Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu

Ciepłomierz kompaktowy ELF
Ciepłomierz kompaktowy ELF
Apator
Ciąg dalszy artykułu...

Przelicznik ciepłomierza zbiera tym samym informacje nie tylko o zużyciu ciepła  na ogrzewanie, ale też o zużyciu zimnej wody i c.w.u. M-Bus umożliwia zdalny odczyt danych z liczników mierzących zużycie mediów z aktualnymi parametrami bez potrzeby wchodzenia do pomieszczeń, w których zostały one zamontowane. Dane gromadzone są w formacie umożliwiającym ich dalsze wykorzystanie, na przykład przez programy do sporządzania rachunków za media.

Sygnały pochodzące od urządzeń pomiarowych mogą być przesyłane przewodami sieci ethernet, tj. lokalnej sieci komputerowej stosowanej powszechnie w nowych budynkach. Do transmisji danych wykorzystuje się m.in. złącza RS-232, a także łącza w tzw. budynkach inteligentnych, w których integruje się instalacje oświetleniowe, grzewcze, klimatyzacyjne, bezpieczeństwa i... odczytu zużycia oraz zarządzania mediami.

Łączność może też być realizowana za pomocą sieci telewizji kablowej, a nawet poprzez instalacje elektryczne niskiego napięcia. Jednak ten ostatni sposób stosuje się w praktyce jedynie do odczytu liczników energii elektrycznej.

Pomimo wielu różnic poszczególne systemy bezprzewodowego odczytu urządzeń pomiarowych mają wspólne elementy, czyli moduły radiowe oraz koncentratory danych. Moduł radiowy pozwala na włączenie do systemu odczytu urządzeń pomiarowych z wyjściem impulsowym, takich jak ciepłomierze, wodomierze i gazomierze. Zlicza impulsy, przechowuje i transmituje dane w zakodowanych pakietach.

Moduły komunikują się dwustronnie – są jednocześnie nadajnikami i odbiornikami. Występują w formie nakładki lub wbudowywane są w urządzenie pomiarowe. Wskazania tych urządzeń można odczytywać bezpośrednio przy pomocy przenośnego komputera (PSION) znajdującego się u przechodzącego inkasenta lub w jadącym przez ulicę samochodzie. Dane trafić mogą do dowolnego systemu.

Moduł umieszczony na urządzeniu pomiarowym musi być wyposażony w komunikację dwustronną i gdy zostanie wywołany przez komputer inkasenta, wysyła do niego dane. Zasięg radiowych modułów jest niestety ograniczony, dlatego w praktyce wykorzystuje się koncentratory danych. Również one mogą być odczytywane przez przechodzącego lub przejeżdżającego samochodem inkasenta, mogą też przesyłać dane drogą radiową przez moduł wzmacniający do centralnego koncentratora oddalonego nawet o 2 km. Tam odczytywane są stacjonarnie lub przy pomocy urządzenia przenośnego.

W modułach radiowych stosuje się też kartę GPRS do pakietowego przesyłania danych przez sieć telefonii komórkowej. Rozwiązanie to pozwala na wysyłanie danych do dowolnie wybranego miejsca w dowolnie wybranym terminie. Ten system praktycznie nie ma ograniczeń pod względem liczby odczytywanych urządzeń pomiarowych i nie wymaga ponoszenia kosztów na budowę sieci, gdyż telefonia komórkowa pokrywa już w zasadzie cały obszar kraju.

   21.02.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl