Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Elektronika w inspekcji HVAC

Połączenie obrazu rzeczywistego i termograficznego – widok instalacji ciepłowniczej z zaworami
Połączenie obrazu rzeczywistego i termograficznego – widok instalacji ciepłowniczej z zaworami
Techmadex

Coraz więcej pracy instalatorów dotyczy zleceń związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków i systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Według danych Komisji Europejskiej budynki są odpowiedzialne za 42% zużycia energii i 35% emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie. W nich upatruje się największego potencjału oszczędności energii poprzez wzrost efektywności jej wykorzystania. Unijne i krajowe prawo stawia coraz wyższe wymagania, które powinny budynki spełniać.

Budynki stawać się będą coraz szczelniejsze, a od urządzeń i instalacji wymagana będzie wysoka sprawność. Profesjonalna ocena stanu instalacji HVAC, eksploatacja i usuwanie awarii wymagają nowych technologii i narzędzi. Ich zakup to spory wydatek dla instalatora czy małej firmy, jednak biednego nie stać na tanie rzeczy, dlatego warto wybierać spośród profesjonalnych narzędzi renomowanych firm. Warunki zakupu dostosowane są do możliwości finansowych firm, można też skorzystać z kredytu czy leasingu.

Oferta rynkowa

Firmy narzędziowe oferują szeroką gamę urządzeń elektronicznych: dalmierzy, detektorów gazów i przewodów, analizatorów spalin oraz kamer inspekcyjnych i termowizyjnych itp. Wnoszą one do pracy instalatorów i audytorów nową jakość. Tradycyjne sposoby kontroli instalacji i budynków są czasochłonne, obarczone ryzykiem błędów i trudne do przeprowadzenia z powodu braku dostępu do niektórych miejsc. Dalmierze mierzą nie tylko odległości, ale obliczają też np. powierzchnię i kubaturę pomieszczeń. Mierniki z celownikiem laserowym odczytują temperaturę na odległość.

Detektory lokalizują przewody, a nawet umożliwiają określenie rodzaju materiału w przegrodach. Niektóre mogą pracować w trybie jednoczesnego wykrywania wielu rodzajów instalacji, zlokalizowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Dla serwisantów przeznaczone są nowoczesne analizatory spalin pozwalające ustawić jak najlepsze parametry spalania. Mierzą one m.in. poziom tlenu, tlenku i dwutlenku węgla, ciąg kominowy, stratę kominową, współczynnik nadmiaru powietrza, różnicę ciśnień, temperaturę spalin i powietrza do spalania. Wiele tych urządzeń wyposażanych jest w interfejsy lub łącza bezprzewodowe do współpracy z drukarkami i komputerami, na których można obrabiać, analizować i archiwizować wyniki.

Nowe możliwości pomiaru

  Wyciek z instalacji ogrzewania podłogowego, Fot. Flir
   
  Wyciek z instalacji ogrzewania podłogowego, Fot. Flir

W ostatnich latach kamery termowizyjne wyposażane są w funkcje, które zwiększyły obszar ich zastosowania. Umożliwiają nie tylko badanie budynku i izolacyjności jego przegród, okien i dachu, ale też monitorowanie pracy instalacji i urządzeń. Wykorzystanie tej technologii, czy to samodzielne, czy w powiązaniu z innymi metodami, znacznie przyspiesza i usprawnia pracę i nie wymaga przeprowadzenia czynności, które by niszczyły konstrukcje budynków lub instalacji.

Kamery termowizyjne pokazują dokładnie, gdzie występują anomalie temperaturowe, ułatwiając trafne określenie problemu. Budynek czy instalacja to taki specyficzny pacjent i przystawienie zdalnego miernika temperatury na podczerwień w jednym miejscu nie uprawnia jeszcze do stawiania diagnozy.

Owszem, taki miernik na podczerwień jest niezawodny i przydatny do punktowej kontroli temperatury, np. przewodów c.o., jednak przy dużych obiektach i instalacjach konieczne jest skanowanie większych obszarów i nie można pomijać żadnych elementów, gdyż może to zafałszować diagnozę i sprawić, że nie wszystkie wady lub uszkodzenia zostaną zlokalizowane.

Kamera termowizyjna o rozdzielczości obrazu 80×80 pikseli daje takie informacje, jak jednoczesne użycie 6400 mierników na podczerwień, wykorzystywanych coraz częściej przez instalatorów np. do sprawdzania temperatury powierzchni przewodów, a kamera o rozdzielczości 640×480 daje obraz taki, jak ponad 300 tys. mierników.

Praktyczne zastosowanie

Co z takiego obrazu możemy odczytać? Zacznijmy od tradycyjnych już zastosowań do szybkiego i dokładnego oglądu budynków w celu identyfikacji problemów niewidocznych gołym okiem. Można sprawdzić stan struktury budynku i jego instalacji na potrzeby przeglądu budowlanego, ocenić wykonane prace, zweryfikować naprawy lub audyt energetyczny.

   20.12.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl