodów wentylacyjnych.

   17.10.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl