Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Obliczanie obciążenia cieplnego budynków wspomagane komputerowo

Audytor OZC 4.0
Główne okno programu Audytor OZC 4.0
Główne okno programu Audytor OZC 4.0

W praktyce projektowej obliczenia mocy szczytowej do ogrzewania budynków wykonywane są obecnie z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2009 r. obowiązku określania mocy w oparciu o metodykę podaną w normie europejskiej PN-EN 12831:2006 [7], oprogramowanie to jest odpowiednio dostosowywane do nowego sposobu prowadzenia obliczeń. Praktyczne wykonywanie obliczeń zostanie omówione na przykładzie popularnego programu Audytor OZC.

Czwarta wersja programu Audytor OZC (rys. 1) umożliwia prowadzenie obliczeń zarówno według dotychczasowej normy PN-B-03406:1994, jak i nowej normy PN-EN 12831:2006. Główne zmiany w nowej wersji programu w stosunku do wersji poprzednich zostały przedstawione w tabeli 1.

Nowe nazewnictwo i oznaczenia

W programie Audytor OZC odpowiednio zaktualizowano nazewnictwo i oznaczenia wielkości fizycznych, dostosowując je do normy PN-EN 12831:2006. Porównanie ważniejszych wielkości fizycznych i ich symboli, występujących w normie PN-EN 12831:2006 oraz dotychczasowej normie PN-B-03406:1994, zestawiono w tabeli 2.

Dane klimatyczne

Dane klimatyczne, podane w załączniku krajowym do normy PN-EN 12831:2006, bazują na normie PN-82/B-02403 [5]. Zostały jednak uzupełnione o średnią roczną temperaturę zewnętrzną, która w nowej metodyce wykorzystywana jest do określania strat ciepła do gruntu oraz strat ciepła przez przenikanie do przyległych pomieszczeń. Program Audytor OZC 4.0 określa projektową temperaturę zewnętrzną i średnią roczną temperaturę zewnętrzną automatycznie w zależności od wybranej strefy klimatycznej. Pozwala również na ręczne wprowadzenie innych wartości.

Nadwyżka mocy cieplnej do skompensowania skutków osłabienia ogrzewania

Nowa norma w „projektowym obciążeniu cieplnym” (odpowiednik „zapotrzebowania na moc cieplną”) umożliwia uwzględnienie nadwyżki mocy cieplnej do skompensowania skutków osłabienia ogrzewania (rys. 2). Jednak zgodnie z zapisem w normie uwzględnienie tej nadwyżki jest opcjonalne i należy to uzgodnić z inwestorem.
Program umożliwia bardzo łatwe uwzględnienie nadwyżki w obliczeniach. W tym celu w Danych ogólnych (w sekcji Dane budynku) należy wybrać opcję Z osłabieniem (rys. 3).
Wyświetlą się wtedy dodatkowe pola do wpisania założonego obniżenia temperatury w okresie osłabienia oraz czasu potrzebnego do ponownego nagrzania budynku. Program na tej podstawie, uwzględniając typ budynku, określi współczynnik nagrzewania fRH.

Współczynnik projektowej straty ciepła

Norma PN-EN 12831:2006 wprowadza obliczanie współczynnika projektowej straty ciepła H jako pośredni krok w obliczaniu strat ciepła [2]. Współczynnik ten odnoszony jest zawsze do różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, niezależnie od wartości temperatury po drugiej stronie przegrody.

Natomiast program Audytor OZC 4.0 oblicza straty ciepła na drodze przenikania w równoważny sposób tradycyjny (bezpośredni) - obliczenia prowadzone są z pominięciem współczynnika H, w oparciu o różnicę temperatury charakterystyczną dla danej przegrody. Dzięki temu obliczenia są bardziej czytelne z punktu widzenia fizyki budowli.
Jeśli jednak projektant chciałby poznać wartość współczynnika H, to może ją odczytać z tabeli z wynikami obliczeń (rys. 4).

Mostki cieplne

Według nowej normy w obliczeniach strat ciepła należy uwzględniać liniowe mostki cieplne. Program Audytor OZC 4.0 umożliwia obliczanie strat ciepła przez mostki cieplne zarówno metodą podstawową (w oparciu o współczynnik przenikania ciepła i długość mostka), jak i metodą uproszczoną (dodatek do współczynnika przenikania ciepła przegrody).

W programie wprowadzono bardzo użyteczną funkcję automatycznego generowania liniowych mostków cieplnych w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki niej w większości przypadków możliwe jest bardzo szybkie wykonywanie obliczeń projektowego obciążenia cieplnego, z uwzględnieniem liniowych mostków cieplnych.

Wprowadzanie danych na temat mostków cieplnych sprowadza się wówczas do wybrania standardowych typów mostków w zależności od technologii wykonania budynku (rys. 5). Dane te najczęściej wystarczy wprowadzić raz dla całego budynku (w danych ogólnych), chociaż w przypadku bardziej skomplikowanych budynków można je również doprecyzować (zmodyfikować) dla konkretnej przegrody.

Wymiary

Zgodnie z normą PN-EN 12831:2006 (wraz z załącznikiem krajowym) powierzchnie przegród budowlanych należy określać w oparciu o wymiary zewnętrzne (mierzone po zewnętrznej stronie budynku). Natomiast w przypadku obliczeń wg normy dotychczasowej PN-B-03406 stosowało się „wymiary w osiach” (pomiędzy osiami przegród ograniczających daną przegrodę), które wydają się być dużo bardziej naturalne w budownictwie.

   19.12.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl