Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

Nagrzewnice ROBUR
Nagrzewnice ROBUR
Flowair

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej do dolnej strefy hali. Urządzenia te nie są jeszcze często stosowane. W celu popularyzacji tych rozwiązań poniżej omówiono projekt autorstwa mgr. inż. Krzysztofa Kotlarskiego z firmy PROBAD-BIS z Warszawy.

Ogrzewanie

Budynek został podzielony na cztery hale o powierzchni: A1 – 4260 m2, A2 i A3 po 3192 m2 oraz A4 – 3192 m2. Wysokość hal wynosi blisko 12 m. Nagrzewnice gazowe zamontowano na wysokości 10,5–11 m nad podłogą. W halach zamontowano po 6 szt. nagrzewnic gazowych. Destratyfikatory także zamontowano na wysokości 10,5–11 m nad podłogą. W hali A1 zainstalowano 14 szt. tych urządzeń, a w pozostałych halach po 10 szt. Przestrzenie otwarte hal są ogrzewane ciepłym powietrzem.

Powietrze będzie ogrzewane, w systemie obiegowym, przy pomocy nagrzewnic zasilanych gazem ziemnym (Czytaj więcej na ten temat). Nagrzewnice będą zainstalowane pod stropem i linią elementów konstrukcyjnych, ponad regałami wysokiego składowania. Nagrzewnice gazowe będą dostarczały ciepło potrzebne do pokrycia strat przez przegrody budowlane oraz do ogrzania powietrza napływającego, kompensującego wywiewne – instalacja wentylacji grawitacyjnej ze wspomaganiem. Przyjęto temperaturę wewnętrzną w przestrzeniach otwartych hal tw = +10°C.

Zapotrzebowanie ciepła dla hal, na pokrycie strat ciepła przez przegrody budowlane, zostało obliczone przy zastosowaniu współczynników przenikania ciepła tych przegród i wynosi dla poszczególnych hal:

  • A1 Q = 78,6 kW,
  • A2 Q = 49,2 kW,
  • A3 Q = 49,2 kW,
  • A4 Q = 62,9 kW.

Całkowite zapotrzebowanie ciepła dla nagrzewnic gazowych (po dodaniu ilości ciepła na podgrzanie powietrza kompensującego wysiew grawitacyjny od temperatury zewnętrznej tz = –20°C do temperatury wewnętrznej) wynosi dla hal:

  • A1 Q = 159 kW,
  • A2 Q = 109,5 kW,
  • A3 Q = 109,5 kW,
  • A4 Q = 123,2 kW.

Przewidziano ogrzewanie otwartych przestrzeni hal nagrzewnicami typu M 20 2V, M 25 2V, M 30 2V Robur lub równoważnymi. Zaprojektowano zastosowanie systemów kominowych typ F (komin systemowy, dwupłaszczowy, koncentryczny, w przewodzie wewnętrznym spaliny, w płaszczu zewnętrznym powietrze doprowadzane do komory spalania).

Przy tak wysokich pomieszczeniach otwartych przestrzeni hal ogrzane powietrze będzie miało naturalną tendencję do ruchu do góry i zalegania w górnych warstwach kubatury hal. W celu odwrócenia tego zjawiska zaprojektowano zastosowanie wentylatorów mieszających, które przedmuchują ciepłe powietrze z górnych warstw kubatury hal do dołu. Wentylatory te określane są w branży jako „destratyfikatory”. W projekcie przewidziano zastosowanie destratyfikatorów typu Dsp-2 Juwent lub równoważnych.

 

Zgodnie z życzeniem inwestora zaprojektowano ogrzewanie pomieszczeń zaplecza socjalno-biurowego na antresolach poszczególnych hal przy pomocy instalacji centralnego ogrzewania wodnego pompowego z rozdziałem dolnym. Źródłami ciepła dla tych instalacji będą kotły gazowe zainstalowane w specjalnie do tego celu przeznaczonych pomieszczeniach na antresolach poszczególnych hal.

Projekt przewiduje ogrzewanie kubatury użytkowej przy pomocy stacjonarnych grzejników umieszczonych pod oknami przy ścianach zewnętrznych. Grzejniki będą zasilane czynnikiem grzejnym o parametrach 70/50°C. Czynnik grzewczy zostanie doprowadzony z kotłowni do grzejników przewodami rozdzielczymi rozprowadzonymi w przestrzeni technicznej pod posadzką antresoli.

Przewody rozdzielcze i podejścia do grzejników wykonane zostaną z rur z tworzywa sztucznego łączonych przez zgrzewanie. Grzejniki zostaną wyposażone w zawory grzejnikowe z głowicami termostatycznymi. Przewody instalacji grzewczej będą zaizolowane cieplnie otulinami termoizolacyjnymi. Projekt przewiduje zastosowanie grzejników stalowych płytowych z wbudowanymi zaworami termostatycznymi, a w pomieszczeniach z natryskiem i wc – grzejników łazienkowych typu drabinka.

Temperatura czynnika grzewczego będzie regulowana w funkcji temperatury zewnętrznej przy pomocy automatyki kotłów. Zapotrzebowanie ciepła do ogrzewania pomieszczeń zaplecza socjalno-biurowego poszczególnych hal obliczono z zastosowaniem współczynników przenikania ciepła przegród budowlanych, przy tz = –20°C i temperaturach wewnętrznych normowych wynikających z przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Instalacja gazowa

W halach instalacja gazu ziemnego będzie doprowadzona do nagrzewnic gazowych ogrzewających przestrzenie otwarte hal oraz do kotłów wytwarzających czynnik grzewczy do ogrzania pomieszczeń zaplecza socjalno-biurowego na antresolach hal oraz do podgrzania ciepłej wody użytkowej socjalnej dla zaplecza. Przewody instalacji gazowej od skrzynek gazomierzowych będą prowadzone do wnętrza poszczególnych hal, a w nich przewodami pod stropem hal i linią elementów konstrukcyjnych.

   19.12.2008

Komentarze

(1)
Koral | 05.12.2018, 07:51
Nie tylko ogrzewanie, ale tez wyposazenie hali ma znaczenie. Polecam do tego sklep skladuj24.pl. Zamawiam stamtad od dawna i nigdy sie nie zawiodlem
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl