Nowoczesne systemy instalacyjne

System KAN-therm Press LBP do rur wielowarstowych
System KAN-therm Press LBP do rur wielowarstowych
KAN

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych. Instalator ma do dyspozycji nie tylko rurę i pasujące do niej złączki, ale także kompletne systemy do budowy instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego. Producenci w ramach systemów oferują wszystko, co może być potrzebne do wykonania instalacji – od przeszkolenia montera po narzędzia do montażu.

Systemy instalacyjne z tworzyw sztucznych i wielowarstwowe swój sukces zawdzięczają szybkiemu montażowi i uzyskiwanej pewności połączeń, co przekłada się bezpośrednio na koszty prac montażowych. Dla instalatorów ważne jest też, że systemy takie są lekkie i łatwo je przewozić i montować. Z kolei dla inwestora istotny jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, brak korozji galwanicznej i elektrochemicznej oraz niski poziom szumów.

Poszczególne systemy różnią się rozszerzalnością cieplną, elastycznością, odpornością na niskie i wysokie temperatury i ciśnienie oraz pęknięcia naprężeniowe. Z ich właściwości wynikają różne sposoby łączenia i zasady prowadzenia rur. Systemy z tworzyw wymagają stosowania odpowiednio dużych kompensatorów wydłużeń liniowych przewodów oraz punktów stałych i podpór przesuwnych, zwłaszcza w pionach. Informacje o tym, jak je obliczać, producenci podają w swoich materiałach informacyjnych. Praktycznie każdy producent oferuje też szeroki asortyment elementów niezbędnych do montażu kompletnej instalacji.

Najważniejsze w instalacjach są połączenia. Szczegółowe instrukcje producentów zawierają ścisłe wytyczne i określają narzędzia do wykonywania połączeń i nie może tu być mowy o żadnym odstępstwie. Systemy rur z tworzyw sztucznych i złączki powinny mieć oznakowanie umieszczone na całej długości. Informacja dotycząca rury powinna zawierać: nazwę produktu, średnicę zewnętrzną i grubość ścianki, rodzaj materiału, z którego wykonano rury, atest dopuszczający do stosowania dla wody pitnej, metodę kontroli produkcji, normę, według której dana rura została wykonana, symbol maszyny, na której została wyprodukowana, oraz datę produkcji. Złączki z tworzyw sztucznych mają znak rodzaju tworzywa, z którego są wykonane, oraz znak producenta, wymiar i datę produkcji.

Polietylen

Do produkcji przewodów stosowany jest głównie polietylen sieciowany, oznaczany symbolem PE-X (z poprzecznymi wiązaniami w łańcuchu polimerów), wykonywany z polietylenu o wysokiej gęstości (PE-HD – High Density Poliethylene). Przewody wykonuje się obecnie z PE 80 i PE 100 – są to nazwy handlowe polietylenu o wysokiej gęstości, a różnica pomiędzy nimi polega na tym, że PE 80 wytrzymuje naprężenie zastępcze do 8 N/mm2 po okresie użytkowania przez 50 lat w temperaturze +20°C, a PE 100 – do 10 N/mm2.

W badaniach wytrzymałości na rozerwanie instalacje z PEX/AL/PEX (wewnętrzna warstwa z tworzywa/środkowa z aluminium/zewnętrzna z tworzywa) wytrzymują ciśnienie przekraczające nawet 70 barów. Przewody z PE-X mogą pracować w temperaturze nieprzekraczającej 90–95°C i zachowują elastyczność do –10°C.

Systemy polietylenowe zmieniły techniki prowadzenia przewodów, gdyż elastyczne rury nie wymagają wykonywania wielu pracochłonnych czynności. Początkowo rury z polietylenu nie miały bariery przed wnikaniem tlenu do instalacji, co było ich znaczącą wadą. Po dodaniu do nich warstwy antydyfuzyjnej z aluminium systemy instalacyjne z PEX/AL/PEX zaczęto stosować powszechnie. Zdecydowały o tym niższe koszty materiałów i montażu w porównaniu do cen przewodów ze stali i miedzi.

Instalacje z PE-X są na tyle elastyczne, że można im nadawać kształty i tym samym używać mniej złączek. Są lekkie, a jednocześnie odporne na zmęczenie materiałowe i siły rozciągania oraz udary. Nie zarastają kamieniem tak szybko, jak korodujące rury stalowe i mają mniejszą przenikalność cieplną od metali, tym samym tracą mniej energii, zanim dotrze ona do grzejnika. Rury z PE-X mogą być łączone z przewodami stalowymi i miedzianymi, a złączki z tworzywa nie wchodzą w reakcje elektrochemiczne z tymi metalami.

Drugim rodzajem polietylenu stosowanym do produkcji rur jest PE-RT – tańszy i jeszcze bardziej elastyczny niż polietylen sieciowany, a także trwały. Duża elastyczność zdecydowała o wykorzystaniu tego materiału do produkcji przewodów ogrzewania płaszczyznowego – podłogowego i ściennego.

Stosowane są różne metody łączenia instalacji z PE w zależności od przeznaczenia i rodzaju systemu instalacyjnego danego producenta. Najczęściej są to połączenia mechaniczne zaciskowe i samozaciskowe z pamięcią kształtu oraz zgrzewanie doczołowe, zgrzewanie elektrooporowe i łączenie kołnierzowe. Z wyborem metody łączenia wiąże się też cena elementów systemu instalacyjnego i narzędzi. Instalatorzy mają do wyboru tańsze techniki skręcane, do których wystarczą niedrogie narzędzia, lub droższe zaciskowe, wymagające profesjonalnych narzędzi elektrycznych lub hydraulicznych.

Polipropylen

W systemach instalacyjnych wykorzystywany jest głównie polipropylen oznaczany jako PP typ 3 lub PP-R. Ma on większą wytrzymałość i sztywność niż polietylen i jest odporny na działanie wielu związków chemicznych. W temperaturze bliskiej 0°C staje się on jednak kruchy i podatny na uszkodzenia udarowe. Jest także wrażliwy na promieniowanie UV. Z tych względów stosuje się go głównie do układania pionów, gałązek i podejść.

Materiał ten stosowany jest w instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania, instalacjach i sieciach kanalizacyjnych, instalacjach przemysłowych oraz w rurach drenarskich i osłonowych. Może być stosowany do maksymalnej temperatury medium 90°C. W instalacjach c.o. wykorzystuje się tzw. rury stabilizowane, czyli z wkładką z aluminium lub włókna szklanego. Przewody z PP łączone są poprzez zgrzewanie lub za pomocą łączników gwintowanych i kołnierzowych.

   20.12.2011

Komentarze

(1)
piotrbarczyk | 26.08.2014, 07:42

tworzywa sztuczne świetnie się sprawdzają w instalacjach, sam zajmuje się produkcją i często korzystam z oferty firmy Dulawa, bo zazwyczaj wykorzystuje jakieś elementy z tworzyw sztucznych

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl