RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sprzęgła hydrauliczne

Sprzęgło hydrauliczne do kotłów c.o.Elterm

Sprzęgło hydrauliczne do kotłów c.o.
Elterm

Dzięki zastosowaniu sprzęgła w układzie hydraulicznym kotłowni powstają dwa niezależne obiegi grzewcze – pierwotny i wtórny. Sprzęgło hydrauliczne zapobiega powstawaniu ewentualnych zakłóceń w pracy danego obiegu wywołanych zmianą strumieni objętości czynnika czy rozkładu ciśnienia w drugim obiegu.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Sprzęgło hydrauliczne to przewód (najczęściej pionowy) o odpowiednio dużej średnicy, który łączy obiegi kotłowe i obiegi odbiorcze. W jego górnej części znajdują się króćce do podłączenia zasilania, a w dolnej do podłączenia powrotu. Przyjęcie odpowiedniej średnicy sprzęgła [2, 7] sprawia, że straty ciśnienia są w nim bardzo małe, bliskie zeru. Dzięki zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego w układzie hydraulicznym kotłowni powstają dwa praktycznie niezależne obiegi grzewcze – pierwotny (kotłowy) i wtórny (instalacyjny).

Sprzęgło umożliwia hydrauliczne rozdzielenie tych obiegów i zapobiega zakłóceniom w pracy jednego obiegu, gdy zmieni się strumień objętości czynnika czy rozkład ciśnienia w drugim. Sprzęgło hydrauliczne występuje również pod nazwą: zwrotnicy hydraulicznej, wajchy hydraulicznej, rozdzielacza hydraulicznego, bezpiecznika hydraulicznego i rozdzielacza cieplno-hydraulicznego [3].

Obieg pierwotny

W obiegu pierwotnym występować może jeden lub kilka kotłów. W zależności od zmieniającego się w trakcie pracy kotłowni zapotrzebowania na strumień ciepła poszczególne kotły mogą być uruchamiane lub wyłączane z pracy, a przy palnikach dwustopniowych czy modulowanych zmienia się ich moc.

Przejrzyj Obszerny zbiór informacji nt. kotłów grzewczych »

Włączanie i wyłączanie poszczególnych kotłów powoduje uruchamianie i wstrzymywanie pracy pomp kotłowych lub zmianę ich prędkości obrotowej, co wywołuje zmiany strumienia objętości wody w przewodach zasilających i powrotnych układu kotłów. Przy kilku kotłach w obiegu pierwotnym można zastosować jedną, wspólną dla wszystkich jednostek pompę obiegu kotłowego (rys. 1a i 1b) lub każdy kocioł może mieć własną pompę kotłową (rys. 1c i 1d). Przy zastosowaniu jednej pompy kotły, w celu wyrównania oporów przepływu, powinny być połączone w układzie Tichelmanna.

Schematy kotłowni ze sprzęgłem

Rys. 1. Przykładowe schematy kotłowni ze sprzęgłem hydraulicznym: a) z jedną pompą obiegu kotłowego na zasilaniu, b) z jedną pompą obiegu kotłowego na powrocie, c) z indywidualnymi pompami obiegu kotłowego na zasilaniu oraz zaworami mieszającymi w obiegu pierwotnym, d) z indywidualnymi pompami obiegu kotłowego na powrocie; 1 – kocioł, 2 – pompa obiegu kotłowego, 3 – pompa obiegu instalacyjnego, 4 – sprzęgło hydrauliczne, 5 – zawór trójdrogowy
Źródło: Dorota Leciej-Pirczewska

Jeśli każdy kocioł ma własną pompę, a kotły są tej samej mocy, również zaleca się ich połączenie w układzie Tichelmanna. W obiegu pierwotnym znajdują się wtedy pompy o takich samych parametrach.

Pompy kotłowe mogą być umieszczone na przewodzie zasilającym (rys. 1a i 1c) lub na przewodzie powrotnym (rys. 1b i 1d). Pompa zlokalizowana na powrocie z instalacji pracuje przy niższych temperaturach, co teoretycznie przedłuża jej żywotność, jednak w najpopularniejszych obecnie instalacjach niskotemperaturowych aspekt ten nie ma dużego znaczenia.

Dowiedz się, jak Równoważyć małe instalacje c.o. »

W obiegu pierwotnym znaleźć się mogą trójdrogowe zawory regulacyjne zwiększające temperaturę wody powracającej do kotła (rys. 1c). Funkcję tę pełni już wprawdzie sprzęgło hydrauliczne, ale przy zastosowaniu kotłów klasycznych, wrażliwych na szkodliwe działanie kondensacji z wymaganą minimalną temperaturą powrotu, i instalacji o dużej pojemności wodnej zawór trójdrogowy umożliwia szybsze podgrzanie wody powrotnej podczas uruchamiania kotła. Zastosować można zarówno zawory mieszające, jak i rozdzielające.

Obieg wtórny

Obieg wtórny (instalacyjny) złożony jest z jednego lub, częściej, kilku pojedynczych obiegów instalacyjnych, w których ruch czynnika wymuszają pompy obiegowe instalacji. Do obiegu wtórnego mogą być podłączone różne układy: instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji czy przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Strumień czynnika w każdym obiegu instalacyjnym może mieć różną wartość i inny przebieg zmienności w czasie, a często również wymagane mogą być inne parametry czynnika. W obiegach tych stosuje się najczęściej regulację jakościową dostarczanego strumienia ciepła, realizowaną poprzez zawory trójdrogowe. Jest ona niezależna od regulacji temperatury wody prowadzonej w kotłach. Dzięki zastosowaniu sprzęgła zmiany strumienia objętości po stronie instalacyjnej mają charakter płynny.

Zalety sprzęgieł

Dzięki zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego:

  • każdy obieg jest zamknięty przez sprzęgło i stanowi oddzielny element instalacji z własną pompą,

  • pompy w obiegach kotłowych mogą pracować z optymalną wydajnością niezależnie od warunków panujących po stronie instalacyjnej,

  • pompy poszczególnych obiegów grzewczych mogą pracować z pełną wydajnością lub nawet się wyłączyć, nie powodując dławienia obiegów kotłowych,

  • możliwe jest włączanie do pracy dowolnych obiegów bez naruszania równowagi hydraulicznej pracującego układu,

  • zapewniona jest niezależność działania obiegów kotłowych i instalacyjnych bez konieczności równoważenia przepływów,

  • w trakcie projektowania łatwiejsze są obliczenia hydrauliczne oraz dobór pomp obiegowych,

  • ilość dostarczanego ciepła samoczynnie dopasowuje się do potrzeb odbiorców.

Sprzęgło hydrauliczne można dodatkowo wykorzystać do odmulania i odpowietrzania instalacji.

Zastosowanie

Stosowanie sprzęgła hydraulicznego jest bardzo często zalecane, a nawet wymagane przez producentów kotłów, jednak szczególnie zaleca się je stosować:

  • w układach średniej i dużej mocy, składających się z jednego lub wielu kotłów oraz jednego lub wielu obiegów grzewczych,

  • w instalacjach c.o. o dużych pojemnościach zładów grzewczych (takich, których pojemność jednostkowa przekracza 15 dm3/kW nominalnej mocy kotłów),

  • gdy może wystąpić duża nierównomierność między wielkościami strumieni wody w obiegach pierwotnych i wtórnych,

  • przy dużej liczbie różnorodnych obiegów grzewczych,

  • przy inwestycjach realizowanych etapami.

Budowa sprzęgła

Aby sprzęgło działało prawidłowo, musi być odpowiednio zwymiarowane – przy przepływie wzdłuż sprzęgła nie może występować zbyt duży spadek ciśnienia czynnika. Średnica sprzęgła D, powinna być dwu–trzykrotnie większa od średnicy króćców przyłączeniowych D1 (rys. 2):

Otrzymuje się wtedy wymaganą prędkość w sprzęgle, rzędu 0,1–0,2 m/s. Przyjmuje się, że wszystkie króćce przyłączeniowe sprzęgła rozdzielacza (D1) mają jednakową średnicę. Najczęściej podawana w literaturze wysokość sprzęgła H, czyli odległość między króćcami zasilającymi i powrotnymi, powinna wynosić [2]:

Przy kotłowniach o wyższych mocach, w celu ograniczenia wysokości sprzęgła, wystarczająca jest wysokość sprzęgła nie mniejsza niż [2]:

Odpowiednia wysokość urządzenia uniemożliwia bezpośrednie mieszanie się strumieni zasilających i powrotnych przepływającego czynnika. Dolne króćce powrotne powinny być umieszczone na wysokości równej co najmniej D od osi najniższego przewodu do dna sprzęgła [3] – w celu umożliwienia odmulania instalacji.

Sprzęgło hydrauliczne to najczęściej cylindryczny zbiornik stalowy (rys. 2), ale bywają też sprzęgła prostopadłościenne. Na płaszczu zainstalowane są najczęściej cztery króćce. Króćce wlotowy i wylotowy służą do podłączenia obiegu kotłowego, natomiast wylotowy i wlotowy obsługują obieg grzewczy. Bywają też sprzęgła z bezpośrednim podłączeniem obiegów grzewczych i wtedy po stronie wtórnej znajduje się tyle króćców zasilających i powrotnych, ile jest obiegów instalacyjnych. Taki układ może być zastosowany do ograniczonej liczby obiegów (maksymalnie 3) ze względu na zbyt dużą wysokość urządzenia przy większej liczbie króćców.

Wymiary sprzęgła hydraulicznego

Rys. 2. Budowa i podstawowe wymiary sprzęgła hydraulicznego; 1 – płaszcz, 2 – króciec wlotowy obiegu kotłowego, 3 – króciec wylotowy obiegu kotłowego, 4 – króciec wylotowy obiegu grzewczego, 5 – króciec wlotowy obiegu grzewczego
Źródło: Dorota Leciej-Pirczewska

Rozwiązania konstrukcyjne

Stosuje się różne rozwiązania konstrukcyjne sprzęgieł hydraulicznych. Kilka z nich pokazano na rys. 3, 4, 5. Jeden z producentów oferuje pionowe sprzęgło hydrauliczne z rozbudowanym systemem odmulania i odpowietrzania (rys. 6).

Woda pokonuje w tym sprzęgle drogę między zasilaniem a powrotem w kształcie litery S, napotykając od razu na wlocie do urządzenia płytę oporową zmieniającą kierunek przepływu. Powoduje to lepsze usuwanie powietrza z wody, odpowietrzana jest również woda powracająca z  instalacji do kotła. Proces odmulania wspomagany jest przez dodatkowe wkłady magnetyczne umieszczone między przegrodami. Wysokość tego sprzęgła jest mniejsza niż tradycyjnych urządzeń, a wolny przekrój perforowanych płyt jest trzykrotnie większy od pola przekroju króćca przyłączeniowego. W górnej części sprzęgieł panuje najwyższa temperatura oraz mniejsza niż w przewodzie prędkość czynnika grzewczego i dzięki temu dogodne warunki do separacji z niego powietrza.

Najpierw powietrze wydziela się w postaci mikropęcherzyków, które na powierzchni elementów wspomagających odpowietrzanie łączą się w większe pęcherze unoszące się do góry, skąd następnie są usuwane przez odpowietrznik umieszczony na króćcu. Do wspomagania odpowietrzania producenci wykorzystują m.in. perforowane przegrody [9] albo pierścienie Palla umieszczone w specjalnym koszu w górnej części sprzęgła.

 

Sprzęgła hydrauliczne

Rys. 3. Przykładowe konstrukcje sprzęgieł okrągłych hydraulicznych: a) sprzęgło klasyczne typu SP, b) sprzęgło o zmniejszonym rozstawie króćców typu SPP, c) sprzęgło o przestawnym układzie króćców typu SPD; 1 – płaszcz, 2 – króciec wlotowy obiegu kotłowego, 3 – króciec wylotowy obiegu kotłowego, 4 – króciec wylotowy obiegu grzewczego, 5 – króciec wlotowy obiegu grzewczego, 6 – perforowane przegrody wspomagające odpowietrzanie, 7 – króciec do odpowietrzania, 8 – króciec na tuleję termometru, 9 – przegrody wspomagające odmulanie, 10 – króciec do odmulania, 11 – zespół przegród ukierunkowujących przepływ wody [9]

Sprzęgło prostopadłościenne

Rys. 4. Sprzęgło hydrauliczne prostopadłościenne typu SPK [9]

Sprzęgło hydrauliczne

Rys. 5. Sprzęgło hydrauliczne prostopadłościenne poziome [5]

Sprzęgło pionowe

Rys. 6. Sprzęgło pionowe „wartownik” [7]

Opory przepływu czynnika przez kosz z pierścieniami są małe, natomiast powierzchnia kontaktu z przepływającym strumieniem duża. Małe prędkości przepływu przez sprzęgło stwarzają również dogodne warunki do wytrącenia i zatrzymania osadu z czynnika grzewczego. Do odmulania wykorzystywane są rozwiązania stosowane przy odpowietrzaniu, z tym że przegrody i pierścienie znajdują się w dolnej części sprzęgła.

Przeczytaj artykuł Dobór pomp w instalacjach c.o. i c.w.u. »

Zatrzymane zanieczyszczenia usuwane są z obiegu poprzez zawór spustowy lub szybkozamykający zawór odmulający umieszczony na króćcu, otwierany okresowo ręcznie lub automatycznie. W niektórych sprzęgłach w zbiorniku dodatkowo instalowane są perforowane przegrody (rys. 3b), których zadaniem jest odpowiednie ukierunkowanie przepływu wody w urządzeniu. Zespół przegród zamontowany w górnej części sprzęgła zapobiega bezpośredniemu przepływowi wody z kotła do instalacji grzewczej i jednocześnie wspomaga odpowietrzanie wody. Sumaryczna powierzchnia otworów każdej przegrody powinna odpowiadać powierzchni przekroju króćca o średnicy D1. Dzięki zastosowaniu tych przegród zmniejszyć można rozstaw króćców i wymiary urządzenia.

W górnej części większości sprzęgieł można również dokonać pomiaru temperatury wody płynącej do instalacji. W tym celu za przegrodą perforowaną po stronie obiegów grzewczych znajduje się króciec na tuleję termometru. Tuleja ta powinna być zanurzona na głębokości 20–30 cm.



Przepływ przez sprzęgło

Rys. 7. Trzy przypadki przepływu czynnika przez sprzęgło hydrauliczne [8]

Współpraca kotłów ze sprzęgłem hydraulicznym

Analizując pracę układu ze sprzęgłem, można wyróżnić trzy przypadki pracy sprzęgła – przedstawiono je na rys. 7.

Przypadek A

Czynnik grzewczy nie płynie między górnym króćcem zasilającym i dolnym powrotnym sprzęgła. Jest to stan, w którym ilość czynnika grzewczego po stronie pierwotnej odpowiada ilości czynnika odbieranego przez układ grzewczy. Temperatura czynnika w rozdzielaczu nie ulega zmianie. Ilość dostarczonego ciepła jest równa ilości ciepła odebranego. Teoretycznie stan ten mógłby wystąpić w warunkach obliczeniowych, przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej.

Przypadek B

Między górnym króćcem zasilającym i dolnym powrotnym sprzęgła czynnik płynie z góry do dołu. Jest to stan, w którym strumień objętości wody w obiegach kotłowych jest większy niż strumień objętości wody w obiegach grzewczych. Przepływ ten wpływa na zwiększenie temperatury wody powracającej do kotłów. Daje to sygnał urządzeniom sterującym pracą kotła do zmniejszenia mocy lub wyłączenia kotła. Przypadek taki ma miejsce na przykład, gdy następuje przymykanie zaworów regulacyjnych na instalacji grzewczej spowodowane mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Stan taki pożądany jest w przypadku tradycyjnych kotłów.

Przy rozruchu układu lub podczas nadmiernego schłodzenia czynnika grzewczego może mieć miejsce szczególny wariant tego przypadku współpracy kotła ze sprzęgłem – a mianowicie przepływ całego strumienia czynnika z obiegu kotłowego z góry na dół. Stan taki osiągany jest przy wyłączonych pompach obiegów wtórnych (instalacyjnych), a całkowity strumień wody pompowany przez pompy kotłowe płynie przez sprzęgło bezpośrednio z zasilania do powrotu obiegu pierwotnego. Trwa to aż do osiągnięcia w układzie kotłowym gotowości energetycznej umożliwiającej dostarczanie ciepła do obiegów instalacyjnych.

Przypadek C

Między dolnym powrotnym króćcem i górnym zasilającym sprzęgła czynnik płynie z dołu do góry. Jest to stan, w którym strumień wody w obiegach grzewczych jest większy niż strumień wody w obiegach kotłowych. Występuje wtedy tzw. przepływ wsteczny, który wpływa na obniżanie się temperatury wody zasilającej obiegi grzewcze. Występuje on przykładowo w momencie rozruchu instalacji c.o., np. po przerwie nocnej.

Taki przepływ może generować zbędny sygnał, że należy zwiększyć moc pracującego kotła lub włączyć następny kocioł. Szczególnym wariantem tego przypadku będzie całkowity przepływ wody z dołu do góry. Stan ten zachodzi przy wyłączonych pompach obiegu kotłowego, czyli przy niepracujących kotłach.

Dobór sprzęgła

Dobierając sprzęgło hydrauliczne, można posłużyć się gotowymi tabelami lub wykresami sporządzonymi przez producentów tych urządzeń [7, 9]. Należy zawsze pamiętać, że przy maksymalnym obciążeniu maksymalna średnia prędkość przepływu przez pionowy element sprzęgła nie może przekroczyć 0,2 m/s. Zazwyczaj przyjmuje się ją na poziomie 0,1–0,2 m/s dla przepływu nominalnego w obiegu kotłowym.

Jedynie w dużych instalacjach, w specjalnych warunkach, wartość ta może nieco wzrosnąć. Jeśli natomiast sprzęgło ma pełnić również funkcję odmulacza, należy oscylować wokół niższych prędkości. Gdy nie dysponujemy gotowymi tabelami, średnicę sprzęgła możemy określić z zależności:

gdzie:
D – średnica sprzęgła hydraulicznego [mm],
V – przepływ przez sprzęgło hydrauliczne (zgodnie z rys. 7) [m3/h],
w – dopuszczalna prędkość przepływu przez sprzęgło hydrauliczne: 0,1–0,2 [m/s].

Należy również pamiętać, że aby zachować zalecany przy zwykłych kotłach przepływ wody przez sprzęgło, całkowita wydajność pomp kotłowych musi być od 10 do 50% [2, 1] lub przynajmniej od 10 do 30% [4] większa niż całkowita sumaryczna wydajność pomp w obiegach instalacyjnych:

gdzie:
Vkotl – obliczeniowa sumaryczna wydajność pomp obiegu kotłowego,
Vinst – obliczeniowa sumaryczna wydajność pomp obiegów instalacyjnych.

Przyjęcie większej wartości stosunku strumieni wody w obiegu kotłowym i grzewczym (1,4–1,5) gwarantuje utrzymanie minimalnej temperatury wody powracającej do kotła bez żadnych dodatkowych układów mieszania. W czasie rozruchu kotła wystarczy tylko ograniczenie strumieni wody powrotnej z obiegów wtórnych za pomocą znajdujących się w nich zaworów trójdrogowych.

Określając parametry wydajności pomp układu kotłowego, przy kilku kotłach można przyjąć, że różnica temperatury wody zasilającej i powrotnej wynosi Δt = 15 K [1] (przy Δt = 20 K w obiegach grzewczych). W ten sposób osiągnąć można wymagany stosunek strumieni wody w obiegu kotłowym i grzewczym. Przy określaniu wysokości podnoszenia pomp należy wziąć pod uwagę straty ciśnienia przy przepływie przez kocioł, armaturę, sprzęgło i przewody łączące kocioł ze sprzęgłem.

Literatura

  1. Jablonowski H., Termostatyczne zawory grzejnikowe, Wydawnictwo Instalator Polski, Warszawa 1995.

  2. Mizielińska K., Układy hydrauliczne w źródłach ciepła z kilkoma kotłami, „Polski Instalator” nr 5/96.

  3. Mizielińska K., Zastosowanie specjalnych „rozdzielaczy hydraulicznych”, „COW” nr 1/95.

  4. Materiały informacyjne firmy Brotje.

  5. www.ewfe.com.pl.

  6. www.flamco.pl.

  7. www.meibes.pl.

  8. www.sinuspolska.com.pl.

  9. www.termen.com.pl.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.