Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji

Schemat poprzecznego przepływu wody w niecce basenowej
Schemat poprzecznego przepływu wody w niecce basenowej

W artykule porównano jakość wody pochodzącej z ośmiu wybranych niecek basenowych, w których zastosowano poziome i pionowe systemy hydrauliczne. Scharakteryzowano analizowane baseny, zamontowane w nich systemy przepływu wody i układy jej oczyszczania. Niezależnie od zastosowanego systemu hydraulicznego jakość wody basenowej odpowiadała wymaganiom obowiązujących przepisów, z wyjątkiem obecności chloru związanego we wszystkich badanych basenach i chloru wolnego w dwóch obiektach.

Niezależnie od spełnianej funkcji i wyposażenia obiektu basenowego odpowiednie warunki sanitarnohigieniczne i jakość wody basenowej można uzyskać tylko dzięki prawidłowemu zaprojektowaniu, wykonaniu i eksploatacji instalacji, co zapewni prawidłowy przepływ wody basenowej, oczyszczanej w systemach uwzględniających procesy koagulacji, filtracji, dezynfekcji i korekty pH.

Zadaniem systemu cyrkulacji jest utrzymanie przepływu wody w układzie: rynna przelewowa basenu – zbiornik wyrównawczy – stacja oczyszczania – dezynfekcja – system dopływu do niecki basenowej. Gwarancją bezpiecznego korzystania z basenu jest właściwie przygotowana woda obiegowa. Jej oczyszczanie powinno być tak przeprowadzane, aby jakość wody dopływającej do niecki basenowej spełniała wymagania dla wody przeznaczonej do spożycia (zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody [10]).

Ponieważ do tej pory nie został wprowadzony w życie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarnohigienicznych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem, projektanci oraz osoby zarządzające obiektami basenowymi i nadzorujące ich eksploatację kierują się przepisem precyzyjnie określającym parametry jakościowe wody w basenach i wymagania projektowe i eksploatacyjne, jakim jest niemiecka norma DIN 19643 [1]. Stosowanie tej normy jest zalecane również w naszym kraju i na jej podstawie zostały opracowane wymagania sanitarnohigieniczne dla krytych pływalni [12].

Wymagania wobec jakości wody basenowej są bardzo wysokie i bez prawidłowego rozwiązania instalacji cyrkulacji wody obiegowej nie mogą zostać spełnione. Zasilanie basenu świeżą wodą zarówno w przypadku całkowitej jej wymiany, jak i w celu doprowadzenia wody uzupełniającej nie może przebiegać bezpośrednio od wodociągu do niecki basenowej, ale poprzez zbiornik wyrównawczy, system oczyszczania wody i dezynfekcji.

Dobrze zaprojektowana stacja oczyszczania wody basenowej, z poprawym sposobem  dozowania środka dezynfekcyjnego będzie spełniać swoje zadanie tylko pod warunkiem współpracy systemu cyrkulacji dobranego odpowiednio do geometrii i konstrukcji niecki basenowej. Przepływ wody przez nieckę nie może powodować powstawania martwych przestrzeni niebiorących udziału w cyrkulacji. Obszary te sprzyjają gromadzeniu się zanieczyszczeń oraz rozwojowi bakterii i glonów.

Prawidłowo wykonana instalacja cyrkulacji wody basenowej powinna zapewniać [1, 11, 12, 14, 20]:

  • krótki proces całkowitego mieszania wody wprowadzanej z wodą znajdującą się już w basenie,
  • dezynfekcję wody w niecce basenu, zapewniającą wysoki stopień eliminacji drobnoustrojów niebezpiecznych dla człowieka,
  • utrzymanie odpowiedniej temperatury wody w basenie,
  • odpowiednią częstotliwość wymiany wody,
  • usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z basenu.


Czynnikami wpływającymi na warunki sanitarnohigieniczne obiektu basenowego są również: regularne czyszczenie i dezynfekcja ścian oraz dna basenu, rynien przelewowych, podłóg i ścian w bezpośrednim otoczeniu niecki basenowej oraz pomieszczeń szatni i natrysków [1, 12].

W basenach pływackich i rekreacyjnych, niezależnie od ich kształtu i głębokości, można przez wypór osiągnąć bardzo dobre wymieszanie czystej wody zawierającej środek dezynfekujący z wodą w niecce, z równoczesnym odprowadzeniem zabrudzonej wody. Warunkiem optymalnego rozdzielenia doprowadzanej wody jest odpowiednia liczba ułożonych we właściwym porządku dysz dopływowych i rozwiązanie systemu odpły wowego.

Odprowadzenia i doprowadzenia wody o dobrze dobranej konstrukcji i liczbie należy tak rozmieścić w niecce basenu, aby uzdatniona woda w krótkim czasie i w odpowiedniej objętości dotarła do wszystkich jej obszarów. Jednocześnie dla uniknięcia obszarów martwych, walców wodnych i rozwarstwień temperaturowych należy wodę odprowadzać jak najkrótszą drogą i przy możliwie krótkim czasie jej zatrzymania w systemie rurowym cyrkulacji [3–9].

Najczęściej stosowane systemy przepływu wody przez niecki basenowe to: poziomy (poprzeczny) i pionowy [1, 11, 12]. Systemem zalecanym dla basenów z ruchomym dnem (z możliwością zmiany głębokości w części niecki basenu w zależności od potrzeb, np. skoki do wody lub nauka pływania mogą być realizowane w tej samej niecce) jest system mieszany (pionowo-poziomy) [8].

System poziomy

W systemie poziomym (rys. 1), zwanym także horyzontalnym, czystą wodę wprowadza się przez wloty umieszczone w przeciwległych, dłuższych ścianach basenu (należy unikać ścian krótszych ze względu na tworzenie się pól martwych, powstających w wyniku długiego czasu przepływu). Zużyta woda basenowa jest równomiernie odprowadzana przez otwory znajdujące się w rynnach przelewowych lub w dnie basenu i rynnach przelewowych. Bardzo dobre efekty z szybkim wymieszaniem wody w basenie daje rozwiązanie z dyszami wprowadzającymi ułożonymi naprzeciw siebie, naprzemiennie.

   17.10.2011
dr inż.  Florian Piechurski
dr inż.  Florian Piechurski
dr inż. Florian Piechurski - Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Obszar zainteresowań bad... więcej »
dr inż.  Joanna Wyczarska-Kokot
dr inż.  Joanna Wyczarska-Kokot
Politechnika Śląska, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl