Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja izolatek szpitalnych (cz. 2)

Wentylacja izolatek szpitalnych wymaga innego spojrzenia na projekt instalacji
Wentylacja izolatek szpitalnych wymaga innego spojrzenia na projekt instalacji
www.sxc.hu

W artykule (cz. 1 w RI 12/2011) opisano systemy wentylacyjne stosowane w izolatkach septycznych i aseptycznych oraz w innych pomieszczeniach szpitalnych oddziałów zakaźnych. Ponieważ za pomocą powietrza przenoszone są drobnoustroje chorobotwórcze, instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne tych pomieszczeń muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne i sanitarne.

Liczba wymian powietrza

W literaturze tematu często wskazuje się na konieczność zastosowania takiej krotności wymian powietrza, która w ciągu 10 minut zapewni usunięcie z izolatki 99% emitowanych przez pacjenta cząstek zanieczyszczeń. Niestety, dokładne określenie wielkości emisji zanieczyszczeń mikrobiologicznych przez osobę chorą jest niemożliwe. Bardzo często w obliczeniach projektowych dla określenia wydajności wentylacji korzysta się z pojęcia stałej czasowej zaniku zanieczyszczeń, która zależy od krotności wymian powietrza w pomieszczeniu:

Wentylacja izolatek szpitalnych

gdzie:
T – stała czasowa zaniku zanieczyszczeń [h],
k – krotność wymian powietrza w pomieszczeniu [h–1].

Wyznaczona w ten sposób stała czasowa jest teoretycznym czasem zaniku zanieczyszczeń.

Z uwagi na występowanie w pomieszczeniach stref martwych intensywność wentylacji jest zazwyczaj mniejsza, niż wynikałoby to z modelu teoretycznego, co w konsekwencji powoduje wydłużenie czasu oczyszczania powietrza. Przeciętny czas przebywania powietrza w pomieszczeniu wg Sandberga zawiera się w granicach od T przy przepływie wyporowym – tłokowym – do 2T przy całkowitym wymieszaniu. Wraz ze wzrostem krotności wymian maleje czas niezbędny na oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dla systemów mieszających przyjmuje się – oczywiście przy założeniu, że do pomieszczenia doprowadzane jest

Wentylacja izolatek szpitalnych

gdzie:
t – czas niezbędny na usunięcie zanieczyszczeń [min],
C1 – początkowa koncentracja zanieczyszczeń, np. [jtk],
C2 – końcowa koncentracja zanieczyszczeń, np. [jtk],
Q – natężenie przepływu powietrza [m3/h],
V – kubatura pomieszczenia [m3],
k – krotność wymiany powietrza [h–1],
e – zakładana skuteczność oczyszczenia powietrza [–].

Na rys. 1 przedstawiono zależność czasu oczyszczania określonej ilości powietrza od krotności wymian na podstawie wzoru (2). Rozdział powietrza
Skuteczność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń mikrobiologicznych w izolatkach przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej zależy zatem przede wszystkim od: zdolności do rozcieńczania zanieczyszczeń, doprowadzania powietrza o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości, dokładności mieszania lub wypierania powietrza zanieczyszczonego, rozdziału strumienia w pomieszczeniu i kierunku przepływu powietrza, istnienia stref „martwych”.

Na rys. 2 przedstawiono przykładowe sposoby rozdziału powietrza stosowane w izolatkach. Charakter ruchu powietrza w pomieszczeniu zależy m.in. od: rozmieszczenia otworów nawiewnych i wywiewnych, prędkości i temperatury wypływu powietrza z nawiewnika, konstrukcji i powierzchni nawiewnika, kształtu nawiewanego strumienia, geometrii pomieszczenia, lokalizacji i mocy źródeł ciepła w pomieszczeniu, rozmieszczenia wyposażenia, ruchu w pomieszczeniu.

W zależności od przyjętego sposobu organizacji przepływu powietrza wentylację pomieszczeń można podzielić na wyporową i mieszającą. Szczególnym przypadkiem wentylacji wyporowej jest system, w którym wypieranie powietrza w pomieszczeniu odbywa się w postaci ruchu tłoka. Wielkość pomieszczeń.

Mimo że w obowiązującym obecnie rozporządzeniu Ministra Zdrowia [6] nie określono powierzchni, jaką powinno zajmować pomieszczenie pacjenta izolowanego, to na podstawie wcześniej obowiązującego rozporządzenia (z 2006 r.) stwierdzić można, że powierzchnia ta powinna wynosić co najmniej 8 m2. Biorąc pod uwagę zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury [5], pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno mieć wysokość w świetle minimum 2,5 m, a kubatura łazienki z wentylacją mechaniczną wywiewną powinna wynieść minimum 5,5 m3.

Dla porównania w krajach zachodnich wymagane wielkości powierzchni wynoszą odpowiednio: pomieszczenie pacjenta – nie mniej niż 10 m2, pomieszczenie higieniczno-sanitarne – nie mniej niż 5 m2, śluza umywalkowo-fartuchowa – nie mniej niż 5 m2. Korzystając z tych danych, łatwo wyliczyć, że niezbędna ilość powietrza przy zalecanej przez CDC [9] krotności wymian powietrza wynosi min. 600 m3:

Wentylacja izolatek szpitalnych

Komfort cieplny

Ograniczenia w zastosowaniu dużej liczby wymian powietrza wynikają z energochłonności instalacji pracującej przy dużej wydajności oraz z możliwości odczuwania przeciągu przez pacjentów, a więc z niemożności zapewnienia im komfortu cieplnego. W tzw. klimatyzacji komfortu zalecana różnica temperatur pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu a powietrzem nawiewanym nie powinna być większa niż 4°C.

   21.02.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl