Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie zacznij od podłogi

Redakcja RI    |  1
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
Nibco

Ogrzewanie podłogowe daje dużą swobodę w dostosowywaniu temperatury do potrzeb domowników, pozwala na dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń, zapewniając komfort cieplny w mieszkaniu. Który spośród dostępnych na rynku rodzajów ogrzewania podłogowego będzie najlepszy dla twojego domu?

Tzw. „podłogówka” staje się coraz popularniejszą metodą ogrzewania domu lub mieszkania. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim równomiernemu rozdzielaniu ciepła w całym pomieszczeniu.  Z punktu widzenia estetyki wnętrza, ogrzewania podłogowe jest systemem dającym największe możliwości rozplanowania przestrzeni.

Istnieją dwa główne rodzaje instalacji podłogowej: wodna lub elektryczna. Instalację wodną najlepiej instalować ją już podczas budowy domu. System elektryczny jest mniej inwazyjny oraz dużo tańszy w montażu.
Decydując się na ten drugi rodzaj ogrzewania, musimy wybrać również sposób, w jaki rozprowadzane będzie ciepło w pomieszczeniu. Opcje są dwie: ogrzewanie akumulacyjne lub bezpośrednie.

- Akumulacyjny rodzaj instalacji elektrycznej wymaga umieszczenia przewodów pod grubą, około dziesięciocentymetrową warstwą betonu. W ten sposób pomieszczenie nagrzewa się wolniej, ale ciepło oddawane jest przez długi czas. Wysoki koszt montażu zwraca się przy dłuższej eksploatacji dzięki obniżeniu rachunków za prąd. Ogrzewanie bezpośrednie ukryte jest pod cieńszą, zazwyczaj trzycentymetrową warstwą betonu, dzięki czemu jego działanie odczuwalne jest niemal natychmiast - mówi Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki.

Ostatnim krokiem jest wybór typu przewodów. Tutaj do wyboru mamy cztery możliwości: kable grzewcze dwu- lub jednostronne, maty grzewcze oraz folie grzewcze:

  1. Dwustronne kable grzewcze wymagają podłączenia ich do sieci energetycznej z obydwu stron, co ogranicza swobodę projektowania całej instalacji. Znajdujący się wewnątrz przewodu drut oporowy rozgrzewa się pod wpływem przepływającego przez niego prądu. Całość otoczona jest zabezpieczającym sztucznym tworzywem oraz metalową siatką rozpraszającą pole magnetyczne.
  2. Kabel jednostronny pozwala na podłączenie go do prądu tylko z jednej strony, co daje większe możliwości rozplanowania układu grzewczego. Z tego względu, jest to nieco droższe rozwiązanie niż wspomniane wyżej kable dwustronne.
  3. Maty grzewcze są najlepszym rozwiązaniem, gdy nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu mieszkania. Grubość samej maty to około trzy milimetry, a zatopić ją można w wylewce o grubości zaledwie dwóch centymetrów, co pozwala uniknąć zmniejszenia wysokości pomieszczenia. Ich podstawową wadą jest fakt, że mata taka nie tworzy równej i gładkiej powierzchni.
  4. Problem zgrubień i wypukłości eliminowany jest w przypadku wykorzystania folii grzewczych, które charakteryzują się niewielką grubością (0,2 -0,6 mm). Wadą tego typu instalacji jest stosunkowo niska temperatura powierzchni grzewczej, która nie przekracza 28 stopni Celsjusza.

Umiejętne dobranie parametrów instalacji podłogowej do warunków i potrzeb budynku, pozwala na obniżenie wydatków przeznaczonych na ogrzewanie i zapewnia domownikom komfort przebywania w ciepłym oraz bezpiecznym mieszkaniu.

materiały: Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki

   16.01.2012

Komentarze

(1)
KOZA | 10.01.2017, 10:19
Sam mam zamontowaną folię grzewczą w salonie i uważam że jest to dobry sposób na dogrzanie. Nie zgadzam się z opinią w artykule, że ma 28 stopni bo sama folia nagrzewa się do 50 stopni a regulatorem sobie sami sterujemy jak ma grzać. Czytałem, że dużo ludzi grzeje całe domy tylko tą folią.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl