Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej

Główny pasaż handlowy w Galerii Sfera II
Główny pasaż handlowy w Galerii Sfera II
M. Sompoliński

W artykule szczegółowo opisano system wentylacji i klimatyzacji, w tym wentylacji pożarowej, zainstalowany w galerii handlowej Sfera II w Bielsku-Białej. Ze względu na całoroczne użytkowanie pomieszczeń w obiekcie tym zastosowano urządzenia wentylacyjne ze zmiennymi strumieniami powietrza oraz z jego dwustopniowym uzdatnianiem.

W ostatnich dziesięcioleciach w branży handlowej nastąpiła rewolucyjna zmiana. Miejsce tradycyjnych sklepów usytuowanych w pierzejach ulic zajęły wielkopowierzchniowe centra handlowe, w których poszczególne sklepy lokowane są wzdłuż wewnętrznych pasaży. Rozwój funkcjonalny galerii handlowych opisywany jest kategoriami generacji nowoczesnej powierzchni handlowej.

Zobacz ofertę central wentylacyjno-klimatyzacyjnych »

Pierwszą generację tworzą sklepy wielkopowierzchniowe, tj. hipermarket z małą galerią serwisowo-handlową, drugą – jeden lub kilka dużych obiektów handlowych (hipermarketów) z dwunawową galerią, a w obiektach trzeciej generacji znaleźć można strefę rozrywki (multikino, kręgielnię czy fitness klub). Kolejny etap rozwoju to rozbudowane obiekty, w których mieszczą się sale sportowe, przychodnie zdrowia, biura i hotele.

Poznaj Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness »

Galeria Sfera II w Bielsku-Białej to wielofunkcyjny budynek piątej generacji, łączący galerię handlową (120 lokali handlowych, gastronomicznych i usługowych), parking wielopoziomowy, hotel czterogwiazdkowy oraz apartamentowiec. Całość zajmuje blisko 100 tys. m2. W piwnicach znajduje się dwukondygnacyjny parking podziemny oraz pomieszczenia techniczne. Galeria handlowa zajmuje parter oraz I i II piętro budynku. Natomiast na III, IV i V piętrze znajdują się mieszkania i apartamenty, hotel wraz z salami konferencyjnymi i restauracją, parkingi, a także dostępny dla mieszkańców park.

Instalacje wentylacyjne galerii handlowej

Do kształtowania parametrów powietrza w Sferze II zastosowano przede wszystkim:

  • urządzenia centralne nawiewno-wywiewne z odzyskiem energii w wymienniku obrotowym, zmiennymi strumieniami powietrza i nagrzewnicami strefowymi oraz recyrkulacją powietrza wywiewanego stosowaną w czasie przerw w użytkowaniu pomieszczeń – obsługujące główny pasaż handlowy,
  • urządzenia centralne nawiewno-wywiewne z odzyskiem energii, zmiennymi strumieniami powietrza, z wymiennikami strefowymi i wentylokonwektorami – dla strefy konsumpcyjnej (food court),
  • urządzenia centralne nawiewno-wywiewne z odzyskiem energii, nagrzewnicami (bez chłodnic), zmiennymi strumieniami powietrza oraz recyrkulacją powietrza wywiewanego stosowaną w czasie przerw w użytkowaniu pomieszczeń, współpracujące z wentylokonwektorami – dla lokali handlowych,
  • urządzenia centralne nawiewno-wywiewne z odzyskiem energii w wymienniku, z czynnikiem pośredniczącym, zmiennymi strumieniami powietrza realizujące uzdatnianie powietrza – dla pomieszczeń zaplecza techniczno-biurowego.

Pasaż handlowy
Do kształtowania parametrów powietrza w pasażu handlowym, będącym główną częścią galerii, zastosowano urządzenia centralne nawiewno-wywiewne z odzyskiem energii i zmiennymi strumieniami powietrza, z wymiennikami strefowymi oraz bez nich.

Powietrze nawiewane jest do ciągów komunikacyjnych na poszczególnych poziomach z wykorzystaniem:

  • indywidualnie zaprojektowanych nawiewników szczelinowych wkomponowanych w wystrój witryn sklepowych na parterze,
  • szczelin nawiewnych na traktach komunikacyjnych pierwszego i drugiego piętra,
  • dysz dalekiego zasięgu w części wejściowej hallu głównego.

Wywiew realizowany jest przez uzbrojone otwory wywiewne umieszczone pod dachem pasażu. Przykładowy schemat omawianych urządzeń wraz z koncepcją automatycznej regulacji i sterowania przedstawiono na rys. 1. Uzdatnianiem powietrza w centrali (odzysk energii, podgrzewanie, ochładzanie) steruje się za pomocą regulatora temperatury Rt, w funkcji temperatury w pasażu mierzonej czujnikami temperatur Ctp zlokalizowanymi na parterze i II piętrze oraz temperatury powietrza zewnętrznego mierzonej czujnikiem Ctz. Lokalizacja elementów nawiewnych przedstawiona jest na rys. 2. Zmniejszanie strumieni powietrza realizowane jest w funkcji przyrostu temperatury powietrza nawiewanego. Zastosowane presostaty Δp kontrolują pracę wentylatorów oraz stopień zabrudzenia filtrów.

Zmniejszanie strumieni powietrza wentylującego pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na energię zarówno do jego uzdatniania, jak i transportu. Ponadto w urządzeniach ze zmiennymi strumieniami powietrza możliwe jest utrzymanie wymaganych parametrów powietrza w pomieszczeniach bez konieczności uzdatniania cieplnego powietrza wentylującego, w zakresie temperatur zewnętrznych od ok. –10 do 15°C, i asymilacja ciepła poprzez regulację strumieni powietrza nawiewanego. Stosowanie do odzysku energii urządzeń ze zmiennym strumieniem powietrza i zmienną sprawnością temperaturową wymienników zapewnia maksymalne wykorzystanie parametrów powietrza zewnętrznego do kształtowania temperatury powietrza nawiewanego.

   18.11.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl