Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Spalanie odpadów komunalnych w kotłach rusztowych (cz. 1)

Kotły rusztowe
Kotły rusztowe

Dotychczasowe wyniki badań laboratoryjnych i eksploatacja instalacji prototypowych wykazały, że bezpośrednie i pośrednie oddziaływanie procesu spalania paliw odpadowych zaliczanych do OZE na poszczególne elementy środowiska, zdrowie ludzi, warunki życia, dobra materialne i zabytki jest pomijalne. Natomiast eksploatacja instalacji służących do utylizacji termicznej nie wpływa na pogorszenie jakości środowiska naturalnego i standardów urbanistycznych środowiska człowieka.

Minimalizacja ujemnych oddziaływań budowanych instalacji na środowisko polega na optymalizacji procesu przekształcania termicznego, automatyzacji procesu spalania oraz oczyszczania spalin w sposób gwarantujący nieprzekraczanie określonych poziomów emisji substancji szkodliwych do atmosfery i do gleby. Technologia typu K umożliwia spełnienie wszelkich wymogów prawnych regulujących sposoby termicznego przetwarzania odpadów w urządzeniach energetycznych.

Analiza techniczna i technologiczna potencjalnych paliw energetycznych wytworzonych z odpadów komunalnych wykazała, że najbardziej ekonomicznym i ekologicznym sposobem energetycznego recyklingu odpadów (ERO) jest wytworzenie formowanych alternatywnych paliw energetycznych (FAPE) w postaci sprasowanych kęsów, brykietu lub pelet służących do opalania kotłów elektrociepłowni pracujących w układzie kogeneracji, łączącej układ turbogeneratora parowego i turbogeneratora ORC (Organic Rankine Cycle).

Propozycja zasilania układów kotłowych przez APE (alternatywne paliwa energetyczne) w postaci FAPE wynika z analizy logistycznej podawania paliwa do elektrociepłowni. Zasilanie elektrociepłowni FAPE w pierwszej kolejności zmniejsza objętość podawanego paliwa, a następnie zmniejsza jego zawilgocenie i zwiększa kaloryczność. Jest to prawidłowość niezależna od stosowanych technologii i rodzaju urządzeń do brykietowania i peletowania biomasy i wyselekcjonowanych frakcji odpadów komunalnych i przemysłowych.

Najprostszy sposób wytwarzania FAPE jest bowiem związany zawsze z częściowym pozbawieniem odpadów wilgoci i wzrostem ciepła spalania, co stanowi najbardziej racjonalny technologicznie i ekonomicznie wariant energetyczny.

Oznacza to konieczność budowy zakładów zagęszczających palne części odpadów w bezpośrednim sąsiedztwie wysypisk i sortowni odpadów. W konsekwencji jest to „dar natury”, który umożliwia oddzielenie uciążliwych wysypisk, składowisk i sortowni odpadów od elektrociepłowni opalanych wytworzonym FAPE, usytuowanych w ośrodkach zurbanizowanych, w których istnieje możliwość odbioru wyprodukowanej energii cieplnej bez przykrych i uciążliwych konsekwencji dla miejscowej ludności [1–2].

Spalanie odpadów to głównie utlenianie materiałów palnych w nich zawartych. Odpady są na ogół bardzo zróżnicowanymi materiałami, składającymi się przede wszystkim z substancji organicznych, minerałów, metali i wody. Podczas spalania powstają gazy spalinowe, które zawierają większość dostępnej energii paliw w postaci ciepła. Substancje organiczne zawarte w odpadach ulegną spaleniu po osiągnięciu temperatury zapłonu oraz wejściu w kontakt z tlenem.

Właściwy proces spalania odbywa się w fazie gazowej przez ułamki sekund i doprowadza do powstania energii. Tam, gdzie wartość kaloryczna odpadów i ilości tlenu jest wystarczająca, może to doprowadzić do termicznej reakcji łańcuchowej i samoczynnego spalania, bez potrzeby dodawania paliw wspomagających.

Aby proces spalania paliwa odpadowego przebiegał samoistnie, bez wspomagania, musi zostać zapewniona odpowiednia technologia procesu. W palenisku fluidalnym można spalać odpad o zawartości popiołu nawet do 80% [10–11]. Polska, wchodząc do Unii, zobowiązała się, że do 2010 r. ograniczy o 25% ilość śmieci, które wyrzucane są na wysypiska.

Na składowiska miało trafić nie więcej niż 75% masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. W 2013 r. musi to być już maksymalnie 50%, a w 2020 r. – 35%. Eksperci są zgodni, że będziemy musieli płacić kary, nawet 250 tys. euro dziennie, co oznacza, że opóźnienie może nas kosztować rocznie ok. 100 mln euro.

Dzisiaj nie ma już żadnych szans na wywiązanie się z naszych zobowiązań dotyczących gospodarki odpadami. Wymagałoby to bowiem podjęcia kompleksowych i systemowych działań: budowy zakładów przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz utworzenia regionów gospodarki odpadami komunalnymi, co powinno przyczynić się do uzyskania wysokiej efektywności ekonomicznej i ekologicznej konkretnych przedsięwzięć.

Właściwości utylizowanych odpadów

Do istotnych cech odpadu należą: jego postać fizyczna, wartość opałowa, zawartość części palnych, części lotnych, wody i substancji mineralnych, skład chemiczny, skład fazowy i pierwiastkowy, bezpośrednia toksyczność i skażenie biologiczne [3–5].

Wilgoć
Wilgoć podawanych do instalacji odpadów może się zmieniać w przedziale od 0 do 80%, z wyjątkiem krwi, która podawana w mieszance z innymi odpadami może zawierać 90% wilgoci. Podawane do utylizacji odpady w przypadku technologii K nie wymagają podsuszania, tym bardziej że suszenie powoduje powstanie nowych odpadów w postaci oparów zawierających różnego rodzaju odory, wymagające zazwyczaj neutralizacji biologicznej. Przy zastosowaniu technologii K odory zostają całkowicie zlikwidowane w procesie spalania.

   24.11.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl