RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Stożkowo-membranowy zwrotny zawór antyskażeniowy/EWE ARMATURA

Stożkowo-membranowy zwrotny zawór antyskażeniowy/EWE ARMATURA

Woda dostarczana do mieszkań musi spełniać wymagania jakościowe stawiane wodzie pitnej, dlatego przed dostarczeniem do sieci wodociągowej, na stacji uzdatniania, badana jest laboratoryjnie. Nie gwarantuje to jednak, że woda w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych będzie spełniała wymagania stawiane wodzie pitnej. W przewodach wodociągowych na odcinku od stacji uzdatniania do zaworu czerpalnego mogą pojawić się bowiem wtórne zanieczyszczenia.

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków do namnażania się bakterii chorobotwórczych lub rozwoju innych drobnoustrojów, szczególnie na odcinkach rzadko używanych, gdzie dochodzi do zastoju wody, a trzecią – występowanie przepływów zwrotnych.

Te ostatnie wystąpić mogą podczas lokalnych spadków ciśnienia w przewodach w wyniku awarii lub na skutek gwałtownego wzrostu poboru wody, np. na cele przeciwpożarowe, albo w wyniku okresowych wzrostów ciśnienia, np. w instalacjach grzewczych na stałe podłączonych do sieci wodociągowej czy też innych urządzeń technologicznych.

Przepływ zwrotny może spowodować, że w przewodach wodociągowych pojawi się woda skażona. By temu zapobiec, należy zgodnie z obowiązującymi przepisami stosować urządzenia lub zespoły zapobiegające przepływom zwrotnym. Obowiązek ten dotyczy również zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym przyłączy wodociągowych budynków wielorodzinnych.

Podstawy prawne stosowania zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym

W paragrafie 113 ust. 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], zapisano, że „Instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenie uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, zgodnie z wymaganiami dla przepływów zwrotnych, określonymi w polskiej normie dotyczącej projektowania instalacji wodociągowych”. Urządzenie to należy zainstalować za każdym zestawem wodomierza głównego od strony instalacji (par. 115 ust. 2).

Sposób realizacji oraz szczegółowe wymagania dla tych zabezpieczeń zawarte są w polskich normach i piśmiennictwie branżowym. Rozporządzenie z 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, w załączniku 1 przywołuje normę PN-EN 1717:2003 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny, czyniąc ją integralną częścią rozporządzenia, a więc obowiązującym przepisem normatywnym.

Wymagania normy PN-EN 1717

W normie PN-EN 1717 określono pięć kategorii płynów, które mogą mieć kontakt z wodą pitną, powodując jej skażenie, i przedstawiono 23 rodzaje zespołów zabezpieczających, grupując je w rodziny i typy. Poszczególnym rodzinom i typom zespołów przypisane zostały odpowiednie kategorie płynów, przed skażeniem którymi urządzenia te mogą chronić. Przedstawiono w niej także sposób postępowania przy doborze zespołów. Zgodnie z normą zespół zabezpieczający to urządzenie hydrauliczne lub kombinacja urządzenia z innymi elementami wyposażenia hydraulicznego niezbędnymi do jego prawidłowego działania i obsługi, stanowiące zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Elementami wyposażenia hydraulicznego są najczęściej zawory odcinające, filtry oraz zawory i kurki do poboru próbek wody bądź sprawdzenia poprawności działania urządzenia w trakcie eksploatacji. Ta ostatnia czynność określana jest często jako nadzór nad urządzeniem.

W budynku wielorodzinnym niebezpieczeństwo wtórnego zanieczyszczenia wody w wyniku przepływu zwrotnego zależy głównie od rodzaju przyborów sanitarnych zainstalowanych w mieszkaniach, ewentualnie innych urządzeń technologicznych, które najczęściej występują w lokalach użytkowych na parterze budynku. W zdecydowanej większości budynków wielorodzinnych znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne, dlatego warto się zastanowić, jakie urządzenia zabezpieczające powinny być w nich zastosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Projektując instalację wodociągową, należy uwzględnić kategorie płynów mogących się do niej przedostać w wyniku przepływu zwrotnego i spowodować wtórne zanieczyszczenie wody. W budynkach wielorodzinnych woda zużywana jest na cele bytowo-gospodarcze za pomocą zainstalowanych w mieszkaniach przyborów sanitarnych – zlewozmywaków, umywalek, wanien lub natrysków, misek ustępowych, bidetów oraz zmywarek do naczyń i pralek automatycznych.

Zgodnie z pkt. 8 PN-EN 1717 dla wszystkich zastosowań bytowo-gospodarczych (…) stosowanym zespołem zabezpieczającym będzie zawór zwrotny antyskażeniowy z możliwością nadzoru zabudowany samodzielnie bądź w połączeniu z wodomierzem na przyłączu do zewnętrznej sieci wodociągowej, czyli zespół zabezpieczający oznaczany jako EA.

Przy okazji omawiania zabezpieczeń dla budynków wielorodzinnych należy zwrócić uwagę na pkt 6 normy pt. „Zabezpieczenie w punkcie czerpalnym dla urządzeń wykorzystywanych do celów bytowo-gospodarczych”. Z tab. 3 tam zamieszczonej wynika, że dla baterii z prysznicem przy umywalce, zlewozmywaku, wannie i w kabinie prysznicowej dopuszcza się zastosowanie zespołów zabezpieczających odpowiednich dla kategorii 2. płynu oraz typów EB, ED i HC, natomiast dla baterii wannowej z wylotem poniżej krawędzi przyboru zespół odpowiedni dla kategorii 3. płynu. Należy ponadto podkreślić, że zespoły te powinny być wbudowane w urządzenie lub wyposażenie służące do poboru wody z instalacji wodociągowej.

Jeżeli z technicznie uzasadnionych przyczyn zespół zabezpieczający nie został zabudowany w przyborze, należy go zainstalować bezpośrednio na podłączeniu zasilania. Wynika z tego uwaga praktyczna, że przy zakupie przyborów tego typu należy zwrócić uwagę, czy są one wyposażone w odpowiednie urządzenia zabezpieczające, gdyż w przeciwnym wypadku obowiązek ich zainstalowania bezpośrednio na podłączeniu zasilania spoczywać będzie na właścicielu mieszkania.Z powyższych rozważań wynika, że pojawiające się w piśmiennictwie branżowym i w materiałach informacyjnych producentów zalecenie stosowania na przyłączu wodociągowym w budownictwie wielorodzinnym zespołów zabezpieczających typu BA uznać można za wygórowane, a wystarczające w tym wypadku będą zespoły typu EA. Przykładowa rodzina charakterystyk dla zabezpieczeń BA przedstawiona została na rys. 1, natomiast dla zespołów typu EA na rys. 2.

 

Charakterystyki dla urządzeń BA

Rys. 1. Przykładowa rodzina charakterystyk dla urządzeń BA [7]

Charakterystyki dla urządzeń EA

Rys. 2. Przykładowa rodzina charakterystyk dla urządzeń EA [7]

Straty ciśnienia w zespołach zabezpieczających

Urządzenia zabezpieczające typu BA generują znaczne straty ciśnienia na przyłączu wodociągowym, rzędu 0,7–0,9 bara (w zależności od producenta), a tym samym dodatkowe straty energii niezbędnej do dostarczenia wody do mieszkań. Warto zauważyć, że norma PN-EN 12729 dopuszcza stratę ciśnienia w wysokości 1 bara na tym urządzeniu.

Straty ciśnień w wypadku zespołów BA są około dziesięciokrotnie wyższe niż przy zastosowaniu zespołów EA. Tak znaczna różnica wynika z odmiennej konstrukcji obu urządzeń. W zaworach antyskażeniowych elementem zamykającym jest zwykle pojedynczy grzybek, natomiast w urządzeniach BA występują dwa grzybki, pomiędzy którymi znajduje się komora pośrednia separująca wodę z instalacji od wody w przewodzie wodociągowym, kiedy zaistnieją warunki do przepływu zwrotnego.

Dla zapewnienia poprawności działania wewnętrznej instalacji wodociągowej te dodatkowe straty hydrauliczne muszą być uwzględnione już na etapie projektowania. Większy problem pojawia się po zamontowaniu urządzenia zabezpieczającego dla istniejącej instalacji wewnętrznej. Spadek ciśnienia wody na zespole zabezpieczającym może sprawić, że w najbardziej niekorzystnie położonych zaworach czerpalnych występować będzie zbyt niskie ciśnienie, by mogły one prawidłowo działać.

Gdy instalacja zasilana jest za pomocą zestawu pomp do podnoszenia ciśnienia, po zamontowaniu zestawów zabezpieczających przed przepływem zwrotnym należy odpowiednio zmienić parametry pracy zestawu pompowego.

Zastosowanie zespołu zabezpieczającego BA często powoduje w praktyce konieczność wymiany pomp zestawu pompowego. Potrzeba taka nie zachodziłaby, gdyby projektant zaproponował zawór zwrotny antyskażeniowy z możliwością nadzoru EA, który wystarczająco spełnia wymagania normy PN-EN 1717. Jak wspomniano, straty ciśnienia na zespole zabezpieczającym generują dodatkowe koszty energii niezbędnej dla zasilenia instalacji w wodę. Problem ten nie jest jednak poruszany w literaturze dotyczącej instalowania zaworów antyskażeniowych. Możliwość wystąpienia strat ciśnienia powinna być jednak istotnym kryterium przy doborze urządzeń.

Uwagi końcowe

Występujące w piśmiennictwie branżowym zalecenia, aby w budynkach wielorodzinnych na przyłączach wodociągowych instalować zespoły zabezpieczające przed wtórnym zanieczyszczeniem typu BA, należy zweryfikować w świetle normy PN-EN 1717 i przyjąć, że w większości budynków wymagania przepisów budowlanych zostaną spełnione po zastosowaniu zespołów typu EA.

Straty ciśnienia są w przypadku zespołów zabezpieczających typu EA nawet dziesięciokrotnie mniejsze niż na urządzeniach typu BA. Stosując zatem urządzenie EA, uzyskujemy znacznie mniejsze zużycie energii koniecznej do podnoszenia ciśnienia wody w instalacji, a mniejsze straty ciśnienia często pozwalają uniknąć konieczności wymiany pomp po zainstalowaniu zespołu zabezpieczającego dla istniejącej instalacji wodociągowej. Dodatkowo koszt urządzenia typu EA o średnicy np. DN 50 jest blisko dziesięciokrotnie mniejszy niż urządzenia typu BA o tej samej średnicy. Decyzja o wyborze odpowiedniego urządzenia zabezpieczającego dla projektowanego lub istniejącego budynku powinna być bardzo starannie przeanalizowana przez projektanta zgodnie z zasadami postępowania przedstawionymi w normie PN-EN 1717, a nie może opierać się jedynie na „zwyczajowym postępowaniu w branży”.

Literatura

  1. Chudzicki J., Sosnowski S., Szumski Z., Wojciechowski M., Ziółkowski P., Zabezpieczenie wody przed wtórnym zanieczyszczeniem, Wymagania Techniczne COBRTI INSTAL, Zeszyt 1, Warszawa 2001.

  2. Skiba J., Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w wodociągach, „Wodociągi i Kanalizacja” nr 9/2010.

  3. Skiba J., Wpływ zaworów antyskażeniowych na opory przepływu w instalacjach wodociągowych, materiały IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej INSTALACJE WODOCIĄGOWE I KANALIZACYJNE, Dębe k. Warszawy, 12–13 maja 2011 r.

  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 890, ze zm.).

  5. PN-EN 1717:2003 Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny.

  6. PN-EN 13959:2005 Zawory zapobiegające zanieczyszczeniu wody o średnicach DN 6 do DN 250. Rodzina E. Typ A, B, C i D.

  7. PN-EN 12729:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Izolator przepływów zwrotnych z możliwością nadzoru, z obniżoną strefą ciśnienia. Rodzina B. Typ A.

  8. Karty katalogowe zaworów antyskażeniowych firmy Danfoss.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Katarzyna Cesluk Ochrona przed przepływem zwrotnym – prawo, praktyka, przyszłość

Ochrona przed przepływem zwrotnym – prawo, praktyka, przyszłość Ochrona przed przepływem zwrotnym – prawo, praktyka, przyszłość

Przepływ zwrotny – cofnięcie do instalacji lub sieci wody zużytej wcześniej na potrzeby bytowo-gospodarcze lub przemysłowe – może pojawić się w wyniku nagłego spadku ciśnienia w instalacji (awaria, duży...

Przepływ zwrotny – cofnięcie do instalacji lub sieci wody zużytej wcześniej na potrzeby bytowo-gospodarcze lub przemysłowe – może pojawić się w wyniku nagłego spadku ciśnienia w instalacji (awaria, duży rozbiór wody). Stanowi ryzyko zanieczyszczenia chemicznego i mikrobiologicznego, istnieją więc przepisy prawne, normy, wytyczne i dobre praktyki mówiące o ochronie przed nim instalacji i sieci.

wj Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenie  przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają...

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają się bakterie i drobnoustroje, zwłaszcza w odcinkach martwych lub o małym poborze.

Jerzy Kosieradzki Zawory zwrotne w instalacjach

Zawory zwrotne w instalacjach Zawory zwrotne w instalacjach

W centralnym ogrzewaniu czy instalacjach wodociągowych bardzo ważną kwestią jest prawidłowy przepływ, ustalany już na etapie projektowania.

W centralnym ogrzewaniu czy instalacjach wodociągowych bardzo ważną kwestią jest prawidłowy przepływ, ustalany już na etapie projektowania.

Redakcja RI Jak zapobiec przepływom zwrotnym

Jak zapobiec przepływom zwrotnym Jak zapobiec przepływom zwrotnym

Zapewnienie odpowiedniej jakości wody wymaga zabezpieczenia instalacji przed zanieczyszczeniem na skutek przepływu zwrotnego. Przepływ ten najczęściej występuje przy nagłym obniżeniu ciśnienia w instalacji,...

Zapewnienie odpowiedniej jakości wody wymaga zabezpieczenia instalacji przed zanieczyszczeniem na skutek przepływu zwrotnego. Przepływ ten najczęściej występuje przy nagłym obniżeniu ciśnienia w instalacji, spowodowanym np. pęknięciem rurociągu lub nagłymi wahaniami ciśnienia.

Redakcja RI news Branża budowlana a wojna w Ukrainie

Branża budowlana a wojna w Ukrainie Branża budowlana a wojna w Ukrainie

Pomimo nadal napiętej sytuacji na wielu frontach, wielu Ukraińców oraz obserwatorów z niecierpliwością wypatruje końca konfliktu. Chociaż branża budowlana została poważnie dotknięta przez wojnę, przedsiębiorcy...

Pomimo nadal napiętej sytuacji na wielu frontach, wielu Ukraińców oraz obserwatorów z niecierpliwością wypatruje końca konfliktu. Chociaż branża budowlana została poważnie dotknięta przez wojnę, przedsiębiorcy – lokalni i zagraniczni liczą na szybkie i pozytywne rozwiązanie sytuacji. Wsparcie w odbudowie kraju to szansa dla wielu na umocnienie swojej pozycji, rozwój biznesu i zagospodarowanie nowych obszarów, jak chociażby rozwój tego kraju w kierunku zielonego budownictwa.

Redakcja RI Nowe odpływy liniowe

Nowe odpływy liniowe Nowe odpływy liniowe

Nowe odpływy firmy Ferro to produkty o zróżnicowanej budowie, designie i przeznaczeniu. Wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, szlifowanej ręcznie i polerowanej, i mają kołnierze hydroizolacyjne...

Nowe odpływy firmy Ferro to produkty o zróżnicowanej budowie, designie i przeznaczeniu. Wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, szlifowanej ręcznie i polerowanej, i mają kołnierze hydroizolacyjne uszczelniające konstrukcję odpływu wpuszczoną w podłogę lub w ścianę, a tym samym zabezpieczające łazienkę przed zalaniem.

Waldemar Joniec Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w...

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w instalacjach lub kontaktu wody pitnej z innymi płynami. Z tego powodu stosuje się zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, adekwatne do zagrożenia i kategorii płynów mogących ją zanieczyścić.

Waldemar Joniec Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować...

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować większe wartości, niż podano w normie PN-B-03020. Wpływa na to postęp wiedzy oraz fakt, że zmiany klimatu powodują brak lub krótkie okresy zalegania pokrywy śnieżnej, a także spadek ogólnej wielkości opadów, zwłaszcza w regionach kraju uważanych za cieplejsze zimą, czyli północno-zachodnich, zachodnich...

Damian Żabicki Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane...

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane bądź wiercone. Doprowadzenie wody z takiego ujęcia do domowej sieci wodociągowej wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń i elementów instalacji.

opr. red. Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych...

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych – i różnych systemów, np. przeciwpożarowych, podlewania, dla rolnictwa, oznacza konieczność doprowadzenia jej odpowiedniej ilości pod wymaganym ciśnieniem, niezależnie od bieżących wymagań danego obiektu i rozbioru wody. Ważną rolę w realizacji tego zadania odgrywają zestawy hydroforowe.

mgr inż. Anna Gierek-Ożóg, dr inż. Tadeusz Żaba Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego...

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego pandemią i wakacjami, a co za tym idzie – braku jej obiegu w instalacji, to kolejne wyzwanie, z którym należy się zmierzyć. Przestoje w obiegu wody stwarzają korzystne warunki do rozwoju zagrożeń mikrobiologicznych, chemicznych i fizycznych. Ryzyko to można jednak skutecznie zredukować, identyfikując...

Szperacz Bez prostych kawałków

Bez prostych kawałków Bez prostych kawałków

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Szperacz Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Hulaj dusza! Piekła nie ma? Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Szperacz Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Nieupoważnionym dostęp wzbroniony! Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Szperacz Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona

Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona

Aby nie przeciążać Was zbyt mocno przed najbliższym weekendem (oby wbrew prognozom pogoda się utrzymała!), podrzucam porcję zdjęć "rozweselających" :)

Aby nie przeciążać Was zbyt mocno przed najbliższym weekendem (oby wbrew prognozom pogoda się utrzymała!), podrzucam porcję zdjęć "rozweselających" :)

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.