Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Eksploatacja instalacji centralnego ogrzewania

Eksploatacja instalacji centralnego ogrzewania
Eksploatacja instalacji centralnego ogrzewania
JK

Rolą instalatora jest nie tylko dbanie o prawidłową pracę instalacji c.o., ale też instruowanie użytkowników i wskazywanie im, co i jak powinni robić sami, by instalacja działała poprawnie. Trzeba też umieć przekonać użytkowników, że dla prawidłowego działania instalacji nieodzowne są jej przeglądy, a za oszczędzanie na nich przyjdzie wkrótce słono zapłacić.

Gdy zima dobiega końca, jest to najlepszy moment na przygotowanie instalacji c.o. do następnego sezonu. Aby była ona sprawna i trwała, należy dbać o nią przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy pracuje. Co, jak i kiedy kontrolować?

Główne składowe instalacji to: źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła lub węzeł cieplny), rurociągi wraz z armaturą regulacyjną i odcinającą oraz grzejniki z zaworami. Nigdy nie należy zapominać o sprawdzeniu zaworów bezpieczeństwa i filtrów. Zawory prawidłowo nastawione nie dopuszczą do nadmiernego wzrostu ciśnienia, a zanieczyszczone filtry mogą całkowicie zakłócić pracę instalacji grzewczej.

Przeczytaj artykuł Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? »

W zależności od rodzaju źródła ciepła jego przegląd może się bardzo różnić. Kocioł gazowy, jak każde urządzenie gazowe, powinien być raz w roku skontrolowany przez uprawnionego do tego serwisanta. Użytkownicy nie powinni się do tego zabierać, gdyż nieprawidłowa obsługa kotła może się skończyć tragicznie. Podobnie jest z pompą ciepła. Jest ona budową zbliżona do urządzeń chłodniczych i jej przegląd powinien wykonywać tylko serwisant z odpowiednimi kwalifikacjami.

Gdy źródłem ciepła jest węzeł zasilany z sieci cieplnej, w czasie eksploatacji ogrzewania należy kontrolować stan mierników. Wszak od ich prawidłowej pracy zależy wysokość rachunków za ciepło. Oprócz tego należy sprawdzać szczelność instalacji. Przecieki trzeba usuwać natychmiast, ponieważ zawsze prowadzą do korozji rurociągu. Węzeł cieplny bywa własnością użytkownika budynku lub miejscowego dostawcy ciepła. Zawierane umowy na dostawę ciepła mogą kwestię konserwacji i nadzoru regulować indywidualnie.

Dowiedz się, czy na pewno wiemy jak przeprowadzać kontrolę kotłów w budynkach? »

Ważne, aby użytkownik wiedział, co należy do jego obowiązków, a co do dostawcy ciepła. Stale pod kontrolą powinny być pompy obiegowe i cyrkulacyjne. Zależy od nich utrzymanie prawidłowego ciśnienia w instalacji, a urządzenia te „lubią” sprawiać niespodzianki, szczególnie po dłuższej przerwie w pracy. Pompy smarowane są wodą z instalacji, dlatego mogą zostać zablokowane przez drobne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.

Czasami wystarczy lekko opukać pompę, aby ruszyła, ale może być też tak, że trzeba będzie odkręcić pokrywkę wirnika i poruszyć go przy pomocy dużego śrubokręta. Jeżeli i to nie pomaga, pozostaje wymontowanie wirnika i oczyszczenie pompy. Oznaką stojącej pompy jest brak różnicy wskazań na manometrach lub bardzo szybki wzrost temperatury w kotle i jego wyłączenie. W nowych instalacjach sterowanie pomp wymusza ich włączenie raz na dobę na parę sekund, co zapobiega kłopotom przy uruchomieniu instalacji po letniej przerwie.

Manometry umieszczone na zasileniu i powrocie są bardzo przydatnym elementem kontrolnym instalacji. Spadek ciśnienia dyspozycyjnego może sygnalizować, że czas najwyższy sprawdzić filtry i odmulacze, czy nie są już zabrudzone. Zwiększone opory przepływu to nie tylko nieprawidłowy rozdział ciepła, ale też niepotrzebna strata energii. By możliwa była kontrola pracy instalacji, wszystkie manometry i termometry zainstalowane w węźle cieplnym lub kotłowni powinny być sprawne.

Poznaj budowę i sposób eksploatacji kotłów kondensacyjnych »

Instalację centralnego ogrzewania łatwo  jest sprawdzić z zewnątrz. Korozję rur zauważy każdy, gorzej z oceną, jak wyglądają one w środku. Są jednak i na to sposoby, Aby spróbować ocenić stan rur, należy upuścić trochę wody do czystego słoika i sprawdzić, jaki jest stan wody krążącej w instalacji. Względnie czysta, przezroczysta świadczy o tym, że w instalacji nic groźnego się nie dzieje i woda ma odpowiedni skład.

Czarne nieliczne kłaczki wskazują, że w wodzie, którą pobieramy, jest za dużo chlorków lub siarczanów i występuje korozja instalacji (norma PN-93/C-04607 mówi, jakie powinno być ich dopuszczalne stężenie). Jeżeli nie uzupełniamy zbyt często wody, wytrącone tlenki żelaza najczęściej osiadają na filtrach.

Należy pamiętać, aby usunąć przecieki, aby nie wystąpiła konieczność uzupełniania wody, a wraz z nią nowych aktywnych chlorków i siarczanów. Jest źle lub nawet bardzo źle, jeśli woda ma bardzo dużo czarnej zawiesiny, podobnej do rozpuszczonego torfu. Oznacza to bowiem, że w instalacji zachodzą bardzo groźne dla niej procesy korozji. Wymiana i płukanie instalacji nic nie da, bo przyczyna leży w składzie wody, którą zład jest ponownie napełniany. Ratunkiem może być wpuszczenie do instalacji odpowiedniego inhibitora korozji, który zwiąże aktywne cząstki i zabezpieczy przed dalszą korozją.

W eksploatacji należy przestrzegać kilku żalezanych zasad. Gdy już napełnimy instalację c.o., należy unikać spuszczania z niej wody, a już pod żadnym pozorem nie można jej zostawiać bez medium. Niestety, nadal można się spotkać z poglądem, że na lato należy spuszczać wodę z instalacji. Problemem, o którym warto wspomnieć przy omawianiu korozji wewnątrz instalacji grzewczej, jest jakość wody, którą napełniamy instalacje. W dużych miastach, w których woda pitna może być pobierana z różnych źródeł, każde ujęcie ma inne stężenie chlorków i siarczanów.

Przykładowo w warunkach warszawskich stężenie chlorków w wodzie w dzielnicy zasilanej z Wodociągu północnego wynosi ok. 20 mg/l, a z Wodociągu Centralnego – ok. 200 mg/l. Wiedza o tym może w wielu przypadkach ułatwić wyjaśnienie, dlaczego taki sam kocioł (z elementami z miedzi) pracuje bez problemów w jednym miejscu, a w drugim stale zapycha się filtr.

   21.03.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl