Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Stożkowo-membranowy zwrotny zawór antyskażeniowy
Stożkowo-membranowy zwrotny zawór antyskażeniowy
EWE ARMATURA

Woda dostarczana do mieszkań musi spełniać wymagania jakościowe stawiane wodzie pitnej, dlatego przed dostarczeniem do sieci wodociągowej, na stacji uzdatniania, badana jest laboratoryjnie. Nie gwarantuje to jednak, że woda w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych będzie spełniała wymagania stawiane wodzie pitnej. W przewodach wodociągowych na odcinku od stacji uzdatniania do zaworu czerpalnego mogą pojawić się bowiem wtórne zanieczyszczenia.

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków do namnażania się bakterii chorobotwórczych lub rozwoju innych drobnoustrojów, szczególnie na odcinkach rzadko używanych, gdzie dochodzi do zastoju wody, a trzecią – występowanie przepływów zwrotnych (Czytaj więcej na ten temat).

Te ostatnie wystąpić mogą podczas lokalnych spadków ciśnienia w przewodach w wyniku awarii lub na skutek gwałtownego wzrostu poboru wody, np. na cele przeciwpożarowe, albo w wyniku okresowych wzrostów ciśnienia, np. w instalacjach grzewczych na stałe podłączonych do sieci wodociągowej czy też innych urządzeń technologicznych.Przepływ zwrotny może spowodować, że w przewodach wodociągowych pojawi się woda skażona. By temu zapobiec, należy zgodnie z obowiązującymi przepisami stosować urządzenia lub zespoły zapobiegające przepływom zwrotnym. Obowiązek ten dotyczy również zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym przyłączy wodociągowych budynków wielorodzinnych.

 

Podstawy prawne stosowania zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym

W paragrafie 113 ust. 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [4], zapisano, że „Instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenie uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, zgodnie z wymaganiami dla przepływów zwrotnych, określonymi w polskiej normie dotyczącej projektowania instalacji wodociągowych”. Urządzenie to należy zainstalować za każdym zestawem wodomierza głównego od strony instalacji (par. 115 ust. 2).

Sposób realizacji oraz szczegółowe wymagania dla tych zabezpieczeń zawarte są w polskich normach i piśmiennictwie branżowym. Rozporządzenie z 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, w załączniku 1 przywołuje normę PN-EN 1717:2003 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny, czyniąc ją integralną częścią rozporządzenia, a więc obowiązującym przepisem normatywnym.

Wymagania normy PN-EN 1717

W normie PN-EN 1717 określono pięć kategorii płynów, które mogą mieć kontakt z wodą pitną, powodując jej skażenie, i przedstawiono 23 rodzaje zespołów zabezpieczających, grupując je w rodziny i typy. Poszczególnym rodzinom i typom zespołów przypisane zostały odpowiednie kategorie płynów, przed skażeniem którymi urządzenia te mogą chronić. Przedstawiono w niej także sposób postępowania przy doborze zespołów.

Zgodnie z normą zespół zabezpieczający to urządzenie hydrauliczne lub kombinacja urządzenia z innymi elementami wyposażenia hydraulicznego niezbędnymi do jego prawidłowego działania i obsługi, stanowiące zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Elementami wyposażenia hydraulicznego są najczęściej zawory odcinające, filtry oraz zawory i kurki do poboru próbek wody bądź sprawdzenia poprawności działania urządzenia w trakcie eksploatacji. Ta ostatnia czynność określana jest często jako nadzór nad urządzeniem.

W budynku wielorodzinnym niebezpieczeństwo wtórnego zanieczyszczenia wody w wyniku przepływu zwrotnego zależy głównie od rodzaju przyborów sanitarnych zainstalowanych w mieszkaniach, ewentualnie innych urządzeń technologicznych, które najczęściej występują w lokalach użytkowych na parterze budynku. W zdecydowanej większości budynków wielorodzinnych znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne, dlatego warto się zastanowić, jakie urządzenia zabezpieczające powinny być w nich zastosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Projektując instalację wodociągową, należy uwzględnić kategorie płynów mogących się do niej przedostać w wyniku przepływu zwrotnego i spowodować wtórne zanieczyszczenie wody. W budynkach wielorodzinnych woda zużywana jest na cele bytowo-gospodarcze za pomocą zainstalowanych w mieszkaniach przyborów sanitarnych – zlewozmywaków, umywalek, wanien lub natrysków, misek ustępowych, bidetów oraz zmywarek do naczyń i pralek automatycznych.

Zgodnie z pkt. 8 PN-EN 1717 dla wszystkich zastosowań bytowo-gospodarczych (…) stosowanym zespołem zabezpieczającym będzie zawór zwrotny antyskażeniowy z możliwością nadzoru zabudowany samodzielnie bądź w połączeniu z wodomierzem na przyłączu do zewnętrznej sieci wodociągowej, czyli zespół zabezpieczający oznaczany jako EA.

Przy okazji omawiania zabezpieczeń dla budynków wielorodzinnych należy zwrócić uwagę na pkt 6 normy pt. „Zabezpieczenie w punkcie czerpalnym dla urządzeń wykorzystywanych do celów bytowo-gospodarczych”. Z tab. 3 tam zamieszczonej wynika, że dla baterii z prysznicem przy umywalce, zlewozmywaku, wannie i w kabinie prysznicowej dopuszcza się zastosowanie zespołów zabezpieczających odpowiednich dla kategorii 2. płynu oraz typów EB, ED i HC, natomiast dla baterii wannowej z wylotem poniżej krawędzi przyboru zespół odpowiedni dla kategorii 3. płynu. Należy ponadto podkreślić, że zespoły te powinny być wbudowane w urządzenie lub wyposażenie służące do poboru wody z instalacji wodociągowej.

   24.11.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl