Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu

Ciepłomierz kompaktowy ELF
Ciepłomierz kompaktowy ELF
Apator
Ciąg dalszy artykułu...

Przelicznik ciepłomierza zbiera tym samym informacje nie tylko o zużyciu ciepła  na ogrzewanie, ale też o zużyciu zimnej wody i c.w.u. M-Bus umożliwia zdalny odczyt danych z liczników mierzących zużycie mediów z aktualnymi parametrami bez potrzeby wchodzenia do pomieszczeń, w których zostały one zamontowane. Dane gromadzone są w formacie umożliwiającym ich dalsze wykorzystanie, na przykład przez programy do sporządzania rachunków za media.

Sygnały pochodzące od urządzeń pomiarowych mogą być przesyłane przewodami sieci ethernet, tj. lokalnej sieci komputerowej stosowanej powszechnie w nowych budynkach. Do transmisji danych wykorzystuje się m.in. złącza RS-232, a także łącza w tzw. budynkach inteligentnych, w których integruje się instalacje oświetleniowe, grzewcze, klimatyzacyjne, bezpieczeństwa i... odczytu zużycia oraz zarządzania mediami.

Łączność może też być realizowana za pomocą sieci telewizji kablowej, a nawet poprzez instalacje elektryczne niskiego napięcia. Jednak ten ostatni sposób stosuje się w praktyce jedynie do odczytu liczników energii elektrycznej.

Pomimo wielu różnic poszczególne systemy bezprzewodowego odczytu urządzeń pomiarowych mają wspólne elementy, czyli moduły radiowe oraz koncentratory danych. Moduł radiowy pozwala na włączenie do systemu odczytu urządzeń pomiarowych z wyjściem impulsowym, takich jak ciepłomierze, wodomierze i gazomierze. Zlicza impulsy, przechowuje i transmituje dane w zakodowanych pakietach.

Moduły komunikują się dwustronnie – są jednocześnie nadajnikami i odbiornikami. Występują w formie nakładki lub wbudowywane są w urządzenie pomiarowe. Wskazania tych urządzeń można odczytywać bezpośrednio przy pomocy przenośnego komputera (PSION) znajdującego się u przechodzącego inkasenta lub w jadącym przez ulicę samochodzie. Dane trafić mogą do dowolnego systemu.

Moduł umieszczony na urządzeniu pomiarowym musi być wyposażony w komunikację dwustronną i gdy zostanie wywołany przez komputer inkasenta, wysyła do niego dane. Zasięg radiowych modułów jest niestety ograniczony, dlatego w praktyce wykorzystuje się koncentratory danych. Również one mogą być odczytywane przez przechodzącego lub przejeżdżającego samochodem inkasenta, mogą też przesyłać dane drogą radiową przez moduł wzmacniający do centralnego koncentratora oddalonego nawet o 2 km. Tam odczytywane są stacjonarnie lub przy pomocy urządzenia przenośnego.

W modułach radiowych stosuje się też kartę GPRS do pakietowego przesyłania danych przez sieć telefonii komórkowej. Rozwiązanie to pozwala na wysyłanie danych do dowolnie wybranego miejsca w dowolnie wybranym terminie. Ten system praktycznie nie ma ograniczeń pod względem liczby odczytywanych urządzeń pomiarowych i nie wymaga ponoszenia kosztów na budowę sieci, gdyż telefonia komórkowa pokrywa już w zasadzie cały obszar kraju.

   21.02.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl