Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji

Ciąg dalszy artykułu...

Dzięki takiemu ułożeniu dysz uzyskuje się w całej objętości basenu wymieszanie burzliwe. Przy odpływie minimum 50–70% objętości wody przelewowej powinno stale przepływać przez rynnę przelewową do zbiornika wyrównawczego, a 30–50% może być bezpośrednio z dna basenu zassane przez pompę obiegową systemu oczyszczania wody. Należy dodatkowo przewidzieć możliwość przełączenia układu bezpośrednio przed pompą, aby w razie potrzeby można było 100% objętości wody przelewowej odprowadzić przez rynny przelewowe – jest to rozwiązanie obecnie zalecane, ale nie zawsze możliwe do uzyskania, zwłaszcza przy modernizacji istniejących basenów [1, 12].

Możliwość zastosowania horyzontalnego przepływu jest znacznie ograniczona przy niekorzystnej geometrii niecek basenowych, tzn. nieregularnych ich kształtach, jednak bardzo często stanowi jedyne  rozwiązanie podczas modernizacji basenów w kąpieliskach otwartych [3, 5, 8, 9, 11].

System pionowy

W systemie pionowego przepływu (rys. 2) wodę oczyszczoną wprowadzają odpowiednio rozmieszczone w dnie basenu dysze. Woda przelewowa jest w sposób ciągły odprowadzana rynnami w 100% wody cyrkulacyjnej. Zapewnia to szybkie usuwanie najbardziej zanieczyszczonej wody z powierzchni basenu przez koryta przelewowe. Jednocześnie wypływająca z dna czysta woda, wznosząc się, tworzy lejowaty strumień, wymuszając wymianę na dużym obszarze z równoczesnym rozprowadzeniem środka dezynfekującego przy dnie i nie powodując przy tym rozwarstwienia temperaturowego.

Woda basenowa, szczególnie ta zanieczyszczona, powierzchniowa, zostaje wyparta do góry najkrótszą drogą i odprowadzona przez rynnę przelewową [3, 8, 9]. System ten pozwala na osiągnięcie optymalnego przepływu wody w basenie niezależnie od jego kształtu i jest często stosowany przy nieregularnych kształtach niecek basenowych [3, 5, 8, 9, 11]. Dla zapewnienia odpowiednich warunków przepływu w nieckach basenowych bardzo ważne jest dobranie rynien przelewowych. Powinny one umożliwiać sprawne, ciągłe i równomierne odprowadzanie wody basenowej w zależności od występującego podczas użytkowania basenu falowania oraz stopnia zanieczyszczenia lustra wody. Dającym dobre efekty rozwiązaniem są przelewy górne, przede wszystkim typu „fińskiego” i „Zürich” [3, 8, 9, 11, 12].

System pionowo-poziomy (mieszany)

System pionowo-poziomy polega na doprowadzeniu wody z dysz umieszczonych w dłuższych ścianach i w dnie niecki basenu. Pozwala to na uzyskanie zwiększonego przepływu w płytkiej części niecki bez zwiększania liczby dysz (jednak stosowane jest w niewielu rozwiązaniach projektowych), a norma DIN 19643 tego wymaga. Takie rozwiązania są na pewno droższe na etapie inwestycyjnym (więcej dysz, rur, kształtek armatury), ale w eksploatacji okazują się bardzo efektywne pod względem jakości wody w najbardziej obciążonych strefach basenu.

System pionowo-poziomy należałoby stosować w nieckach basenowych z ruchomym dnem lub wypłyceniem miejscowym, np. jednego toru do nauki pływania, ze sztuczną falą lub rzeką, i zawsze wtedy, gdy ta sama niecka basenu przeznaczona jest do różnych celów [8].

Charakterystyka badanych obiektów

Do badań wytypowano osiem obiektów basenowych (cztery z poziomym i cztery z pionowym systemem hydraulicznym). Baseny, w których zastosowano przepływ poprzeczny (horizontal) oznaczono jako: H1, H2, H3 i H4, a baseny z przepływem pionowym (vertical) jako: V1, V2, V3 i V4. Pod uwagę brano kryte baseny sportowo-rekreacyjne [20], zasilane wodami z miejskich sieci wodociągowych. Woda uzupełniająca w każdym przypadku spełniała wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia [10]. W systemach instalacyjnych badanych basenów przewidziano uzupełnienie obiegów wody w ilości 30 dm3 na każdą kąpiącą się osobę w ciągu doby.

Baseny H1–3 i V1–4 zostały zaprojektowane zgodnie z zaleceniami niemieckiej normy DIN 19643 oraz polskimi wytycznymi w tym zakresie [1, 12]. Wyjątek stanowi basen H4 wybudowany według wytycznych DIN 19643 w 1995 r., a w normie tej przed 1997 r. dopuszczano dla małych basenów publicznych prędkość filtracji 50 m/h. Pomimo różnej frekwencji (od 15 osób/godz. w basenie V1 do 27 osób/godz. w basenie V2) w każdym rozpatrywanym basenie została zachowana minimalna wymagana powierzchnia użytkowa dla jednej osoby kąpiącej się, tj. 4,5 m2/osobę [1, 12].

Wszystkie rozpatrywane baseny eksploatowane są z zastosowaniem technologii oczyszczania wody w układzie: filtracja wstępna – koagulacja powierzchniowa z filtrami pospiesznymi ze złożem piaskowo-antracytowym – dezynfekcja – korekta pH. W basenie H1 i V3 dezynfekcja przeprowadzana była przy użyciu podchlorynu sodu, wytwarzanego w pomieszczeniach technologicznych obiektów przy wykorzystaniu metody elektrolizy membranowej.

W basenie H2 do dezynfekcji wody stosowano podchloryn wapnia. W pozostałych badanych basenach do dezynfekcji wody stosowano roztwór podchlorynu sodu, który dostarczano w beczkach do poszczególnych obiektów. Charakterystyczne parametry technologiczne oraz dane eksploatacyjne dotyczące badanych obiektów basenowych przedstawiono w tabeli.

Metodyka badań

Koncepcja badań zakładała określenie i porównanie jakości wody w nieckach basenowych, w których zastosowano poziomy i pionowy system przepływu [14, 20]. Dla każdego analizowanego obiektu przeprowadzono cykliczne badania fizyczno-chemiczne i bakteriologiczne średnich mieszanych próbek wody basenowej.

W ciągu jednej godziny z dziewięciu charakterystycznych punktów niecki basenowej (rys. 3) pobierano jednakowe objętości próbek do jednego naczynia, w którym następowało wymieszanie i ujednolicenie próbki. Cykl badań dla określenia jakości wody w jednym tylko basenie obejmował okres dwóch tygodni. W tym czasie poddano analizie fizyczno-chemicznej 10 próbek, a analizie bakteriologicznej  5 próbek wody basenowej (co druga próbka poddana była także analizie bakteriologicznej).

   17.10.2011
dr inż.  Florian Piechurski
dr inż.  Florian Piechurski
dr inż. Florian Piechurski - Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Instytut Inżynierii Wody i Ścieków, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Obszar zainteresowań bad... więcej »
dr inż.  Joanna Wyczarska-Kokot
dr inż.  Joanna Wyczarska-Kokot
Politechnika Śląska, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl