RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Przyłącze wodociągowe, Fot. Hawle

Przyłącze wodociągowe, Fot. Hawle

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu podłączenia się do sieci do głównego zaworu odcinającego instalację wodociągową. Ze względu na jego położenie doborem przyłącza wody interesują się zarówno „wodociągowcy”, jak i „instalatorzy”. Jednak zazwyczaj mają różne do tej kwestii podejście.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Do napisania niniejszego artykułu skłoniła mnie publikacja Marii Orłowskiej-Szostak [1], w której podano wzory służące do wyznaczania przepływów obliczeniowych w instalacjach wodociągowych wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Na ich podstawie uzyskuje się znacznie niższe wartości przepływów, niż dotychczas stosowano.

Dotychczasowe metody obliczeniowe

Pierwsza polska norma PN-92/B-01706 [2] dotycząca wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych opracowana została na podstawie normy niemieckiej DIN-988 [3] i projektanci instalacji wodociągowych przyjęli ją bez zastrzeżeń. Natomiast podane w niej wymagania dotyczące obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych były kwestionowane przez specjalistów od pomiarów zużycia wody, gdyż normatywnie określane przepływy znacznie odbiegały od rzeczywistych.

Ponieważ PN-92/B-01706 unieważniono w maju 2009 r. bez podania normy zastępczej, wzrosło zainteresowanie innymi zasadami wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach. Proponuje się m.in. zastąpienie PN-92/B-01706 normą PN-EN 806-3:2006 [4] dotyczącą uproszczonej metody wymiarowania przewodów. Służy ona do wyznaczania średnic przewodów dla jednotypowych punktów czerpalnych w różnego rodzaju obiektach.

Możliwość zastosowania metody uproszczonej w budynkach mieszkalnych opisano w publikacji [5], przyjmując do obliczeń średni (zastępczy) punkt czerpalny dla węzła mieszkaniowego wynoszący QAS = 0,2 dm3/s i odpowiadającą mu jednostkę obciążenia LU = 2. Obszerniejszą analizę możliwości zastosowania metody uproszczonej, obejmującą wodę ogólną, zimną i ciepłą w budynku mieszkalnym, znaleźć można w artykule [6] (z kwietnia 2011 r.).

Podane w publikacji Orłowskiej-Szostak [1] (z maja br.) wzory do wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w instalacjach budynków mieszkalnych w znacznym stopniu odbiegają od zasad proponowanych przeze mnie, warto zatem rozpatrzyć przyczyny tak dużych różnic. Do określania obliczeniowych przepływów wody w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych przyjęto jednostkę odniesienia „mieszkanie”, analizując je od strony źródła zasilania – wodociągu miejskiego.

W instalacjach wodociągowych wewnętrznych od 1943 r. stosuje się do obliczeń miarodajnych poborów wody w budynku równoważniki wypływu (obciążenia) zaworów czerpalnych umieszczonych nad przyborami sanitarnymi [7]. Na przestrzeni lat zmieniały się wartości równoważników wypływów wody z punktów czerpalnych, jednak zasady ich stosowania zachowały się do dzisiaj. Są one również stosowane w normie PN-EN 806-3:2006 [4].

Pomijając początkowo stosowane równoważniki wypływów wody z zaworów czerpalnych (w budynkach mieszkalnych instalacji ciepłej wody prawie się wtedy nie stosowało), w publikacji [6] porównałem metody obliczeniowe przepływów wody w instalacjach wodociągowych, które uwzględniały wyposażenie budynków mieszkalnych w centralnie przygotowywaną ciepłą wodę. W analizie tej uwzględniłem również podaną w normie PN-EN 806-3 metodę obliczeniową dla przyjętych w publikacji [5] uśrednionych punktów czerpalnych węzłów mieszkaniowych.

Po zastosowaniu w budownictwie mieszkaniowym prefabrykowanych elementów budowlanych (częściowo również instalacyjnych) w 1971 r. [8, 9] wprowadzono do wykonawstwa konieczność stosowania w łazienkach na przewodach instalacji wodociągowej trójników umożliwiających podłączenie pralek mechanicznych. Od tego okresu w węźle mieszkaniowym stosowane było 5 punktów czerpalnych (wanna lub natrysk, umywalka, zlewozmywak, płuczka ustępowa i punkt do podłączenia pralki – później automatu pralniczego).

Odnosząc się do powyższego wyposażenia mieszkań, w tab. 1 podano obliczeniowe natężenia wypływu wody z punktów czerpalnych zalecane do stosowania w literaturze [2, 3, 13]. Z tabeli tej wynika, że obecnie w mieszkaniach powinniśmy stosować uśrednione punkty czerpalne wody QAS = 0,2 dm3/s oraz odpowiadający im równoważnik wypływu LU = 2.

natężenia wypływu wody zimnej

Tabela 1. Obliczeniowe (normatywne) natężenia wypływu wody zimnej (ogólnej) [dm3/s] w mieszkaniowych punktach czerpalnych
Źródło: archiwum Autora

Z porównania podanego w publikacji [6] (rys. 1 – woda ogólna) wynika, że uzyskane metodą uproszczoną obliczeniowe przepływy wody ogólnej plasują się między wartościami określonymi z normy PN-92/B-01706 [2] a wartościami wyznaczonymi dla wskaźnika zużycia wody w = 130 dm3/Md oraz współczynników Nch podanych przez Piotra Tuza [7].

W porównaniach tych nie uwzględniono przepływów obliczeniowych wody, dla których wzory opracowała Orłowska-Szostak [1], gdyż nie były one jeszcze opublikowane. Można przypuszczać, że wzory te dotyczą nie wewnętrznej instalacji wodociągowej, ale przyłączy wody do budynku oraz osiedlowej sieci wodociągowej.

Otrzymane w publikacji [1] formuły opisują „przepływy obliczeniowe w badanych obiektach w funkcji liczby mieszkań (osobno dla instalacji z indywidualnym i z centralnym przygotowywaniem c.w.u.)”. W analizie obliczeniowej nie uwzględniono faktu, że w budynkach może być więcej zładów instalacji wodociągowej niż jeden, a więc i więcej przyłączy wody do budynku.

Rozciągłość zładów jest zależna od analizy techniczno-ekonomicznej. Uwzględniając koszty inwestycyjne i eksploatacyjne dla instalacji wodociągowej budynków mieszkalnych, w publikacji [13] ustaliłem, że najkorzystniejsze wskaźniki kosztów mają złady instalacyjne w budynkach z 3–5 klatkami schodowymi. Przypuszczać należy, że również obecnie w tym zakresie szerokości zładów instalacyjnych wskaźnik kosztów jest najkorzystniejszy.

Zakładając obecnie obowiązującą wysokość budynków mieszkalnych oraz wejście do trzech mieszkań z jednej klatki schodowej, w praktyce nie powinniśmy stosować zładów instalacyjnych większych niż dla następującej liczby mieszkań:

  • w budynkach niskich (4-kondygnacyjnych) – 60 mieszkań,
  • w budynkach średniowysokich (8-kondygnacyjnych) – 120 mieszkań.

Z rysunku podanego w publikacji [1] wynika, że analizą objęto budynki o liczbie mieszkań do 330. Musiały mieć one zatem więcej niż jedno przyłącze wody. Z omawianej publikacji wynika również, że przepływy obliczeniowe wyznaczane były w okresie letnim, w zakresie czasowym 2–3 tygodni (a nawet krótszym). Jest to moim zdaniem zbyt krótki okres, by móc wyciągnąć daleko idące uogólnienia.

Badania dotyczą również okresu, w którym nie występują szczytowe pobory wody w budynkach. Można zatem na ich podstawie dobierać wodomierze domowe, gdyż dobór ten zawsze będzie można skorygować. Instalację projektowaną na 50 lat trudniej będzie później wymienić na nową.

Wybór metody obliczeniowej przepływu wody

Jak już wspomniano, w miejsce zasad określających obliczeniowe przepływy wody w instalacjach wodociągowych podanych w unieważnionej normie PN-92/B-01706 [2] w publikacjach [5, 6] zaproponowano metodę „uproszczoną” dla budynków mieszkalnych. Z informacji podanych w tab. 1 wynika, że dla normatywnych (obliczeniowych) wypływów wody z punktów czerpalnych można było (w okresie obowiązywania normy [2]) stosować różne wartości natężeń wypływu wody.

Ponadto wprowadzone w „Warunkach technicznych” (1994 r. [10]) wymagania dotyczące konieczności stosowania w mieszkaniach wodomierzy do pomiaru zużycia zimnej i ciepłej wody spowodowały spadek zużycia wody ogólnej z 180–220 dm3/Md do ok. 110–120 dm3/Md [9]. Zmiany powyższe mogły wywrzeć wpływ na natężenie rozbiorów wody w budynkach mieszkalnych.

Dokonajmy więc ponownej analizy porównawczej, w której uwzględnione zostaną obliczeniowe przepływy wody podane przez Orłowską-Szostak [1]. Obliczeniowe natężenia przepływów wody ogólnej w budynkach mieszkalnych odniesiono do liczby mieszkań, przyjmując, że średnie zagęszczenie wynosi 3 osoby na mieszkanie, a mieszkania wyposażone są w 5 punktów czerpalnych (wg informacji podanej w tab. 1).

Wartości przepływów obliczeniowych Q0, podano na rysunku 1:

  • Obliczeniowe natężenia przepływów określone wzorami podanymi przez Orłowską-Szostak [1] obrazują krzywe: 1 – dla budynków z centralnie przygotowywaną ciepłą wodą, 2 – dla budynków z indywidualnie przygotowywaną ciepłą wodą.
  • Przepływy określone wzorami podanymi w normie PN-92/B-01706 [2]: krzywa dla QAM = 0,97 dm3/s, krzywa 4 dla QAM = 0,69 dm3/s.
  • Wykorzystując metodę uproszczoną podaną w normie PN-EN 806-3 [4], dla uśrednionych punktów poboru wody w mieszkaniach z tab. 1 wyznaczono krzywe: 5 dla QAS = 0,2 dm3/s oraz 6 dla QAS = 0,16 dm3/s.
  • Dostosowując metodę obliczeniową Szopenskiego do warunków polskich [6], obliczeniowe przepływy określono krzywą 7.
  • Przyjmując wartości współczynników Nch wyznaczone przez Tuza (rys. 6 w [11]) oraz wskaźnik zużycia wody ogólnej w = 130 dm3/Md, przepływy obliczeniowe określono krzywą 8.

Z wartości Q0 naniesionych na rysunek wynika, że określone wzorami podanymi przez Orłowską - Szostak [1] przepływy obliczeniowe (krzywe 1 i 2) mają najniższą wartość w porównaniu do pozostałych oraz inną formę przebiegu.

Wartości określone wzorami podanymi normą PN-92/B-01706 [2] (krzywe 3 i 4) są natomiast najwyższe. Uzasadniona jest więc ich krytyka, zwłaszcza dotycząca doboru wielkości wodomierzy domowych. Wartości Q0 określone metodą uproszczoną, podaną w normie PN-EN 806-3 [3], dla uśrednionych punktów czerpalnych mieszkań mają przebieg pośredni między krzywymi 1 i 2 oraz 3 i 4. Krzywa 5 jest określona dla QAS = 0,2 dm3/s, natomiast krzywa 6 dla QAS= 0,16 dm3/s.

Wartości Q0 określone metodą Szopenskiego (dostosowaną do warunków polskich [6]) obrazuje krzywa 7. Inny charakter przebiegu krzywej wynika prawdopodobnie  stąd, że Szopenski odnosi współczynnik prawdopodobieństwa działania punktów czerpalnych do grupy punktów o najwyższym godzinowym zużyciu wody. Dla mieszkań są to wanny.

Wartości Q0 określone krzywą 8, określone na podstawie wartości współczynników Nch podanych przez Tuza [11] oraz obliczeniowego wskaźnika zużycia wody w = 130 dm3/Md, są najbliższe wartości określonych metodą uproszczoną (krzywe 5 i 6). Ponieważ współczynniki Nch wyznaczone były dla wskaźnika w = 140–160 dm3/Md, a krzywa 8 określona została dla wskaźnika obliczeniowego w = 130 dm3/Md, przypuszczać należy, że prezentuje ona minimalne wartości przepływów obliczeniowych.

natężenie przepływu wody ogólnej

Rys. 1. Obliczeniowe natężenie przepływu wody ogólnej Q0/dm3/s w przyłączach domowych. Wartości Q0 ustalone wg następujących publikacji: Orłowskiej-Szostak [1]: krzywa 1 – dla instalacji z centralnie przygotowywaną c.w., krzywa 2 – dla instalacji z indywidualnie przygotowywaną c.w.; wg PN-92/B-01706 [2]: krzywa 3 – dla QAM = 0,97 dm3/s, krzywa 4 – dla QAM = 0,69 dm3/s; wg Nowakowskiego [6] z wykorzystaniem normy PN-EN 806-3 [4]: krzywa 5 – dla QAS = 0,2 dm3/s, krzywa 6 – dla QAS = 0,16 dm3/s; wg metody Szopenskiego [6]: krzywa 7 – dla QAM = 0,73 dm3/s; krzywa 8 – wg wartości Nch podanej przez Tuza (rys. 6 w [11]) i przyjętej wartości wskaźnika w = 130 dm3/Md
Źródło: archiwum Autora

Należy zwrócić również uwagę na przyjęcie do analizy dwóch wartości sum obliczeniowych natężeń wypływu wody z punktów czerpalnych (zgodnie z obliczeniami podanymi w tab. 1) oraz dla dwóch wartości wskaźników zużycia wody ogólnej w = 130 dm3/Md oraz w = 100 dm3/Md. Z rys. 1 wynika, że przy stosowaniu dolnych granic wskaźników QAM i w uzyskuje się mniejsze wartości przepływów obliczeniowych Q0.

Natomiast z analizy powyższej wynika, że proponowana przeze mnie uproszczona metoda określania natężenia przepływów obliczeniowych dla QAS = 0,2 dm3/s (krzywa 5) zapewnia racjonalny dobór średnic przewodów zarówno przyłącza wody do budynków mieszkalnych, jak i instalacji wodociągu wewnętrznego.

Porównawczy dobór średnic przyłączy wody

Porównania średnic przewodów przyłączy wody do budynków mieszkalnych dokonano dla obliczeniowych natężeń przepływów wyznaczonych przez Orłowską-Szostak (krzywa 1) oraz przez Nowakowskiego i Jeżowieckiego (krzywa 5). Do wyznaczenia średnic przyjęto prędkości przepływu v = 1 m/s (wg zaleceń normy [2]) oraz v = 1,5 m/s (dopuszczalna dla przewodów z polietylenu).

Porównanie przepływów wody Q0

Tabela 2. Porównanie obliczeniowych przepływów wody Q0 i średnic przewodów dla przyłączy wody do budynków mieszkalnych
Źródło: archiwum Autora

Wyznaczone średnice zestawiono w tab. 2 (dla liczby mieszkań 4–60). Z porównania tego wynika, że średnice wyznaczone wzorem Orłowskiej-Szostak są o jedną dymensję mniejsze od średnic określonych proponowaną metodą uproszczoną wg PN-EN 806-3, podaną w publikacjach [5 i 6].

Wnioski

Z przeprowadzonej analizy wyciągnąć można następujące wnioski:

  • Obliczeniowe natężenia przepływów wody otrzymane na podstawie zalecanych w publikacji [1] wzorów do stosowania w budynkach mieszkalnych różnią się znacząco od przepływów określonych innymi metodami obliczeniowymi. Z tego m.in. względu nie zalecałbym ich stosowania do doboru średnic przewodów przyłączy domowych wody do budynków mieszkalnych oraz średnic przewodów w instalacjach wodociągów wewnętrznych.
  • Do czasu zastąpienia zasad doboru średnic przewodów w instalacjach wodociągowych podanych w unieważnionej normie PN-92/B-01706 nowymi aktami normatywnymi zalecam stosowanie zasad obliczeń opartych na metodzie uproszczonego wymiarowania średnic podanej w normie PN-EN 806-3 dla uśrednionych punktów poboru wody – omówionych w publikacjach [5, 6].
  • Pamiętać należy, że zarówno przyłącze wody do budynku, jak i instalacja wodociągu wewnętrznego projektowane są na okres 50-letni. W doborze średnic przewodów nie należy zatem stosować zbyt niskich wartości obliczeniowych przepływów wody. W tym okresie zarówno w armaturze czerpalnej, jak i w wyposażeniu technicznym mieszkań zachodzić będą z pewnością zmiany, których obecnie nie możemy jednoznacznie określić.

Literatura

  1. Orłowska-Szostak M., Wyznaczanie przepływów obliczeniowych w instalacjach wodociągowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, materiały konferencyjne „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”, Dębe k. Warszawy 2011.
  2. PN-92/B-01706/A1:1999 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu (unieważniona w maju 2009 r.).
  3. DIN-1988 Teil 3: Technische Regeln Trinkwasser-Installation (TRWI), Ermittlung der Rohrdurchmesser, Technische Regel des DVGW, Dec. 1988.
  4. PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 3: Wymiarowanie przewodów. Metody uproszczone.
  5. Nowakowski E., Jeżowiecki J., Wymiarowanie przewodów instalacji wodociągowych według metody uproszczonej, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Ustroń 2010.
  6. Nowakowski E., Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2011.
  7. Brix J., Heyd H., Gerlach E., Die Wasserversorgung, Verlag R. Oldenberg, München–Berlin 1943.
  8. Zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 11.02.1971 r. w sprawie wytycznych wyposażenia i wykańczania mieszkań budynków mieszkalnych w uspołecznionym wielorodzinnym budownictwie dla ludności (Dz. Bud. nr 3, poz. 9).
  9. Nowakowski E., Wskaźniki i struktura zużycia wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych, praca niepublikowana.
  10. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 10/1994, poz. 46, ze zm.).
  11. Tuz P.K., Wskaźniki nierównomierności dobowej i chwilowej w budownictwie wielorodzinnym, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2007.
  12. Gwoździej-Mazur J., Tuz P.K., Zużycie wody wodociągowej w budynkach wielorodzinnych oraz analiza doboru zastosowanych wodomierzy domowych, materiały konferencyjne „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Ustroń 2002.
  13. Nowakowski E., Technicznie i ekonomicznie uzasadnione układy instalacji wodociągowej wewnętrznej w budynkach mieszkalnych średniowysokich, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 2/1966.
  14. Tabernacki J., Sosnowski S., Heidrich Z., Projektowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, Wyd. Arkady, Warszawa 1985.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Artur Dudziak Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w...

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].

dr inż. Andrzej Górecki Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych...

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych zaworów (także mosiężnych łączników) pracujących w instalacjach wodnych poniżej podano kilka informacji istotnych z punktu widzenia jakości tych wyrobów. Dane te zebrane zostały w trakcie wykonywania ekspertyz ustalających przyczyny awarii zarówno instalacji wodociągowych, jak i grzewczych w COBRTI...

dr inż. Florian Piechurski Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2) Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne,...

Straty wody to różnice między objętością wody wyprodukowanej (wtłoczonej do sieci) i sprzedanej odbiorcom. W celu ich ograniczenia przedsiębiorstwa wodociągowe muszą podjąć jednoczesne działania organizacyjne, remontowo-modernizacyjne i inwestycyjne. W części 1 artykułu (RI 11/2011) opisano czynniki przyczyniające się do występowania strat wody oraz metody szacowania ich wielkości.

dr inż. Edmund Nowakowski Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie...

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie PN-EN 806-3 podano zasady doboru średnic przewodów metodami uproszczonymi. Ponieważ jest ona obowiązująca zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej, warto się z nią zapoznać.

inż. Mirosław Czyżyk, Jan Bylicki Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość...

Na wartość użytkową i trwałość każdej instalacji składają się jej wszystkie elementy i, podobnie jak w łańcuchu, jest ona tak trwała i wytrzymała, jak jej najsłabszy element. Odnotowuje się ostatnio dość dużą awaryjność instalacji wodnych, w których na podejściach, jako elementy odcinające, zabudowane zostały zawory (kurki) kulowe, zwykle o średnicach 1/2" (DN 15), ewentualnie 3/4" (DN 20). W ramach zleconych ekspertyz przebadano partie zaworów, które pękały po krótkim okresie eksploatacji, dla porównania...

dr inż. Julian Skiba Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków...

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków do namnażania się bakterii chorobotwórczych lub rozwoju innych drobnoustrojów, szczególnie na odcinkach rzadko używanych, gdzie dochodzi do zastoju wody, a trzecią – występowanie przepływów zwrotnych.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Redakcja RI Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie...

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie możliwości aranżowania wnętrz, a instalatorzy – ułatwiony montaż.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia...

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia nie zmieniały swoich właściwości w trakcie użytkowania. W artykule przedstawiono wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C o średnicy DN 25–40 po 5 latach eksploatacji pod kątem ich stabilności metrologicznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

dr inż. Edmund Nowakowski Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia....

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia. Recknagel już ok. 1970 r. zauważył, że zastosowanie w instalacji ciepłej wody ciepłomierza obniża zużycie wody o blisko połowę.

Waldemar Joniec Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych,...

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych, w systemach przeciwpożarowych, do zraszania ogrodów i podlewania szklarni, do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie, w myjniach i pralniach oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 2)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu (RI nr 12/2008) autor dokonał przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.