Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Finansowanie oszczędności energetycznych

Finansowanie oszczędności energetycznych
Finansowanie oszczędności energetycznych
www.sxc.hu

Sukcesywne zmniejszanie kosztów energii we wszystkich sektorach powinno być strategią każdego jej użytkownika. Z doświadczenia krajowego i zagranicznego wiadomo, że w prawie każdej firmie można zmniejszyć w sposób opłacalny koszty energii o 10–40%. Potencjał oszczędności w gospodarstwach domowych i sektorze prywatnym jest nawet większy – do 50%. Jednak modernizacja energetyczna wymaga nakładów finansowych, koniecznych, by zaprojektować, wdrożyć i kontrolować odpowiednie energooszczędne rozwiązania.

Inwestycje modernizacyjne finansować można z różnych źródeł. Najbardziej innowacyjne wydaje się finansowanie przez stronę trzecią (trzeci inwestor) połączone z eksploatacją i czerpaniem zysków z oszczędności (z różnicy rachunku użytkownika za energię przed i po inwestycji). Proces ten zwie się kontraktowaniem efektywności energetycznej, a firma będąca inwestorem dostarcza użytkownikom energii pełen zakres usług, tzn. od rozpoznania strat energii i potencjału oszczędnościowego, po zainstalowanie urządzeń i eksploatację. Inwestor taki nazywany jest ESCO (od Energy Service Company).

Schematy realizacji inwestycji

Finansowanie inwestycji modernizacyjnych może opierać się na kapitale z różnych źródeł (rys. 1). Do podstawowych możliwości należą:

  • finansowanie ze środków własnych,
  • finansowanie długiem,
  • dotacje, granty,
  • leasing,
  • finansowanie przez stronę trzecią.

Finansowanie środkami własnymi uważane jest za najprostsze i najtańsze. Jest ono jednak często niemożliwe lub niewystarczające. Jedną z najczęściej stosowanych metod finansowania projektów inwestycyjnych jest z kolei finansowanie długiem, czyli za pomocą kredytu, pożyczki albo środków uzyskanych w wyniku emisji krótko- i długoterminowych papierów dłużnych. Dotacje zdecydowanie poprawiają efektywność ekonomiczną każdego projektu, jednak nakładają na inwestora obowiązek finansowego udziału własnego.

Dodatkowo fundusze ochrony środowiska czy nadzorujące je agendy rządowe dotują jedynie projekty spełniające określone warunki. W modelu leasingowym zakup planowanych urządzeń lub budynków finansowany jest przez stronę trzecią i wynajmowany albo oddawany na czas określony w dzierżawę innej firmie czy jednostce, np. przedsiębiorstwu komunalnemu lub gminie.

Gdy słaba kondycja ekonomiczna zainteresowanych podmiotów nie pozwala na poprawę energochłonności lub modernizację infrastruktury energetycznej, pomiędzy przedsiębiorstwo energetyczne a użytkownika wchodzi firma (ESCO) skłonna inwestować w energooszczędne technologie u użytkownika energii.

Energy contracting

Jednostka zawierająca umowę na dostawę energii zobowiązuje się jednocześnie do inwestowania w nowoczesne źródła energii bezpośrednio w obiekcie lub na jego potrzeby (najczęściej obiektu komunalnego). Usługa ta dotyczy również eksploatacji i utrzymania zainstalowanych systemów. Przebieg takiej inwestycji pokazano schematycznie na rys. 2.

Rozliczanie odbywa się na podstawie ilości dostarczanej energii i naliczanej opłaty, która obejmuje zazwyczaj dwa składniki: składnik stały (koszty spłaty inwestycji i innych kosztów stałych) oraz opłatę zmienną za dostarczoną energię. Samorządy mogą być zainteresowane taką usługą, jeśli ponoszone przez nie koszty zakupu energii się zmniejszą.

Performance contracting

W modelu inwestowania bazującym na gwarantowanych oszczędnościach energii (rys. 3) poczynione zabiegi mają doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Redukcję zapotrzebowania osiąga się poprzez zastosowanie wszelkich możliwych metod poprawy efektywności (w źródle, rozbiorze, dostawie, odbiorze i  sterowaniu). W tym wypadku wynagrodzenie inwestora (spółki ESCO) zależy od osiągniętych oszczędności. Podczas trwania umowy na koszty spłaty inwestycji składają się osiągnięte oszczędności powiększone o inne koszty finansowe (rys. 4).

Wnioski

Znaczna część zasobów komunalnych w Polsce ma bardzo duży potencjał w zakresie możliwości zmniejszenia zużycia energii. Aby ten potencjał wykorzystać, modernizując obiekt energetycznie i zmniejszając koszty zużycia energii, konieczna jest fachowa wiedza i zwykle duży wkład finansowy.

Kiedy zarządca budynku nie dysponuje środkami na realizację przedsięwzięcia ani odpowiednio wykwalifikowanymi i doświadczonymi kadrami technicznymi umożliwiającymi sprawne i efektywne przygotowanie i późniejszą realizację modernizacji, powinien rozważyć możliwość skorzystania z finansowania inwestycji przez stronę trzecią i zakontraktowania oszczędności kosztów energii.

Literatura

1. Pasierb S., Nowe możliwości finansowania przedsięwzięć energetycznych. Co to jest ESCO?, Katowice 2003.
2. KAPE, Finansowanie przez trzecią stronę inwestycji energooszczędnych w sektorze przemysłowym, poradnik inwestora.
3. Lose R., Performance Contracting for Energy-Efficient Lighting Systems, www.bayerisches-energie-forum.de.

   21.02.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl