Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompy cyrkulacyjne c.w.u.

Przykładowa pompa do cyrkulacji c.w.u., pracująca w zakresie wydajności 0,1–0,7 m3/h przy wysokości podnoszenia do 1,3 m
Przykładowa pompa do cyrkulacji c.w.u., pracująca w zakresie wydajności 0,1–0,7 m3/h przy wysokości podnoszenia do 1,3 m
Ferro

W nowoczesnych instalacjach hydraulicznych zastosowanie znajdują nie tylko pompy obiegowe systemu centralnego ogrzewania, ale także pompy cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Powinien o tym pamiętać każdy projektant.

Cyrkulacja c.w.u. – po co i kiedy

Pompy cyrkulacyjne znajdują zastosowanie w instalacjach hydraulicznych, zapewniając ciągły przepływ wody o stałej temperaturze pomiędzy urządzeniem odpowiedzialnym za podgrzewanie wody a punktem jej poboru (może to być więc bateria zlewozmywakowa, wannowa, natryskowa czy też umywalkowa). W instalacjach, w których brakuje pompy cyrkulacyjnej, gdy ciepła woda nie jest pobierana, dochodzi do jej wychłodzenia.

Korzystając z punktu poboru c.w.u. oddalonego np. o 15 m i chcąc uzyskać strumień ciepłej wody, musimy odczekać do momentu, aż zimna ciecz spłynie z instalacji – niejednokrotnie trwa to nawet kilkadziesiąt sekund. Jest to pole do popisu dla pompy cyrkulacyjnej, dzięki której ciepła woda będzie dostępna już po kilku sekundach. Tym sposobem zyskujemy zatem komfort użytkowania instalacji wodnej oraz oszczędności.

Czas, przez jaki musimy zaczekać do momentu, aż dopłynie do nas woda o odpowiedniej temperaturze, w dużej mierze zależy od odległości pomiędzy podgrzewaczem a punktem poboru. Polskie przepisy mówią, że „w budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych” (§ 120.1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

W dokumencie tym zastosowanie znalazła tzw. zasada trzech litrów wody. Jeśli w rurach, złączkach i kranach cyrkulacyjnych mieści się nie mniej niż 3 litry wody, to w celu zapobieżenia jej stagnacji i rozwoju bakterii powinna zostać zastosowana właśnie pompa cyrkulacyjna. Warto zaznaczyć, że cyrkulacja wody może okazać się mało opłacalna, jeżeli w danym domu z ciepłej wody korzysta się w niewielkich ilościach.

Nowoczesne pompy

Na rynku oferowanych jest kilka wersji pomp cyrkulacyjnych, np. urządzenia wyposażone w termostat chroniący przed kamieniem. Pompa jest wyłączana wtedy, kiedy temperatura wody tłoczonej przekracza 55°C, gdyż zjawisko powstawania kamienia nasila się w temperaturze większej niż 60°C. Gdy temperatura wody spada poniżej 35°C, pompa zostaje ponownie uruchomiona. Na podobnej zasadzie działają pompy cyrkulacyjne wyposażone w elektroniczny termostat regulacyjny. Różnica wynika z możliwości stopniowego ustawiania temperatury włączania.

Oferowane są również modele pomp z zegarami czasowymi pozwalającymi na tygodniowe programowanie. Umożliwia to pracę urządzeń z uwzględnieniem określonych przedziałów czasowych, np. tylko wtedy, gdy przewidywany jest pobór wody. Dostępne na rynku pompy cyrkulacji c.w.u. cechuje niewielkie ryzyko osadzania się węglanów wapnia. Istotna jest cicha praca urządzeń, którą zapewnia brak luzu między wałkiem a jego łożyskiem.

Trwałość pompy z pewnością zapewni łożysko odporne na zużycie. W niektórych modelach prędkość obrotowa jest regulowana pokrętłem umieszczonym na korpusie silnika, dzięki temu punkty referencyjne zaznaczone na podziałce pozwolą na wybór obrotów.

Na obudowie zaznaczono również pozycje optymalnego zużycia energii przez pompę. Zanieczyszczenia, które przedostają się do instalacji, mogą swobodnie przepłynąć przez szeroką szczelinę między wirnikiem pompy a hermetyczną przegrodą. Dzięki możliwości przechylania się wirnika na boki ewentualne cząstki zanieczyszczeń są usuwane. W konstrukcji nowoczesnych pomp niejednokrotnie przewiduje się niewielką powierzchnię styku pomiędzy wirnikiem a łożyskiem kulowym – takie rozwiązanie powoduje mniejsze tarcie.

Oszczędności

W nowoczesnych pompach cyrkulacyjnych stawia się na oszczędność energii, dlatego niektóre modele potrzebują tylko 3 W mocy elektrycznej. Istotną rolę odgrywa wbudowanie magnesu stałego w wirnik, przez co eliminowana jest potrzeba dostarczania energii elektrycznej do namagnesowania wirnika. Wirujące pole magnetyczne stojana w silniku jest komutowane w sposób elektroniczny za pomocą układu mikroprocesorowego. To właśnie on odpowiedzialny jest za przeliczanie wymaganych parametrów i sterowanie przetwornicą częstotliwości. Tym sposobem uzwojenie silnika jest optymalnie zasilane.

Energooszczędne pompy cyrkulacyjne mają jeszcze inne zalety. Istotna jest płynna regulacja prędkości obrotowej silnika uwzględniająca bieżące warunki instalacji hydraulicznej. Szacuje się, że oszczędna pompa pobiera rocznie około 20 kWh, przy założeniu, że urządzenie pracuje 18 godz. na dobę. Tym sposobem koszt energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy wynosi ok. 8–10 zł rocznie.

Jak dobrze wybrać

W procesie doboru pompy cyrkulacyjnej c.w.u. należy zwrócić uwagę na jej wydajność i wysokość podnoszenia. Jeden ze sposobów obliczania wydajności pompy (Q) podano poniżej. Parametr ten zależy od ilości wody w instalacji c.w.u., przy obliczeniach bierze się również pod uwagę liczbę wymian wody w instalacji. W przypadku zamkniętych punktów poboru zaleca się, aby wymiana odbywała się od 3 do 5 razy na godzinę.

   22.02.2012

Komentarze

(1)
jeallyBean | 22.03.2013, 12:48

Szkoda, że nie ma nic wspomniane, że taka pompa cyrkulacyjna idealnie też się łaczy z różnymi "programatorami' dzięki, którym możemy nią sterować.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl