Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klimakonwektory – komfort na życzenie

Klimakonwektory. Prawidłowe podłączenie
Klimakonwektory. Prawidłowe podłączenie
archiwum Autora

Każdy projektant instalacji klimatyzacyjnej musi rozstrzygnąć, jaka instalacja klimatyzacyjna będzie dla danego obiektu najlepszym rozwiązaniem, a jaka zapewni w pomieszczeniu tylko podstawowe warunki.

Klimatyzacja to sposób na utrzymanie w pomieszczeniu określonych parametrów powietrza, niezależnie od warunków zewnętrznych. Konieczna jest zatem regulacja temperatury powietrza, chłodzenie go lub ogrzewanie, oraz wilgotności poprzez nawilżanie lub osuszanie.

Centrale klimatyzacyjne podłączone do nawiewno-wywiewnego układu kanałowego mogą przygotowywać powietrze o parametrach, które nie zawsze będą odpowiednie, by zapewnić w pomieszczeniach komfort. To samo powietrze podawane do pomieszczeń o różnym obciążeniu cieplnym i odmiennych zyskach wilgoci również nie zapewni w poszczególnych pomieszczeniach identycznych parametrów. W jednym pokoju będzie zbyt ciepło, w innym za sucho.

Takich problemów można uniknąć, stosując instalacje klimatyzacyjne z klimakonwektorami. Urządzenia takie, wyposażone w odpowiednie regulatory, mogą zapewnić zmienne parametry powietrza nawiewanego do pomieszczeń, w których zostaną umieszczone, a użytkownik może ustawić takie parametry, jakie mu najbardziej odpowiadają (oczywiście w określonych granicach).

W praktyce wygląda to tak, że termostat umieszczony w pomieszczeniu i powiązany z zainstalowanym klimakonwektorem wywołuje reakcję nagrzewnicy lub chłodnicy, a przepustnica reguluje przepływ powietrza. Proces ten przebiega niezależnie od nastaw na innych klimakonwektorach.

Konstrukcje

Rozwiązań konstrukcyjnych tych urządzeń jest tyle, ilu producentów. Konstruktorzy stosują ciche wentylatory, aby nie było słychać pracy klimakonwektorów, a precyzyjne nastawy przepustnic sprawiają, że odchylenia od zadanych parametrów powietrza są minimalne. Dostępne są urządzenia o rozmaitych kształtach, zarówno podokienne, jak i sufitowe. Klimakonwektory sufitowe są tak płaskie, że można je bez problemu ukryć między zwykłym sufitem i sufitem podwieszonym. To rozwiązanie stosuje się szczególnie często w nowoczesnych hotelach.

Na rynku dostępne są klimakonwektory indukcyjne z powietrzem pierwotnym lub wentylatorowe, nazywane też wentylokonwektorami, z wentylatorami poprzecznymi. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przewodem wentylacyjnym, którym powietrze dostarczane jest do pomieszczenia, natomiast w drugim rozwiązaniu ruch powietrza wywołuje wentylator.

Nagrzewnice i chłodnice znajdujące się w klimakonwektorze mogą być połączone z instalacją dwu-, trzy- lub czterorurową. Na dwa przewody składa się zasilanie i powrót ciepłej wody lub wody lodowej, w przypadku trzech rur mamy do czynienia z oddzielnym zasilaniem chłodnicy i nagrzewnicy, ale wspólnym powrotem, a w rozwiązaniu czterorurowym chłodnica i nagrzewnica mają oddzielne zasilanie i powrót.

Montaż

Na poprawność montażu wpływa między innymi jak najwcześniejszy wybór, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, systemu klimatyzacji w budynku. Można sobie wyobrazić reakcję architekta na informację, że do każdego klimakonwektora konieczne jest doprowadzenie aż czterech rur.

O tym, jak ważne są takie wcześniejsze uzgodnienia, przekonuje fot. 1. Ta rażąca nieprawidłowość mogła być winą zarówno projektanta, jak i architekta, który nie przewidział miejsca na prawidłowe podłączenie urządzeń. Z pewnością także instalator wykonywał tę instalację po raz pierwszy. Natomiast na fot. 2 pokazano prawidłowo wykonane podłączenie klimakonwektorów.

Jak widać, nawet najlepsze urządzenie można doprowadzić do stanu krytycznego poprzez nieumiejętny montaż. Producenci i dystrybutorzy klimakonwektorów powinni zatem przyłożyć szczególną wagę do szkoleń instalatorów, nawet tych z większym stażem, którzy zaczynają stosować nowe dla siebie urządzenia i technologie.

   24.11.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl