Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Jak uniknąć strat wody
Jak uniknąć strat wody
Ciąg dalszy artykułu...

Aktywna kontrola wycieków (AKW) polega na stosowaniu działań zmierzających do wykrywania i usuwania wycieków i prowadzona jest w dwóch etapach:

 • etap I – pomiar oraz analiza minimalnego nocnego przepływu (MNP),
 • etap II – wstępna, dokładna i potwierdzona lokalizacja nieszczelności.

Umożliwia ona dużo dokładniejsze określanie poziomu strat rzeczywistych wody w różnych elementach sieci.

Przyrządy stosowane do AKW

Stosując aktywne zarządzanie stratami wody, do aktywnej kontroli wycieków wykorzystywać można następujące zespoły urządzeń:

 • rejestratory przepływu – urządzenia elektroniczne rejestrujące dane z wodomierzy, zbierające i przechowujące wartości natężenia przepływu, oraz rejestratory ze zdalnym przekazem danych;
 • urządzenia do objętościowego pomiaru przepływów (legalizowane przepływomierze i wodomierze): przepisy prawa i umowy handlowe (sprzedaż i zakup), generalny bilans strat w dystrybucji;
 • urządzenia do objętościowego pomiary przepływów i ciśnienia (dopuszcza się tu nielegalizowane przepływomierze:
  - pomiary terenowe do kalibracji modelu hydraulicznego sieci,
  - wydzielenie stref pomiarowych do bilansu  strat, testowanie stopniowe przepływu – prelokalizacja wycieków, procesy technologiczne, sterowanie dystrybucją i ciśnieniami wody;
 • akustyczne rejestratory szumów rozmieszczone i pozostawione na danym obszarze w celu rejestracji szumów awaryjnych w godzinach nocnych (od 1.00 do 4.00); dokładną lokalizację sygnałów awaryjnych potwierdza się za pomocą geofonów lub korelatorów;
 • geofony – mikrofony przystosowane do odbioru sygnałów akustycznych rozprzestrzeniających się w gruncie;
 • korelatory – urządzenia wyznaczające miejsce przecieku na podstawie korelacji sygnałów akustycznych szmeru przecieku;
 • lokalizatory podziemnego uzbrojenia – urządzenia do określania lokalizacji podziemnego uzbrojenia (np. gazociągu, kabli telekomunikacyjnych czy energetycznych).

Wskaźniki i ich wykorzystanie w diagnostyce sieci

Wskaźnik szczelności sieci (Ws) w systemach wodociągowych obliczany jest jako stosunek minimalnego godzinowego nocnego przepływu do przepływu dobowego. Jeśli Ws wynosi maksymalnie 1,0%, sieć wodociągowa uznawana jest za szczelną, a gdy sięga 1,3% lub więcej – za nieszczelną. W takiej sytuacji należy wdrożyć działania etapu II AKW. Ws oblicza się ze wzoru:gdzie:
Qmin nocne – przepływ godzinowy minimalny nocny (najniższy powtarzający się stale przepływ wody wtłaczanej do obszaru sieci wodociągowej w porze nocnej – pomiędzy godz. 24 a 4 rano) [m3/h],
Qdobowe – przepływ dobowy (objętość wody wtłoczonej do obszaru sieci wodociągowej w ciągu 24 godz. [m3/d].

Kolejnym etapem jest wyliczenie dopuszczalnych wskaźników jednostkowych strat wody dla systemów wodociągowych. Celem tych obliczeń jest klasyfikacja osiedli lub dzielnic w celu podjęcia działań służących lokalizacji strat wody. Najpierw należy obliczyć wskaźnik wody niezbilansowanej WNZ. W systemach wodociągowych jest to wielkość różnicy bilansowej objętości wody wtłoczonej do sieci i sprzedanej odbiorcom wody po odliczeniu potrzeb własnych przedsiębiorstwa wodociągowego. Oblicza się ją ze wzoru:gdzie:
VDS – objętość wody wtłoczonej do sieci,
VSp – objętość wody sprzedanej (zafakturowanej).

Z kolei wskaźnik strat dopuszczalnych WSD to wielkość strat rzeczywistych (zależna od obciążenia sieci), poniżej której podejmowanie działań diagnostycznych i lokalizacyjnych jest nieopłacalne.

Obliczenia tego wskaźnika przeprowadza się według następującego schematu: dla danego systemu dystrybucji wody (np. ulica, dzielnica) oblicza się średnią ważoną  średnicę. Dla tej średnicy określa się wskaźnik jednostkowy strat wody qsj, przyjmując dopuszczalny wskaźnik strat wody dla przewodu O 100 mm równy 0,18 m3/h×km. Faktyczny wskaźnik intensywności obciążeń sieci oblicza się ze wzoru:gdzie:
QDS – objętość wody wtłoczonej do sieci [m3/d],
Ls – długość sieci w danym systemie [km].

   20.12.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl