Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Przyłącze wodociągowe
Przyłącze wodociągowe
Hawle

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu podłączenia się do sieci do głównego zaworu odcinającego instalację wodociągową. Ze względu na jego położenie doborem przyłącza wody interesują się zarówno „wodociągowcy”, jak i „instalatorzy”. Jednak zazwyczaj mają różne do tej kwestii podejście.

Do napisania niniejszego artykułu skłoniła mnie publikacja Marii Orłowskiej-Szostak [1], w której podano wzory służące do wyznaczania przepływów obliczeniowych w instalacjach wodociągowych wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Na ich podstawie uzyskuje się znacznie niższe wartości przepływów, niż dotychczas stosowano.

Dotychczasowe metody obliczeniowe

Pierwsza polska norma PN-92/B-01706 [2] dotycząca wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych opracowana została na podstawie normy niemieckiej DIN-988 [3] i projektanci instalacji wodociągowych przyjęli ją bez zastrzeżeń. Natomiast podane w niej wymagania dotyczące obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych były kwestionowane przez specjalistów od pomiarów zużycia wody, gdyż normatywnie określane przepływy znacznie odbiegały od rzeczywistych.

Poznaj uproszoną metodę wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody »

Ponieważ PN-92/B-01706 unieważniono w maju 2009 r. bez podania normy zastępczej, wzrosło zainteresowanie innymi zasadami wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach. Proponuje się m.in. zastąpienie PN-92/B-01706 normą PN-EN 806-3:2006 [4] dotyczącą uproszczonej metody wymiarowania przewodów. Służy ona do wyznaczania średnic przewodów dla jednotypowych punktów czerpalnych w różnego rodzaju obiektach.

Możliwość zastosowania metody uproszczonej w budynkach mieszkalnych opisano w publikacji [5], przyjmując do obliczeń średni (zastępczy) punkt czerpalny dla węzła mieszkaniowego wynoszący QAS = 0,2 dm3/s i odpowiadającą mu jednostkę obciążenia LU = 2. Obszerniejszą analizę możliwości zastosowania metody uproszczonej, obejmującą wodę ogólną, zimną i ciepłą w budynku mieszkalnym, znaleźć można w artykule [6] (z kwietnia 2011 r.).

Podane w publikacji Orłowskiej-Szostak [1] (z maja br.) wzory do wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w instalacjach budynków mieszkalnych w znacznym stopniu odbiegają od zasad proponowanych przeze mnie, warto zatem rozpatrzyć przyczyny tak dużych różnic. Do określania obliczeniowych przepływów wody w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych przyjęto jednostkę odniesienia „mieszkanie”, analizując je od strony źródła zasilania – wodociągu miejskiego.

Poznaj wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej »

W instalacjach wodociągowych wewnętrznych od 1943 r. stosuje się do obliczeń miarodajnych poborów wody w budynku równoważniki wypływu (obciążenia) zaworów czerpalnych umieszczonych nad przyborami sanitarnymi [7]. Na przestrzeni lat zmieniały się wartości równoważników wypływów wody z punktów czerpalnych, jednak zasady ich stosowania zachowały się do dzisiaj. Są one również stosowane w normie PN-EN 806-3:2006 [4].

Pomijając początkowo stosowane równoważniki wypływów wody z zaworów czerpalnych (w budynkach mieszkalnych instalacji ciepłej wody prawie się wtedy nie stosowało), w publikacji [6] porównałem metody obliczeniowe przepływów wody w instalacjach wodociągowych, które uwzględniały wyposażenie budynków mieszkalnych w centralnie przygotowywaną ciepłą wodę. W analizie tej uwzględniłem również podaną w normie PN-EN 806-3 metodę obliczeniową dla przyjętych w publikacji [5] uśrednionych punktów czerpalnych węzłów mieszkaniowych.

Po zastosowaniu w budownictwie mieszkaniowym prefabrykowanych elementów budowlanych (częściowo również instalacyjnych) w 1971 r. [8, 9] wprowadzono do wykonawstwa konieczność stosowania w łazienkach na przewodach instalacji wodociągowej trójników umożliwiających podłączenie pralek mechanicznych. Od tego okresu w węźle mieszkaniowym stosowane było 5 punktów czerpalnych (wanna lub natrysk, umywalka, zlewozmywak, płuczka ustępowa i punkt do podłączenia pralki – później automatu pralniczego).

Odnosząc się do powyższego wyposażenia mieszkań, w tab. 1 podano obliczeniowe natężenia wypływu wody z punktów czerpalnych zalecane do stosowania w literaturze [2, 3, 13]. Z tabeli tej wynika, że obecnie w mieszkaniach powinniśmy stosować uśrednione punkty czerpalne wody QAS = 0,2 dm3/s oraz odpowiadający im równoważnik wypływu LU = 2.

   22.02.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl