RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Jak uniknąć strat wody

Jak uniknąć strat wody

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne, remontowo-modernizacyjne i inwestycyjne. W części 1 artykułu (RI 11/2011) opisano czynniki przyczyniające się do występowania strat wody oraz metody szacowania ich wielkości.

Zobacz także

HP - Hydraulika Siłowa i Mechanika Maszyn S.C. Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych Rodzaje i zastosowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego....

Przewody hydrauliczne są bardzo ważnymi elementami, które znaleźć można w maszynach rolniczych, sprzętach budowlanych i różnego rodzaju urządzeniach, korzystających ze sterowania lub napędu hydraulicznego. Są one wykorzystywane w wielu branżach, między innymi w transporcie, budownictwie, rolnictwie, motoryzacji, leśnictwie itp. Ich zadaniem jest przetłaczanie olejów oraz innych substancji pochodnych, zasilających układy hydrauliczne w maszynach rolniczych, a także wielu urządzeń. Węże hydrauliczne,...

Wilo Polska Sp. z o.o. Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

Nowy hydrofor Wilo-Isar BOOST5 nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Sposoby obniżania strat wody

Oprócz modernizacji, czyli wymiany lub renowacji materiałów i armatury sieci, będącej podstawą sukcesu w obniżeniu poziomu strat wody, należy wprowadzać działania eksploatacyjne, do których zaliczamy:

  • aktywną kontrolę wycieków (AKW),
  • kontrolę i regulację ciśnienia (KiRC),
  • pomiar minimalnego nocnego przepływu (MNP),
  • ustalenie ekonomicznego poziomu wycieków,
  • strefowanie sieci wodociągowej.

Aktywna kontrola wycieków (AKW) polega na cyklicznym wykonywaniu przeglądów sieci wodociągowej w celu wykrycia jej wszelkich nieszczelności. Działania te należy prowadzić aż do momentu obniżenia strat wody do zadowalającego ekonomicznie poziomu. Kontrolę można prowadzić przy zastosowaniu różnych metod wyszukiwania wycieków: wizualnej, obserwacji przepływu i ciśnienia, hydrantowej, akustycznej i korelacyjnej.

Kontrolę i regulację ciśnienia (KiRC) przeprowadza się w celu obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej w godzinach nocnych (1.00–4.00) do minimum zaspokajającego potrzeby odbiorców. Można tego dokonać przy pomocy modelu hydraulicznego sieci lub systemu zdalnego sterowania na podstawie ciągłej kontroli i regulacji.

Montaż zaworów regulacyjnych (PRV) wraz ze sterownikami elektronicznymi pozwala obniżyć ciśnienie w okresach mniejszego rozbioru wody, co w efekcie zmniejsza straty wody, chroni sieć przed uderzeniami hydraulicznymi i obniża zużycie energii elektrycznej w pompowniach. W razie wystąpienia awarii zmniejszone ciśnienie pozwala ograniczyć objętość traconej wody.

Pomiaru minimalnego nocnego przepływu (MNP) dokonuje się w godzinach nocnych (1.00–4.00). Dane uzyskane z monitoringu sieci wodociągowej porównywane są z obliczeniową minimalną objętością wody (z uwzględnieniem strat, jakie mogą wystąpić w danym obszarze – strefie) przyjmowaną jako próg alarmowy w monitoringu.

Strefowanie sieci wodociągowej polega na wydzieleniu obszarów z zastosowanym monitoringiem wykorzystującym przepływomierze, wodomierze i przetworniki ciśnienia z przekazem danych. Głównym celem tego działania jest zebranie informacji o objętości wody, która wpłynęła na wyznaczony obszar, i sposobie jej rozliczenia – sprzedaży.

Strategie związane z obniżaniem strat wody

Każda awaria powstająca w sieci wodociągowej wywołuje przerwę w ciągłości dostaw wody do odbiorców. Przyczyną są najczęściej nieszczelności rurociągów i uszkodzenia uzbrojenia, wymagające naprawy przy odciętym dopływie wody. Problemy wynikające z powstawania wycieków w sieci dotyczą każdego przedsiębiorstwa wodociągowego.

Na powstawanie uszkodzeń wpływa wiele czynników lub ich suma, a najważniejsze z nich to:

  • nadmierne wyeksploatowanie rurociągu,
  • nieprawidłowo zastosowane materiały,
  • wadliwe ułożenie rurociągu,
  • wzrost oporności hydraulicznej,
  • nadmierne ciśnienie,
  • uderzenia hydrauliczne.

Wysoki wskaźnik awaryjności i poziom strat wody powinny być impulsem do rozpoczęcia długoletnich działań mających na celu zmniejszenie objętości traconej wody. Można wyróżnić dwa skrajne podejścia przedsiębiorstw wodociągowych do zarządzania stratami wody poprzez kontrole wycieków: zarządzanie pasywne i aktywne.

Pasywne zarządzanie polega na usuwaniu przecieków, gdy zostaną one zgłoszone. W takiej sytuacji wycieki mogą pozostawać długo niewykryte, do czasu aż pojawią się na powierzchni lub zostaną dostrzeżone przez odbiorców. Taka polityka powoduje zmniejszenie codziennych kosztów aktywnego wykrywania wycieków, ale zwiększenie ryzyka powstawania strat wody. Pasywne zarządzanie jest korzystne dla przedsiębiorstwa wodociągowego, kiedy koszt wykrywania wycieków jest relatywnie wysoki, a koszt produkcji wody niski.

Aktywne zarządzanie wymaga monitorowania pracy sieci wodociągowej. Odbywa się to w wydzielonych strefach lub obszarach pomiarowych. Zastosowanie monitoringu pozwala na niemal natychmiastowe ujawnienie wycieków i podjęcie prac naprawczych, zanim zwiększą się straty.

Aktywna kontrola wycieków (AKW) polega na stosowaniu działań zmierzających do wykrywania i usuwania wycieków i prowadzona jest w dwóch etapach:

  • etap I – pomiar oraz analiza minimalnego nocnego przepływu (MNP),
  • etap II – wstępna, dokładna i potwierdzona lokalizacja nieszczelności.

Umożliwia ona dużo dokładniejsze określanie poziomu strat rzeczywistych wody w różnych elementach sieci.

Przyrządy stosowane do AKW

Stosując aktywne zarządzanie stratami wody, do aktywnej kontroli wycieków wykorzystywać można następujące zespoły urządzeń:

  • rejestratory przepływu – urządzenia elektroniczne rejestrujące dane z wodomierzy, zbierające i przechowujące wartości natężenia przepływu, oraz rejestratory ze zdalnym przekazem danych;
  • urządzenia do objętościowego pomiaru przepływów (legalizowane przepływomierze i wodomierze): przepisy prawa i umowy handlowe (sprzedaż i zakup), generalny bilans strat w dystrybucji;
  • urządzenia do objętościowego pomiary przepływów i ciśnienia (dopuszcza się tu nielegalizowane przepływomierze:
    - pomiary terenowe do kalibracji modelu hydraulicznego sieci,
    - wydzielenie stref pomiarowych do bilansu  strat, testowanie stopniowe przepływu – prelokalizacja wycieków, procesy technologiczne, sterowanie dystrybucją i ciśnieniami wody;
  • akustyczne rejestratory szumów rozmieszczone i pozostawione na danym obszarze w celu rejestracji szumów awaryjnych w godzinach nocnych (od 1.00 do 4.00); dokładną lokalizację sygnałów awaryjnych potwierdza się za pomocą geofonów lub korelatorów;
  • geofony – mikrofony przystosowane do odbioru sygnałów akustycznych rozprzestrzeniających się w gruncie;
  • korelatory – urządzenia wyznaczające miejsce przecieku na podstawie korelacji sygnałów akustycznych szmeru przecieku;
  • lokalizatory podziemnego uzbrojenia – urządzenia do określania lokalizacji podziemnego uzbrojenia (np. gazociągu, kabli telekomunikacyjnych czy energetycznych).

Wskaźniki i ich wykorzystanie w diagnostyce sieci

Wskaźnik szczelności sieci (Ws) w systemach wodociągowych obliczany jest jako stosunek minimalnego godzinowego nocnego przepływu do przepływu dobowego. Jeśli Ws wynosi maksymalnie 1,0%, sieć wodociągowa uznawana jest za szczelną, a gdy sięga 1,3% lub więcej – za nieszczelną. W takiej sytuacji należy wdrożyć działania etapu II AKW. Ws oblicza się ze wzoru:

gdzie:

Qmin nocne – przepływ godzinowy minimalny nocny (najniższy powtarzający się stale przepływ wody wtłaczanej do obszaru sieci wodociągowej w porze nocnej – pomiędzy godz. 24 a 4 rano) [m3/h],

Qdobowe – przepływ dobowy (objętość wody wtłoczonej do obszaru sieci wodociągowej w ciągu 24 godz. [m3/d].

Kolejnym etapem jest wyliczenie dopuszczalnych wskaźników jednostkowych strat wody dla systemów wodociągowych. Celem tych obliczeń jest klasyfikacja osiedli lub dzielnic w celu podjęcia działań służących lokalizacji strat wody. Najpierw należy obliczyć wskaźnik wody niezbilansowanej WNZ. W systemach wodociągowych jest to wielkość różnicy bilansowej objętości wody wtłoczonej do sieci i sprzedanej odbiorcom wody po odliczeniu potrzeb własnych przedsiębiorstwa wodociągowego. Oblicza się ją ze wzoru:

gdzie:

VDS – objętość wody wtłoczonej do sieci,

VSp – objętość wody sprzedanej (zafakturowanej).

Z kolei wskaźnik strat dopuszczalnych WSD to wielkość strat rzeczywistych (zależna od obciążenia sieci), poniżej której podejmowanie działań diagnostycznych i lokalizacyjnych jest nieopłacalne.

Obliczenia tego wskaźnika przeprowadza się według następującego schematu: dla danego systemu dystrybucji wody (np. ulica, dzielnica) oblicza się średnią ważoną  średnicę. Dla tej średnicy określa się wskaźnik jednostkowy strat wody qsj, przyjmując dopuszczalny wskaźnik strat wody dla przewodu O 100 mm równy 0,18 m3/h×km. Faktyczny wskaźnik intensywności obciążeń sieci oblicza się ze wzoru:

gdzie:

QDS – objętość wody wtłoczonej do sieci [m3/d],

Ls – długość sieci w danym systemie [km].

Korzystając z powyższych obliczeń, wylicza się wskaźnik strat dopuszczalnych WSD:

Na kolejnym etapie obliczeń należy porównać otrzymane wskaźniki:

  • jeśli WNZ > 1,1 WSD, sieć uznana jest za nieszczelną i podejmuje się działania zmierzające do aktywnej kontroli wycieku,
  • jeśli WNZ < WSD, sieć jest szczelna, AKW nie jest podejmowana.

Z kolei wskaźnik awaryjności sieci WAS obliczany jest ze wzoru:

gdzie:

n – liczba awarii w roku [szt.],

L – długość sieci wodociągowej [km].

Gdy WAS ≥ 5, sieć kwalifikuje się do drugiego etapu AKW.

Podsumowanie

Szczelne sieci to podstawa działań na rzecz ograniczenia strat wody. Im mniejsze straty, tym tańsza będzie woda. Największe straty przynosi woda pobrana bez zapłaty. Pozbawia przedsiębiorstwo wodociągowe przychodów, a często obciąża jeszcze kosztami jej oczyszczenia po zużyciu. Walcząc z wyciekami niekontrolowanymi, warto czasami skupić uwagę na przeciekach kontrolowanych przez nieuczciwych odbiorców.

Zdalne systemy odczytu wodomierzy poza usprawnieniem rozliczeń z odbiorcami wody i obniżeniem kosztów tego procesu ułatwiają również analizę zużycia wody w punktach jej poboru, a tym samym pomagają w działaniach mających na celu ograniczenie strat. Poziom strat wody w każdym systemie dystrybucji może być obniżony poprzez:

  • wymianę stalowych rur wodociągowych (najbardziej awaryjnych) na sprawdzające się rury PEHD,
  • przeglądy sieci w terenie,
  • konserwację armatury w sieci wodociągowej,
  • analizę minimalnych nocnych przepływów,
  • aktywną kontrolę wycieków,
  • szybkie usuwanie awarii,
  • dążenie do utrzymywania w sieci optymalnych ciśnień (najniższych),
  • wyszukiwanie punktów nielegalnego poboru wody w sieci,
  • zabezpieczenie hydrantów przed kradzieżami wody.

Jak wynika z analiz funkcjonowania kilkunastu systemów wodociągowych, największy wpływ na straty wody ma stosowanie w sieci stalowych przewodów. Również zaniechanie wymiany sieci wodociągowej prowadzi do odczuwalnego zwiększenia awaryjności i strat wody. Dzięki wymianie można uniknąć wielu wycieków, nad którymi często bardzo ciężko zapanować. W miarę postępowania tych prac straty wody w systemach wodociągowych obniżają się (do pewnego poziomu).

Pod względem kosztów poszczególnych procesów redukujących straty wody najdroższa jest właśnie wymiana czy odnowa przewodów. Jest to jednak działanie nieuniknione, a zwykle nie przeprowadza się go w całej sieci, ale na wybranych fragmentach, wytypowanych jako najbardziej awaryjne.

Aby ograniczyć straty wody w systemie wodociągowym, czy też w konkretnej strefie zasilania, należy podejść do problemu systemowo. Najpierw trzeba dokładnie i rzetelnie wykonać bilans wody w oparciu o wyniki pomiarów z monitoringu przepływów, obliczyć wskaźniki techniczne, a następnie wyznaczyć ekonomiczny poziom wycieków. Ustalenie powyższych wielkości jest nieocenioną pomocą dla typowania działań do aktywnej kontroli wycieków (AKW) – naprawczych czy inwestycyjnych.

Monitoring systemu dystrybucji wody jest głównym narzędziem służącym do dokładnego określenia wielkości strat wody. Dostarcza informacji niezbędnych do oceny przepływów nocnych, sterowania i regulacji hydraulicznej sieci wodociągowej oraz przekroczeń stanów awaryjnych. Niestety, ujawnienie wszystkich nieszczelności w sieci, szczególnie małych wycieków, za pomocą monitoringu jest w praktyce niemożliwe.

Z tego powodu na równi z monitoringiem duże znaczenie dla obniżania strat wody ma aktywna kontrola wycieków, w ramach której dokonuje się przeglądów wyznaczonych obszarów sieci wodociągowej za pomocą takich urządzeń, jak rejestratory przepływów ze zdalnym przekazem danych, permalogi, geofony i korelatory.

Natomiast planując regulację pracy systemu dystrybucji wody w szerszym aspekcie, należy pamiętać o zgubnym działaniu wysokiego ciśnienia i jego nagłych wahaniach. Korzystnym rozwiązaniem jest budowa systemu zarządzania ciśnieniem. Sprawne dostarczanie wody powinno być oparte na komunikacji pompowni lub reduktorów ciśnienia z charakterystycznymi punktami sieci, wyposażonymi w przetworniki ciśnienia.

W takich przypadkach pompownie i zawory redukcyjne nie będą pracować na sztywnych nastawach, ale dostosowywać mogą wysokość ciśnienia, w określonych granicach, do aktualnych rozbiorów. Można dzięki temu łatwo minimalizować ciśnienie w godzinach nocnych, nie wywołując jego niepożądanych nagłych zmian. Na efekty działania monitoringu duży wpływ mają zastosowane urządzenia i sposób ich podłączenia, właściwie wybrane punkty pomiaru oraz rzeczywiste wykorzystanie tych danych do bezpośredniej wnikliwej analizy.

Stałemu monitoringowi nie musi podlegać cały system dystrybucji. Część sieci może być sprawdzana pod względem przepływu i ciśnienia za pomocą dostępnych przenośnych rejestratorów, które umożliwiają np. weryfikację doniesień mieszkańców o niskim ciśnieniu w sieci oraz znalezienie rejonu o zbyt wysokim ciśnieniu i wykrycie ewentualnych awarii.

Dzięki opisanym powyżej działaniom można doprowadzić do ograniczenia poziomu strat nawet do PWS = 8–10%, co jest bardzo dobrym wynikiem, potwierdzonym obecnie w kilku krajowych systemach dystrybucji. Natomiast do działań ograniczających kradzieże wody zaliczyć można:

  • częste odczyty wodomierzy i kontrolę ich stanu oraz plomb (co miesiąc),
  • analizę zmian zużycia wody u poszczególnych odbiorców i określenie ich przyczyn (wodomierz uszkodzony i zawyżający pobór jest przez klienta szybko reklamowany, zaniżający pobór – bardzo rzadko),
  • montaż wodomierzy odpornych na magnesy neodymowe lub rejestrujących ingerencję w układ pomiarowy,
  • wdrożenie systemu radiowego odczytu wodomierzy dającego możliwość rejestracji pomiaru i ingerencji w urządzenie o dowolnej porze dnia i nocy bez powiadamiania klienta,
  • kontrolę w okresie letnim nieruchomości ze znaczną powierzchnią upraw i terenów zielonych (efektem jest likwidacja poborów wody przed wodomierzem).

Do działań ograniczających nieewidencjonowane pobory wody z hydrantów ppoż. należą:

  • ustalenie w „Regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków” szczegółowych warunków dostarczania wody na cele przeciwpożarowe,
  • eliminowanie „dzikiego” poboru z hydrantów wody na tzw. cele społecznie użyteczne, np. lodowiska, kurtyny wodne w czasie upału czy podlewanie terenów zielonych,
  • wprowadzenie usługi sprzedaży wody z hydrantów opomiarowanych.

Wnioski

W celu ograniczenia strat wody powinny być prowadzone jednocześnie działania organizacyjne, remontowo-modernizacyjne oraz inwestycyjne. Konieczne są inwestycje i zakup odpowiedniego sprzętu oraz wyznaczenie pracowników, którzy zajmować się będą problemem strat wody na różnych szczeblach struktury zarządzania. Bez prawidłowego monitoringu przepływu i ciśnienia oraz operowania danymi pochodzącymi z dokładnych pomiarów nie można poprawnie ocenić strat wody.

Literatura

  1. Lambert A., Hibner W., Losses from Water Supply Systems: Standard Terminology and Recommended Performance Measures, „The Blue Pages” IWA No. 10/2000.
  2. Dohnalik P., Jędrzejowski Z., Efektywna eksploatacja wodociągów. Ograniczanie strat wody, LemTech, Kraków 2004.
  3. Speruda S., Radecki R., Ekonomiczny poziom wycieków, Wyd. Translator, Warszawa 2003.
  4. Kwietniewski M., Gębski W., Wronowski N., Monitorowanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, PZITS, Warszawa 2005.
  5. Grajdek P., Analiza wdrożenia monitoringu sieci wodociągowej dla miasta D, praca dyplomowa, Politechnika Śląska, Gliwice 2010.
  6. Piechurski F.G., Urządzenia do rozwiązania monitoringu technicznego w sieci wodociągowej, „Napędy i Sterowanie” nr 1 i 2/2007.
  7. Piechurski F.G., Wpływ modernizacji wodociągów na poprawę warunków ich eksploatacji, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2007.
  8. Piechurski F.G., Monitoring sieci wodociągowej. Zadania i możliwości, „Rynek Instalacyjny” nr 11 i 12/2007.
  9. Piechurski F.G., Bomersbach Z., Efekty monitoringu w eksploatacji systemu wodociągowego, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Szczyrk 2008.
  10. Piechurska M., Grajper P., Piechurski F.G., Analiza hydrauliczna osiedlowego systemu dystrybucji wody na podstawie modelowania hydraulicznego, „GIS modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi”, PZITS Warszawa, 2009.
  11. Piechurski F.G., Wymiana materiałów sieci i monitoring jako sposób na obniżenie strat wody, materiały konferencyjne „Nowe urządzenia, materiały i technologie w wodociągach i kanalizacji”, Kielce, 2009.
  12. Piechurski F.G., Ocena sposobów zmniejszenia strat wody na przykładzie czterech wybranych przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych, praca zbiorowa pod red. K. Kusia i F. Piechurskiego „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągach i kanalizacyjnych”, Gliwice 2010.
  13. Piechurski F.G., Sposoby obliczania i oceny strat wody w systemach wodociągowych, „Przegląd Komunalny” nr 5/2010.
  14. Piechurski F.G., Możliwości obniżenia strat wody przy zastosowaniu monitoringu na przykładzie wybranych sieci wodociągowych, „Napędy i Sterowanie” nr 5/2010.
  15. Piechurski F.G., Przyczyny i skutki awarii uszkodzeń w sieci wodociągowej, „Instal” nr 4 /2011.
  16. Piechurski F.G., Problemy w prawidłowej ocenie i sposoby likwidacji strat wody w systemach wodociągowych, „Hydroprezentacje XIV”, Ustroń 2011.
  17. Materiały firmy Złote Runo.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur , dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Rafał Smilewicz Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

dr inż. Marek Kalenik Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja

Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja

Każda sieć wodociągowa powinna być wyposażona w odpowiednią armaturę umożliwiającą jej obsługę, kontrolę i eksploatację.

Każda sieć wodociągowa powinna być wyposażona w odpowiednią armaturę umożliwiającą jej obsługę, kontrolę i eksploatację.

dr inż. Marek Kalenik Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej; Cz. 1. Budowa i rodzaje rur

Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej; Cz. 1. Budowa i rodzaje rur Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej; Cz. 1. Budowa i rodzaje rur

Artykuł traktuje o podziale sieci wodociągowych, armaturze wodociągowej oraz rodzajach rur stosowanych do budowy sieci wodociągowej i metodach ich łączenia, ponadto o zasadach budowy i metodach sprawdzania...

Artykuł traktuje o podziale sieci wodociągowych, armaturze wodociągowej oraz rodzajach rur stosowanych do budowy sieci wodociągowej i metodach ich łączenia, ponadto o zasadach budowy i metodach sprawdzania szczelności sieci wodociągowych.

Redakcja RI Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010

Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010 Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe są głównymi tematami niniejszego artykułu, a w nim m.in. scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań oraz przedstawiono zasady...

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe są głównymi tematami niniejszego artykułu, a w nim m.in. scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań oraz przedstawiono zasady trasowania sieci wodociągowych, wyznaczania przepływów obliczeniowych, doboru średnic rurociągów, obliczania strat hydraulicznych ciśnienia wody, wyznaczania linii ciśnień, a także podano sposób na sprawdzenie, czy zaprojektowana sieć wodociągowa spełnia wymagania przeciwpożarowe.

mgr inż. Michał Grymowicz, dr inż. Urszula Olsińska Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody

Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody

W porównaniu z innymi awariami zamarzanie elementów systemu dystrybucji wody występuje stosunkowo rzadko. Stwarza jednak liczne problemy na etapie przywracania sprawności eksploatacyjnej, ponieważ wymaga...

W porównaniu z innymi awariami zamarzanie elementów systemu dystrybucji wody występuje stosunkowo rzadko. Stwarza jednak liczne problemy na etapie przywracania sprawności eksploatacyjnej, ponieważ wymaga prawidłowego zlokalizowania miejsca, w którym woda zamarzła, i rozmrożenia. Może się to wiązać z koniecznością odkrycia przewodu na znacznej długości, co w warunkach zimowych jest trudne i kosztowne.

dr inż. Marek Kalenik Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych

Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych

Zestaw hydroforowy zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu do układu hydroforowo-pompowego. Nie jest w związku z tym konieczna budowa dużego pomieszczenia, co znacznie obniża koszy inwestycyjne przedsięwzięcia....

Zestaw hydroforowy zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu do układu hydroforowo-pompowego. Nie jest w związku z tym konieczna budowa dużego pomieszczenia, co znacznie obniża koszy inwestycyjne przedsięwzięcia. Z drugiej strony w rozwiązaniu tym pompy mogą pracować bez wyłączania w dłuższych interwałach czasowych, przez co mogą zużywać więcej energii elektrycznej.

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda...

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są...

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są nowe procesy jednostkowe, które pozwalają na usunięcie bardzo różnych zanieczyszczeń. Większość współczesnych dużych systemów uzdatniania wód powierzchniowych i podziemnych oraz oczyszczania ścieków charakteryzuje się bardzo złożonymi układami technologicznymi zakładającymi sekwencję wielu procesów. W...

dr inż. Artur Dudziak Przepustnice – przegląd konstrukcji

Przepustnice – przegląd konstrukcji Przepustnice – przegląd konstrukcji

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2) Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych,...

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych, betonowych i żelbetowych, polimerobetonowych, bazaltowych, żeliwnych oraz z GRP.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci wodociągowe

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości...

W cyklu artykułów omówiono urządzenia stosowane w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w aspekcie materiałów, z których zostały wykonane – ich budowy, przeznaczenia, specyfiki montażu, właściwości eksploatacyjnych oraz oddziaływania na zdrowie użytkowników i środowisko naturalne.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych

Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych Przeciwpożarowe sieci wodociągowe. Ewolucja wymagań prawnych

Od 21 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przeciw pożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [1]. W artykule przedstawiono zmiany wprowadzone rozporządzeniem i omówiono kształtowanie...

Od 21 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie przeciw pożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [1]. W artykule przedstawiono zmiany wprowadzone rozporządzeniem i omówiono kształtowanie się na przestrzeni lat przepisów w tym zakresie.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne....

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne. Pomysł ten przetrwał i jest obecnie realizowany poprzez budowę tuneli wieloprzewodowych, w których w jednej obudowie konstrukcyjnej umieszczane są różne sieci i kable infrastruktury podziemnej miast.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie...

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie i uporządkowanie może w dużym stopniu przyczynić się do częstszego stosowania tych technologii.

dr inż. Artur Dudziak Charakterystyki przepływowe zasuw wodociągowych

Charakterystyki przepływowe zasuw wodociągowych Charakterystyki przepływowe zasuw wodociągowych

Zasuwy są urządzeniami zapewniającymi prawidłowe działanie każdej sieci wodociągowej. Umożliwiają otwarcie i/lub zamknięcie przepływu wody w rurociągu. Powszechnie jednak wiadomo, że używane są także do...

Zasuwy są urządzeniami zapewniającymi prawidłowe działanie każdej sieci wodociągowej. Umożliwiają otwarcie i/lub zamknięcie przepływu wody w rurociągu. Powszechnie jednak wiadomo, że używane są także do dławienia i regulacji przepływu. W związku z tym, uzasadnione jest poznanie ich charakterystyk przepływowych.

Waldemar Joniec Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenia chroniące przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w...

W instalacji wodociągowej woda dostarczana do punktów czerpalnych musi spełniać wymagania jakościowe dla wody pitnej. Po drodze narażona jest na wtórne zanieczyszczenie z powodu przepływów zwrotnych w instalacjach lub kontaktu wody pitnej z innymi płynami. Z tego powodu stosuje się zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, adekwatne do zagrożenia i kategorii płynów mogących ją zanieczyścić.

Waldemar Joniec Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem Ochrona sieci oraz instalacji wodociągowych przed zamarzaniem

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować...

Pomimo postępującego ocieplenia klimatu nie należy przyjmować, że w Polsce zmniejsza się strefa przemarzania gruntów. Co więcej, nowe dane i badania wskazują, że dla wielu regionów kraju należy przyjmować większe wartości, niż podano w normie PN-B-03020. Wpływa na to postęp wiedzy oraz fakt, że zmiany klimatu powodują brak lub krótkie okresy zalegania pokrywy śnieżnej, a także spadek ogólnej wielkości opadów, zwłaszcza w regionach kraju uważanych za cieplejsze zimą, czyli północno-zachodnich, zachodnich...

Damian Żabicki Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody Instalacje i urządzenia do indywidualnych ujęć wody

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane...

Indywidualne ujęcia wody są coraz częściej stosowane, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub tam, gdzie nie ma dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście studnie kopane bądź wiercone. Doprowadzenie wody z takiego ujęcia do domowej sieci wodociągowej wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń i elementów instalacji.

opr. red. Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody Urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych...

Niezawodność dostaw wody w sieciach i instalacjach wodociągowych dla różnych obiektów – budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacji uzdatniania wody, pompowni, myjni, pralni, obiektów przemysłowych – i różnych systemów, np. przeciwpożarowych, podlewania, dla rolnictwa, oznacza konieczność doprowadzenia jej odpowiedniej ilości pod wymaganym ciśnieniem, niezależnie od bieżących wymagań danego obiektu i rozbioru wody. Ważną rolę w realizacji tego zadania odgrywają zestawy hydroforowe.

mgr inż. Anna Gierek-Ożóg, dr inż. Tadeusz Żaba Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach Bezpieczeństwo wewnętrznych instalacji wodociągowych w szkołach

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego...

Szkoła to miejsce, w którym uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy oświaty spędzają wiele czasu. Utrzymanie odpowiedniej jakości wody, zwłaszcza po długich miesiącach zamknięcia placówek spowodowanego pandemią i wakacjami, a co za tym idzie – braku jej obiegu w instalacji, to kolejne wyzwanie, z którym należy się zmierzyć. Przestoje w obiegu wody stwarzają korzystne warunki do rozwoju zagrożeń mikrobiologicznych, chemicznych i fizycznych. Ryzyko to można jednak skutecznie zredukować, identyfikując...

Szperacz Bez prostych kawałków

Bez prostych kawałków Bez prostych kawałków

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Szperacz Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Hulaj dusza! Piekła nie ma? Hulaj dusza! Piekła nie ma?

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Jakoś nie mogę się "odczepić" od Warunków technicznych. Wracają w sumie przy każdym poście, chociaż nie zawsze jako świetne źródło odniesienia...

Szperacz Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Nieupoważnionym dostęp wzbroniony! Nieupoważnionym dostęp wzbroniony!

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Zdjęcia nieostre, ale nie mogę się powstrzymać, hahaha. Brawo, Mariusz! Dawno nie bolał mnie tak brzuch :)

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.