Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Czystość wentylacji i klimatyzacji w centrum handlowym

Liczebność bakterii w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń centrum handlowego
Liczebność bakterii w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń centrum handlowego

W artykule dokonano oceny stopnia czystości instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej na podstawie analizy zawartości bakterii i grzybów pleśniowych w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń jednego z centrów handlowych.

Niezbędnym elementem właściwego zarządzania wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi jest zapewnienie w nich odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego. Obiekty te są odwiedzane codziennie przez dziesiątki tysięcy ludzi, będących dodatkowym źródłem mikroflory, w tym drobnoustrojów patogennych. Stwierdzono, że całkowite stężenie bakterii w galeriach handlowych obsługiwanych przez centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne może być wyższe niż w obiektach biurowych w godzinach pracy czy w pomieszczeniach mieszkalnych [1]. Liczebność mikroorganizmów w powietrzu centrów handlowych sięgać może nawet 1000 jednostek tworzących kolonie w 1 m3 [2].

Jednym z zasadniczych problemów z zakresu jakości powietrza również w przypadku centrów handlowych jest zagwarantowanie prawidłowego funkcjonowania obsługujących je instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Zużyte filtry oraz pył zalegający wewnątrz przewodów wentylacyjnych to miejsca rozwoju i źródła wtórnej emisji drobnoustrojów do powietrza [3]. Konieczną procedurą jest oprócz terminowej wymiany filtrów okresowe czyszczenie instalacji w celu wyeliminowania osadów zalegających w przewodach rozprowadzających powietrze z centralnych urządzeń do jego uzdatniania. Jedną z metod oceny skuteczności prac konserwacyjnych mogą być badania mikrobiologiczne powietrza nawiewanego z instalacji do pomieszczeń [4].

Metodyka badań

Badaniami objęto próbki powietrza pobranego w wytypowanych punktach pomieszczeń centrum handlowego. Na każdym z trzech poziomów obiektu wyznaczono po dwa miejsca poboru próbek, oznaczone odpowiednio 0-A i 0-B, 1-A i 1-B oraz 2-A i 2-B. Próbkę kontrolną stanowiła próbka powietrza zewnętrznego pobranego w okolicach czerpni. Do poboru próbek wykorzystano próbnik MAS 100 firmy Merck. Wykonano dwie równoległe serie oznaczeń.

Zakres badań obejmował określenie liczebności w powietrzu bakterii rosnących w temperaturze ok. 20°C (bakterii psychrofilnych), bakterii rosnących w temperaturze 37°C (mezofilnych) oraz grzybów mikroskopowych. Oznaczenia liczebności bakterii prowadzono na agarze odżywczym, po 48 godz. inkubacji w odpowiedniej temperaturze. Grzyby mikroskopowe oznaczano na podłożu z chloramfenikolem i różem bengalskim, po inkubacji w temperaturze 26°C przez 7 dni. Wyniki podano jako liczbę JTK (jednostek tworzących kolonie) w przeliczeniu na metr sześcienny powietrza.

Omówienie wyników i wnioski

Zadaniem instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej jest poprawa jakości powietrza podawanego do obsługiwanych przez nią pomieszczeń, również pod względem mikrobiologicznym. Porównanie liczebności drobnoustrojów w powietrzu pobieranym do instalacji oraz powietrzu nawiewanym do pomieszczeń pozwala na ocenę prawidłowości jej funkcjonowania. W przypadku badanego centrum handlowego analizę przeprowadzono bezpośrednio po zakończeniu czyszczenia i okresowej konserwacji instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Wyniki analizy ilościowej poszczególnych grup mikroorganizmów w badanych próbkach powietrza ilustrują wykresy na rys. 1 i 2.

Analiza mikrobiologiczna próbki powietrza zewnętrznego pobranej w okolicach czerpni wykazała, że zarówno liczba bakterii rosnących w temperaturze 20°C, jak i w temperaturze 37°C była niska i nie przekraczała 500 JTK/m3. Liczebność grzybów strzępkowych w powietrzu atmosferycznym wyniosła 2800 JTK/m3. Tak więc zgodnie z PN-89/Z-04111/02 [5] i PN-89/Z-04111/03 [6] liczebność mikroorganizmów w powietrzu zewnętrznym kształtowała się na poziomie charakterystycznym dla powietrza niezanieczyszczonego (stężenie bakterii poniżej 1000 JTK/m3, a grzybów poniżej 5000 JTK/m3).

Liczebność drobnoustrojów w próbkach powietrza nawiewanego mieściła się w zakresie wartości charakterystycznych dla niskiego stężenia bakterii (51–100) [7] lub  nieznacznie przekraczała tę wartość (maksymalna liczebność bakterii psychrofilnych wynosiła 150 JTK/m3). Liczba bakterii mezofilnych kształtowała się na zbliżonym niskim poziomie we wszystkich badanych punktach i nie przekraczała 90 JTK/m3 powietrza. Należy podkreślić, że w przypadku bakterii rosnących w temperaturze 37°C mamy do czynienia z mikroflorą, której jednym z głównych źródeł są klienci centrum handlowego (próbki pobierano w godzinach pracy obiektu). Na klientów jako źródło mikroflory heterotroficznej obecnej w powietrzu centrów handlowych wskazywali Nunes i wsp. [2].

Najwyższą zawartość grzybów pleśniowych w nawiewanym powietrzu wykryto w punktach 2-A – 375 JTK/m3 oraz 1-A – 255 JTK/m3. W pozostałych punktach stężenie grzybów w powietrzu nawiewanym nie przekraczało wartości 150 JTK/m3, uznawanej za dopuszczalną w powietrzu wewnątrz instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych [7].

Liczebność bakterii, a zwłaszcza grzybów w powietrzu nawiewanym była niższa niż ich zawartość w powietrzu zewnętrznym, co potwierdziło sprawne działanie instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej, a zarazem skuteczność przeprowadzonych prac konserwacyjnych. Redukcja liczby grzybów pleśniowych wyniosła 87–99%, natomiast bakterii psychrofilnych 60–97%, w zależności od punktu poboru próbki.

Stwierdzono zróżnicowanie liczebności drobnoustrojów w nawiewanym powietrzu w przypadku próbek pobranych na tych samych poziomach obiektu, ale w odmiennie zlokalizowanych punktach. Było to prawdopodobnie spowodowane konstrukcją samej instalacji wentylacyjnej i układu oraz długością przewodów, a tym samym ich dostępnością i skutecznością procesu konserwacji. Badania potwierdziły przydatność analizy mikrobiologicznej powietrza nawiewanego do oceny funkcjonowania instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Literatura

1. Lee S.-H., Hai G., Li W.-M., Chan L.-Y., Inter-comparison of air pollutant concentrations in different indoor environments in Honk Kong, „Atmospheric Environment” Vol. 36, No. 12/2002.
2. Nunes Z.G., Martins A.S., Altoe A.L.F., Nishikawa M.M., Leite M.O., Aguiar P.F., Fracalanzza S.E.L., Indoor air microbiological evaluation of offices, hospitals,  industries, and shopping centers, Mem. Inst. Oswaldo Cruz Vol. 100 No. 4, Rio de Janeiro 2005.
3. Brown S.K., Indoor air quality, „Australia: State of the Environment Technical Paper Series (Atmosphere)”, Department of the Environment, Sport and Territories, Canberra 1997.
4. Wong L.T., Mui K.W., Hui P.S., Chan W.Y., Bayesian Assessments for Acceptable Airborne Bacteria Levels in Air-Conditioned Spaces, „Indoor and Built Environment” Vol. 17, No. 1/2008.
5. PN-Z-04111-02:1089 Ochrona czystości powietrza. Badania mikrobiologiczne. Oznaczanie liczby bakterii w powietrzu atmosferycznym (imisja) przy pobieraniu próbek metodą aspiracyjną i sedymentacyjną.
6. PN-Z-04111-03:1989 Ochrona czystości powietrza. Badania mikrobiologiczne. Oznaczanie liczby grzybów mikroskopowych w powietrzu atmosferycznym (imisja) przy pobieraniu próbek metodą aspiracyjną i sedymentacyjną.
7. Cellai G., La Protettazione delle condotte dell’aroa ai fini della manutenzione. Documenti e riferimenti normativi in relazione all’IAQ. Seconda parte, „Condizionamento dell’aria, Riscaldamento, Refrigerazione” nr 8/1997.

   17.10.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl