Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Elektronika w inspekcji HVAC

Połączenie obrazu rzeczywistego i termograficznego – widok instalacji ciepłowniczej z zaworami
Połączenie obrazu rzeczywistego i termograficznego – widok instalacji ciepłowniczej z zaworami
Techmadex

Coraz więcej pracy instalatorów dotyczy zleceń związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków i systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Według danych Komisji Europejskiej budynki są odpowiedzialne za 42% zużycia energii i 35% emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie. W nich upatruje się największego potencjału oszczędności energii poprzez wzrost efektywności jej wykorzystania. Unijne i krajowe prawo stawia coraz wyższe wymagania, które powinny budynki spełniać.

Budynki stawać się będą coraz szczelniejsze, a od urządzeń i instalacji wymagana będzie wysoka sprawność. Profesjonalna ocena stanu instalacji HVAC, eksploatacja i usuwanie awarii wymagają nowych technologii i narzędzi. Ich zakup to spory wydatek dla instalatora czy małej firmy, jednak biednego nie stać na tanie rzeczy, dlatego warto wybierać spośród profesjonalnych narzędzi renomowanych firm. Warunki zakupu dostosowane są do możliwości finansowych firm, można też skorzystać z kredytu czy leasingu.

Oferta rynkowa

Firmy narzędziowe oferują szeroką gamę urządzeń elektronicznych: dalmierzy, detektorów gazów i przewodów, analizatorów spalin oraz kamer inspekcyjnych i termowizyjnych itp. Wnoszą one do pracy instalatorów i audytorów nową jakość. Tradycyjne sposoby kontroli instalacji i budynków są czasochłonne, obarczone ryzykiem błędów i trudne do przeprowadzenia z powodu braku dostępu do niektórych miejsc. Dalmierze mierzą nie tylko odległości, ale obliczają też np. powierzchnię i kubaturę pomieszczeń. Mierniki z celownikiem laserowym odczytują temperaturę na odległość.

Detektory lokalizują przewody, a nawet umożliwiają określenie rodzaju materiału w przegrodach. Niektóre mogą pracować w trybie jednoczesnego wykrywania wielu rodzajów instalacji, zlokalizowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Dla serwisantów przeznaczone są nowoczesne analizatory spalin pozwalające ustawić jak najlepsze parametry spalania. Mierzą one m.in. poziom tlenu, tlenku i dwutlenku węgla, ciąg kominowy, stratę kominową, współczynnik nadmiaru powietrza, różnicę ciśnień, temperaturę spalin i powietrza do spalania. Wiele tych urządzeń wyposażanych jest w interfejsy lub łącza bezprzewodowe do współpracy z drukarkami i komputerami, na których można obrabiać, analizować i archiwizować wyniki.

Nowe możliwości pomiaru

  Wyciek z instalacji ogrzewania podłogowego, Fot. Flir
   
  Wyciek z instalacji ogrzewania podłogowego, Fot. Flir

W ostatnich latach kamery termowizyjne wyposażane są w funkcje, które zwiększyły obszar ich zastosowania. Umożliwiają nie tylko badanie budynku i izolacyjności jego przegród, okien i dachu, ale też monitorowanie pracy instalacji i urządzeń. Wykorzystanie tej technologii, czy to samodzielne, czy w powiązaniu z innymi metodami, znacznie przyspiesza i usprawnia pracę i nie wymaga przeprowadzenia czynności, które by niszczyły konstrukcje budynków lub instalacji.

Kamery termowizyjne pokazują dokładnie, gdzie występują anomalie temperaturowe, ułatwiając trafne określenie problemu. Budynek czy instalacja to taki specyficzny pacjent i przystawienie zdalnego miernika temperatury na podczerwień w jednym miejscu nie uprawnia jeszcze do stawiania diagnozy.

Owszem, taki miernik na podczerwień jest niezawodny i przydatny do punktowej kontroli temperatury, np. przewodów c.o., jednak przy dużych obiektach i instalacjach konieczne jest skanowanie większych obszarów i nie można pomijać żadnych elementów, gdyż może to zafałszować diagnozę i sprawić, że nie wszystkie wady lub uszkodzenia zostaną zlokalizowane.

Kamera termowizyjna o rozdzielczości obrazu 80×80 pikseli daje takie informacje, jak jednoczesne użycie 6400 mierników na podczerwień, wykorzystywanych coraz częściej przez instalatorów np. do sprawdzania temperatury powierzchni przewodów, a kamera o rozdzielczości 640×480 daje obraz taki, jak ponad 300 tys. mierników.

Praktyczne zastosowanie

Co z takiego obrazu możemy odczytać? Zacznijmy od tradycyjnych już zastosowań do szybkiego i dokładnego oglądu budynków w celu identyfikacji problemów niewidocznych gołym okiem. Można sprawdzić stan struktury budynku i jego instalacji na potrzeby przeglądu budowlanego, ocenić wykonane prace, zweryfikować naprawy lub audyt energetyczny.

   20.12.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl