Eksploatacja instalacji centralnego ogrzewania

Eksploatacja instalacji centralnego ogrzewania
Eksploatacja instalacji centralnego ogrzewania
JK

Rolą instalatora jest nie tylko dbanie o prawidłową pracę instalacji c.o., ale też instruowanie użytkowników i wskazywanie im, co i jak powinni robić sami, by instalacja działała poprawnie. Trzeba też umieć przekonać użytkowników, że dla prawidłowego działania instalacji nieodzowne są jej przeglądy, a za oszczędzanie na nich przyjdzie wkrótce słono zapłacić.

Gdy zima dobiega końca, jest to najlepszy moment na przygotowanie instalacji c.o. do następnego sezonu. Aby była ona sprawna i trwała, należy dbać o nią przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy pracuje. Co, jak i kiedy kontrolować?

Główne składowe instalacji to: źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła lub węzeł cieplny), rurociągi wraz z armaturą regulacyjną i odcinającą oraz grzejniki z zaworami. Nigdy nie należy zapominać o sprawdzeniu zaworów bezpieczeństwa i filtrów. Zawory prawidłowo nastawione nie dopuszczą do nadmiernego wzrostu ciśnienia, a zanieczyszczone filtry mogą całkowicie zakłócić pracę instalacji grzewczej.

Przeczytaj artykuł Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? »

W zależności od rodzaju źródła ciepła jego przegląd może się bardzo różnić. Kocioł gazowy, jak każde urządzenie gazowe, powinien być raz w roku skontrolowany przez uprawnionego do tego serwisanta. Użytkownicy nie powinni się do tego zabierać, gdyż nieprawidłowa obsługa kotła może się skończyć tragicznie. Podobnie jest z pompą ciepła. Jest ona budową zbliżona do urządzeń chłodniczych i jej przegląd powinien wykonywać tylko serwisant z odpowiednimi kwalifikacjami.

Gdy źródłem ciepła jest węzeł zasilany z sieci cieplnej, w czasie eksploatacji ogrzewania należy kontrolować stan mierników. Wszak od ich prawidłowej pracy zależy wysokość rachunków za ciepło. Oprócz tego należy sprawdzać szczelność instalacji. Przecieki trzeba usuwać natychmiast, ponieważ zawsze prowadzą do korozji rurociągu. Węzeł cieplny bywa własnością użytkownika budynku lub miejscowego dostawcy ciepła. Zawierane umowy na dostawę ciepła mogą kwestię konserwacji i nadzoru regulować indywidualnie.

Dowiedz się, czy na pewno wiemy jak przeprowadzać kontrolę kotłów w budynkach? »

Ważne, aby użytkownik wiedział, co należy do jego obowiązków, a co do dostawcy ciepła. Stale pod kontrolą powinny być pompy obiegowe i cyrkulacyjne. Zależy od nich utrzymanie prawidłowego ciśnienia w instalacji, a urządzenia te „lubią” sprawiać niespodzianki, szczególnie po dłuższej przerwie w pracy. Pompy smarowane są wodą z instalacji, dlatego mogą zostać zablokowane przez drobne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.

Czasami wystarczy lekko opukać pompę, aby ruszyła, ale może być też tak, że trzeba będzie odkręcić pokrywkę wirnika i poruszyć go przy pomocy dużego śrubokręta. Jeżeli i to nie pomaga, pozostaje wymontowanie wirnika i oczyszczenie pompy. Oznaką stojącej pompy jest brak różnicy wskazań na manometrach lub bardzo szybki wzrost temperatury w kotle i jego wyłączenie. W nowych instalacjach sterowanie pomp wymusza ich włączenie raz na dobę na parę sekund, co zapobiega kłopotom przy uruchomieniu instalacji po letniej przerwie.

Manometry umieszczone na zasileniu i powrocie są bardzo przydatnym elementem kontrolnym instalacji. Spadek ciśnienia dyspozycyjnego może sygnalizować, że czas najwyższy sprawdzić filtry i odmulacze, czy nie są już zabrudzone. Zwiększone opory przepływu to nie tylko nieprawidłowy rozdział ciepła, ale też niepotrzebna strata energii. By możliwa była kontrola pracy instalacji, wszystkie manometry i termometry zainstalowane w węźle cieplnym lub kotłowni powinny być sprawne.

Poznaj budowę i sposób eksploatacji kotłów kondensacyjnych »

Instalację centralnego ogrzewania łatwo  jest sprawdzić z zewnątrz. Korozję rur zauważy każdy, gorzej z oceną, jak wyglądają one w środku. Są jednak i na to sposoby, Aby spróbować ocenić stan rur, należy upuścić trochę wody do czystego słoika i sprawdzić, jaki jest stan wody krążącej w instalacji. Względnie czysta, przezroczysta świadczy o tym, że w instalacji nic groźnego się nie dzieje i woda ma odpowiedni skład.

Czarne nieliczne kłaczki wskazują, że w wodzie, którą pobieramy, jest za dużo chlorków lub siarczanów i występuje korozja instalacji (norma PN-93/C-04607 mówi, jakie powinno być ich dopuszczalne stężenie). Jeżeli nie uzupełniamy zbyt często wody, wytrącone tlenki żelaza najczęściej osiadają na filtrach.

Należy pamiętać, aby usunąć przecieki, aby nie wystąpiła konieczność uzupełniania wody, a wraz z nią nowych aktywnych chlorków i siarczanów. Jest źle lub nawet bardzo źle, jeśli woda ma bardzo dużo czarnej zawiesiny, podobnej do rozpuszczonego torfu. Oznacza to bowiem, że w instalacji zachodzą bardzo groźne dla niej procesy korozji. Wymiana i płukanie instalacji nic nie da, bo przyczyna leży w składzie wody, którą zład jest ponownie napełniany. Ratunkiem może być wpuszczenie do instalacji odpowiedniego inhibitora korozji, który zwiąże aktywne cząstki i zabezpieczy przed dalszą korozją.

W eksploatacji należy przestrzegać kilku żalezanych zasad. Gdy już napełnimy instalację c.o., należy unikać spuszczania z niej wody, a już pod żadnym pozorem nie można jej zostawiać bez medium. Niestety, nadal można się spotkać z poglądem, że na lato należy spuszczać wodę z instalacji. Problemem, o którym warto wspomnieć przy omawianiu korozji wewnątrz instalacji grzewczej, jest jakość wody, którą napełniamy instalacje. W dużych miastach, w których woda pitna może być pobierana z różnych źródeł, każde ujęcie ma inne stężenie chlorków i siarczanów.

Przykładowo w warunkach warszawskich stężenie chlorków w wodzie w dzielnicy zasilanej z Wodociągu północnego wynosi ok. 20 mg/l, a z Wodociągu Centralnego – ok. 200 mg/l. Wiedza o tym może w wielu przypadkach ułatwić wyjaśnienie, dlaczego taki sam kocioł (z elementami z miedzi) pracuje bez problemów w jednym miejscu, a w drugim stale zapycha się filtr.

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl