Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ogrzewanie zacznij od podłogi

Redakcja RI    |  1
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
Nibco

Ogrzewanie podłogowe daje dużą swobodę w dostosowywaniu temperatury do potrzeb domowników, pozwala na dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń, zapewniając komfort cieplny w mieszkaniu. Który spośród dostępnych na rynku rodzajów ogrzewania podłogowego będzie najlepszy dla twojego domu?

Tzw. „podłogówka” staje się coraz popularniejszą metodą ogrzewania domu lub mieszkania. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim równomiernemu rozdzielaniu ciepła w całym pomieszczeniu.  Z punktu widzenia estetyki wnętrza, ogrzewania podłogowe jest systemem dającym największe możliwości rozplanowania przestrzeni.

Istnieją dwa główne rodzaje instalacji podłogowej: wodna lub elektryczna. Instalację wodną najlepiej instalować ją już podczas budowy domu. System elektryczny jest mniej inwazyjny oraz dużo tańszy w montażu.
Decydując się na ten drugi rodzaj ogrzewania, musimy wybrać również sposób, w jaki rozprowadzane będzie ciepło w pomieszczeniu. Opcje są dwie: ogrzewanie akumulacyjne lub bezpośrednie.

- Akumulacyjny rodzaj instalacji elektrycznej wymaga umieszczenia przewodów pod grubą, około dziesięciocentymetrową warstwą betonu. W ten sposób pomieszczenie nagrzewa się wolniej, ale ciepło oddawane jest przez długi czas. Wysoki koszt montażu zwraca się przy dłuższej eksploatacji dzięki obniżeniu rachunków za prąd. Ogrzewanie bezpośrednie ukryte jest pod cieńszą, zazwyczaj trzycentymetrową warstwą betonu, dzięki czemu jego działanie odczuwalne jest niemal natychmiast - mówi Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki.

Ostatnim krokiem jest wybór typu przewodów. Tutaj do wyboru mamy cztery możliwości: kable grzewcze dwu- lub jednostronne, maty grzewcze oraz folie grzewcze:

  1. Dwustronne kable grzewcze wymagają podłączenia ich do sieci energetycznej z obydwu stron, co ogranicza swobodę projektowania całej instalacji. Znajdujący się wewnątrz przewodu drut oporowy rozgrzewa się pod wpływem przepływającego przez niego prądu. Całość otoczona jest zabezpieczającym sztucznym tworzywem oraz metalową siatką rozpraszającą pole magnetyczne.
  2. Kabel jednostronny pozwala na podłączenie go do prądu tylko z jednej strony, co daje większe możliwości rozplanowania układu grzewczego. Z tego względu, jest to nieco droższe rozwiązanie niż wspomniane wyżej kable dwustronne.
  3. Maty grzewcze są najlepszym rozwiązaniem, gdy nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu mieszkania. Grubość samej maty to około trzy milimetry, a zatopić ją można w wylewce o grubości zaledwie dwóch centymetrów, co pozwala uniknąć zmniejszenia wysokości pomieszczenia. Ich podstawową wadą jest fakt, że mata taka nie tworzy równej i gładkiej powierzchni.
  4. Problem zgrubień i wypukłości eliminowany jest w przypadku wykorzystania folii grzewczych, które charakteryzują się niewielką grubością (0,2 -0,6 mm). Wadą tego typu instalacji jest stosunkowo niska temperatura powierzchni grzewczej, która nie przekracza 28 stopni Celsjusza.

Umiejętne dobranie parametrów instalacji podłogowej do warunków i potrzeb budynku, pozwala na obniżenie wydatków przeznaczonych na ogrzewanie i zapewnia domownikom komfort przebywania w ciepłym oraz bezpiecznym mieszkaniu.

materiały: Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki

   16.01.2012

Komentarze

(1)
KOZA | 10.01.2017, 10:19
Sam mam zamontowaną folię grzewczą w salonie i uważam że jest to dobry sposób na dogrzanie. Nie zgadzam się z opinią w artykule, że ma 28 stopni bo sama folia nagrzewa się do 50 stopni a regulatorem sobie sami sterujemy jak ma grzać. Czytałem, że dużo ludzi grzeje całe domy tylko tą folią.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl