Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Jak uniknąć strat wody
Jak uniknąć strat wody
Ciąg dalszy artykułu...

Z tego powodu na równi z monitoringiem duże znaczenie dla obniżania strat wody ma aktywna kontrola wycieków, w ramach której dokonuje się przeglądów wyznaczonych obszarów sieci wodociągowej za pomocą takich urządzeń, jak rejestratory przepływów ze zdalnym przekazem danych, permalogi, geofony i korelatory.

Natomiast planując regulację pracy systemu dystrybucji wody w szerszym aspekcie, należy pamiętać o zgubnym działaniu wysokiego ciśnienia i jego nagłych wahaniach. Korzystnym rozwiązaniem jest budowa systemu zarządzania ciśnieniem. Sprawne dostarczanie wody powinno być oparte na komunikacji pompowni lub reduktorów ciśnienia z charakterystycznymi punktami sieci, wyposażonymi w przetworniki ciśnienia.

W takich przypadkach pompownie i zawory redukcyjne nie będą pracować na sztywnych nastawach, ale dostosowywać mogą wysokość ciśnienia, w określonych granicach, do aktualnych rozbiorów. Można dzięki temu łatwo minimalizować ciśnienie w godzinach nocnych, nie wywołując jego niepożądanych nagłych zmian. Na efekty działania monitoringu duży wpływ mają zastosowane urządzenia i sposób ich podłączenia, właściwie wybrane punkty pomiaru oraz rzeczywiste wykorzystanie tych danych do bezpośredniej wnikliwej analizy.

Stałemu monitoringowi nie musi podlegać cały system dystrybucji. Część sieci może być sprawdzana pod względem przepływu i ciśnienia za pomocą dostępnych przenośnych rejestratorów, które umożliwiają np. weryfikację doniesień mieszkańców o niskim ciśnieniu w sieci oraz znalezienie rejonu o zbyt wysokim ciśnieniu i wykrycie ewentualnych awarii.

Dzięki opisanym powyżej działaniom można doprowadzić do ograniczenia poziomu strat nawet do PWS = 8–10%, co jest bardzo dobrym wynikiem, potwierdzonym obecnie w kilku krajowych systemach dystrybucji. Natomiast do działań ograniczających kradzieże wody zaliczyć można:

  • częste odczyty wodomierzy i kontrolę ich stanu oraz plomb (co miesiąc),
  • analizę zmian zużycia wody u poszczególnych odbiorców i określenie ich przyczyn (wodomierz uszkodzony i zawyżający pobór jest przez klienta szybko reklamowany, zaniżający pobór – bardzo rzadko),
  • montaż wodomierzy odpornych na magnesy neodymowe lub rejestrujących ingerencję w układ pomiarowy,
  • wdrożenie systemu radiowego odczytu wodomierzy dającego możliwość rejestracji pomiaru i ingerencji w urządzenie o dowolnej porze dnia i nocy bez powiadamiania klienta,
  • kontrolę w okresie letnim nieruchomości ze znaczną powierzchnią upraw i terenów zielonych (efektem jest likwidacja poborów wody przed wodomierzem).

Do działań ograniczających nieewidencjonowane pobory wody z hydrantów ppoż. należą:

  • ustalenie w „Regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków” szczegółowych warunków dostarczania wody na cele przeciwpożarowe,
  • eliminowanie „dzikiego” poboru z hydrantów wody na tzw. cele społecznie użyteczne, np. lodowiska, kurtyny wodne w czasie upału czy podlewanie terenów zielonych,
  • wprowadzenie usługi sprzedaży wody z hydrantów opomiarowanych.

Wnioski

W celu ograniczenia strat wody powinny być prowadzone jednocześnie działania organizacyjne, remontowo-modernizacyjne oraz inwestycyjne. Konieczne są inwestycje i zakup odpowiedniego sprzętu oraz wyznaczenie pracowników, którzy zajmować się będą problemem strat wody na różnych szczeblach struktury zarządzania. Bez prawidłowego monitoringu przepływu i ciśnienia oraz operowania danymi pochodzącymi z dokładnych pomiarów nie można poprawnie ocenić strat wody.

Literatura

1. Lambert A., Hibner W., Losses from Water Supply Systems: Standard Terminology and Recommended Performance Measures, „The Blue Pages” IWA No. 10/2000.
2. Dohnalik P., Jędrzejowski Z., Efektywna eksploatacja wodociągów. Ograniczanie strat wody, LemTech, Kraków 2004.
3. Speruda S., Radecki R., Ekonomiczny poziom wycieków, Wyd. Translator, Warszawa 2003.
4. Kwietniewski M., Gębski W., Wronowski N., Monitorowanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, PZITS, Warszawa 2005.
5. Grajdek P., Analiza wdrożenia monitoringu sieci wodociągowej dla miasta D, praca dyplomowa, Politechnika Śląska, Gliwice 2010.
6. Piechurski F.G., Urządzenia do rozwiązania monitoringu technicznego w sieci wodociągowej, „Napędy i Sterowanie” nr 1 i 2/2007.
7. Piechurski F.G., Wpływ modernizacji wodociągów na poprawę warunków ich eksploatacji, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2007.
8. Piechurski F.G., Monitoring sieci wodociągowej. Zadania i możliwości, „Rynek Instalacyjny” nr 11 i 12/2007.
9. Piechurski F.G., Bomersbach Z., Efekty monitoringu w eksploatacji systemu wodociągowego, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Szczyrk 2008.
10. Piechurska M., Grajper P., Piechurski F.G., Analiza hydrauliczna osiedlowego systemu dystrybucji wody na podstawie modelowania hydraulicznego, „GIS modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi”, PZITS Warszawa, 2009.
11. Piechurski F.G., Wymiana materiałów sieci i monitoring jako sposób na obniżenie strat wody, materiały konferencyjne „Nowe urządzenia, materiały i technologie w wodociągach i kanalizacji”, Kielce, 2009.
12. Piechurski F.G., Ocena sposobów zmniejszenia strat wody na przykładzie czterech wybranych przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych, praca zbiorowa pod red. K. Kusia i F. Piechurskiego „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągach i kanalizacyjnych”, Gliwice 2010.
13. Piechurski F.G., Sposoby obliczania i oceny strat wody w systemach wodociągowych, „Przegląd Komunalny” nr 5/2010.
14. Piechurski F.G., Możliwości obniżenia strat wody przy zastosowaniu monitoringu na przykładzie wybranych sieci wodociągowych, „Napędy i Sterowanie” nr 5/2010.
15. Piechurski F.G., Przyczyny i skutki awarii uszkodzeń w sieci wodociągowej, „Instal” nr 4 /2011.
16. Piechurski F.G., Problemy w prawidłowej ocenie i sposoby likwidacji strat wody w systemach wodociągowych, „Hydroprezentacje XIV”, Ustroń 2011.
17. Materiały firmy Złote Runo.

   20.12.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl