Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kolektory słoneczne w zastosowaniach przemysłowych

Kolektory zastosowane w przemyśle piwowarskim służą do pozyskania energii cieplnej, wykorzystywanej przez warzelnię, butelkownię i do ogrzewania pomieszczeń
Kolektory zastosowane w przemyśle piwowarskim służą do pozyskania energii cieplnej, wykorzystywanej przez warzelnię, butelkownię i do ogrzewania pomieszczeń
[1]

Od pewnego czasu funkcjonuje w Polsce powszechny system dofinansowania instalacji solarnych. Skierowany jest on przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, zarządców obiektów użyteczności publicznej itp. Nie funkcjonuje natomiast system dofinansowania kolektorów słonecznych w instalacjach przemysłowych. Nasz kraj nie uczestniczy w europejskim programie So-Pro, którego celem jest wykorzystanie ciepła słonecznego do wspomagania procesów produkcyjnych.

Potencjał wykorzystania solarnego ciepła przemysłowego

Szacuje się, że ok. 25% ogólnego zapotrzebowania na energię końcową w Europie dotyczy produkcyjnego ciepła przemysłowego. Około 1/3 tego ciepła znajduje zastosowanie przy temperaturach poniżej 100°C. Fakty te zainspirowały wiele krajów europejskich (Austria, Hiszpania, Czechy, Niemcy i Słowenia) do wprowadzenia programu So-Pro uruchamiania inwestycji wykorzystujących ciepło słoneczne w instalacjach przemysłowych. Poziom temperatur uzyskiwanych w instalacjach solarnych umożliwia wykorzystanie pozyskanego ciepła słonecznego w różnych gałęziach przemysłu do realizacji wielu procesów technologicznych (tab. 1).

Z niektórych wyliczeń naukowców wynika, że w Polsce udział przemysłu w ogólnym zużyciu energii jest nawet wyższy od średniej europejskiej (rys. 1). Warto zatem poważnie zastanowić się nad zaangażowaniem naszego kraju w europejskie inicjatywy, zwłaszcza w kontekście realizacji programu zwiększenia udziału energii odnawialnych w pozyskiwaniu energii.

Barierami, które utrudniają zwiększenie wykorzystania solarnego ciepła przemysłowego, są przede wszystkim znaczne nakłady inwestycyjne oraz nieznajomość sposobu integracji ciepła solarnego z procesem technologicznym w przemyśle. Sposoby integracji ciepła solarnego z procesami przemysłowymi Wykorzystanie ciepła słonecznego w procesach przemysłowych wymaga indywidualnego podejścia do każdego przypadku i zapewnienia całkowitej integracji instalacji solarnej z przemysłową.

Wiąże się to z przeprowadzeniem szczegółowej analizy charakterystyki procesu przemysłowego oraz dystrybucji ciepła. Kluczowe są odpowiedzi na następujące pytania:

  • czy niezbędne jest ciepło przemysłowe o temperaturze poniżej 100°C, względnie zimno przemysłowe?
  • czy obiekt ma odpowiednie powierzchnie dachowe, fasady itp. do montażu instalacji solarnej?
  • czy w okresie lata występuje znaczące zapotrzebowanie na ciepło lub chłód przemysłowy?


Jeżeli odpowiedzi na tak postawione pytania są twierdzące, następnym krokiem powinna być wizytacja obiektu przemysłowego. Niezbędne jest uzyskanie od użytkownika informacji o budynku, sposobie rozprowadzenia energii i jej kosztach oraz procesie produkcji.

Kolejnym krokiem jest analiza procesów wymagających energii cieplnej – należy wyodrębnić procesy otwarte i zamknięte oraz ciągłe i nieciągłe. Szczególną uwagę poświęcić należy procesom otwartym, w których nie występuje odzysk ciepła, ale będącym procesami ciągłymi, gdyż stanowią one podstawowy potencjał do wprowadzenia instalacji solarnej.

Dla zapewnienia prawidłowego współdziałania instalacji solarnej z przemysłową niezbędne jest dokonanie pomiaru zużycia energii z rozpoznaniem poziomu temperatur oraz profilu zużycia energii w szerokim horyzoncie czasowym. Należy również określić, jaki w obiekcie przemysłowym zastosowano system ogrzewania oraz nośnik energii (gaz, olej, prąd) itd. Kolejnym ważnym elementem jest ustalenie, czy nie jest planowana rozbudowa obiektu lub zmiana profilu produkcji, gdyż zmiany te mogą wpłynąć niekorzystnie na efektywność instalacji solarnej.

Istnieje wiele możliwości wpięcia instalacji solarnej do głównego obiegu grzewczego zakładu produkcyjnego, na przykład bezpośrednio do obwodu zasilania ciepłem (rys. 2). Instalacja solarna służy w tym przypadku do zwiększenia temperatury powrotu z obwodu grzewczego, dzięki czemu kocioł wykonuje jedynie niewielką pracę związaną z uzyskaniem temperatury docelowej. Takie rozwiązanie z uwagi na wymagany wysoki poziom temperatury jest w naszej strefie geograficznej trudne do zrealizowania, ale już w południowej Europie znacznie łatwiejsze.

   19.12.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl