Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Komin świadczy o dbałości o bezpieczeństwo

Ze Zbigniewem Pazdro, prezesem zarządu Spiroflex Sp. z o.o., rozmawia Waldemar Joniec

  • Producenci systemów kominowych biorą od kilku lat aktywny udział w informowaniu o zagrożeniach wynikających z nieprawidłowej obsługi kotłów i wadliwych kominów. Co Państwa skłania do uczestnictwa w tej akcji?

Stale powiększająca się liczba przypadków zatruć tlenkiem węgla i ofiar pożarów zmusza nas do podjęcia radykalnych kroków, przede wszystkim zwiększania świadomości na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą technika grzewcza. Jeszcze parę lat temu nikt nie prowadził rejestru ofiar wypadków zaczadzenia lub pożaru, których przyczyną był wadliwie działający kocioł czy komin.

A o tym, jak skutecznym zabójcą jest czad, świadczą statystyki rosnące z roku na rok. Jak potwierdza praktyka, już samo zwiększenie wiedzy użytkowników o konsekwencjach braku nadzoru nad urządzeniem grzewczym czy zamontowanym systemem kominowym skutkuje większą dbałością o stan tych urządzeń. Zauważalny jest również wzrost zainteresowania szkoleniami dotyczącymi tego zagadnienia, a to jest już efekt naszej kampanii. Nie jest to jeszcze skala działań pozwalająca zdecydowanie obniżyć statystyki „czarnego raportu” po każdym sezonie grzewczym, ale widać już pierwsze efekty.

  • Stal stali nierówna – na rynku dostępne są kominy ze stali różnego typu: nierdzewnej, kwasoodpornej, ferrytycznej, kominy żaroodporne itd. Jakie są właściwości tych kominów i do współpracy z jakimi kotłami się nadają?

Ponieważ istnieją kotły spalające paliwa różnego rodzaju, tak samo występują różne systemy kominowe, przystosowane do współpracy z odpowiednimi kotłami i paliwami. Opierając się na wyrobach produkowanych przez naszą firmę, a przeznaczonych do kotłów na gaz i olej opałowy, mogę stwierdzić, że systemy wykonane ze stali kwasoodpornej i nierdzewnej są niezawodne.

Dotychczas uznawano, że do kominów może być stosowana wyłącznie stal kwasoodporna, ponieważ mają one kontakt z kwaśnym kondensatem. Jednak badania wielokrotnie przeprowadzane w specjalistycznych laboratoriach, a także praktyka potwierdziły, że stal nierdzewna również nadaje się do takich systemów. A ponieważ to producent udziela gwarancji na swój wyrób, musieliśmy najpierw sami przekonać się o niezawodności stali nierdzewnej.

Inną grupę stanowią kominy żaroodporne, przeznaczone do odprowadzania spalin z kotłów opalanych drewnem. Nazwa ta nie oznacza, że system wykonany jest z blachy żaroodpornej, gdyż blacha taka nie występuje w grupie materiałów nierdzewnych i nie jest przywołana w normie PN EN 1856-1 i 2. Niedawno na rynku pojawiły się również wyroby ze stali ferrytycznej. Jednak trudno mi ocenić tę grupę produktów, gdyż każdy producent przeprowadza badania materiału indywidualnie, a nasza firma nie stosuje tego materiału.

  • Co należy zrobić z istniejącym kominem, gdy zmienimy paliwo, którym opalany jest kocioł?

Zazwyczaj zmiana paliwa pociąga za sobą zmianę systemu kominowego. Ważne, jaki rodzaj paliwa będziemy teraz wykorzystywać i jakim kotłem dysponujemy. W przypadku zmiany na kocioł kondensacyjny należy wymienić cały system, ponieważ mamy do czynienia z systemem nadciśnieniowym, a zatem z dodatkowymi uszczelkami pomiędzy poszczególnymi elementami; również zakres średnic jest zupełnie inny. Konieczność wymiany występuje również przy zmianie kotła opalanego gazem na kocioł na paliwo stałe.

  • Zmiana przepisów zakończyła kilkuletni spór o to, jakie kominy mogą współpracować z kotłami kondensacyjnymi. Czy w związku z tym zaoferowali Państwo klientom jakiś nowy produkt?

Zmiany w prawie dotyczące kotłów kondensacyjnych są mało czytelne. Nadal obowiązuje przepis dotyczący materiałów niepalnych stosowanych do przewodów kominowych. Nie chcemy uprawiać polityki, staramy się szukać właściwych rozwiązań – skutecznych i jednocześnie niedrogich. Ostatnio wprowadziliśmy nową grupę systemów do kotłów z zamkniętą komorą spalania – są to elementy wykonane z blachy nierdzewnej. Opierając się na doświadczeniu z nierdzewnymi wkładami kominowymi, popartym precyzyjnymi badaniami w laboratorium, mogliśmy zaproponować naszym klientom pewny i sprawdzony wyrób, do tego w niskiej cenie.

  • Co Państwa skłoniło do skonstruowania komina hybrydowego i emaliowanego?

Pomimo wyraźnych informacji o przeznaczeniu żaroodpornych systemów kominowych wyłącznie do kotłów opalanych drewnem otrzymywaliśmy wiele reklamacji od klientów, którzy postanowili zastosować nasz system do kotłów opalanych węglem, miałem lub ekogroszkiem. Podobne problemy mają również inni producenci kominów. Skłoniło to nas do podjęcia działań, by rozwiązać ten problem, a w zasadzie spróbować uprościć życie wszystkim użytkownikom kotłów węglowych i miałowych. Praktyka dowodzi bowiem, że żaden rodzaj stali nierdzewnej nie przetrwa próby czasu w kontakcie ze związkami chemicznymi powstającymi podczas spalania węgla i jego pochodnych.

Udało nam się opracować bardzo innowacyjne rozwiązanie, jakim są systemy do kotłów opalanych węglem, miałem węglowym i ekogroszkiem, tj. komin hybrydowy i emaliowany wkład kominowy. Komin hybrydowy łączy w sobie zalety komina ceramicznego i metalowego, czyli skraca czas montażu oraz eliminuje konieczność budowy pionu z pustaków, tynkowania, malowania itp. Natomiast we wkładzie emaliowanym całą „czarną robotę” wykonuje specjalna emalia. W konkursie Złotego Instalatora dla Najlepszych Spiroflex otrzymał nagrodę główną właśnie za system odprowadzania spalin z kotłów opalanych paliwami stałymi za pomocą komina hybrydowego.

  • Spiroflex ma w swojej ofercie także inne wyroby, a nawet usługi.

Unowocześniamy i powiększamy nasz park maszynowy i tym samym zwiększamy zakres oferowanych wyrobów. Wdrażamy innowacyjne technologie, dzięki którym jakość naszych produktów i usług stale się podnosi. Świadczymy także usługi kooperacyjne w zakresie wycinania laserowego i wodnego, malowania proszkowego oraz obróbki plastycznej blach (gięcia, spawania i tłoczenia), a naszymi partnerami są również przedsiębiorstwa z branży lotniczej i motoryzacyjnej. Dbamy o to, by spełniać potrzeby klientów i jednocześnie wyprzedzać konkurentów, a dzięki własnemu transportowi nasze produkty docierają nawet do najdalszych zakątków Polski.

   19.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl