Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia

Pompa ciepła solanka-woda Dimplex SI 14TU
Pompa ciepła solanka-woda Dimplex SI 14TU
Glen Dimplex

Udział pomp ciepła w instalacjach ogrzewania budynków będzie wzrastał. Decyduje o tym powszechny dostęp do energii zasilającej te urządzenia oraz energii, którą czerpią one z powietrza, gruntu i wód, a także ciepła odpadowego. Coraz lepsze perspektywy rysują się też przed gazowymi pompami ciepła z uwagi na  budowę biogazowni oraz spadek cen gazu ziemnego i jego potencjalnie dużą podaż ze złóż łupkowych.

Dyrektywa EPBD, zobowiązująca państwa UE do budowy domów o bardzo niskim zużyciu energii i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, zmusza do poszukiwania coraz to nowych technologii i rozwiązań ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Znane od dziesięcioleci pompy ciepła znajdują nowe obszary zastosowania, m.in. dzięki współpracy z innymi technologiami i urządzeniami, w tym wykorzystującymi OZE. Połączenie takich technologii w jednej instalacji daje nie tylko efekt ekologiczny, lecz przede wszystkim wymierne korzyści ekonomiczne w wydatkach na energię.

Możliwości zastosowania pomp ciepła w połączeniu z innymi technologiami stale przybywa. Czeka nas wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, nie w dużych elektrowniach, ale małych, rozproszonych źródłach. Pociągnie to za sobą zmiany w dystrybucji energii elektrycznej i konieczność budowy „inteligentnego” systemu elektroenergetycznego, w którym będzie możliwość komunikowania się pomiędzy wszystkimi uczestnikami sieci energetycznej.

Na przykład umożliwi to pompom ciepła korzystanie z energii elektrycznej produkowanej przez turbiny wiatrowe, wtedy gdy rzeczywiście jest ona produkowana, w przeciwnym wypadku urządzenia wyłączą się automatycznie, aby nie zużywać energii ze źródeł konwencjonalnych. Szerokie perspektywy wykorzystania elektrycznych sprężarkowych pomp ciepła daje upowszechnianie się technologii fotowoltaicznych, a wytwarzana przez nie energia elektryczna może zasilać pompy dostarczające energię do instalacji ogrzewania i ciepłej wody, chłodzące latem.

Gaz ziemny i biogaz (metan) mogą być atrakcyjną alternatywą dla energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła. Technologie gazowych pomp ciepła są stale doskonalone. Obiecujące perspektywy zastosowania mają zwłaszcza absorpcyjne pompy gazowe wykorzystujące energię z ciepła spalania gazu.

Nietypowe dolne źródła ciepła

Pompy ciepła kojarzymy głównie z dwoma dolnymi źródłami ciepła – powietrzem i pionowymi lub poziomymi wymiennikami gruntowymi, rzadziej z wodą powierzchniową. Możliwości czerpania energii przez pompy ciepła jest bardzo dużo – jedną z nich jest ciepło odpadowe w procesach technologicznych. Schłodzona w ten sposób woda wraca do instalacji chłodzenia w zakładzie, a ciepło trafia do instalacji c.o. lub c.w.u.

Również ciepło odpadowe powstające przy produkcji wody lodowej w chłodniach może być wykorzystywane do ogrzewania pobliskich obiektów i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Duży potencjał wykorzystywania pomp ciepła mają zakłady przetwórstwa spożywczego, gdzie do produkcji konieczny jest i chłód, i ciepła woda – ciepło odpadowe do produkcji chłodu może wspomagać produkcję ciepłej wody lub pary dzięki pompom ciepła.

Ciepło odpadowe można też wykorzystać w małych gospodarstwach rolniczych do ogrzewania domów lub do podgrzewania wody – np. ciepło powstające w chłodni mleka. Takie gospodarstwo może też wykorzystać nadwyżki ciepła w okresie zimowym powstające w oborach czy chlewniach lub kurnikach. Zwłaszcza obory wymagają dużej liczby wymian i tym samym dużo powietrza o temp. ok. 10–15°C jest „wyrzucane” przez system wentylacyjny obiektu, a mogłoby być wykorzystane w pompach ciepła. Gospodarstwa rolne mogą też korzystać ze zbiorników gnojowicy lub składów obornika jako rezerwuaru ciepła, montując w zbiorniku wymiennik (gnojowica jest bardzo korozyjna i wymaga zastosowania odpowiednich materiałów).

Z kolei składy obornika powinny być wybetonowane – zatem w trakcie budowy warto rozważyć umieszczenie pod nimi gruntowego wymiennika poziomego. Kolejnym atrakcyjnym dolnym źródłem ciepła są ścieki. Ich duży potencjał zaczynają dostrzegać nie tylko oczyszczalnie ścieków. Sieci i kolektory ściekowe stanowią bowiem niezależnie od warunków atmosferycznych i pory roku źródło ciepła o względnie stałej i wysokiej temperaturze. Schemat ideowy takiego systemu pokazano na rys. 1.

W większości tych przypadków ważne jest jednak określenie opłacalnej ekonomicznie odległości pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła, gdyż obiekty hodowlane czy kolektory kanalizacyjne nie sąsiadują bezpośrednio z obiektami mieszkalnymi. Ścieki z sieci kanalizacyjnej mogą być źródłem energii nie tylko do ogrzewania i przygotowania c.w.u., ale też do wytwarzania chłodu latem. W okresie letnim pompy ciepła mogą przekazywać ciepło do kanalizacji i dostarczać chłód do budynków. Z 1 m3 ścieków o różnicy temperatur 1 K pomiędzy ściekami i chłodnym medium można uzyskać prawie 1,5 kWh.

Przykładowo zbiorczy kanał kanalizacyjny o przepływie 100 dm3/s może dostarczyć ok. 500 kW. Ze ścieków daje się „wycisnąć” więcej energii, a granicą ich wykorzystania jest temperatura, która mogłaby być przeszkodą w procesach, jakim podlegają ścieki w oczyszczalniach.

   21.02.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl