Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Jak uniknąć strat wody
Jak uniknąć strat wody

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne, remontowo-modernizacyjne i inwestycyjne. W części 1 artykułu (RI 11/2011) opisano czynniki przyczyniające się do występowania strat wody oraz metody szacowania ich wielkości.

Sposoby obniżania strat wody

Oprócz modernizacji, czyli wymiany lub renowacji materiałów i armatury sieci, będącej podstawą sukcesu w obniżeniu poziomu strat wody, należy wprowadzać działania eksploatacyjne, do których zaliczamy:

 • aktywną kontrolę wycieków (AKW),
 • kontrolę i regulację ciśnienia (KiRC),
 • pomiar minimalnego nocnego przepływu (MNP),
 • ustalenie ekonomicznego poziomu wycieków,
 • strefowanie sieci wodociągowej.

Aktywna kontrola wycieków (AKW) polega na cyklicznym wykonywaniu przeglądów sieci wodociągowej w celu wykrycia jej wszelkich nieszczelności. Działania te należy prowadzić aż do momentu obniżenia strat wody do zadowalającego ekonomicznie poziomu. Kontrolę można prowadzić przy zastosowaniu różnych metod wyszukiwania wycieków: wizualnej, obserwacji przepływu i ciśnienia, hydrantowej, akustycznej i korelacyjnej.

Kontrolę i regulację ciśnienia (KiRC) przeprowadza się w celu obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej w godzinach nocnych (1.00–4.00) do minimum zaspokajającego potrzeby odbiorców. Można tego dokonać przy pomocy modelu hydraulicznego sieci lub systemu zdalnego sterowania na podstawie ciągłej kontroli i regulacji.

Montaż zaworów regulacyjnych (PRV) wraz ze sterownikami elektronicznymi pozwala obniżyć ciśnienie w okresach mniejszego rozbioru wody, co w efekcie zmniejsza straty wody, chroni sieć przed uderzeniami hydraulicznymi i obniża zużycie energii elektrycznej w pompowniach. W razie wystąpienia awarii zmniejszone ciśnienie pozwala ograniczyć objętość traconej wody.

Pomiaru minimalnego nocnego przepływu (MNP) dokonuje się w godzinach nocnych (1.00–4.00). Dane uzyskane z monitoringu sieci wodociągowej porównywane są z obliczeniową minimalną objętością wody (z uwzględnieniem strat, jakie mogą wystąpić w danym obszarze – strefie) przyjmowaną jako próg alarmowy w monitoringu.

Strefowanie sieci wodociągowej polega na wydzieleniu obszarów z zastosowanym monitoringiem wykorzystującym przepływomierze, wodomierze i przetworniki ciśnienia z przekazem danych. Głównym celem tego działania jest zebranie informacji o objętości wody, która wpłynęła na wyznaczony obszar, i sposobie jej rozliczenia – sprzedaży.

Strategie związane z obniżaniem strat wody

Każda awaria powstająca w sieci wodociągowej wywołuje przerwę w ciągłości dostaw wody do odbiorców. Przyczyną są najczęściej nieszczelności rurociągów i uszkodzenia uzbrojenia, wymagające naprawy przy odciętym dopływie wody. Problemy wynikające z powstawania wycieków w sieci dotyczą każdego przedsiębiorstwa wodociągowego.

Na powstawanie uszkodzeń wpływa wiele czynników lub ich suma, a najważniejsze z nich to:

 • nadmierne wyeksploatowanie rurociągu,
 • nieprawidłowo zastosowane materiały,
 • wadliwe ułożenie rurociągu,
 • wzrost oporności hydraulicznej,
 • nadmierne ciśnienie,
 • uderzenia hydrauliczne.

Wysoki wskaźnik awaryjności i poziom strat wody powinny być impulsem do rozpoczęcia długoletnich działań mających na celu zmniejszenie objętości traconej wody. Można wyróżnić dwa skrajne podejścia przedsiębiorstw wodociągowych do zarządzania stratami wody poprzez kontrole wycieków: zarządzanie pasywne i aktywne.

Pasywne zarządzanie polega na usuwaniu przecieków, gdy zostaną one zgłoszone. W takiej sytuacji wycieki mogą pozostawać długo niewykryte, do czasu aż pojawią się na powierzchni lub zostaną dostrzeżone przez odbiorców. Taka polityka powoduje zmniejszenie codziennych kosztów aktywnego wykrywania wycieków, ale zwiększenie ryzyka powstawania strat wody. Pasywne zarządzanie jest korzystne dla przedsiębiorstwa wodociągowego, kiedy koszt wykrywania wycieków jest relatywnie wysoki, a koszt produkcji wody niski.

Aktywne zarządzanie wymaga monitorowania pracy sieci wodociągowej. Odbywa się to w wydzielonych strefach lub obszarach pomiarowych. Zastosowanie monitoringu pozwala na niemal natychmiastowe ujawnienie wycieków i podjęcie prac naprawczych, zanim zwiększą się straty.

   20.12.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl