RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy cyrkulacyjne c.w.u.

Przykładowa pompa do cyrkulacji c.w.u., pracująca w zakresie wydajności 0,1–0,7 m3/h przy wysokości podnoszenia do 1,3 m, Fot. Ferro
 

Przykładowa pompa do cyrkulacji c.w.u., pracująca w zakresie wydajności 0,1–0,7 m3/h przy wysokości podnoszenia do 1,3 m, Fot. Ferro


 

W nowoczesnych instalacjach hydraulicznych zastosowanie znajdują nie tylko pompy obiegowe systemu centralnego ogrzewania, ale także pompy cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Powinien o tym pamiętać każdy projektant.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Cyrkulacja c.w.u. – po co i kiedy

Pompy cyrkulacyjne znajdują zastosowanie w instalacjach hydraulicznych, zapewniając ciągły przepływ wody o stałej temperaturze pomiędzy urządzeniem odpowiedzialnym za podgrzewanie wody a punktem jej poboru (może to być więc bateria zlewozmywakowa, wannowa, natryskowa czy też umywalkowa). W instalacjach, w których brakuje pompy cyrkulacyjnej, gdy ciepła woda nie jest pobierana, dochodzi do jej wychłodzenia.

Korzystając z punktu poboru c.w.u. oddalonego np. o 15 m i chcąc uzyskać strumień ciepłej wody, musimy odczekać do momentu, aż zimna ciecz spłynie z instalacji – niejednokrotnie trwa to nawet kilkadziesiąt sekund. Jest to pole do popisu dla pompy cyrkulacyjnej, dzięki której ciepła woda będzie dostępna już po kilku sekundach. Tym sposobem zyskujemy zatem komfort użytkowania instalacji wodnej oraz oszczędności.

Czas, przez jaki musimy zaczekać do momentu, aż dopłynie do nas woda o odpowiedniej temperaturze, w dużej mierze zależy od odległości pomiędzy podgrzewaczem a punktem poboru. Polskie przepisy mówią, że „w budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych” (§ 120.1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

W dokumencie tym zastosowanie znalazła tzw. zasada trzech litrów wody. Jeśli w rurach, złączkach i kranach cyrkulacyjnych mieści się nie mniej niż 3 litry wody, to w celu zapobieżenia jej stagnacji i rozwoju bakterii powinna zostać zastosowana właśnie pompa cyrkulacyjna. Warto zaznaczyć, że cyrkulacja wody może okazać się mało opłacalna, jeżeli w danym domu z ciepłej wody korzysta się w niewielkich ilościach.

Nowoczesne pompy

Na rynku oferowanych jest kilka wersji pomp cyrkulacyjnych, np. urządzenia wyposażone w termostat chroniący przed kamieniem. Pompa jest wyłączana wtedy, kiedy temperatura wody tłoczonej przekracza 55°C, gdyż zjawisko powstawania kamienia nasila się w temperaturze większej niż 60°C. Gdy temperatura wody spada poniżej 35°C, pompa zostaje ponownie uruchomiona. Na podobnej zasadzie działają pompy cyrkulacyjne wyposażone w elektroniczny termostat regulacyjny. Różnica wynika z możliwości stopniowego ustawiania temperatury włączania.

Oferowane są również modele pomp z zegarami czasowymi pozwalającymi na tygodniowe programowanie. Umożliwia to pracę urządzeń z uwzględnieniem określonych przedziałów czasowych, np. tylko wtedy, gdy przewidywany jest pobór wody. Dostępne na rynku pompy cyrkulacji c.w.u. cechuje niewielkie ryzyko osadzania się węglanów wapnia. Istotna jest cicha praca urządzeń, którą zapewnia brak luzu między wałkiem a jego łożyskiem.

Trwałość pompy z pewnością zapewni łożysko odporne na zużycie. W niektórych modelach prędkość obrotowa jest regulowana pokrętłem umieszczonym na korpusie silnika, dzięki temu punkty referencyjne zaznaczone na podziałce pozwolą na wybór obrotów.

Na obudowie zaznaczono również pozycje optymalnego zużycia energii przez pompę. Zanieczyszczenia, które przedostają się do instalacji, mogą swobodnie przepłynąć przez szeroką szczelinę między wirnikiem pompy a hermetyczną przegrodą. Dzięki możliwości przechylania się wirnika na boki ewentualne cząstki zanieczyszczeń są usuwane. W konstrukcji nowoczesnych pomp niejednokrotnie przewiduje się niewielką powierzchnię styku pomiędzy wirnikiem a łożyskiem kulowym – takie rozwiązanie powoduje mniejsze tarcie.

Oszczędności

W nowoczesnych pompach cyrkulacyjnych stawia się na oszczędność energii, dlatego niektóre modele potrzebują tylko 3 W mocy elektrycznej. Istotną rolę odgrywa wbudowanie magnesu stałego w wirnik, przez co eliminowana jest potrzeba dostarczania energii elektrycznej do namagnesowania wirnika. Wirujące pole magnetyczne stojana w silniku jest komutowane w sposób elektroniczny za pomocą układu mikroprocesorowego. To właśnie on odpowiedzialny jest za przeliczanie wymaganych parametrów i sterowanie przetwornicą częstotliwości. Tym sposobem uzwojenie silnika jest optymalnie zasilane.

Energooszczędne pompy cyrkulacyjne mają jeszcze inne zalety. Istotna jest płynna regulacja prędkości obrotowej silnika uwzględniająca bieżące warunki instalacji hydraulicznej. Szacuje się, że oszczędna pompa pobiera rocznie około 20 kWh, przy założeniu, że urządzenie pracuje 18 godz. na dobę. Tym sposobem koszt energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy wynosi ok. 8–10 zł rocznie.

Jak dobrze wybrać

W procesie doboru pompy cyrkulacyjnej c.w.u. należy zwrócić uwagę na jej wydajność i wysokość podnoszenia. Jeden ze sposobów obliczania wydajności pompy (Q) podano poniżej. Parametr ten zależy od ilości wody w instalacji c.w.u., przy obliczeniach bierze się również pod uwagę liczbę wymian wody w instalacji. W przypadku zamkniętych punktów poboru zaleca się, aby wymiana odbywała się od 3 do 5 razy na godzinę.

Stąd:

Q = 3(do 5)× V / 1000 [m3/ h]

gdzie:
Q – potrzebna wydajność pompy,
V – ilość wody w instalacji c.w.u.

Zakładając, że objętość wody w instalacji typowego domu jednorodzinnego wynosi ok. 5 litrów, a liczba wymian ciepłej wody wynosi 3:

Q = 3 × 5 / 1000 = 0,015 [m3/ h]

W przypadku instalacji typowego domu jednorodzinnego wysokość podnoszenia wynosi od 0,5 do 1,0 m H2O, a od 1,0 do 2,0 m H2O w instalacjach rozległych (np. doprowadzających wodę do wolnostojącego garażu) oraz systemach instalacyjnych o małych średnicach rur. Zwykle przyjmuje się, że wysokość ta w instalacji typowego domu jednorodzinnego wynosi 0,75 m.

Przy wyborze pompy należy również zwrócić uwagę, aby urządzenie zachowało trwałość nawet w twardej wodzie. Istotną rolę odgrywa też odpowiednia izolacja korpusu pompy, co przyniesie dodatkowe oszczędności. Z kolei komfort prac montażowych ułatwi wtyczka przyłączeniowa.

Jak montować

Pompę cyrkulacji c.w.u. należy zainstalować na przewodzie cyrkulacyjnym, najlepiej bezpośrednio przed zasobnikiem c.w.u. Woda powinna zostać z powrotem przepompowana z ostatniego punktu poboru do zasobnika. Bezpośrednio za pompą powinien zostać zainstalowany zawór zwrotny, co pozwoli uniknąć powrotnego biegu wody przez pompę. Od strony czerpania wody instaluje się najczęściej zawór kulowy, który z pewnością przyda się podczas prac związanych z konserwacją.

Typowa pompa montowana jest tak, aby tłoczenie odbywało się do góry lub horyzontalnie. Gdy cyrkulacja nie działa Jeżeli po dłuższej przerwie w użytkowaniu pompa cyrkulacji c.w.u. nie uruchomi się, przyczyna usterki może tkwić w osadach, które zablokowały wirnik. Objawem nieprawidłowości tego typu będzie również zimna rura znajdująca się za pompą – jeśli instalacja działa poprawnie, po uruchomieniu pompy rura ta powinna być ciepła.

W niektórych modelach przewidziano możliwość ręcznego uruchomienia wirnika. W zależności od wersji pompy trzeba poluzować łożysko lub za pomocą pokrętła przekręcić wirnik. W wielu urządzeniach, by ręcznie obrócić wirnik, należy zdemontować korpus pompy.

Niewłaściwa cyrkulacja ciepłej wody może być spowodowana zapowietrzeniem instalacji. Do tego zjawiska dochodzi często, jeśli rura cyrkulacyjna podłączona jest do rury ciepłej wody powyżej miejsca doprowadzenia wody do baterii. Powietrze gromadzi się wtedy w najwyższym miejscu obiegu cyrkulacyjnego. Problem ten powinien rozwiązać automatyczny odpowietrznik pływakowy zainstalowany w najwyższym punkcie rury cyrkulacyjnej.

Podsumowanie

Dużą popularnością wśród klientów cieszą się pompy o budowie bezdławnicowej, w których czynnikiem chłodzącym silnik i smarującym łożysko jest woda. Są one instalowane na dodatkowym przewodzie cyrkulacyjnym przed zasobnikiem c.w.u. Przed pompą należy zamontować zawór zwrotny.

Pompę warto uwzględnić już na etapie projektowania instalacji wodnej w domu. Dobry moment na montaż instalacji z cyrkulacją stanowi również gruntowny remont systemu wodnego, konieczne jest bowiem poprowadzenie dodatkowej, trzeciej rury powrotnej do ciepłej wody.

Podczas eksploatacji pompy cyrkulacyjnej należy pamiętać o tym, że nie o każdej porze dnia korzystamy z punktów poboru wody (np. w nocy lub kiedy domownicy są poza domem). Nie ma zatem konieczności ciągłej pracy pompy, a co za tym idzie, zbędnego poboru prądu. Można tego uniknąć, podłączając pompę do najprostszego programatora dobowego lub stosując urządzenie z zabudowanym ste rownikiem.

Literatura

1. Materiały informacyjne firm Wilo i Ferro oraz Leszczyńskiej Fabryki Pomp.

Komentarze

  • jeallyBean jeallyBean, 22.03.2013r., 12:48:51 Szkoda, że nie ma nic wspomniane, że taka pompa cyrkulacyjna idealnie też się łaczy z różnymi "programatorami' dzięki, którym możemy nią sterować.

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie...

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

prof. nzw. dr hab. inż. Zbysław Pluta, dr inż. Ryszard Wnuk Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej...

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie. Omówiono zasadnicze różnice w opracowaniu koncepcji i konstrukcji „małych” i „dużych” instalacji, a także będące ich konsekwencją różnice w sposobach sterowania, zabezpieczeń i eksploatacji.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Jacek Sawicki Termoizolacje sieci i instalacji cieplnych oraz ciepłej wody użytkowej

Termoizolacje sieci i instalacji cieplnych oraz ciepłej wody użytkowej Termoizolacje sieci i instalacji cieplnych oraz ciepłej wody użytkowej

W budownictwie jednorodzinnym użytkownik sam podejmuje decyzję o rozwiązaniach dotyczących dostarczania ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. W praktyce może zatem się zdarzyć, że świadomie godzi się na niepoprawne...

W budownictwie jednorodzinnym użytkownik sam podejmuje decyzję o rozwiązaniach dotyczących dostarczania ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. W praktyce może zatem się zdarzyć, że świadomie godzi się na niepoprawne rozwiązania niskiej jakości, co po latach eksploatacji skutkuje niepotrzebnymi kosztami.

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Redakcja RI Nowoczesne węzły cieplne

Nowoczesne węzły cieplne Nowoczesne węzły cieplne

Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych...

Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych węzłów. Stosowanie tych urządzeń zmniejsza ryzyko ekonomiczne w przypadku konieczności dopasowania węzła do zmieniających się warunków oraz w razie potrzeby modernizacji całego układu.

Piotr Cembala Sambud – komin „na raty”

Sambud – komin „na raty” Sambud – komin „na raty”

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej Instalacje sanitarne w zakładach opieki zdrowotnej

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny...

Zastosowane przepisy wykonawcze do Prawa budowlanego oraz wprowadzone nowe ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy [3] wywarły wpływ na wydane dla zakładów opieki zdrowotnej wymagania, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej. Rozpatrzmy ważniejsze z tych wymagań odnoszących się do instalacji sanitarnych w zakładach opieki zdrowotnej.

dr inż. Paweł Sulik Dom energooszczędny

Dom energooszczędny Dom energooszczędny

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr Johann Wilhelm Erning Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji....

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej...

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Waldemar Joniec Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowoczesne systemy instalacyjne Nowoczesne systemy instalacyjne

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i...

Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych. Instalator ma do dyspozycji nie tylko rurę i pasujące do niej złączki, ale także kompletne systemy do budowy instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego. Producenci w ramach systemów oferują wszystko, co może być potrzebne do wykonania...

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.