Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Klimakonwektory – komfort na życzenie

Klimakonwektory. Prawidłowe podłączenie
Klimakonwektory. Prawidłowe podłączenie
archiwum Autora

Każdy projektant instalacji klimatyzacyjnej musi rozstrzygnąć, jaka instalacja klimatyzacyjna będzie dla danego obiektu najlepszym rozwiązaniem, a jaka zapewni w pomieszczeniu tylko podstawowe warunki.

Klimatyzacja to sposób na utrzymanie w pomieszczeniu określonych parametrów powietrza, niezależnie od warunków zewnętrznych. Konieczna jest zatem regulacja temperatury powietrza, chłodzenie go lub ogrzewanie, oraz wilgotności poprzez nawilżanie lub osuszanie.

Centrale klimatyzacyjne podłączone do nawiewno-wywiewnego układu kanałowego mogą przygotowywać powietrze o parametrach, które nie zawsze będą odpowiednie, by zapewnić w pomieszczeniach komfort. To samo powietrze podawane do pomieszczeń o różnym obciążeniu cieplnym i odmiennych zyskach wilgoci również nie zapewni w poszczególnych pomieszczeniach identycznych parametrów. W jednym pokoju będzie zbyt ciepło, w innym za sucho.

Takich problemów można uniknąć, stosując instalacje klimatyzacyjne z klimakonwektorami. Urządzenia takie, wyposażone w odpowiednie regulatory, mogą zapewnić zmienne parametry powietrza nawiewanego do pomieszczeń, w których zostaną umieszczone, a użytkownik może ustawić takie parametry, jakie mu najbardziej odpowiadają (oczywiście w określonych granicach).

W praktyce wygląda to tak, że termostat umieszczony w pomieszczeniu i powiązany z zainstalowanym klimakonwektorem wywołuje reakcję nagrzewnicy lub chłodnicy, a przepustnica reguluje przepływ powietrza. Proces ten przebiega niezależnie od nastaw na innych klimakonwektorach.

Konstrukcje

Rozwiązań konstrukcyjnych tych urządzeń jest tyle, ilu producentów. Konstruktorzy stosują ciche wentylatory, aby nie było słychać pracy klimakonwektorów, a precyzyjne nastawy przepustnic sprawiają, że odchylenia od zadanych parametrów powietrza są minimalne. Dostępne są urządzenia o rozmaitych kształtach, zarówno podokienne, jak i sufitowe. Klimakonwektory sufitowe są tak płaskie, że można je bez problemu ukryć między zwykłym sufitem i sufitem podwieszonym. To rozwiązanie stosuje się szczególnie często w nowoczesnych hotelach.

Na rynku dostępne są klimakonwektory indukcyjne z powietrzem pierwotnym lub wentylatorowe, nazywane też wentylokonwektorami, z wentylatorami poprzecznymi. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przewodem wentylacyjnym, którym powietrze dostarczane jest do pomieszczenia, natomiast w drugim rozwiązaniu ruch powietrza wywołuje wentylator.

Nagrzewnice i chłodnice znajdujące się w klimakonwektorze mogą być połączone z instalacją dwu-, trzy- lub czterorurową. Na dwa przewody składa się zasilanie i powrót ciepłej wody lub wody lodowej, w przypadku trzech rur mamy do czynienia z oddzielnym zasilaniem chłodnicy i nagrzewnicy, ale wspólnym powrotem, a w rozwiązaniu czterorurowym chłodnica i nagrzewnica mają oddzielne zasilanie i powrót.

Montaż

Na poprawność montażu wpływa między innymi jak najwcześniejszy wybór, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, systemu klimatyzacji w budynku. Można sobie wyobrazić reakcję architekta na informację, że do każdego klimakonwektora konieczne jest doprowadzenie aż czterech rur.

O tym, jak ważne są takie wcześniejsze uzgodnienia, przekonuje fot. 1. Ta rażąca nieprawidłowość mogła być winą zarówno projektanta, jak i architekta, który nie przewidział miejsca na prawidłowe podłączenie urządzeń. Z pewnością także instalator wykonywał tę instalację po raz pierwszy. Natomiast na fot. 2 pokazano prawidłowo wykonane podłączenie klimakonwektorów.

Jak widać, nawet najlepsze urządzenie można doprowadzić do stanu krytycznego poprzez nieumiejętny montaż. Producenci i dystrybutorzy klimakonwektorów powinni zatem przyłożyć szczególną wagę do szkoleń instalatorów, nawet tych z większym stażem, którzy zaczynają stosować nowe dla siebie urządzenia i technologie.

   24.11.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl