Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sufity chłodzące

Sufity chłodzące
Sufity chłodzące
Bohle

Sufit chłodzący w połączeniu z odpowiednią wentylacją stwarza komfortowe warunki klimatu wewnętrznego w pomieszczeniu. Ciepło odprowadzane jest za pomocą promieniowania, przy czym podczas tego procesu nie powstają przeciągi, nie występuje też hałas.

W nowocześnie wyposażonych biurach, pomimo zastosowania optymalnych rozwiązań z zakresu techniki klimatyzacyjnej, na skutek zewnętrznych i wewnętrznych zysków ciepła panują często temperatury przekraczające 26°C. Warunki takie występować mogą nawet przez 400 godzin pracy w roku. Z kolei wyniki badań przeprowadzonych w USA i Skandynawii wskazują, że zdolność do wykonywania pracy umysłowej maleje o 75% w temperaturze powyżej 28°C.

Promieniowanie

Przypomnijmy, że energia cieplna wymieniana może być na trzy sposoby. Są to: przewodzenie, konwekcja i promieniowanie. Promieniowanie cieplne (podczerwone) emitowane i absorbowane jest przez ciała stałe, płyny oraz niektóre gazy. Na promieniowanie składają się fale elektromagnetyczne o długości λo= 0,8–800 µm. Emisję ciepła E ciała czarnego można obliczyć na podstawie wzoru Stefana-Boltzmanna:

Sufity chłodzące

gdzie:
A – powierzchnia emisji [m2],
σ – współczynnik proporcjonalności [W/m2K4],
θ – temperatura absolutna [K].

Współczynnik proporcjonalności σ = 5,67 10–8 [W/m2K4] dotyczy jedynie ciała czarnego jako emitora. Stosunek emisji realnych materiałów do emisji ciała czarnego zawarty został we współczynniku ε < 1 i umożliwia wykonywanie obliczeń emisji dla materiałów „typowych”:

Sufity chłodzące

gdzie:
ε – współczynnik emisji [–],
σ – stała Stefana-Boltzmanna: 5,67 10–8 [W/m2K4].

Temperatura odczuwalna

Stan, w którym człowiek znajduje się w termicznej równowadze pomiędzy swoim ciałem a otoczeniem, nazywany jest komfortem termicznym. Analizując zatem bilans energetyczny człowieka w pomieszczeniu, dopasować można idealny system grzewczy pod względem komfortu termicznego oraz wartości temperatury odczuwalnej.

Wymiana ciepła ludzkiego ciała poprzez promieniowanie zależna jest od temperatury powierzchni otaczających, podczas gdy wymiana na drodze konwekcji zależy od temperatury i prędkości powietrza.

Dla nieubranego dorosłego człowieka w spoczynku wartość strefy neutralnej termicznie (temperatura równowagi) mieści się w wąskim przedziale temperatury powietrza ok. 27–31°C. W obszarze tym oddawanie i generowanie ciepła regulowane może być jedynie ukrwieniem skóry i w ten sposób utrzymywana jest równowaga termiczna. Dla człowieka ubranego w typowy strój temperatura równowagi wynosi od 20 do 23°C.

Parametry fizyczne środowiska zewnętrznego, takie jak temperatura powietrza, promieniowanie, wilgotność i prędkość powietrza, wpływają na strumień ciepła oddawanego przez ciało do środowiska zewnętrznego. W przypadku odchylenia od równowagi temperatura ciała regulowana jest poprzez konwekcję, promieniowanie i odparowanie.

Wymiana energii pomiędzy tymi trzema drogami zależy od warunków zewnętrznych i przedstawiona została w uproszczony sposób na rys. 2. Większość zbędnej energii w organizmie człowieka oddawana jest poprzez promieniowanie, a jedynie 30% przez konwekcję. Konwekcyjny transport energii pomiędzy ciałem a otoczeniem odbywa się zasadniczo w warstwie kilku milimetrów przy ciele, zwanej warstwą graniczną. W tab. 2 zestawiono czynniki mające wpływ na warunki komfortu termicznego człowieka, które w swoich badaniach zdefiniował P.O. Fan ger [8].

Sufit chłodzący

W systemach chłodzących niegenerujących hałasu stosowane są sufity chłodzące. W przeciwieństwie do systemów wentylatorowych wykroplenie pary wodnej jest w ich wypadku bardzo niepożądane. Na powierzchni promiennika para wodna może kondensować tylko wtedy, gdy temperatura będzie niższa od punktu rosy. Ryzyko szczególnie wzrasta, kiedy w porze deszczowej (wilgotnej) otwierane są w pomieszczeniach okna. Sufit chłodzący powinien więc być zasilany wodą o temperaturze nie mniejszej niż 15°C, aby ryzyko tworzenia się kondensatu było minimalne.

   20.12.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl