Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pompy ciepła. Niestandardowe zastosowania i nowe urządzenia

Pompa ciepła solanka-woda Dimplex SI 14TU
Pompa ciepła solanka-woda Dimplex SI 14TU
Glen Dimplex
Ciąg dalszy artykułu...

Kolejnym obszarem nietypowego zastosowania pomp ciepła mogą być wody kopalniane, gdyż kopalnie przepompowują olbrzymie ilości wody o stałej, stosunkowo wysokiej temperaturze. W niektórych krajach UE z rozwiniętymi miejskimi sieciami ciepłowniczymi na końcówkach tych sieci stosuje się poza sezonem grzewczym pompy powietrze/woda do podgrzewu c.w.u., zamiast tłoczyć gorącą wodę z odległych ciepłowni.

Pompy alternatywą dla kolektorów słonecznych

Dzięki programom wsparcia montażu kolektorów słonecznych powstaje wiele instalacji wykorzystujących te urządzenia do wspomagania podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Jednak wiele obiektów, zwłaszcza domów wielorodzinnych, nie ma możliwości montażu kolektorów słonecznych, gdyż dociera do nich zbyt mało promieniowania słonecznego, znajdują się w miejscach zacienionych lub pozbawionych wymaganej do montażu tych urządzeń powierzchni. W takich obiektach alternatywne źródło energii stanowić mogą pompy powietrze/woda, które poza sezonem grzewczym zastąpią kotły, niezależnie od tego, jakim paliwem są one zasilane.

Pompy takie mogą wykorzystywać ciepło z otoczenia lub z powietrza wentylacyjnego. Są też urządzenia ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. z dodatkowymi wężownicami do podłączenia innego źródła ciepła. Zastosowanie takich układów umożliwia wspomaganie wentylacji pomieszczeń – chłodzenie i osuszanie powietrza wentylacyjnego. Koszty inwestycyjne tych rozwiązań są porównywalne z kosztami instalacji solarnej.

Nowości rynkowe

O ciągłym udoskonalaniu technologii świadczą nowe urządzenia, które pojawiły się ostatnio w ofertach wielu firm. Dotychczas gazowe absorpcyjne pompy ciepła miały moce odpowiednie dla zasilania średnich i dużych obiektów – włoska firma Robur postanowiła wprowadzić na rynek małą gazową absorpcyjną pompę ciepła. Moc nominalna tej pompy wynosi ok. 18 kW i ma być ona konkurentką dla pomp sprężarkowych o mocy 15 kW.

Absorpcyjne pompy ciepła uważane są w UE za jedną z najbardziej obiecujących technologii gazowych do ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Komisja Europejska wspiera m.in. prace nad projektem HEAT4U poświęconym rozwojowi tej technologii.

Innym przykładem może być pompa powietrze/woda Aquarea High Temperature firmy Panasonic. Nowy model (fot. 2) został opracowany specjalnie do zasilania instalacji z tradycyjnymi żeliwnymi grzejnikami wysokotemperaturowymi i podgrzewu c.w.u. Główną zmianą jest nowatorski obieg chłodzenia SCEB (Sub-Cooler and Evaporator Bypass - dochładzacz i by-pass parownika).

Po stronie wysokiego ciśnienia w obiegu SCEB schładzanie czynnika chłodniczego jest zwiększone, a ilość ciekłego czynnika chłodniczego w parowniku wzrasta, przez to zwiększa się też efektywność parowania. Po stronie niskiego ciśnienia spadek ciśnienia w parowniku jest mniejszy, a tym samym przepływ czynnika zwiększa się i dzięki temu efektywność pracy skraplacza jest większa.

Firma opracowała też zoptymalizowany algorytm kontroli przepływu czynnika chłodniczego w głównym obiegu i w obejściu przy użyciu dwóch zaworów. Dzięki nowym rozwiązaniom pompy są w stanie zachować wysoką wydajność nawet przy temperaturze –15°C, bez wspomagania grzałką elektryczną.

Z kolei firma Glen Dimplex wprowadziła na rynek pompę ciepła typu powietrze/woda do instalacji wewnętrznej ze zmiennym obiegiem powietrza (fot. 3). Urządzenia odznaczają się elastycznym obiegiem powietrza oraz prostym przyłączeniem hydraulicznym. Na uwagę zasługują m.in. sterowniki z sensorycznym nadzorem obiegu chłodniczego i zintegrowanym licznikiem ciepła.

Na podstawie zużycia energii można określić rzeczywisty, indywidualny roczny współczynnik efektywności danej pompy. Elektronika współpracuje tu z nowoczesnymi sieciami komunikacyjnymi i udostępnia wszystkie funkcje regulacji ogrzewania i przygotowania c.w.u. W przypadku współpracy z innymi urządzeniami, jak np. kocioł grzewczy czy/i układ solarny, sterownik pompy ciepła przejmuje regulację całego systemu.

Nateo do swoich pomp ciepła opracowało system inteligentnego zarządzania budynkiem, który umożliwi zdalne sterowanie wybranymi instalacjami w domu. Jednostka centralna pozwala w łatwy sposób zarządzać zintegrowanymi urządzeniami. Możliwe jest m.in. ustawianie temperatury w wybranym pomieszczeniu czy automatyczne wyłączanie światła, gdy nikogo nie ma w budynku. System można dostosowywać do indywidualnych potrzeb, instalując dodatkowe moduły, takie jak obsługa alarmu, rolet zewnętrznych czy zraszaczy ogrodowych.

Natomiast firma Nibe oferuje system na bazie pompy ciepła, w którym jedno kompaktowe urządzenie zapewnia ogrzewanie, chłodzenie, ciepłą wodę i wentylację z odzyskiem ciepła. Sercem systemu jest pompa ciepła typu solanka/woda lub woda/woda, o mocy grzewczej od 5 do 10 kW, z modułem wentylacyjnym. Urządzenie ma wbudowany zasobnik c.w.u., moduł pasywnego chłodzenia oraz zawór trójdrogowy do sterowania produkcją ciepłej wody użytkowej. Moduł komunikacyjny umożliwia sterowanie pompą przez systemy inteligentnego zarządzania budynkiem za pośrednictwem internetu, tabletu, a nawet telefonu komórkowego. Pompy te mogą być konfigurowane z innymi urządzeniami grzewczymi, np. kotłami czy kolektorami słonecznymi.

Literatura

1. Materiały firm: Danfoss, Glen Dimplex, Flowair, Nateo, Panasonic, Sanyo, Robur, SPS Klima oraz organizacji PORT PC.
2. Müller E., Schmid F., Stodtmeister W., Kobel B., Heizen und Kühlen mit Abwasser, in: „Ratgeber für Bauherrn und Kommunen“, 2005.
3. www.heat4u.eu.

[pompa ciepła, pompa ciepła powietrze woda, dobór mocy, ogrzewanie, urządzenie grzewcze, efektywność energetyczna, moc grzewcza, zużycie energii elektrycznej, sezon grzewczy, instalacja grzewcza, koszty eksploatacyjne pompy ciepła, pompy ciepła]

   21.02.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl